„Debesų žuvys“: knyga, kurioje galima atrasti save
Įkelta:
2021-02-28
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Nuotraukos autorius:
Asmeninio albumo nuotrauka
Aprašymas

Kęstutis Macijauskas

,
Nuotrauka
Knyga
Nuotraukos autorius:
Asmeninio albumo nuotrauka

„Debesų žuvys“: knyga, kurioje galima atrasti save

 

Birutė SLAVINSKIENĖ

 

Tauragė – išties kūrybingų žmonių kraštas. Tai dar kartą patvirtino visai neseniai internetu rodyta tiesioginė konkurso „Klaipėdos knyga 2020“ renginio transliacija, kurios metu pristatyta Kęstučio Macijausko knyga „Debesų žuvys“. Knygos autorius – Klaipėdos dramos teatro aktorius ir režisierius, daugeliui pažįstamas ir iš televizijos ekrano. O maloniausia mums, tauragiškiams, – kad Kęstutis – mūsų kraštietis, o jo knygoje jo kartos žmonės gali atpažinti savo vaikystę, jaunystę, pokario laikotarpį, žmonių santykius, gyvenimą.

Netikėtai pačiam sau

Kęstutis Macijauskas – aktorius, sukūręs ne vieną vaidmenį kine bei televizijoje, daugeliui pažįstamas kaip Algimantas iš TV serialo „Naisių vasara“. 2015 m. už antraplanį vaidmenį jis pelnė Auksinį scenos kryžių.

Tauragės scenoje Kęstutį buvo galima pamatyti ir prieš porą metų – renginių ciklo „Kraštiečių sugrįžimai“ metu. 

Paklaustas, ar tai karantinas padėjo atsiskleisti rašytojo talentui, autorius paaiškino, kad iš tiesų knyga gimė anksčiau, dar prieš karantiną, ji turėjo būti išleista dar pernai gegužę, tačiau dėl karantino leidybos reikalai nusitęsė. 

O kaip gi gimė į knygą sudėti tekstai? 

– Viskas įvyko netikėtai pačiam sau. Gyvenau sode, galima sakyti, miške, ateidavo vizijos, pojūčiai. Gamta, vasara, vakarai... Parašinėdavau pačiam sau. Įdėjau kelias ištraukas į feisbuką, sulaukiau labai gerų atsiliepimų, raginimų tęsti, ir žaidimas „užsikūrė“. Pačiam sau netikėtai vis daugiau medžiagos atsirado, pagalvojau – reikia pabandyti, – pasakojo autorius. 

Pasak jo, tai tiesiog jausminis dalykas – kas tuo metu į galvą ateina, tai ir fiksuoji. 

Jis pasakoja dar būdamas 5–6 klasėje rašęs dienoraštį. Tad ir dabar tuos senus sąsiuvinius atsiverčia – sako, praverčia, padeda prisiminti geriau. 

Augo Tauragėje

Paklaustas apie sąsajas su Taurage, K. Macijauskas pasakojo, kad čia gyvena jo mama, brolis su šeima, žmona.

– Gyvenu tarp dviejų miestų – Klaipėdos ir Tauragės. Tad ryšiai labai glaudūs, – sakė jis.

Kęstutis gimė Sibire, augo Tauragėje. Pirmojoje knygos dalyje jis rašo apie vaikystę – laikotarpį, kurį dažnas įvardija kaip patį laimingiausią, į kurį norisi sugrįžti atgal ir nors trumpam prisiminti tų dienų iliuzijas, praėjusius džiaugsmus.

Prisiminimai apie vaikystę, pasak jo, pradėjo plaukti, plaukti, paskui tik sudėliojęs juos chronologiškai.

– Visa širdimi ir siela pergyvenau savo pasakojimo herojų džiaugsmus ir bėdas, nes pats buvau tarp jų. Prieš daugybę šimtmečių vienas kinų poetas pastebėjo, kad atkurdamas ką nors žodžiais išgyveni tai antrą kartą. Pabandykim, mielieji, trumpam pamiršę kasdienius rūpesčius, kartu pakeliauti ta laiko mašina, paskraidyti vaikystės sparnais. Dar turime laiko, – sakė autorius.

Galbūt atrasite save

Pasak Kęstučio, ši knyga nėra autobiografija, nors rašant remtasi prisiminimais. 

– Tai tiesiog pasakojimas apie mūsų kartos atmosferą, nuotykius, herojai – paprasti vaikai, mano draugai. Rašau apie pokštus, pirmąją meilę, apie tai, kaip leisdavom laisvalaikį, siautėdavom...

Tos kartos tauragiškiai išties skaitydami gali prisiminti savo vaikystę, savo nuotykius ir „zbitkas“.

Nors knygoje daug linksmų ir juokingų vaizdelių, skaitant gali apimti graudulys: aprašomas skurdus buvusių tremtinių gyvenimas: kaip nedejuojant žiemą tempti kibirus vandens girgždančiais laiptais, nesiskųsti, teisingai auklėti vaikus be smurto, kartais griežtu žvilgsniu, kartais – lengvu pabarimu. Apie tėvą, sūnui kantriai išdėsčiusį visą žvejybos „instrukciją“, mamą, kuri net gulėdama ligoninėje, savo gyvenimo saulėlydyje, tiesdavo lėkštę: „Valgyk, sūnau, juk tikriausiai alkanas“. Kas kas, o ji tai tikrai žino alkio jausmą...

Knygoje pasakojama sovietinio gyvenimo realybė. K.Macijauskui norėjosi labai šviesiai nupiešti savo vaikystę, jaunystę ir iš jos kilusias gamtos pajautas.

Autoriaus kartos žmonės, skaitydami šią knygą, tikriausiai sutapatins jos pasakojimą su savo vaikyste, atras joje save.

Vaikystė – tarsi namo pamatas

– Gyvenimas visada gražus, jis turi gražių ir blogų momentų, bet vaikystė, kokioje sistemoje beaugtum, yra pats gražiausias laikas, – įsitikinęs autorius. – Tai kaip namo pamatas. Jei pamatas tvirtas, ir gyvenimas bus geras. Juk į ją tu atsiremi, ieškai joje paguodos, ieškai, kodėl tu toks užaugai, kas tai lėmė. Ta vaikystė – laikai buvo sunkūs, iš Sibiro grįžom, nieko neturėjom, bet aš buvau mažas vaikas, tos sistemos nesupratau, ir man buvo smagu. Vaikui smagu, kad jis gali siausti, svajoti, į kaimą nuvažiuoti...

Sibiro knygoje nedaug, tik vienoje vietoje – mamos prisiminimai, tačiau, pasak Kęstučio, pasąmonėje jis visada buvo.

– Ir tėvai apie tai kalbėdavo, ir seneliai. Ir tėvo, ir mamos tėvai buvo Sibire, tad nuo tos temos niekur negalėjai pabėgti, – sako autorius.

Miniatiūrose – užslėpta mintis

Antroji knygos dalis – trumpos impresijos, miniatiūros ir iš gyvenimo, pajautos. Kęstutis prisipažįsta labai mėgstąs gamtą, labai ją jaučiąs ir joje geriausiai besijaučiąs. Jis sutinka, kad miniatiūros turi alegorinę potekstę – jose yra užslėpta mintis.

– Vaizdai, mintys, metų laikai, impresijos, trumpos istorijos, kurios sukosi galvoje ir, tarsi upės paviršiuje atsispindintys debesys, lyg nepagaunamos žuvys, nedavė ramybės. Norėjosi tuos vaizdus pagauti, sustabdyti, pagavus, išlieti tekstais baltame popieriaus lape, pasidalinti su visais, kad nenuplauktų, neišnyktų, nepalikę jokio pėdsako, tarsi įsikibus vaivorykštėn, užlipti į dangų... Bent jau ant klėties stogo. Daug kur pajausit melancholiją ir ilgesį, nes bandžiau į pasaulį pažvelgti romantiko, svajotojo akimis... – teigė autorius.

Paklaustas, kokią prasmę jis sudėjo į knygos pavadinimas, jis sakė:

– Debesų žuvys... Jos efemeriškos – šią akimirką yra, o kitą jau gali išnykti. Todėl jas ir užrašiau, kad jos neišnyktų...

Dalyvauja konkurse

Renginyje, kurio vaizdo įrašą dabar galima rasti internete, buvo skaitomos knygos „Debesų žuvys“ ištraukos, dalyvavo pats autorius. Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos iniciatyva kasmet sausio–vasario mėnesiais organizuojamas konkursas „Klaipėdos knyga“, kurio tikslas – supažindinti visuomenę su vertingiausiomis Klaipėdos leidyklų išleistomis knygomis. Konkurso organizatoriai – Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešoji biblioteka. Šiemet tarp konkursantų – ir K. Macijausko knyga „Debesų žuvys“.

 

Nuotrauka
zuikis
Įkelta:
2021-04-11
Šiandien Lietuvoje, ir kitose krikščioniškose šalyse, švenčiamas Atvelykis. Tradiciškai šią dieną daugiausia dėmesio skiriama vaikams. Nuotaikingai Atvelykį pažymėjo Kunigiškių, Lauksargių, Dauglaukio​​​​​​​ ir Adakavo kultūros namų kolektyvai.
Nuotrauka
darom
Įkelta:
2021-04-10
„Su komanda ieškome savanorių. Gal tai tu? Visus metus sėdėjai namuose ir žiūrėjai „Netflix“? Metas užsidirbti keletą karmos taškų! Prisijunk prie „Darom“ savanorių bet kurioje savivaldybėje. Preliminari akcijos data gegužės 7–8 d.“ – taip prisijungti prie „Darom“ akcijos kviečia jos koordinatorė Tauragėje Deimantė Rimgailaitė.
Nuotrauka
takas
Įkelta:
2021-04-08
Šį pavasarį lankytojus pasitinka atnaujintas Pagramančio regioninio parko Lylavos pažintinis takas. Mišku vedantis takas yra už Pagramančio, jo ilgis – 2,5 km.
Nuotrauka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2021-04-05
Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka turi tradiciją kasmet rinkti metų knygą. Taigi ir šiemet, nors, kaip skelbia savo feisbuko paskyroje, visų mūsų įprastiniam gyvenimui dar sunku grįžti į vėžes, tradiciją ji tęsia ir skelbia jau aštuntojo konkurso „Tauragės metų knyga 2020“ pradžią. 
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-04-03
Velykos ir šiemet „karantininės“, tad bendruomenės jas švenčia savaip – puošia savo gyvenvietes įvairiomis velykinėmis dekoracijomis.
Nuotrauka
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2021-04-03
Lietuviai prisipažino daugiausiai neigiamų komentarų internete rašantys dėl kitų žmonių lyties arba amžiaus, – skelbia Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba. 6 iš 10 žmonių, internete parašiusių neigiamų komentarų apie tam tikras visuomenės grupes (pavyzdžiui, moteris, vyrus, senjorus), sulaukia kitų interneto vartotojų pritarimo arba padrąsinimo.
Nuotrauka
k
Įkelta:
2021-04-02
Vakar laidos prodiuseris Šarūnas Jasiukevičius „Praeities žvalgas“ laidos feisbuko profilyje pasidalino populiarios pažinčių svetainės ekrano nuotrauka, kurioje jo atvaizdas. Programėlėje „Tinder“ kažkas įregistravo profilį, naudodamas šio žinomo asmens atvaizdą. Prisistatydamas 32 m. vyru, nepažįstamasis iš Tauragės ieško pažinčių.
Nuotrauka
šuo
Įkelta:
2021-04-02
Seimo sprendimu, Lietuvoje nuo gegužės 1 d. įteisintas privalomas augintinių (kačių, šunų ir šeškų) ženklinimas poodinėmis mikroschemomis ir registravimas Gyvūnų augintinių registre (GAR), taip pat pritarta ir draudimui prekiauti gyvūnais augintiniais lauko sąlygomis ir turgavietėse. Gyvūno užkrečiamųjų ligų prevencijai jo ženklinimas ir registravimas yra vienas esminių veiksmų, kurį privaloma atlikti gyvūnui vieną kartą gyvenime, – praneša Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).
Nuotrauka
Vaikų literatūros skyriaus feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-04-02
Balandžio 2-oji – pasakininko Hanso Kristiano Anderseno gimimo diena. Nuo 1967 m. pasaulyje ši diena minima ir kaip Tarptautinė vaikų knygos diena. Šią dieną vyksta įvairūs vaikų literatūros renginiai, parodos, susitikimai su rašytojais. Šia proga staigmeną vaikams paruošė ir Tauragės B. Birutės Baltrušaitytės Tauragės vaikų literatūros skyrius.
Nuotrauka
margučiai
Įkelta:
2021-04-01
Kiaušinių dažymas Velykoms – viena smagiausių ir laukiamiausių pavasario pramogų, kuria mėgaujasi ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad kiaušinių dažymo technikų yra įvairių – juos galima dažyti spalvotais dažais, marginti vašku, skutinėti arba dažyti natūraliai, naudojant įvairiais žoleles, svogūnų lukštus, burokėlių sultis. Tik nuo kiekvieno fantazijos ir norų priklauso, kuris dažymo būdas priimtiniausias.
Nuotrauka
Asociatyvi pixabay.com nuotrauka
Asociatyvi pixabay.com nuotrauka
Įkelta:
2021-03-28
​​​​​​​Glaudus ir šiltas ryšys su tėvais suteikia vaikui galimybę saugiai augti ir pilnavertiškai vystytis. Specialistų teigimu, vaiko prieraišumas susiformuoja per pirmuosius gyvenimo metus ir, jei sąlygos nesikeičia, išlieka toks pat, kol vaikas užauga. Paauglystė – didysis santykių išbandymų metas. Iki tol pirmenybę teikęs tėvų ir kitų šeimos narių draugijai, jaunuolis ima emociškai nuo jų tolti. Buvimas su draugais paaugliui tampa labai svarbia gyvenimo dalimi, jis ima aktyviai ieškoti bendraamžių bendrystės, siekia pritapti prie jų grupės. Ar reikia to baimintis? Kaip elgtis tėvams?
Nuotrauka
TVK nuotrauka
TVK nuotrauka
Įkelta:
2021-03-27
Tauragės liaudies teatro 2020-ieji metai buvo ir jubiliejiniai – 60-ieji. Įvyko daug įvairiausių renginių, išleista režisierės knyga apie teatro gyvenimą scenoje ir už jos sienų, metų pabaigoje nufilmuotas spektaklis „Stot! Teismas eina!“, kuriame vaidina beveik visi teatro aktoriai. Įrašas lieka teatro aukso fonduose ir artistų šeimų archyvuose. Režisierė prisipažįsta – išgirdusi ką nors sakant, kad „visi pavargę“ arba „visiems dabar sunku“, garsiai viena kalba, jog neverta teatro ir visų su visais tapatinti ir lyginti. Nes ir šiemet teatras  ieško naujų bendravimo formų, filmuojasi, jungiasi repeticijoms per „Mesenger“ programėlę, mokosi tekstus. O Genovaitė, kaip visada, „laksto“ po miestą, užsuka pas visus, kas įsileidžia į vidų, visur gauna teatrui apčiuopiamos naudos, nes kitaip ir būti negali, nes tokia meile žmogui, kokią spinduliuoja Genovaitė, apdovanoti ne visi. O ir ji pati sako, kad per „sunkiuosius“ metus dar labiau pajuto, koks mylimas žiūrovų yra Tauragės liaudies teatras. 
Nuotrauka
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2021-03-25
Antroje savaitės pusėje orai sparčiai šils, šilčiausios bus penktadienio ir šeštadienio dienos. Tuo metu daug kur termometrų stulpeliai perkops 10 laipsnių ribą. Visgi, sekmadienį sulauksime drėgnesnių permainų, o šiluma truputį sumažės.
Nuotrauka
TMM nuotrauka
Įkelta:
2021-03-24
Artėjant didžiosioms pavasario šventėms įprasta tvarkytis ir gražintis. Jau puošiasi ir Tauragės meno mokykla  – jos prieigas papuošė milžiniškas margutis su jį aptūpusiais kiškučiais. Gražinamos ir Pilyje įsikūrusios Meno mokyklos patalpos.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ nuotrauka
Įkelta:
2021-03-22
Šią savaitę jau pakvips tikru pavasariu. Pirmomis dienomis dar bus vėsiau, tačiau nuo savaitės vidurio temperatūra sparčiai kils.
Nuotrauka
gervė
Gervė. Bronislovo Ambrozo nuotrauka
Įkelta:
2021-03-17
Iš pradžių gana veržliai, o dabar – kiek sulėtėjęs kelią skinasi pavasaris. Žiemą sutriuškinusi šilumos banga stabtelėjusi atsitraukė palikdama laiko gamtai pasiruošti naujam žingsniui atsinaujinimo link. Niekad šis metas nepasižymi tolygumu. Negi gali būti kitaip? Juk tai – ilgus metus besikartojanti tikrovė.
Nuotrauka
figura
Įkelta:
2021-03-15
Po truputį šylantys orai primena, kad neilgai trukus galėsime lepintis saulės voniomis ir vandens pramogomis – tam bus reikalingas ir patogus maudymosi kostiumėlis. Besirinkdamos jį, visuomet norime paryškinti savo privalumus ir užmaskuoti trūkumus. Tokių rezultatų pavyks pasiekti tuomet, jei kaip ir apatinis trikotažas, maudymosi kostiumėliai bus pasirenkami pagal figūros tipą – jei žinote saviškį, su šia užduotimi tikrai lengvai susidorosite.
Nuotrauka
Meidė
Įkelta:
2021-03-15
Sekmadienį vykusiame „Lietuvos balso“ aštuntojo sezono finale triumfavo tauragiškė. Iš į sceną žengusių keturių finalistų pergalę pelnė ir 15 tūkst. eurų laimėjo Meidė Šlamaitė.
Nuotrauka
sula
Įkelta:
2021-03-14
Prasidėjus sulos sezonui, kuris paprastai gali trukti iki balandžio pabaigos, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena keletą dalykų, kurių svarbu nepamiršti mėgstantiems šį gėrimą.
Nuotrauka
paauglys
Įkelta:
2021-03-14
Paauglystės laikotarpio uždaviniai skirti ne tik vaikams, bet ir jų tėvams. Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos psichologė Neringa Jankauskaitė sako, kad paauglių maištas (atsikalbinėjimai, galvojimas, kad jie viską žino geriausiai)  – normalus amžiaus tarpsnio elgesys. Taip vaikas, virsdamas suaugusiuoju, pasitikrina taisykles bei kuria savo pasaulį, o tas kūrybos procesas ir išgąsdina tėvus. Psichologė pataria, kaip geriau suprasti paauglį.
Nuotrauka
Kreivėnų malūnas
Įkelta:
2021-03-12
Paskutiniuoju metu vis daugiau kraštiečių dėmesio sulaukia Lauksargių seniūnijos ribose stūksantis Kreivėnų malūnas. Žmonės prie jo fotografuojasi, publikuoja nuotraukas socialiniuose tinkluose. Pasirodo, statinys žavus ne vien fotografine prasme – žavi ir paslapties gaubiama jo gyvavimo istorija. Neseniai viena kultūros paveldo atstovė ėmėsi ieškoti malūno savininkų. Paieškos – sudėtingos, manoma, jog malūno savininkas galėjo būti vokietis. O šis atsargus – Antrojo pasaulinio karo metu pasirūpino, kad neišliktų jokių duomenų apie jam priklausantį nekilnojamąjį turtą. Dėmesio verta ir netoli malūno vis dar tebestovinčios buvusios karčemos istorija. 
Nuotrauka
Meidė
Įkelta:
2021-03-12
Praėjusio sekmadienio vakarą paaiškėjo, kad tarp keturių muzikinio projekto „Lietuvos balsas“ finalo dalyvių – ir tauragiškė Meidė Šlamaitė. Atlikėjos Moniqué komandai finale atstovausianti Meidė Šlamaitė tą vakarą pasirodymu sužavėjo visą mokytojų komandą.  O ateinantį sekmadienį jaunoji atlikėja jau susirungs dėl nugalėtojos laurų.