Recenzija. FOTOJŪRA PINHOLE
Įkelta:
2020-07-24
Nuotrauka
Aprašymas

Parodos atidarymo akimirka. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas

Eksponuojami darbai

Fotogalerijos bokšte liepos 20 dieną atidaryta 22-jų fotografijų paroda, skirta galerijos 20-mečiui. Šiam tikslui trys tauragiškiai, Mindaugas, Sigita ir Juozas, kūrybiškai suartėjo, pakol paruošė pinhole technika atliktą fotografijų ciklą. Proceso pradžioje juos vienijo idėja – įamžinti analoginiu metodu lankytinas miesto vietas. Galiu pasakyti, kad ši mintis nepasirodė itin originali. Skęstant skaitmeninių vaizdų gausybėje, miestas ištyrinėtas iki plytų ląstelių. Geriausi kampai jau atrasti, nufototkinti/nupleškinti. Tai yra tiesa, jei orientuojamasi į vaizdą, t. y. turinį, bet visai kas kita, jei procese svarbus tampa pats fotografavimo metodas.

Paklausus parodos vyrijos, kurgi daugiausia svorio nusėdo kūrybiniame procese – į metodą ar į vaizdą, jie atskleidė, kad šioje parodoje daugiausia energijos dėjo į pinhole metodo įvaldymą. Kaip rašoma parodos anotacijoje: „Pinhole – nesudėtinga fotokamera, kuri neturi objektyvo, tačiau turi adatos galiuko dydžio ertmę, kuri atstoja diafragmą F160, F126. Nors kameros veikimo principas nėra sudėtingas, tačiau vaizdui užfiksuoti tenka pasitelkti fotografijos laborantams reikalingas žinias“. Per parodos atidarymą Sigita, fotografų trio moteriškoji pusė, minėjo, kad pirmąkart išbandžiusi analoginį fotografavimą pakliuvo į raudonąjį kambarį, kur pilstant įvairias chemines medžiagas ryškinamos nuotraukos. Moterį šis fotografavimas intrigavo dėl iki tol neįvaldyto vaizdo išgavimo būdo.

Kartą teko girdėti pokštą apie juostų ryškinimą patamsiuose, kad tai popavojingė veikla, vedanti į „priekabiavimo skandalus, aprašomus spaudoje“. Chi, chi, chi. Tiesa, šis juokelis turėjo konkretų kontekstą. Neseniai kilęs #metoo judėjimas išryškino VDA problemines dėstytojų ir studentų bendravimo ydas (!). Tenka pripažinti, kad laukiant ryškėjančio vaizdo raudonoje šviesoje mintyse plyksteli holivudinių filmų sukurta nekantros būsena. Matai, kaip baltame popieriuje ryškėja objektų kontūrai, bandai atspėti, kas tai. Tomis sekundėmis fotografavimas tampa kažkas išties prasmingo. Tiek daug dirbi, todėl šitai tikrai turi būti verta, galvoji. Skaitmeninis fotografavimas, pagreitinęs nuotraukos infliaciją, neverčia labai daug galvoti apie jos vertę, mat galima tą patį objektą fotografuoti iki tobulai išbaigto vaizdo, o analoginiai metodai yra sąlyginai brangūs, grąžina prie lėtumo. Ar XXI amžiuje tai regresas? Nepasakyčiau. Netgi priešingai. Dalis visuomenės dėl įvairių priežasčių atsigręžia į praeitį, ieško joje įkvėpimo dabarčiai. Dabarčiai, kur „didmiestyje gyvenančio žmogaus smegenys per dieną gauna tiek informacijos, kiek viduramžių žmogus gaudavo per visą gyvenimą“. Argi fotografuoti lėtai nebus prabanga gyventi lėtai?

Tyrinėjant fotografijų seriją „Fotojūra Pinhole“ beveik neina atskirti, kuris sukurtas vaizdas yra konkretaus autoriaus. Padedančių identifikuoti kūrėją užrašų nepalikta. Iš pradžių spėliojau. Bandžiau atrasti kažkokį specifinį Mindaugo ar Sigitos braižą. Jei pirmasis įamžino sūpynės metalinę konstrukciją, tai ir likusiose fotografijose reikia ieškoti geometrinio braižo? Nieko panašaus. Nepataikiau, nes kita fotografija, kur kabelių kryžiuje stovi katilinės bokštas, jau Sigitos darbas. „22 fotografijų serija pasakoja apie mistiškojo Tauragės apylinkių stebėtojo pasivaikščiojimą Tauragės gatvėmis ir apylinkėmis. Kiekviename žingsnyje sutinkamos architektūros, miesto infrastruktūros ir gamtos kompozicijos atskleidžia stebėtojo koncentraciją trijose temose: miesto daugiasluoksniškumas, urbanistikos objektų santykis su gamta, architektūros palikimas“. Autoriai, gavę pradinį stimulą fotografuoti lankytinas Tauragės vietas, palengva individualizavo kūrybinį procesą. Pasiskirstę fotografuotinas „teritorijas“, nejučiomis savaip pakreipė objektų paieškas. Kas įdomiausia, kad Sigitai „nuotraukose be žmonių“ natūraliai veržėsi... tie patys žmonės: dvejuose darbuose jie yra užfiksuoti. Mindaugas aktyviai naudojamose miesto erdvėse atrado net savotiškų subkultūrų pėdsakų, tai jį kuriam laikui masino kaip pagrindinė kūrybinė varomoji jėga. Juozo vizijoje ryškėjo iškreipti architektūros linkiai. Bandymai vienoje nuotraukoje sutalpinti visą pastatą, pvz. liuteronų bažnyčią. Galbūt tai bus subjektyvu, nes recenzija tai „po blatu“, tačiau serijos fotografijose pavaizduotos fizinės vietos tarsi su ištrintu emociniu krūviu. Čia šviežia sąmone, be priešistorės tyrinėjami miesto vaizdai, leidžiama „pažvelgti į mus supantį pasaulį per mistiškojo stebėtojo prizmę“.

Po parodos sulaukiau mesendžeriu pakviesto tauragiškio žinutės: „Kol kas paroda paslaptis, patiko, vienas darbas su mišku, kuo ilgiau žiūrėjau, lyg pats būčiau. Visumoj neįprasta, lyg realu, bet ne taip, kaip akis sako, dar virškinti“ (kalba netaisyta). Asmeniškai man paveikiausi darbai buvo tie, kurie vertė tyrinėti, davė erdvės interpretacijoms. Atkreipiau dėmesį į kvadratinių fotografijų pozicionavimą stačiakampio rėmo atžvilgiu. Kaip Juozas vėliau paaiškino: „Toks įrėminimas suteikia bendram vaizdui dinamikos“. Fotogalerijos bokštas yra parodoms netradicinė vieta.

Prieš 20 metų įkurta galerija galėjo būti ir kitur. Apie galerijos Tauragėje atsiradimą proginės parodos atidarymo metu kalbėjo jos sumanytojas ir įkūrėjas, muziejaus direktorius Romualdas Vaitkus. Buvo įdomu išgirsti, kad anuomet dairytasi ir į dabartinį „Humanos“ pastatą Vytauto gatvėje. Ne kartą pamaniau, kad šis objektas tikrai puikioje vietoje. Ne tik dėl gatvės judrumo, bet ir dėl paties pastato daugiastogelinio sumanymo. Jau ne pirmą kartą tenka nugirsti iš kultūros lauko dalyvių pastebėjimų, kad Tauragėje būtų poreikis rastis didesnėms parodų erdvėms vaizduojamajam menui, ne tik fotografijai, eksponuoti. Prisimenu savo ex-kolegos telšiškio skeptišką požiūrį į Telšių centre įrengtą vasaros estradą ant Masčio ežero kranto.

– Kam to reikėjo, – jis klausė, – juk nieko nevyksta, be reikalo pinigai išmesti.

Šioje vietoje aš su juo nesutinku, nes tuščioje vietoje nieko ir nevyksta, o jei nesidomi, tai ir nematai. Kultūra persipildžiusi aplinka yra ta aplinka, kurioje generuojamas ekonominis gėris, jei mes jau kalbame pragmatiškai. Įmatyti galimybes tuščioje vietoje yra toliaregiška, iš tiesų. Sveikinimai jubiliejaus proga fotogalerijos įkūrėjui, Romualdui, išlaikiusiam idėjinę liniją iki šių dienų.

Tauragiškių apie Tauragę sukurta Tauragėje – tai fotografijų paroda „Fotojūra Pinhole“, skirta galerijos 20-mečiui. Analoginis fotografavimo metodas simboliškai grąžina fotoklubo veiklą į jo ištakas, vėl užduoda tą patį klausimą: ar reikia fotografuoti? Jei taip, tai kaip?

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.