Policininke svajojusi tapti bibliotekininkė skleidžia knygų skaitymo „virusą“
Įkelta:
2021-02-09
Nuotrauka
ginta
Aprašymas

Gintos Bartkienės asmeninio albumo nuotraukos

Knygose gyvena pasakos, nuotykiai, neįtikėtinos istorijos, išmintis... Ginta Bartkienė, Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Mažonų filialo bibliotekininkė, puikiai tai supranta, tad visomis išgalėmis stengiasi, kad knygas pamėgtų ir maži, ir dideli. Ją pačią knygos lydėjo nuo vaikystės, tad sako esanti dėkinga likimui, atvedusiam ją į Mažonų biblioteką. Bibliotekos veiklos nestabdo netgi karantinas: Ginta sugalvoja, kaip saugiai perduoti knygas jų laukiantiems žmonėms.

– Koks buvo jūsų kelias į knygų pasaulį? Ar nuo vaikystės jas mėgote?

– Aš gyvenau ir augau Gaurės miestelyje. Baigiau 12 klasių Gaurės vidurinėje mokykloje.  Buvau stropi ir aktyvi mokinė. Mano svajonė buvo tapti policijos pareigūne, bet nepraėjau reikalingą medicininė patikros dėl akių, mano regėjimas neatitiko standartų. 12-oje klasėje pradėjo silpti akys, gal todėl, kad daug mokiausi. Kiekvieną dieną sąžiningai ruošdavau namų darbus. Pamenu, pareidavau iš mokyklos, pavalgydavau pietus ir tris, keturias valandas ruošdavau namų darbus. Tėvai manęs nevertė to daryti, tai buvo mano pasirinkimas. Visada garsiai skaitydavau tekstus, o po to garsiai pasipasakodavau sau. Man tai patiko daryti ir geriau atsimindavau. Augau daugiavaikėje 6 vaikų šeimoje. 

Vaikystėje turėdavau daug draugų, buvau drąsi ir aktyvi, smagiai praleisdavome vasaros atostogas, veiklos visada prisimąstydavome įvairios.

Į Gaurės biblioteką eidavau dažnai. Man labai patikdavo bibliotekos vaikų literatūros skyriuje vartyti ir žiūrinėti įvairias knygas. Parsinešdavau į namus tikrai ne vieną knygą, bet, žinoma, labiau patiko jas vartyti ir žiūrinėti paveiksliukus negu skaityti. Mano tėvai neskaitė knygų, tik laikraščius, nes jie daug dirbo, neturėdavo kada. Žinoma, man labiau patikdavo iš knygos kažkokį vaizdelį perpiešti ant popieriaus lapo ir nuspalvinti. Menas man nesvetimas. Nepamenu savo mėgstamiausios knygos, gal tokios ir neturėjau. Tiesiog pasiimdavau tokias knygas, kurios atrodė patrauklios.

Nuotrauka
ginta

– Ar jūsų vaikai mėgsta knygas? 

– Kai pradėjau dirbti bibliotekoje, jau turėjau du vaikučius: dukrą ir sūnų. Dukrytei buvo 5, o sūnui 3 metukai. Nusprendžiau, kad mano vaikai pamils knygą, jeigu jiems skaitysiu. Juk tėvai turi būti pavyzdys savo atžaloms. Man pasisekė, kiekvieną vakarą skaitydavau dukrai, ir penkerių metukų ji pati išmoko skaityti. Labai džiaugiuosi, kad knyga yra priemonė pabūti ir pabendrauti su savo vaikais. Vėliau pritraukiau ir sūnų klausytis mano skaitomų knygų. Vaikams esu perskaičiusi daugybę knygų. Man labai patinka S. Paltanavičiaus, Vytauto V. Landsbergio, L. Žutautės knygos. Kadangi turiu daug veiklos – esu mama, žmona, namų šeimininkė, valytoja ir dirbanti moteris, tai sau laiko nebelieka.

Yra tokių vakarų, kai grįžtu iš darbo labai pavargusi. Vakare vaikai manęs klausia, ar, mama, neskaitysi šį vakarą knygos, tai sąžinė neleidžia to nedaryti. Labai džiaugiuosi, kad dukra skaito savarankiškai ir man skaityti reikia vis mažiau. Sūnus aštuonerių, tai dar reikia prižiūrėti, kaip jis skaito, ir pataisyti žodžius, jeigu reikia.

– Kada pradėjote dirbti bibliotekoje? Papasakokite apie ją – kiek skaitytojų turite, ar tai daugiau vyresni žmones, ar jaunesni, o gal vaikai? Kas juos labiausiai domina bibliotekoje?

– Mažonų bibliotekoje pradėjau dirbti 2016 m. spalio mėnesį. Man labai patinka mano darbas. Patinka bendrauti su įvairaus amžiaus žmonėmis, nuo mažiausio iki vyriausio. Mano jauniausiam skaitytojui yra 3 metukai, o vyriausiam – apie 80 metų. Į biblioteką nemažai pritraukiu mažiausiųjų skaitytojų. Drąsiai galiu sakyti, kad moku su tokio amžiaus vaikais bendrauti, žinau, kas juos domina, kas jiems patinka. Esu įkūrusi bibliotekoje „Laisvalaikio erdvę“. Tenai iš namų atsivežiau kilimą, sofą ir daug lego kaladėlių. Su vaikučių mamomis sieja bendri interesai. Bibliotekoje mažiesiems skaitytojams atlieku garsinius skaitymus ir, žinoma, įvairias edukacines veiklas. Praėjusiais metais įkurtas Mažonų vaikų dienos centras „Po stogu“. Centro lankytojai yra mano bibliotekos skaitytojai, aš labai gerai sutariu su vaikais ir gražiai mes bendradarbiaujame, sugalvojame įvairių užsiėmimų kartu.

Nuotrauka
ginta

– Kiek knygų turite bibliotekoje? Ar jų pakanka, ar naujausi leidiniai pasiekia kaimo biblioteką? 

– Kiekvieną mėnesį kiekvienas filialas gauna naujų knygų. Knygų ir serijinių leidinių Mažonų bibliotekoje yra per 7000 tūkstančius. Gaila, kad šiais metais, nežinau dėl kokių priežasčių, labai sumažino finansavimą spaudai. Nebegalėjau užsakyti mėgstamų laikraščių ir žurnalų savo ištikimiems skaitytojams dėl finansų sumažinimo. Jie dėl to labai liūdi, nes buvo įpratę parsinešti spaudą į namus ir skaityti. Mano vyresnio amžiaus skaitytojai skaito grožinę literatūrą, t. y. romanus. Žinoma, labiau patinka užsienio rašytojų knygos, lietuvių autorių knygas skaitytojai renkasi rečiau.

– Šiais laikais turime internetą, kabelinę televiziją, elektronines knygas. Ar biblioteka vis dar aktuali?

– Tikrai biblioteka buvo, yra ir bus reikalinga žmogui. Niekada joks internetas neatstos tikros, popierinės knygos, kurią galima paimti į rankas ir skaityti. Žmogus ateina į biblioteką ne tik knygos pasiimti, bet ir pabendrauti, susitikti su draugais, pasipasakoti savo bėdas, sudalyvauti įvairiuose renginiuose. 

Nuotrauka
ginta

– Papasakokite apie savo darbą. Koks jis būdavo anksčiau ir koks yra dabar, kai karantinas uždarė bibliotekų duris? Ką sugalvojate, kad knygos pasiektų jų laukiančius žmones?

– Mano darbas yra įdomus visada. Veiklos turiu kiekvieną dieną. Mano skaitytojai yra ne tik iš Mažonų, bet ir iš Tauragės. Yra skaitytojų, kuriems knygas pristatau iki pat durų. Žinoma, jie labai džiaugiasi, o ir aš esu laiminga, kad galiu padėti nors kuo tokiu sunkiu laikotarpiu. Su kitais skaitytojais susitinku mieste netgi po darbo ir apsikeičiame knygomis. Sukuosi kaip bitutė, man padeda ir mano vyras, kuris dirba „Fuji“ fotocentre. Susitariu su skaitytojais, kad knygas gali palikti mano vyrui ir pasiimti kitas. Šiuo metu turiu nedarbingumą, kadangi auginu du vaikus, kurie yra pradinukai ir vyksta nuotolinis mokymas. Todėl man pakankamai sunku suderinti vaikų nuotolinį mokymąsi ir darbą.

– Kaip sekasi skleisti skaitymo „virusą“?

– Nežinau, kaip tai man išeina, bet moku kiekvieną savo skaitytoją įtraukti į knygų pasaulį. Aš tiesiog motyvuoju, kad galima viską sužinoti tik iš knygos, nes knyga – tai mūsų gyvenimo mokytojas. Man labai patinka, kad vasaros skaitymo iššūkyje kiekvienais metais pritraukiu vis daugiau savo jaunųjų skaitytojų. Žinoma, turiu įdėti nemažai darbo, kad pavyktų juos įtraukti į skaitymo akciją. 

– Turbūt biblioteka šiais laikais yra ne vien vieta, kur išduodamos knygos. Ko gero, tai vieta, kur žmonės gali smagiai praleisti laiką, pabendrauti, sužinoti daug naujo. Kokių veiklų sugalvojate lankytojams? Kaip sekasi bendradarbiauti su bendruomene, ką nuveikiate kartu? Žinau, kad esate pelniusi bendruomenės apdovanojimą. Už ką jis jums įteiktas?

– Labai džiaugiuosi, kad gražiai sutariu su Mažonų kaimo bendruomenės „Mažonų rytas“ pirmininke Laima Šveikauskiene, Mažonų kultūrinių renginių organizatore Birute Kaminskiene. Ji man kaip mama, kai reikia – pataria, kai reikia – ir paguodžia... 

Esu be galo dėkinga likimui, kad atsidūriau tinkamu laiku ir tinkamoje vietoje. Mes bendradarbiaujame, organizuojame įvairius renginius, veiklas, padedame vieni kitiems. 

Pernai man įteikta nominacija „Metų spindulys“. Esu labai labai dėkinga, kad nominaciją gavau aš. Tikriausiai gavau už visas pastangas dėl Mažonų krašto žmonių labo. Niekada nemoku pasakyti „ne“, visada, kiek tik galiu,  padedu visiems, kuriems reikia mano pagalbos.

 

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.