Velykos yra pavasario, prisikėlimo šventė, o kiaušinis – vienas jo simbolių. Nuo seno gyvuoja tradicija prieš Velykas dažyti kiaušinius. Skaudvilės krašto muziejuje šiuo metu eksponuojama unikali – apie 1000 įvairių raštų ir spalvų Onos Balandytės skutinėtų margučių paroda.
Parodą jau galima aplankyti
Skaudvilės krašto muziejaus muziejininkė Inga Nagaitienė pasakoja, kad didžiulę kolekciją liaudies menininkės Onos Balandytės raižytų margučių muziejus gavo dar pernai, metų pradžioje. Parodą tada planuota eksponuoti prieš Velykas, bet prasidėjęs karantinas planus sugriovė. Margučius muziejui padovanojo O. Balandytės giminaičiai.
– Dabar, kadangi muziejus lankyti jau galima, pavieniai žmonės galės saugiai apžiūrėti parodą, nusprendėme parodyti, kaip atrodo šie margučiai, – sako ji.
Parodą aplankyti galima Skaudvilės krašto muziejuje iki balandžio 16-osios.
Ekspozicijoje – arti tūkstančio margučių
I. Nagaitienė pasakoja, kad Onos Balandytės giminaičių muziejui padovanotoje margučių kolekcijoje – apie 1500 margučių. Tiesa, visi nėra eksponuojami, kai kurie net jau ir sudužę. Ekspozicijoje – arti tūkstančio margučių.
Kiaušiniai marginti tradiciniais raštais, dekoruoti įvairiais piešiniais. Kai kuriuose aiškiai matyti išlaikyta simetrija, yra ir su augaliniais, ir su gyvuliniais motyvais, ir su istorinių asmenybę atvaizdais.
– Vaizduojami gyvūnai, augalai, pastatai, istorinės asmenybes. Dažna ir krikščionybės tematika – įvairios bažnyčios, Švč. Mergelė Marija, Jėzus Kristus, popiežius Jonas Paulius II, vyskupai. Ant kiaušinių menininkė pavaizdavo ne vien žmonių kontūrus, bet ir išbraižė veidus, juos šešėliavo. Margučių tematika labai įvairi, raštai skirti paminėti įvairioms progoms, krikšto metinėms. Ir kiekvienas unikalus, nepakartojamas, – margučiais neatsidžiaugia muziejininkė. – Tačiau visi atlikti viena technika – raižymo.
Pasak muziejininkės, O. Balandytės dovanoti margučiai įvairių spalvų ir atspalvių – oranžiniai, mėlyni, raudoni, rudi, tamsiai mėlyni ir juodi. Dauguma jų ne tik tradicinių spalvų – nemažai išmargintų nuo pačių šviesiausių iki tamsiausių atspalvių, yra nuspalvintų keliomis spalvomis. Paklausta, kaip margučius pavyksta taip ilgai išsaugoti, I. Nagaitienė pasakoja, kad kai kurie kiaušiniai raižyti jau išpūsti, tuščiaviduriai, kai kurie – ne. Bet svarbiausia, pasak jos, taisyklingai juos saugoti – dėkluose ir tinkamoje temperatūroje.
Skutinėti margučius mėgo nuo jaunystės
Ona Balandytė, kuriai balandžio 11-ąją sukaks 88-eri, kone du dešimtmečius šeimininkavo Stulgių parapijos (Plungės rajone) klebonijoje. Vėliau 10 metų dirbo konduktore Plungės ATĮ.
Autorė jau nuo jaunystės mėgo skutinėti margučius, bet daugiausiai laiko skyrė šiam pomėgiui išėjusi į pensiją. Jos margučiai ne kartą buvo eksponuojami liaudies meno parodose. O. Balandytė mėgo ir fotografuoti – turėjo ne vieną fotoaparatą, kuriais įamžindavo įvairius gyvenimo momentus bei kurtas savo velykines kompozicijas. Dabar, pasak muziejininkės, margučių autorė gyvena netoli Skaudvilės, Kalniškių kaime. Giminaičiai ją parsivežė dėl sveikatos būklės. O. Balandytė ir kilusi iš gretimo Kavadonių kaimo. Su ja pasikalbėti, deja, jau sunku dėl senatvinės ligos.
Tikėta, kad margučiai sergi namus
Klaipėdos etnokultūros centro edukacinės veiklos koordinatorė Irena Armonienė teigia, kiaušinis senovės žmogaus sąmonėje buvo gyvybės, vaisingumo ir derlingumo simbolis. Kodėl jį reikia marginti, jeigu jis ir taip yra simbolis viso to, ko trokšta žmogus? Ogi išmargintas jis tampa dar galingesnis ir paveikesnis. „Manoma, kad kiaušiniai buvo pradėti marginti būtent todėl. Margutis yra apeiginis Velykų stalo valgis, be kurio šis stalas neįsivaizduojamas. Valgant margutį buvo tikima, kad ir pats valgantis žmogus taps sveikesnis, stipresnis, gyvybingesnis. Su tokiu pačiu palinkėjimu margučiai būdavo dovanojami ir kitiems – būti sveikam, tvirtam, stipriam, vaisingam, turtingam ir pan.
Pasak jos, dovanoti kiaušiniai paprastai nebūdavo valgomi, o padedami į garbingą vietą, pavyzdžiui, skrynios kertėje, todėl jie ir išlikę iš senų laikų iki mūsų dienų. Kitaip nežinotume, kaip mūsų protėviai juos margindavo“, – pasakojo etnologė. Tradiciniai kiaušinių marginimo būdai yra keli. Seniausias yra kiaušinio dažymas viena spalva. Šiam tikslui būdavo naudojami augaliniai dažai, kuriais būdavo dažomi ir audiniai. Vėliau išmokta marginti vašku, dar vėliau pradėta kiaušinius ir skutinėti.
Skutinėjimo metu būdavo galima išgauti įmantriausius raštus, kurie tikrai verti pasigėrėjimo. Tačiau dažniausiai skutinėdavo vyrai. Mat tai daug laiko reikalaujantis darbas, o moterys tiek laiko neturėdavo. Tik vėliau šį marginimo būdą pradėjo naudoti ir moterys. Ką piešti, žmogus greičiausiai apsispręsdavo žiūrėdamas į kiaušinio formą, kuri pasufleruodavo, nuo kurio šono pradėti.
Ir knygoje „Savas margutis“ autorės Dalia Bazarienė ir Eglė Bazaraitė rašo, kad gražiausi, labiausiai pavykę margučiai tradiciškai saugomi arba dovanojami – jie sergi namus ir artimuosius nuo negandų. Kūrybinis džiaugsmas, išgyventas marginant ar skutinėjant, su linkėjimais, užkoduotais rašte, perduodamas kaip didžiulė gerumo koncentracija, kuri nėra pasiskolinta iš kitų kraštų tradicijų, nėra nupirkta ar nukopijuota – mes patys esame šios tradicijos dalis ir tampame atsakingi už jos perdavimą.
Lietuvos Respublikos apsaugos ministerija, siekdama pagerbti sveikatos apsaugos darbuotojus už ilgametį ir nepriekaištingą darbą, ypač didelį indėlį plėtojant sveikatos apsaugą, sveikos gyvensenos propagavimą, plėtojant farmacijos pramonę, Lietuvos Respublikos, kaip sveikos valstybės, prestižo kėlimą bei aukštos kvalifikacijos sveikat
Gegužės 8 d., Kauno Nacionaliniame dramos teatre įvyko iškilminga Sveikatos apsaugos ministerijos organizuota Nusipelniusių Lietuvos medikų apdovanojimų ceremonija. Renginys subūrė šalies medicinos bendruomenę pagerbti ilgamečius profesionalus, kurių atsidavimas ir darbštumas palieka neišdildomą pėdsaką Lietuvos sveikato
Gegužės 7d. Tauragės rajono savivaldybėje vyko Tauragės ir Marijampolės regionų atvejo vadybininkų renginys „Atvejo vadybos metodo organizavimo metinių rezultatų apžvalga. Pirmųjų metų patirtys“, sutelkęs gausų dalyvių būrį iš įvairių šalies savivaldybių. Renginio metu dalyviai dalijosi patirtimis, iššūkiais
Jau 38-ąjį kartą visoje Lietuvoje rengiama „Maisto banko“ akcija parduotuvėse prasideda šį penktadienį nuo 15 val. ir tęsis šeštadienį nuo 10 iki 19 val. Šiemet ji vyks 438 prekybos vietose, 78 miestuose ir miesteliuose, o paramą rinks ne tik iniciatyvos organizatorius „Maisto bankas“, bet i
Kauno apygardos prokuratūros prokuroras surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo ir nužudymo pareikšti 36-erių Tauragės gyventojui. Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Kauno apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo perseki
UAB Tauragės šilumos tinklai informuoja, kad nors šildymo sezonas oficialiai pasibaigė, esant nepalankioms oro sąlygoms (žemai oro temperatūrai, drėgmei ar komforto stokai), yra galimybė laikinai pratęsti šildymo tiekimą. Ką daryti, norint pratęsti šildymą?1. Prašymas administratoriui, surinkus gyventojų sutikimą
Vilniuje gegužės 21-22 dienomis vyksiančioje tarptautinėje Sacharovo konferencijoje pranešimą skaitysiantis filosofas iš Prancūzijos Michel Eltchaninoff sako: „Putinas įsitikinęs, kad Rusija yra imperija. Jis pats sakė, kad imperijos sienos „kvėpuoja“ – tai reiškia, kad jas galima keisti, galima „ž
Kiekvieną pavasarį pradėjus žydėti medžiams ir augalams, žiedadulkių koncentracija ore ženkliai išauga, sukeldama alergines reakcijas jautriems asmenims. Ši problema kamuoja nemenką šalies gyventojų dalį – kone trečdalis jų (30 proc.) kasmet patiria įvairaus intensyvumo alerginius simptomus, rodo „Lietuvos draudimo"
Prie mikrofono - Rimgaudas Gruzdys, vienas organizatorių ir VšĮ „APK Motorsport“ direktorius. Kalbamės apie unikalų renginį Tauragėje – „Asfalto ir purvo nuotykis: Tauragės pavasaris 2025“. Kalbino Arūnas Graželiūnas. https://open.spotify.com/episode/0PxOiEnxRJUYIYBxicrjED Gegužės 10 dieną, še&sca
Kalbamės su Tauragės kultrūos centro dailininke, edukatore Areta Didžioniene. Pokalbis sukosi apie... meną – tokį neaprėpiamą, tokį begalinį, įvairų ir nenuspėjamą. https://open.spotify.com/episode/4OUP3Ies07Z29SJDn9Pen4 Kalbino Arūnas Graželiūnas. Tauragės kultūros centro nuotr.
Penktadienį, Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje žurnalistas ir knygų autorius Dovydas Pancerovas pristatė savo knygą „Pragaro vartai“.Prieš susitikimą bibliotekoje Dovydas Pancerovas apsilankė Tauragės radijo studijoje. Kalbėjomės apie romaną „Pragaro vartai“
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai sėkmingai demaskavo narkotinių medžiagų platintojus bei pirkėjus. Kratų metu pareigūnai aptiko ir paėmė narkotinių bei psichotropinių medžiagų, taip pat grynųjų pinigų, įtariama, gautų iš nusikalstamos veikos. Balandžio 30 d. apie 17.40 val. Tauragėje, Bernotiškės gatvė