Adakavą pamilusi airė išleido dvi knygas apie tai, kokia nuostabi Lietuva
Įkelta:
2021-02-13
Nuotrauka
airė
,
Nuotrauka
airė
,
Nuotrauka
airė
,
Nuotrauka
airė
,
Nuotrauka
airė
,
Nuotrauka
airė

Prieš septynerius metus Adakave apsigyvenusi airė June Molloy, paklausta, ką gero ji atrado šiame Dievo užmirštame Tauragės rajono pakraštyje, neatsikvėpdama dėsto privalumus: čia nuostabi gamta, pragyvenimui kaime nereikia didelių išlaidų, saulė dažnai ritinėjasi žeme, auga skanios daržovės, o po laukus laksto stirnos. Prieš ketverius metus moteris anglų kalba išleido kulinarinę knygą apie lietuviškus patiekalus, o prieš trejus, įkvėpta vietinės gyvūnijos, parašė apsakymą vaikams.

Džiaugsmą atrado ištrūkusi iš darbo biure

Prieš atsidurdama Lietuvoje airė Dubline dirbo telekomunikacijų bendrovėje. Įmonę restruktūrizavus buvo mažinamas darbuotojų skaičius, gavusi išeitinę kompensaciją moteris leidosi į kelionę po Europą. Aplankiusi keletą šalių ji apsistojo Lietuvoje, Adakave įsigijo namą.

– Dar pradėjusi savo kelionę ėmiau rašyti internetinį dienoraštį „Mano maisto Odisėja“ („My food Odyssey“). Aprašydavau aplankytas šalis, daugiausia dėmesio skyriau kiekvienos jų virtuvei. Taip ir gimė mano knyga tokiu pat pavadinimu. Šioje knygoje aprašau devynis man labiausiai patinkančius lietuviškus patiekalus. Neseniai pastebėjau, jog internetinėje parduotuvėje „Amazon“ knygų apie maisto gaminimą reitinguose mano knyga tarp viso pasaulio knygų užima 59-ąją poziciją. Tai man išties didelis pasiekimas ir įvertinimas, – pasakojo airė.

Nuotrauka
airė

Ant knygos viršelio – cepelinai. Kokia buvo moters pirmoji pažintis su šiuo patiekalu? June sako, jog cepelinai jai iškart patiko. Anot jos, lietuviškas maistas yra gana artimas airiškam, Airijos virtuvėje taip pat dominuoja bulvės ir kiauliena.

– Kiauliena, svogūniukai, padažas ant viršaus – mmm, pirštus apsilaižysi, – pirmą įspūdį apie cepelinus nusakė June. – Mes, airiai, taip pat valgome daug bulvių ir kiaulienos. Tik mes kiek kitaip marinuojame mėsą,  prieš ruošimą ją laikome sūryme, tai mėsytę daro sultinga ir minkšta, lietuviai mėgsta marinuoti sausuoju būdu. Vienas pagrindinių patiekalų Airijoje yra kiauliena ir kopūstai, gardiname garstyčiomis. Taigi airiška virtuvė nėra tolima lietuviškajai, – dalijosi airė.

Įsirengė svajonių virtuvę

Apie maisto ruošybą, skirtingų šalių virtuves June nemažai sužinojo studijuodama universitete, tai įžiebė jos aistrą kulinarinėms kelionėms, eksperimentams. Kaip June sako, jos svajonių namelyje, Adakave, ji įsirengė savo svajonių virtuvę, kurioje praleidžia didžiąją dalį dienos. Čia ji išbando įvairius maisto ruošimo būdus, džiūgauja dėl savo kulinarinių sėkmių, stebisi dėl praradimų. 

Greta namo stovi šiltnamis, kuriame ji augina daržoves. Neseniai savo feisbuko paskyroje moteris dalijosi vaizdo įrašu, kaip į šiltnamį meta sniegą, esą girdėjusi, jog tai maitina, drėkina per žiemą išsausėjančią žemę.

– Čia, Adakave, aš turiu visas sąlygas, apie kurias kai kurios moterys gali tik pasvajoti. Įsigijusi namą (vadinamąjį „alytnamį“ aš turėjau galimybę jį įsirengti taip, kaip noriu. Pažiūrėkite, dabar aš sėdžiu verandoje su milžiniškais langais į rytinę pusę. Iš čia atsiveria nuostabus vaizdas į laukus. Toje pačioje namo pusėje yra mano virtuvė. Didžiąją dalį dienos čia šviesu, galiu mėgautis saule, šiluma, – moteris šių eilučių autorei vaizdo skambučio metu aprodė savo kambarius, – Kaip matote, virtuvėje nėra nė vienos pakabintos spintelės – visos ant žemės. Man patinka erdvės pojūtis virtuvėje. Taigi čia turiu viską, ko gali norėti moteris.

Nuotrauka
airė
Nuotraukos autorius:
June Molloy asmeninio albumo nuotrauka

Sužavėjo gamta

Moteriai patinka Lietuvos klimatas, gamta. Nors lietuvaičiai skundžiasi saulės trūkumu, pasak jos, Airijoje saulėtų dienų – dar mažiau. Nors žiemos ten švelnios, tačiau ir vasaros vėsesnės, termometro stulpelis retai perkopia 25 laipsnius šilumos. June žavisi Lietuvos klimato sąlygų įvairove, nuolat besikeičiančia gamta, kurią ji dažnai įamžina fotografijose. O sužavėta vietinės gyvūnijos moteris parašė apysaką vaikams.

– Atvykusi į Lietuvą pamačiau man neįtikėtiną vaizdą. Laukuose išvydau stirną. Netoli jos – ir lapę. Keista, tačiau lapė jos nesivijo. Jos ėjo viena greta kitos. Tarsi draugės, einančios ta pačia kryptimi.  Pirmaisiais mano gyvenimo Lietuvoje metais žiniasklaidoje skambėjo istorijos apie iš Baltarusijos į Lietuvą atklystančius vilkus. Visa tai žadino vaizduotę, ėmiau užrašinėti mintyse gimstančias istorijas, pamažu gimė naratyvas knygai „Girios sargas“ (angl. „Guardian of Giria“). Pagrindiniu herojumi pasirinkau šerną, „blogiečiais“, antagonistais, tapo būtent tie iš Baltarusijos atklystantys vilkai, – apie savo antrąją knygą pasakojo June.

Mažame Airijos miestelyje prie jūros užaugusiai June laukinių gyvūnų netekdavo išvysti, jos žodžiais tariant, nebent žuvėdrų, tad Adakavo laukuose, miškuose šmėžuojantys gyvūnai jai – tikra egzotika.

Nesu išranki, madų nesivaikau, man nereikia ištaigingų drabužių – esu paprasta. Auginu savo daržoves, tad mano išlaidos nedidelės. Dirbdama pavienius darbelius internetu aš uždirbu nedaug, tačiau man tiek ir pakanka.

 

Pamėgo kaimišką gyvenimą

Prieš atvykdama į Adakavą moteris gyveno Dubline. Airijos sostinėje, pasak jos, pragyvenimas yra brangus. Vien nuomai tenka skirti apie 2000 eurų, panašiai tiek kainuotų automobilio draudimas ir mokesčiai, sveikatos draudimo išlaidos.

– Nesu išranki, madų nesivaikau, man nereikia ištaigingų drabužių – esu paprasta. Auginu savo daržoves, tad mano išlaidos nedidelės. Dirbdama pavienius darbelius internetu aš uždirbu nedaug, tačiau man tiek ir pakanka. Norėdama gyventi Airijoje, turėčiau grįžti dirbti į biurą, čia gi aš didžiąją laiko dalį praleidžiu gamtoje. Šiuo mano gyvenimo momentu tai man – privalumas. Negaliu tvirtinti, kad čia praleisiu visą savo likusį gyvenimą, tačiau dabar man norisi būtent to, ką aš ir gaunu gyvendama Adakave, – pasakojo airė.

Šių eilučių autorei išreiškus pastebėjimą, jog Adakavas neretai laikomas rajono užkampiu, June tam paprieštarauja. Jos akimis, Adakavas yra tarpinė stotelė tarp Klaipėdos ir Vilniaus – miestų, kuriuose gyvena didžioji dalis jos draugų lietuvių.

 

Nuotrauka
ResPublica
Įkelta:
prieš 2 valandas
Šį pirmadienį duris atvėrė kavos studija „ResPublica“. Nors prisėsti jaukioje aplinkoje vis dar draudžiama, klientai mielai užsuka kavos išsinešti.
Nuotrauka
k
Įkelta:
prieš 1 dieną
Šiais metais Kaziuko mugės šurmulys gal ir nesklis miestų ir miestelių gatvėmis, tačiau šią dieną su vardadieniu sveikinti galima tūkstančius lietuvių – kovo 4-ąją savo vardo dieną švenčia beveik 10 tūkst. Kazimierų, Kazių ir Kazyčių, – praneša Registrų centras.
Nuotrauka
skyrybos
Įkelta:
2021-03-02
Moksliniai tyrimai įrodo, kad išsiskyrusių tėvų vaikai, suaugę ir sukūrę šeimas, daug dažniau ir patys patiria skyrybas, nei tie, kurie užaugo neišsiskyrusių tėvų šeimose. Ar įmanoma šiam „paveldimam“ elgesio modeliui užkirsti kelią? Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos psichologė Jūratė Marcinkevičienė sako, kad bent sumažinti šią riziką tikrai galima. Kartu ji pabrėžia, kad tikrai yra daug gražių pavyzdžių, kai kilę iš išsiskyrusių šeimų žmonės sukuria tvirtas santuokas, puoselėja gražų, ilgalaikį ryšį, augina vaikus.  
Nuotrauka
gulbės
Įkelta:
2021-03-01
Pažvelgus į Facebook‘ą, ima baltas pavydas: kolegos gamtininkai iš Klaipėdos krašto dalijasi artėjančio (o gal jau atėjusio?) pavasario nuotraukomis. Nemuno delta džiugina stebėtojus gausiais žąsų ir pempių būriais, ten praskrenda eurazinės  cyplės ir smailiauodegės antys, yra užfiksuotos parskridusios gervės ir netgi kai kur stebina ankstyvų gandrų pasirodymai...  O kaip gi mūsų krašte? Ar dar toli tas ilgai lauktas pavasaris?
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-02-28
Tauragė – išties kūrybingų žmonių kraštas. Tai dar kartą patvirtino visai neseniai internetu rodyta tiesioginė konkurso „Klaipėdos knyga 2020“ renginio transliacija, kurios metu pristatyta Kęstučio Macijausko knyga „Debesų žuvys“. Knygos autorius – Klaipėdos dramos teatro aktorius ir režisierius, daugeliui pažįstamas ir iš televizijos ekrano. O maloniausia mums, tauragiškiams, – kad Kęstutis – mūsų kraštietis, o jo knygoje jo kartos žmonės gali atpažinti savo vaikystę, jaunystę, pokario laikotarpį, žmonių santykius, gyvenimą.
Nuotrauka
gydytoja
Įkelta:
2021-02-26
Išgirsta vėžio diagnozė daugeliui išmuša tvirtą pagrindą iš po kojų ir sukelia daug baimių bei nuogąstavimų. Jie dažnai neduoda ramybės ir gydymo metu, taip pat jam pasibaigus – pacientus kankina nežinomybė dėl ateities, ligos progresavimo ar sugrįžimo galimybės. Nors onkologinė liga žmogui yra išties rimtas išbandymas, anot ekspertų, šiandien tai tikrai nėra mirties nuosprendis, o tinkamas gydymas ir pagalba organizmui po jo gali padėti sėkmingai įveikti ligą ar kontroliuoti jos eigą.
Nuotrauka
namas
Įkelta:
2021-02-24
Nekilnojamojo turto portaluose publikuojamas skelbimas apie parduodamą Stoties gatvėje stovinčio namo, kuriame kadaise viešėjo Lietuvos prezidentas Antanas Smetona, dalį. Namas – tarpukario statybos, jame kadaise buvo įrengta klinika.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-02-21
Gimtoji kalba mums atveria duris į pasaulį, visą gyvenimą žmogui išlieka pati artimiausia ir brangiausia. Iki kovo 11 dienos viešojoje Birutės Baltrušaitytės bibliotekoje paskelbtos Lietuvių kalbos dienos. O ryt startuoja ir virtualūs Knygų savaitės renginiai. Tiesa, pirmasis – jau šį vakarą.
Nuotrauka
garnys
Įkelta:
2021-02-19
Žvejai žinos: Tarailiuose yra pilkasis garnys, kuris vasarą kasdien braido ieškodamas žuvies. Paukštis taip pamėgo upės pakrantę, kad susivėlino laiku išskristi į šiltuosius kraštus. Sausio pradžioje, atslinkus arktiniam šalčiui, garniui iškilo grėsmė žūti.
Nuotrauka
Genovaitės Urmonaitės feisbuko paskyros nuotrauka
Genovaitės Urmonaitės feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2021-02-16
Genovaitė Urmonaitė ir jos vadovaujamas Tauragės liaudies teatro kolektyvas minėdami Vasario 16-ąją buvo originalūs kaip visada: surengė simbolinį bėgimą Pilies aikštėje skambant dainai apie Tauragę.
Nuotrauka
Birutės Slavinskienės nuotrauka
Birutės Slavinskienės nuotrauka
Įkelta:
2021-02-16
„Ką pasakytumėte Karaliui Mindaugui? Už ką padėkotumėte Gabrielei Petkevičaitei-Bitei? Kuo jus įkvepia Juozas Miltinis? Ką apie šiandieninę Lietuvą papasakotumėte Vincui Kudirkai?“ – į šiuos klausimus atsakyti Lietuvos moksleivius kviečia Vasario 16-ąją prasidedanti akcija „Laiškas istorijai“. Penkiasdešimties pašto dėžučių, kur galima įmesti laišką, žemėlapyje – net dvi Tauragės vietos: prie Vinco Kudirkos ir Vlado Putvinskio paminklų.
Nuotrauka
blynai
Įkelta:
2021-02-15
Šiemet žiema gausi sniego, o už lango dar spaudžia šaltukas, tačiau Užgavėnės neabejotinai yra viena iš pavasarį pranašaujančių švenčių. Ir nors dėl karantino jų šįmet su šokiais ir dainomis aplink laužą atšvęsti nepavyks – Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad tradicinis blynų kepimas yra lengviausias būdas, leidžiantis simboliškai paminėti žiemos išvarymą.
Nuotrauka
senovinis vaikas
Įkelta:
2021-02-15
Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, chemijos mokslų daktaras, o dabar ir Europos Parlamento narys Liudas Mažylis plačiai išgarsėjo 2017 metais. Didelei visos šalies, o ypač istorikų, nuostabai, jis Vokietijos užsienio reikalų ministerijos archyve rado 1918 metų Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Akto originalą lietuvių ir vokiečių kalbomis. Šių dokumentų ilgus metus buvo ieškoma įvairiausiose vietose, tačiau nesėkmingai. Kokių savybių ir įgūdžių turi turėti žmogus, kad atliktų tokį darbą? Iš kur jis jų semiasi? Ne paslaptis, kad žmogaus asmenybė formuojasi nuo vaikystės. Apie vaikystę, tėvus ir ypatingus namus kalbamės su pačiu profesoriumi Liudu Mažyliu.
Nuotrauka
Maistas
Įkelta:
2021-02-12
Įvairios staigmenos – svarbi vasario 14-osios dalis, kai didžioji pasaulio dalis švenčia meilės dieną. Visgi šiemet įsimylėjusiųjų dieną poros praleis ne romantiškai vakarieniaudamos restoranuose, o namuose. Tad lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ maisto gamybos ekspertė Brigita Barantinskaitė dalijasi keliais itin paprastais receptais, kuriais mylimuosius nustebinti galės ir virtuvės naujokai. 
Nuotrauka
rde
Įkelta:
2021-02-12
Labai greitai pasaulis grįš į savo įprastą kursą, ir mes vėl pradėsime ... keliauti! Kažkas vyks į kaimyninį miestą, kažkas persikels per  Atlanto vandenyną ir bet kokiu atveju turėsite tinkamai pasiruošti, kad kelionė būtų tobula. Ką reikia pasiimti su savimi kelyje? Ko negalite apsieiti? Pinigai ir pasas, be abejo, užima pirmąsias dvi pozicijas būtinų dalykų sąraše. Bet kas dar?
Nuotrauka
a solution
Įkelta:
2021-02-12
Artėjantis pavasaris leidžia dažniau susimąstyti apie šiltas dienas ir aktyvesnį laisvalaikį, tačiau tuo pačiu primena, jog teks užsiimti ir sodo bei daržo priežiūra. Visgi, apsirūpinus svarbiausiomis sodo prekėmis, tai padaryti galima kur kas paprasčiau. Išskyrėme populiariausius, skirtingoms reikmėms pritaikytus gaminius – pasitikrinkite, ar visais jais jau esate apsirūpinę.
Nuotrauka
Asociatyvios nuotraukos šaltinis: canva.com
Asociatyvios nuotraukos šaltinis: canva.com
Įkelta:
2021-02-11
Artėjant Šv. Valentino dienai, kiekvienas norime nustebinti savo mylimą žmogų: padovanoti originalią dovaną ar praleisti romantiškai dieną. Kadangi šalyje vis dar paskelbtas karantinas, galimybių, kaip romantiškai praleisti meilės dieną, sumažėjo. Visgi šiuo metu saugiausia niekur neiti iš namų, todėl Šv. Valentino dieną raginame švęskite namuose: jaukiai žiūrint filmus ar serialus, prisimenant nuostabias akimirkas, praleistas kartu. O, kad Valentino diena būtų ypatinga, kviečiame ją pradėti romantiškais pusryčiais.
Nuotrauka
Paauglė prie kompiuterio
Įkelta:
2021-02-11
73 proc. 14-18 metų jaunuolių mano, kad internete slypi grėsmės ir pavojai – tai atskleidė bendrovės „Spinter tyrimai“ praėjusių metų pabaigoje Nacionalinės švietimo agentūros užsakymu atliktas reprezentatyvus tyrimas. Pandemijos metu, kai nebegalime susitikti ir bendrauti gyvai, veikla internete ir socialiniuose tinkluose yra gerokai suaktyvėjusi. Nors nebevykstame atostogauti, nerengiame vakarėlių, savo mintimis ir nuotraukomis dalijamės netgi dažniau – taip numalšiname išaugusį bendravimo alkį.  
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2021-02-10
Vaiko teisių gynėjai dažnai susiduria su atvejais, kai girtaujantys tėvai nebegalvoja apie savo vaikus, smurtauja prieš juos fiziškai ir emociškai, vaikai gyvena skurde ir emociniame bei fiziniame apleistume. Šiandien tėvų piktnaudžiavimas alkoholiu yra dažniausia vaiko teisių pažeidimų ir laikinosios globos nustatymų priežastis Lietuvoje. Ydingas tėvų gyvenimo būdas vaikams kenkia ne tik čia ir dabar, bet neigiamai paveikia ir jų ateitį.