2020 Lapkričio 24 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Laisvalaikis

Pandemija neišgąsdino: stovyklose – šimtai vaikų

  • Įkelta: 2020-07-28
Stovyklos „Judėk, tikėk, atrask“ akimirka. Linos Buchlickajos-Lauciuvienės nuotrauka
Margarita RIMKUTĖ
margarita@taurageszinios.lt

Iki birželio vidurio įvairias veiklas apribojęs karantinas, manyta, koreguos ir vaikų vasaros stovyklų organizavimą. Dar birželį galiojęs reikalavimas, jog stovyklose galimai bus leidžiama stovyklauti tik po keliasdešimt vaikų, stovyklų vadovų neišgąsdino. Sveikatos ministerijai davus leidimą neriboti vaikų skaičių liepą surengtos vaikų stovyklos pritraukė būrius moksleivių. Ypač masiškomis tapo kasmet tauragiškių mėgstamos trys stovyklos.

Pasak vienos stovyklų organizatorių Vitalijos Šlepavičienės, stovykla rengiama septinti metai. Būta dvejonių, ar pandemijos akivaizdoje verta stovyklą rengti, ar atsiras norinčių. Sprendimą imtis iniciatyvos lydėjo sėkmė. Krikščioniškoje stovykloje „Judėk, tikėk, atrask“ dalyvavo 130 vaikų, juos užėmė 30 savanorių.

– Kadangi katalikiška stovykla, jų veiklų pagrindas – evangelizacija, nukreipimas į tikėjimą, siekėme parodyti, kad bažnyčia yra šiuolaikiška. Bažnyčia nėra vien mūro sienos. Susiburdavome ryto ir vakaro maldai, kasdien stovyklavietėje vyko šventosios mišios. Vieną dieną ėjome į piligriminį žygį į Vilkyškius, kur vyko mišios, – pasakojo V. Šlepavičienė. – Pamenu, prieš septynerius metus stovyklą praėjome su 54 vaikais, kitąmet norinčių atsirado 70, dar kitąmet – 90. Susidomėjusių vaikų skaičius kasmet augo.

Kasdien stovykloje vyko sportinės veiklos, lankėsi karo prievolės specialistai, kurie surengė kliūčių ruožo pramogą, vyko putų šou, edukacinės programos.

Stovyklą iš dalies finansavo rajono savivaldybė, simboline auka prisidėjo tėvai, rėmė šaulių sąjunga.

Krikščionišką stovyklą surengusi V. Šlepavičienė yra ir viena iš Lietuvos šaulių sąjungos LDK Kęstučio šaulių 7-osios rinktinės stovyklų „Po šauliška vėliava“ organizatorių. Šios stovyklos kasmet sulaukia dar daugiau dėmesio. Šiemet trijose šaulių stovyklose dalyvavo apie 450 vaikų.

– Šaulių stovyklas kasmet tradiciškai rengiame ne mažiau kaip po tris. Į kiekvieną susirenka apie 150 vaikų. Paskutinė šiemetinė stovykla ypatinga tuo, jog vaikus karo disciplinų moko Lietuvos karo akademijos kariūnai. Antrojo kurso studentai, kariai.  Kasmet stovykloje vyksta vaikų kaita, tačiau kai kurie išlieka ir šioje stovykloje auga, tampa būrių vadais. Jie ugdo savo lyderio kompetencijas, turi savo būrį, yra atsakingi už savo komandą. Žinoma, yra vaikų, kurie stovykloje tiesiog pramogauja, – pasakojo V. Šlepavičienė.

Kiekviena stovykla pasižymi kariška rutina, gilinamos topografijos žinios, mokomasi rikiuotės, maskuotės, vyksta ištvermės žygis „Vilko takas“. Į stovyklą atvyksta vaikai iš Jurbarko, Tauragės, Pagėgių, Šilalės. Jų amžius – nuo 11 iki 17 metų.

Pasirinkę tapti šauliais jaunuoliai skirstomi pagal pakopas, nesusiję su šauliška veikla suburiami į atskirą grupę. Vakarai šioje kariškoje stovykloje – pramoginiai: vyksta komandų prisistatymų pasirodymai, būrių skanduočių konkursai, šokiai.

Kasmet būrį vaikų suburia ir krikščioniška vaikų ir jaunimo stovykla „BATAKIAI 2020“. Šiemet po jos vėliava vyko dvi stovyklos, pirmojoje dalyvavo vaikai nuo 6 iki 11 metų, antroje 12–16 m. paaugliai. Abi stovyklos subūrė daugiau nei porą šimtų vaikų ir jaunuolių.

Vaikų vasaros stovyklos „Judėk, tikėk, atrask“ nuotraukas galite peržiūrėti čia.

Lietuvos šaulių sąjungos LDK Kęstučio šaulių 7-osios rinktinės stovyklos „Po šauliška vėliava“ čia.

 

Fotogalerijos bokšte liepos 20 dieną atidaryta 22-jų fotografijų paroda, skirta galerijos 20-mečiui. Šiam tikslui trys tauragiškiai, Mindaugas, Sigita ir Juozas, kūrybiškai suartėjo, pakol paruošė pinhole technika atliktą fotografijų ciklą. Proceso pradžioje juos vienijo idėja – įamžinti analoginiu metodu lankytinas miesto vietas. Galiu pasakyti, kad ši mintis nepasirodė itin originali. Skęstant skaitmeninių vaizdų gausybėje, miestas ištyrinėtas iki plytų ląstelių. Geriausi kampai jau atrasti, nufototkinti/nupleškinti. Tai yra tiesa, jei orientuojamasi į vaizdą, t. y. turinį, bet visai kas kita, jei procese svarbus tampa pats fotografavimo metodas.

Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencijoje yra įtvirtinta daugiau nei 50 vaiko teisių. Tarp jų ir vaiko teisė į sveikatą, jos priežiūrą ir sveiką gyvenseną. O stipri sveikata prasideda nuo imuniteto. Stiprus imunitetas padeda išvengti ligų ir gerina nuotaiką. Pats tinkamiausias metas imuniteto stiprinimui – vasara, todėl visi tėvai turėtų žinoti, kaip stiprinti atžalų imunitetą.

Nuo baltos iki klasikinės mėlynos ar ryškios fuksijos – prabangus JAV mados ir gyvenimo būdo žurnalas „L‘Officiel“ šių metų madingiausiomis paskelbė itin plačią spalvų paletę. Pasak prekybininkų, į vasarą panirę Lietuvos drabužių pirkėjai pakankamai pasitiki savo nuojauta, kas jiems individualiai tinka, bei formuoja savitą stilių. Kaip ir kiekvienais metais, vasarą jų garderobas ir vėl tapo gerokai šviesesnis bei spalvingesnis.

Entuziastų komanda, jau apie pusmetį organizuojanti aktyvias veiklas tauragiškiams po „Judėkime kartu“ ženklu, oficialiai susibūrė į asociaciją. Paklausus narių, kaip kilo idėja suburti aktyvaus laisvalaikio ir pramogų entuziastus, atsakymas trumpas ir aiškus – Tauragei trūksta veiksmo.

Šį trečiadienį į Tauragės Vasaros estradą  susirinko gyvo bendravimo išsiilgę tauragiškiai, kurie po atviru dangumi stebėjo prestižiniais kino apdovanojimais įvertintą ispanų kino grando Pedro Almodovaro juostą „Skausmas ir šlovė“, mėgavosi renginio „60+ KINE“ rėmėjų vaišėmis, dovanomis bei šokių pamokomis su „Dance Life“ šokių studijos vadovu ir mokytoju Justu Bareišiu.

Žmogaus gyvenimas – tarsi upė. Turime savo ištakas, su kiekvienais gyvenimo metais platėjame, gilėjame, semiamės jėgų iš savo ištakų, iš savo gimtinės. Nors nuolat girdime dejuojant, kad kaimas miršta, bet kol mes, savo kaimo vaikai, sapnuojame jį naktimis, savo poelgius modeliuojame pagal tėvų įdiegtus moralinius principus, kaimas nemiręs, nesvarbu, kad vietoje gimtojo namo žaliuoja pieva ar siūbuoja javų laukas.

Kad sužinotum, ko galima tikėtis važiuojant į Pagramančio regioninį parką, užtenka žvilgtelti į jo logotipą. Pavaizduotoje tekančioje upėje kyšantys akmenys simbolizuoja per parką srūvančiose Jūros ir Akmenos upėse dažnai sutinkamas rėvas, o viršutinėje dalyje nupiešti kabantys tiltai sako, kad jų čia daugiausiai Lietuvoje. Jei dar pridėtume, kad upių krantuose galima aptikti ne vieną atodangą, apžvalgos aikštelę ar piliakalnį, tai išeina visa puokštė lankytinų gamtos objektų, kurių apžiūrėti kviečia Pagramančio regioninis parkas.

Daugeliui žmonių vasara be jūros ir paplūdimio – ne vasara. Dažnas svajoja nuvažiuoti prie jūros bent dienelei. Ir tai visai nesunkiai įgyvendinama, net jei neturite automobilio. Kelionės į Palangą ar Jūrmalą vienai dienai nekainuoja pasakiškų pinigų. Vis dėlto norinčių nelabai daug. 

Apie tokius žmones, kaip Kristina Jucikienė, sakoma: davė Dievas ir dribtelėjo. Du vaikus auginančios moters rankose darbai tirpte tirpsta – viskas, ko ji imasi, džiugina akis ir sielą: ji kerpa šuniukus, mezga, kepa nuostabius tortus, o pati didžiausia jos aistra – piešimas. Ji įsitikinusi: kiekvienas gali kurti, jei tik savo baime ir nepasitikėjimu neužkerta sau kelio. „Turi nuolat ieškoti, nebijoti klysti, klupti, susipurvinti...“ – sako pozityvia energija trykštanti moteris.

Gaurėje gyvenanti ūkininkė Dalia Kalendravičienė sako kadaise juokavusi, jog niekada gyvenime nedirbtų melžėja ir virėja. Dabar, kaip pati sako, užsiima tiek vienu, tiek kitu. Moteris prieš porą metų ėmė prekiauti pačios gaminamais pieno produktais, o sekasi jai puikiai. Priešais „Sodrą“ įsikūrusiame turgelyje moteris savo produkciją kartais išparduoda dar iki 10 val., o kai kuriuos jos gaminius pirkėjai veža ir perpardavinėja užsienyje gyvenantiems kraštiečiams.

Prasidėjus karščiams ir maudynių sezonui visi vos ištaikę laisvą akimirką skuba prie vandens telkinių ir ten mėgaujasi vandens teikiamais malonumais. Vieni namo grįžta pailsėję ir atsigavę, o kiti – užgulusiomis ar net skaudančiomis ausimis. Norintiems išvengti tokių bėdų medikai rekomenduoja po maudynių ausis tinkamai išsausinti, o vaistininkai sako pastebintys augantį profilaktinių priemonių, apsaugančių nuo vandens pateikimo į ausis maudantis, populiarumą.

Vabzdžiai ir kiti parazitai: uodai, erkės, vapsvos, greičiausiai yra patys įkyriausi ir nemaloniausi sutvėrimai, trukdantys mums mėgautis atšilusiu oru ir nuotaikingai leisti laiką kieme, miškuose ar prie vandens telkinių. Daugumos vabzdžių įgėlimai ar parazitų įkandimai nėra mums pavojingi, tačiau sukelia nemalonius pojūčius, odos niežulį ir skausmą. Vis dėlto kai kurie gamtoje tykantys parazitai, pavyzdžiui, erkės gali pridaryti daug žalos ne tik mums, bet ir mūsų augintiniams.

Sakoma, jei tau sekasi, vadinasi, eini savo keliu. Regis, šis posakis tinka tauragiškei Tomai Vyšniauskienei, vos prieš pusmetį įkūrusiai savo verslą. Pradėjusi nuo kalėdinių žaisliukų, dabar ji daugiausiai siuva laisvalaikio drabužius vaikams, nors neatsisako pasiūti ir jų mamoms. Idėjų stoka Toma nesiskundžia – sako, tik laiko joms įgyvendinti trūksta. O planuose – elektroninė parduotuvė ir parduotuvė Tauragėje, o galbūt ir kituose miestuose.

Visi turime savo mėgiamus ir laiko patikrintus mėsos marinavimo kepimui ant grilio receptus. Prekybos tinklo „Maxima“ maisto gamybos ekspertė Brigita Baratinskaitė supažindina, kaip marinatus ruošia skirtingos pasaulio šalys. Keli egzotiniai ingredientai ir prieskoniai ant laužo kepamai mėsai gali suteikti neįprastų skonių, kurie abejingų nepaliks.  

Dvejus metus iš eilės populiariausių programėlių sąraše lyderiai praktiškai nesikeitė. Tik karantino metu išpopuliarėjusi „Zoom“ išstūmė „Instagram“, o „TikTok“ išsiveržė į pirmąją penketuko vietą. „Bitės Profai“ plačiau pristato pasaulyje šiuo metu populiariausias programėles bei pasakoja, kas nulemia jų sėkmę.

65 metai kartu – nuo tos dienos, kai vienas kitam ištarė TAIP. Tokią santuokos sukaktį birželio 5-ąją minėjo Juozas ir Joana Rupšiai, gyvenantys Vilkyškiuose. Šešiasdešimt penktosios vestuvių metinės dar vadinamos geležinėmis vestuvėmis. Geležis pasižymi tvirtumu ir kietumu, tad geležinių vestuvių sukaktis liudija sutuoktinių tarpusavio santykių tvirtumą. Tvirtu jų ryšiu, gražiais tarpusavio santykiais, pagarba ir dėmesiu vienas kitam nepaliauja gėrėtis vaikai, anūkai, proanūkiai.

Kūdikiams ir mažiems vaikams per pirmuosius 3 gyvenimo metus kyla didelė grėsmė užspringti ar uždusti. Vaikai dažniausiai springsta įvairiu maistu ar svetimkūniais (smulkiomis žaislų detalėmis, monetomis, sąvaržėlėmis, kamšteliais nuo tušinukų). Dauguma svetimkūnių įstringa bronchuose, susiaurindami jų spindį. Deguonies stygius vaikui gali sukelti smegenų pažeidimą. Užspringimas įvyksta netikėtai, todėl veiksmų reikia imtis labai skubiai.

Jos vardas Izabelė. Ji sirgo meningokokine B tipo infekcija. Guvi mergaitė vikriai laksto vaikų žaidimų aikštelėje ir, regis, be ypatingų pastangų dūksta su bendraamžiais. Tik akivaizdžiai matomi liekamieji reiškiniai išduoda – kelerių metų vaiką palietė pavojinga liga, kurią įmanoma suvaldyti pasitelkus skiepus.

Jau šį sekmadienį, birželio 21 d., Tauragės iniciatyvinė grupė „Judėkime kartu“ kvies visus, išsiilgusius judesio, į žygį knygnešių takais. Tai pirmasis grupės žygis po karantino. Grupės nariai užsimena ir apie ateities planus.

Ar žinote, kad?
  • Įkelta: 2020-06-16

Rubrikai „Ar žinote, kad?“ pristatome Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ parengtą ištrauką apie fejerverkus iš 1909 m. laikraščio „Vienybė“ (Nr. 23). 

Parduotuvėje dažnai nėra lengva išsirinkti sveikatai palankesnius maisto produktus. Maisto produktų etiketėse pateikta informacija reikalauja turėti daugiau žinių norint suvokti, ar tai sveikatai naudingas produktas, ar ne. Raidės kartais būna tokios mažos, jog per sunku įskaityti pateiktą informaciją. Tikėtina, kad su tokiomis problemomis tikrai susiduria ne vienas pirkėjas.

Į Vasario 16-osios gatvėje, penkiaaukščio pirmajame aukšte prieš porą metų įsikūrusią parduotuvėlę „Notilė“ dažniausiai užsukdavo ieškantys pigesnės, tačiau kokybiškos kosmetikos, buitinės chemijos prekių, drabužių ir kitų buities daiktų. Neretai tai nuolatiniai klientai. Jau nuo šios savaitės pamėgtos krautuvėlės jie neberas – ji išsikraustė į kitas patalpas. Tiesa, toli ieškoti neteks – tik pereiti gatvę. „Naujoje vietoje – nauja pradžia“, – sako pardavėja Kornelija Trušaitė.

Tarailių mikrorajone savo namuose siuvimo studiją įkūrusi Ramunė Šerpytienė individualiu siuvimu užsiima dvidešimt metų. Anot profesionalios siuvėjos, į jos studiją užsuka ne tik progines eilutes besisiūdinantys klientai, tenka siūti ir darbo bei laisvalaikio aprangą. Siuvėjo paslaugas renkasi tie, kurie suvokia, jog nepriekaištingas įvaizdis priklauso nuo drabužio pritaikymo asmens kūno kompleksijai. Ir ne tik. Pasitaiko atvejų, kai proginį drabužį pageidaujantys pasisiūdinti klientai nežino, ko nori, tad aprangą siuvėjai tenka rinkti pagal charakterį.

Skaitymas mus jungia!
  • Įkelta: 2020-06-12

Pirmąją 2020 -ųjų vasaros dieną prasideda pamėgtasis ir visų laukiamas „Skaitymo iššūkis“. Tai jau penktą kartą organizuojama interaktyvi akcija, kurios metu visi norintieji kviečiami įvykdyti penkias smagias skaitymo užduotis ir laimėti prizų. Šių metų šūkis – „Skaitymas mus jungia!“

Liaudies išmintis, kad savam krašte pranašu būti nelengva, neretai pasitvirtina ir šiandien. Šimtai ir tūkstančiai kraštiečių svetimose šalyse pasiekia karjeros aukštumų, susikuria patogų gyvenimą ir grįžti gimtinėn nė nesvarsto. Vis dėlto ši patarlė tinka ne visiems. Yra žmonių, kurie, pamatę pasaulio, suvokia, kad gyvenimo prasmę ras tik gimtajame krašte. Tai liudija Simo Gaidelionio ir jo šeimos, kuriančios savo gyvenimą Eičiuose, istorija. Nors Eičiai kam nors gali pasirodyti Dievo pamirštu kaimeliu, Simas juos vadina tiesiog rojumi ir čia mato didelių galimybių, kai žmonės supras, kiek daug jie gali, jei tik pradeda daryti ir veikti patys, o ne laukia kokio nors stebuklingo išganymo.