Šiuolaikiškame darže – pakeltos lysvės ir stilingas šiltnamis... poilsiui
Įkelta:
2022-08-21
Nuotrauka
 nuotrauka
Aprašymas

Dailios pakeltos lysvės ir jaukus šiltnamiukas, kuriame daržovių nedaug, užtat daug vietos poilsiui ir geram laikui. Jovitos Verpečinskienės asmeninio albumo nuotrauka

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Jovita pasakoja, kad darbuotis darže joms su sese ne naujiena. Jovitos Verpečinskienės asmeninio albumo nuotrauka

,
Nuotrauka
n
Aprašymas

Stilingą erdvę dar pernai savo kieme sukūrusios seserys Jovita ir Lina ir iki šiol negali ja atsidžiaugti. Jovitos Verpečinskienės asmeninio albumo nuotrauka

Dailios pakeltos lysvės ir jaukus šiltnamiukas, kuriame daržovių nedaug, užtat daug vietos poilsiui ir geram laikui – šventėms su smagia kompanija, filmų žiūrėjimui ir vakarui su knyga. Tokią stilingą erdvę dar pernai savo kieme sukūrė dvi seserys Jovita ir Lina ir iki šiol negali ja atsidžiaugti. Kaip gimė šis gražus kampelis, kas pavyko, o ką galima buvo padaryti geriau? 

Nors tradiciškai šiltnamis skirtas tam, kad tai būtų šilta, drėgna, tačiau nuo lietaus apsaugota vieta augalams, vis dažniau jis tampa patraukliu, stilingu ir patogiu sodo statiniu. Tokia tendencija pastaraisiais metais vis labiau įsitvirtina ir Lietuvoje. 

Darbo nebijo

Jovita pasakoja, kad darbuotis darže joms su sese ne naujiena – tėvai iki įkurdami konditerijos cechą pardavimui augino pomidorus, turėjo didžiulius šiltnamius. Tekdavo jiems padėti, tad žemės darbai joms įprasti. Nuo mažų dienų jos matė mamos ir močiutės meilę auginamoms daržovėms, vaisiams ir gėlėms. Todėl, ko gero, ir joms ta meilė augalams, žemei bei gamtai yra įaugusi į kraują. 

– Darbuotis darže man patinka – kai visą dieną dirbi protinį darbą, paskui jau nori veikti kažką kita, tiesiog nieko nebegalvoti. Galiu ravėti, skinti uogas – man tai atsipalaidavimas. Skini atsisėdęs kokius serbentus ir medituoji...

Pakeltos lysvės – ne tik patogumui, bet ir estetikai 

Vis dėlto seserų daržas gerokai skiriasi nuo įprastų – jis su pakeltomis lysvėmis. Kaip sekėsi jas įrengti?

Nuotrauka
n

– Svarstėme įvairius variantus. Galų gale apsistojom ties medinėmis. Internete radau maketavimo programėlę, su kuria susibraižiau, kaip atrodys lysvės mūsų norimame plote, kokie bus tarpai tarp jų. Lentas lysvėms supjovė mano pažįstamas lentpjūvėje. O visa kita mudvi su sese darėme pačios. Privargome, kol su karučiu prisivežėme žemių – jų reikėjo išties nemažai. Darėme du didesnius 1 m tarpus, kad galėtume privažiuoti su karučiu, o kiti praėjimai yra perpus mažesni. Tiesa, pakeltas lysves tenka kasmet papildyti žemėmis, nes jos suslūgsta. Tarpus tarp lysvių užpildėme akmenukais, po jais klojome plėvelę. Jau dabar matome, kad vargo su jais bus — nes ir žemių pribyra, ir lapų prikrenta, ir viena kita žolė auga. Nors vizualiai mums taip labai gražu.

Paklausta, kas buvo sudėtingiausia įsirengiant lysves, Jovita pasakoja, kad daugiausia rūpesčio kėlė iki tol toje vietoje buvusi veja. Plotas nemažas, nukasti žolę būtų buvęs tikrai nemenkas iššūkis. Laimė, seserys rado žmogų, kuris užsiima tokiais darbais – jis atvažiavo ir specialia technika per kelias valandas viską padarė. 

– Viskas su patirtimi ateina. Išmokau, kaip sodinti agurkus, kad jie pradėtų lipti. Pavyzdžiui, kitąmet tikrai nesodinsiu dumplainių, nes taip suvešėjo, kad užgožė visas prieskonines žoleles. Ir pomidorų tiek daug rūšių nesodinsiu. Pernai pupų buvau pasisodinusi, mes nei jų valgėm, nei ką, tai šiemet nesodinau. Mums labiausiai patinka mažiukai juodi pomidoriukai, kitąmet tik jų ir sodinsiu, – sako Jovita. 

Pakeltos lysvės puikiai laikosi jau antrus metus, augalai jose veši, patogu prie lysvių prieiti bei jas tvarkyti. Ir žinoma — akį džiugina gražus vaizdas. Na, o lysvėse gausiai derėjo arbūzai, braškės, žemuogės, cukinijos, moliūgai, pomidorai, agurkai, morkos, burokėliai, paprikos ir kitos gėrybės. Ir, žinoma, gėlės. 

Nuotrauka
nuotrauka

Pasak Jovitos, pakeltų lysvių turbūt neįmanoma pasidaryti tiems, kurie augina visko daug – jei lysvės galo nesimato, taip nepadarysi. Bet jei norisi prie namų tiesiog turėti šiek tiek savų daržovių, pakeltos lysvės – puikus sprendimas. Beje, ji sako šiemet ir agurkų prisikonservavusi, ir šparaginių pupelių. 

Jovita pasakoja, kad šiemet derlius šiek tiek menkesnis nei pernai, greičiausiai dėl lietingų orų. O paklausta, ką kitąmet darys kitaip, svarsto:

– Viskas su patirtimi ateina. Išmokau, kaip sodinti agurkus, kad jie pradėtų lipti. Pavyzdžiui, kitąmet tikrai nesodinsiu dumplainių, nes taip suvešėjo, kad užgožė visas prieskonines žoleles. Ir pomidorų tiek daug rūšių nesodinsiu. Pernai pupų buvau pasisodinusi, mes nei jų valgėm, nei ką, tai šiemet nesodinau. Mums labiausiai patinka mažiukai juodi pomidoriukai, kitąmet tik jų ir sodinsiu. 

Šiemet Jovita dar ketina sėti ankstyvųjų žirnių, Pekino kopūstų, ridikėlių, gal ir morkų.  

„Kol neturi, tol nesupranti“

Kieme akį traukia ne tik pakeltos lysvės su vešliais augalais, bet ir neįprastas šiltnamis. Jis juodu rėmu, daržovių jame nedaug ir jos auga vazonuose, užtat yra didelis stalas, kėdės ir net sofa, iškabinta lempučių girlianda. Stilinga, dvelkia jaukumu bei ramybe. 

Jovita sako visada norėjusi ramybės oazės ir jau senokai buvo su sese nusižiūrėjusios būtent tokį šiltnamį, tiesa, jis buvo brangus, tad teko ilgokai taupyti. Vis dėlto šia įgyvendinta svajone Jovita labai džiaugiasi – sako dabar su sese pagalvojanti, kad galėjo pasistatyti didesnį.

– Šiltnamis – tai juk ir yra šiltas namas, – teigia Jovita, – per karščius jame nelabai pasėdėsi, užtat čia smagu leisti vakarus ar kai blogas oras. Barbena lietus, siaučia vėjas, o mes čia sėdim jaukiai... Dažnai vakarojame čia su draugais, per projektorių žiūrime filmus, švenčiame.  

Pasak jos, tokio šiltnamio idėja dabar vis sparčiau populiarėja, nors netrūksta ir skeptikų. Jovita įsitikinusi – kol neturi, tol nesupranti, kodėl čia taip smagu. 

– Šiltnamis – tai juk ir yra šiltas namas, – teigia Jovita, – per karščius jame nelabai pasėdėsi, užtat čia smagu leisti vakarus ar kai blogas oras. Barbena lietus, siaučia vėjas, o mes čia sėdim jaukiai... Dažnai vakarojame čia su draugais, per projektorių žiūrime filmus, švenčiame.  

Paprašyta papasakoti, kaip jį įsirengė, Jovita pasakoja stačiusi ji pati su sese, padėjo tėvai ir draugai. Ko gero, sunkiausia buvo surinkti šiltnamį. 

– Čia kaip lego – dėlioji dėlioji ir sudėlioji. Su drauge dviese surinkome, bet blogai pastatėme – atvažiavęs draugės vyras mūsų darbą išpeikė. Teko ardyti ir rinkti iš naujo... – prisiminusi šypsosi Jovita. – Be to, pirmus metus šiltnamio pagrindas buvo žolė, bet ją prižiūrėti buvo labai nepatogu. Norint ją nupjauti baldus tekdavo nešti į lauką, o kartą elektrinėmis žirklėmis pjaudama žolę... nusikirpau pirštą. Kitais metais pagrindą, tėčiui padedant, išklojome trinkelėmis. Draugams padedant iš namo buvo atvestas vanduo, elektra.  

Ji įsitikinusi – žmonės galėtų daug ką užsiauginti patys, kad ir balkonuose. Ypač dabar, kai viskas brangsta, tai puiki išeitis.

– Kitais metais visiems rekomenduoju, jei neturi daržo, pamėginti balkonuose užsiauginti pomidorų, agurkų, prieskonių! Tik noro reikia!   

 

Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
Pirkti maistą, avalynę, drabužius, dovanas ar buitinę techniką ne fizinėje, o elektroninėje parduotuvėje – įprastas dalykas dešimtims tūkstančių lietuvių. Jos leidžia sutaupyti daugybę laiko ir gerokai palengvina kasdienybę kiekvienam iš mūsų. Tačiau kuri elektroninė parduotuvė yra ta vienintelė, kuri sukelia daugiausiai simpatijų ir klientų lojalumo bei gali būti pavadinta Lietuvos mylimiausiąja? Tą jau greitu metu padės išsiaiškinti šiandien startuojantys Mylimiausios Lietuvos elektroninės parduotuvės rinkimai.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-26
​​​​​​​Paskutinis vasaros savaitgalis – proga pasidžiaugti atostogų prisiminimais ir pasilepinti gardumynais. Šiltas, nuodėmingai skanus desertas padės nuvyti šalin mintis apie darbus ir mokslus. „Iki“ konditeris Thierry Lauvray siūlo tris variantus, kuriems nereikės nei brangių ingredientų, nei specialių įgūdžių – pagaminti galės kiekvienas, nepriklausomai nuo sugebėjimų ar piniginės dydžio.
Nuotrauka
vasara
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-18
Ateinančiomis dienomis karšti orai nesitrauks, o į vakarinius rajonus vėl sugrįš. Tai jau galima laikyti tikra karščio banga. Neatmestina, kad dar pasitaikys ir karščio rekordų, skelbia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-15
Tatuiruočių meistrės Monika Norbutaitė ir Laura Jockė – geriausios draugės nuo gimnazijos laikų. Tai, kad po kelių metų užsienyje – viena gyveno Norvegijoje, kita – Airijoje, jų keliai susiėjo, abi laiko tikra sėkme. Neseniai merginos kartu atidarė tatuiruočių saloną „Tattoo Time“ – visai šalia redakcijos. Na, kaip galėjome jų nepakalbinti? Juo labiau, kad tatuituotės pastaraisiais metais itin išpopuliarėjo.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-15
​​​​​​​Braškės ir šokoladas, mocarela ir pomidoras, riešutinis sviestas ir džemas – kai kurie maisto deriniai jau yra virtę legendiniais. Dar prieš porą dešimtmečių tikriausiai ne vienas būtų ir įtariai žiūrėjęs į arbūzo, fetos ir mėtų kombinaciją, tačiau dabar šios salotos vasarą karaliauja ir ant lietuvių stalų. Kokie dar deriniai galėtų virsti kultiniais? Prekybos tinklas „Iki“ dalijasi 3 nebrangiomis idėjomis, kurie taps naujais gastronominiais atradimais.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-13
​​​​​​​Po vėsesnių dienų temperatūros stulpeliai jau palengva kopia aukštyn, o Žolinės ilgąjį savaitgalį sinoptikai prognozuoja ypač karštą. Neabejotinai dauguma norės atsigaivinti vėsiais ledais – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, pastebi, kad karštomis dienomis jų pardavimai šauna aukštyn. Ledus galite nesunkiai pasigaminti ir namuose: tereikės dviejų pigių produktų ir... tarkos.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-13
​​​​​​​Kartų parke, Zumpės tvenkinyje, įrengtas fontanas tauragiškius purslais ir spalvomis turėtų džiuginti kasdien, taip nėra – savo nusivylimu pasidalijo į redakciją užsukusi tauragiškė.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-12
​​​​​​​Toli gražu ne visi svajoja apie tingų poilsį prie jūros – kai kuriems kur kas maloniau, o ir prasmingiau atrodo keliauti. Ir ne lėktuvu, autobusu ar automobiliu, o dviračiu, valtimi ar net pėsčiomis. Taip ne tik išbandai save, daugiau pamatai, bet ir pajunti tikrą kelionių skonį, įsitikinę Raminta ir Linas Anuliai, neseniai dviračiais apkeliavę Baltijos šalis. Ir tai nebuvo daugiausia ištvermės pareikalavęs žygis – pasak Ramintos, pėsčiomis nukeliauti iš Skaudvilės į Zarasus buvo kur kas sunkiau.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-12
​​​​​​​Gaminate salotas iš šviežių ir traškių salotų lapų? O gal sočiai vakarienei pasirinkote lengvą variantą – salotas su grilinta vištiena? Galbūt ieškote, kuo pagardinti keptas šviežias bulves? Arba ką užtepti ant sumuštinio? Visiems šiems variantams idealiai tiks nebrangus naminis bazilikų padažas, tiesiog kvepiantis vasara. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad vasarą įvairūs žalumynai ir prieskoninės žolelės yra tikras hitas – pirkėjai juos naudoja tiek patiekalų gardinimui, tiek atsargoms žiemai ruošti.
Nuotrauka
grybai
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-09
Norint, kad grybavimas neapkarstų, policijos pareigūnai primena keletą paprastų taisyklių grybautojams.