2020 Liepos 10 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Laisvalaikis

Kaip apsisaugoti nuo įkyrių vabzdžių natūraliais būdais?

  • Įkelta: 2020-06-23
Partnerių turinys

Vabzdžiai ir kiti parazitai: uodai, erkės, vapsvos, greičiausiai yra patys įkyriausi ir nemaloniausi sutvėrimai, trukdantys mums mėgautis atšilusiu oru ir nuotaikingai leisti laiką kieme, miškuose ar prie vandens telkinių. Daugumos vabzdžių įgėlimai ar parazitų įkandimai nėra mums pavojingi, tačiau sukelia nemalonius pojūčius, odos niežulį ir skausmą. Vis dėlto kai kurie gamtoje tykantys parazitai, pavyzdžiui, erkės gali pridaryti daug žalos ne tik mums, bet ir mūsų augintiniams.

KIKA farmacijos vadovė, veterinarijos gydytoja Kamilė Ausmanė pataria, kokias natūralias priemones naudoti norint atbaidyti įkyrius parazitus.

Eteriniai aliejai – apsaugai nuo vabzdžių

„Dažnai parduotuvėse ar vaistinėse parduodamų produktų nuo parazitų sudėtyje yra stiprių cheminių medžiagų, kurios gali sudirginti odą, sukelti stiprią alergiją ar sugadinti audinius. Taigi kaip alternatyvą galima naudoti natūralius produktus, pavyzdžiui, eterinius aliejus. Jie gali padėti apsaugoti jus ir jūsų mažuosius draugus nuo pavojingų parazitų“, – pasakojo veterinarijos gydytoja.

Natūralūs eteriniai aliejai – vienas iš būdų, galintis pagelbėti atsikratyti nemalonių gyvių, trukdančių mėgautis gamtos teikiamais malonumais. Vabzdžiai ypač nemėgsta intensyvių, aitrių kvapų, taigi veterinarijos gydytoja siūlo išbandyti eukaliptų, levandų, čiobrelių, citrinos, rozmarino ar citrinžolių eterinius aliejus.

Kaip naudoti?

„Juos paprasta naudoti – tereikia suvilgyti drabužių kraštus. Tiesa, turėkite omenyje, kad audinys gali pakeisti spalvą. Pasirinktą eterinį aliejų taip pat galima tepti ant odos prieš tai jį praskiedus baziniu, augaliniu, aliejumi, pavyzdžiui, migdolų, kokosų. Norint apsaugoti augintinį nuo nemalonių ir įkyrių parazitų, galite užlašinti 1–3 lašus pasirinkto eterinio aliejaus ant gyvūno antkaklio“, – pasakojo K. Ausmanė.

Taip pat, pasak veterinarijos gydytojos, naudojant eterinius aliejus galima lengvai pasigaminti apsauginius purškalus. Į buteliuką įpilkite 40 ml vandens (gali būti distiliuotas). Į 1 valgomąjį šaukštą etilo alkoholio įlašinkite eterinių aliejų: 10 lašų citrinžolių, 8 lašų levandų, 4 lašų rozmarinų. Viską supilkite į buteliuką su vandeniu. Prieš naudojimą suplakite. Kai jau ruošitės eiti į lauką, išpurkškite ne tik save, bet ir augintinio kailį.

Ramiam poilsiui terasoje

Šiltą vakarą nėra nieko smagiau kaip tik leisti laiką su šeima, draugais bei augintiniais terasoje ar pavėsinėje. Visgi vakare suaktyvėja ir uodai, ir įvairios musytės. Kaip atsikratyti šių įkyrių parazitų, drumsčiančių ramybę ir smagų laiką gamtoje? Šiuo atveju jums pravers eterinių aliejų difuzorius – įrenginys, kurį dažniausiai naudojame patalpose mėgaudamiesi aromaterapija, drėkindami ir valydami orą.

„Naudokite eterinių aliejų difuzorių lauko terasose bei pavėsinėse. Į difuzoriaus talpą įpilkite vandens, įlašinkite 6–10 lašų pasirinkto eterinio aliejaus (tinka eukaliptų, levandų, čiobrelių, citrinų, rozmarinų ar citrinžolių). Į aplinką pasklidusios aliejų mikrodalelės bei jų skleidžiamas kvapas gali padėti atbaidyti vabzdžius kelių metrų atstumu, o jūs galėsite mėgautis maloniais aromatais bei netrukdomu poilsiu“, – patarimu pasidalijo veterinarijos gydytoja.

Eteriniai aliejai įgėlimo vietai tepti

Jei būnant gamtoje nepavyko išvengti uodų ar kitų parazitų įgėlimų, į pagalbą taip pat pasitelkite eterinius aliejus. Kai kurie iš jų pasižymi antiseptinėmis, antimikrobinėmis ir uždegimus mažinančiomis savybėmis, tad yra puiki priemonė įgėlimo vietai tepti. K. Ausmanė pataria, kokie eteriniai aliejai šiuo atveju tinka labiausiai.

„Arbatmedžio eterinis aliejus ne tik išsiskiria šaldančiu poveikiu, bet ir padeda nuslopinti niežulį. Levandų eterinis aliejus taip pat itin vertinamas dėl savo antibakterinių ir uždegimus mažinančių savybių, tad jis puikiai tinka tepti įgėlimo vietą. Raminančiai ir skausmą malšinančiai veikia ir ramunėlių bei pipirmėčių eteriniai aliejai, pastarasis suteikia ir šaldantį efektą. Bergamočių eterinis aliejus ne tik veikia raminančiai, malšina niežulį, bet ir gali padėti sumažinti odos paraudimą. Na, o citrinžolių eterinis aliejus leis lengviau iškęsti niežėjimą“, – pasakojo veterinarijos gydytoja.

 

Sakoma, jei tau sekasi, vadinasi, eini savo keliu. Regis, šis posakis tinka tauragiškei Tomai Vyšniauskienei, vos prieš pusmetį įkūrusiai savo verslą. Pradėjusi nuo kalėdinių žaisliukų, dabar ji daugiausiai siuva laisvalaikio drabužius vaikams, nors neatsisako pasiūti ir jų mamoms. Idėjų stoka Toma nesiskundžia – sako, tik laiko joms įgyvendinti trūksta. O planuose – elektroninė parduotuvė ir parduotuvė Tauragėje, o galbūt ir kituose miestuose.

Visi turime savo mėgiamus ir laiko patikrintus mėsos marinavimo kepimui ant grilio receptus. Prekybos tinklo „Maxima“ maisto gamybos ekspertė Brigita Baratinskaitė supažindina, kaip marinatus ruošia skirtingos pasaulio šalys. Keli egzotiniai ingredientai ir prieskoniai ant laužo kepamai mėsai gali suteikti neįprastų skonių, kurie abejingų nepaliks.  

Dvejus metus iš eilės populiariausių programėlių sąraše lyderiai praktiškai nesikeitė. Tik karantino metu išpopuliarėjusi „Zoom“ išstūmė „Instagram“, o „TikTok“ išsiveržė į pirmąją penketuko vietą. „Bitės Profai“ plačiau pristato pasaulyje šiuo metu populiariausias programėles bei pasakoja, kas nulemia jų sėkmę.

65 metai kartu – nuo tos dienos, kai vienas kitam ištarė TAIP. Tokią santuokos sukaktį birželio 5-ąją minėjo Juozas ir Joana Rupšiai, gyvenantys Vilkyškiuose. Šešiasdešimt penktosios vestuvių metinės dar vadinamos geležinėmis vestuvėmis. Geležis pasižymi tvirtumu ir kietumu, tad geležinių vestuvių sukaktis liudija sutuoktinių tarpusavio santykių tvirtumą. Tvirtu jų ryšiu, gražiais tarpusavio santykiais, pagarba ir dėmesiu vienas kitam nepaliauja gėrėtis vaikai, anūkai, proanūkiai.

Kūdikiams ir mažiems vaikams per pirmuosius 3 gyvenimo metus kyla didelė grėsmė užspringti ar uždusti. Vaikai dažniausiai springsta įvairiu maistu ar svetimkūniais (smulkiomis žaislų detalėmis, monetomis, sąvaržėlėmis, kamšteliais nuo tušinukų). Dauguma svetimkūnių įstringa bronchuose, susiaurindami jų spindį. Deguonies stygius vaikui gali sukelti smegenų pažeidimą. Užspringimas įvyksta netikėtai, todėl veiksmų reikia imtis labai skubiai.

Jos vardas Izabelė. Ji sirgo meningokokine B tipo infekcija. Guvi mergaitė vikriai laksto vaikų žaidimų aikštelėje ir, regis, be ypatingų pastangų dūksta su bendraamžiais. Tik akivaizdžiai matomi liekamieji reiškiniai išduoda – kelerių metų vaiką palietė pavojinga liga, kurią įmanoma suvaldyti pasitelkus skiepus.

Jau šį sekmadienį, birželio 21 d., Tauragės iniciatyvinė grupė „Judėkime kartu“ kvies visus, išsiilgusius judesio, į žygį knygnešių takais. Tai pirmasis grupės žygis po karantino. Grupės nariai užsimena ir apie ateities planus.

Ar žinote, kad?
  • Įkelta: 2020-06-16

Rubrikai „Ar žinote, kad?“ pristatome Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ parengtą ištrauką apie fejerverkus iš 1909 m. laikraščio „Vienybė“ (Nr. 23). 

Parduotuvėje dažnai nėra lengva išsirinkti sveikatai palankesnius maisto produktus. Maisto produktų etiketėse pateikta informacija reikalauja turėti daugiau žinių norint suvokti, ar tai sveikatai naudingas produktas, ar ne. Raidės kartais būna tokios mažos, jog per sunku įskaityti pateiktą informaciją. Tikėtina, kad su tokiomis problemomis tikrai susiduria ne vienas pirkėjas.

Į Vasario 16-osios gatvėje, penkiaaukščio pirmajame aukšte prieš porą metų įsikūrusią parduotuvėlę „Notilė“ dažniausiai užsukdavo ieškantys pigesnės, tačiau kokybiškos kosmetikos, buitinės chemijos prekių, drabužių ir kitų buities daiktų. Neretai tai nuolatiniai klientai. Jau nuo šios savaitės pamėgtos krautuvėlės jie neberas – ji išsikraustė į kitas patalpas. Tiesa, toli ieškoti neteks – tik pereiti gatvę. „Naujoje vietoje – nauja pradžia“, – sako pardavėja Kornelija Trušaitė.

Tarailių mikrorajone savo namuose siuvimo studiją įkūrusi Ramunė Šerpytienė individualiu siuvimu užsiima dvidešimt metų. Anot profesionalios siuvėjos, į jos studiją užsuka ne tik progines eilutes besisiūdinantys klientai, tenka siūti ir darbo bei laisvalaikio aprangą. Siuvėjo paslaugas renkasi tie, kurie suvokia, jog nepriekaištingas įvaizdis priklauso nuo drabužio pritaikymo asmens kūno kompleksijai. Ir ne tik. Pasitaiko atvejų, kai proginį drabužį pageidaujantys pasisiūdinti klientai nežino, ko nori, tad aprangą siuvėjai tenka rinkti pagal charakterį.

Skaitymas mus jungia!
  • Įkelta: 2020-06-12

Pirmąją 2020 -ųjų vasaros dieną prasideda pamėgtasis ir visų laukiamas „Skaitymo iššūkis“. Tai jau penktą kartą organizuojama interaktyvi akcija, kurios metu visi norintieji kviečiami įvykdyti penkias smagias skaitymo užduotis ir laimėti prizų. Šių metų šūkis – „Skaitymas mus jungia!“

Liaudies išmintis, kad savam krašte pranašu būti nelengva, neretai pasitvirtina ir šiandien. Šimtai ir tūkstančiai kraštiečių svetimose šalyse pasiekia karjeros aukštumų, susikuria patogų gyvenimą ir grįžti gimtinėn nė nesvarsto. Vis dėlto ši patarlė tinka ne visiems. Yra žmonių, kurie, pamatę pasaulio, suvokia, kad gyvenimo prasmę ras tik gimtajame krašte. Tai liudija Simo Gaidelionio ir jo šeimos, kuriančios savo gyvenimą Eičiuose, istorija. Nors Eičiai kam nors gali pasirodyti Dievo pamirštu kaimeliu, Simas juos vadina tiesiog rojumi ir čia mato didelių galimybių, kai žmonės supras, kiek daug jie gali, jei tik pradeda daryti ir veikti patys, o ne laukia kokio nors stebuklingo išganymo.

Baltiškos religijos puoselėtojų gretos pastaraisiais metais auga kaip ant mielių. Tačiau paveldosaugininkus neramina vis pasitaikantys ugnies kūrenimai ant dubenuotųjų akmenų, kurių daugelis yra įtraukti į Kultūros vertybių registrą, tarp jų ir Rambyno šventakmenis. Visi jie – mūsų kultūros paveldas, bylojantis apie tose vietose buvusias pagoniškas šventvietes. Lietuvoje XX a. pirmojoje pusėje, tarpukariu ir vėliau paplito labai klaidingas šventviečių vaizdinys. Gal žodis „aukuras“ kelia tiesiogines, bet klaidingas asociacijas su ugnies elementu. Tačiau aukuras yra aukojimo vieta, ten, kur aukas neša, tačiau niekada dubenyse nebūdavo kūrenama ugnis.

Nida – indoeuropiečių laikus menantis miestelis, kurio įsikūrimą iki šiol gaubia paslaptis. Vis dar nežinoma, kada pirmą kartą čia apsigyveno žmonės, tačiau aišku, kad net prieš keturis tūkstančius metų čia jau buvo gyvenama. Ir vietinių gyvenimo būdas buvo nepaprastas – jie čia žvejojo, garino druską, medžiojo, užsiėmė keramikos dirbinių gamyba. Nuo seniausių laikų Nida turėjo kuo išsiskirti – unikalumu, grožiu, darbščiais gyventojais. Išsiskiria ji ir šiandien – tuo, kokius potyrius sukelia joje apsilankiusiems. Koks poilsis Nidoje laukia jos svečių? Tokį klausimą uždavėme poilsio namų „Nidos gaiva“ įkūrėjui Ričardui Petrikauskui. Jis nedvejodamas turėjo atsakymą – ramus, kokybiškas ir, be abejonės, įsimintinas.

Pavasaris – nuostabus žydinčių sodų, žaliuojančių pievų, aplink gėlių žiedus dūzgiančių bičių metas. Tačiau pavasaris ir vasara yra sunkiausias laikas tiems, kuriuos vargina žiedadulkių alergijos. Vabzdžių įgėlimai irgi gali baigtis ūmia alergine reakcija. Net ir nealergiškiems žmonėms įgėlimas gali būti pavojingas, jei bitė ar širšė įgelia į gomurį ar liežuvio šaknį. Pasitaiko atvejų, kai stipri alerginė reakcija (vadinama anafilaksija) gali baigtis mirtimi.

Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Turizmo informacijos centras bendradarbiaudami su rajono savivaldybe bei „Walk15“ programėlės kūrėjais parengė pažintinius maršrutus tiek Tauragės mieste, tiek Pagramančio regioniniame parke bei Skaudvilėje. Naudodamiesi šia programėle žmonės galės ne tik turiningai pasivaikščioti, bet ir prisidėti prie gamtos išsaugojimo bei ateityje gal net gauti įvairių nuolaidų.

Ar žinote, kad?
  • Įkelta: 2020-05-27

Tai, kas buvo aktualu 1909 m., aktualu ir 2020 m.

„Jaunimo linija“ – viena ilgiausiai veikiančių Lietuvos nevyriausybinių organizacijų, įsikūrusių Lietuvos Nepriklausomybės pradžioje ir kitąmet švęsianti 30 metų jubiliejų. Beveik 300 savanorių visoje Lietuvoje budi prie telefono ragelių, atsakinėja į elektroninius laiškus ir kalbasi internetiniais pokalbiais su tais, kuriems tą minutę sunku ir kurie savo aplinkoje neturi su kuo pasikalbėti atvirai ir nuoširdžiai.

 

Dar prieš trejetą metų aktyvų laisvalaikį mėgstančius tauragiškius subūręs judėjimas „Aktyvi Tauragė“ skelbia atnaujinantis veiklą. Prieš karantiną naujuoju šios organizacijos vadovu tapo buvęs iniciatyvinės grupės narys Airidas Šmitas. Vyras žada  tauragiškius vėl suburti į bendrus renginius, žygius, kai kurias iniciatyvas ketina organizuoti tarptautiniu lygiu.

Kol kas artimiausiomis dienomis orai keisis mažai: dangumi sparčiai plauks debesys, kurie kasdien atneš tai gausesnio, tai mažesnio lietaus, vyraus apysmarkis vėjas, o termometrų stulpeliai neskubės kilti.

Tauragės muziejaus talismanu yra tapęs nykštukas barzdukas. Jį rasime stovintį ant pilies šulinio (autorius Kęstutis Plyskaitis), Archeologijos bokšte galite juo tapti įkišęs galvą į muliažą. Barzdukas animaciniame filmuke pasakoja apie skalvių istoriją Tauragės krašte. Naudojame reklaminius muziejaus knygų skirtukus, ant kurių užrašas: „Nykštukai barzdukai, suradę milžino dantį, iškart įkuria muziejų“ po edukacijos „Archeologija įdomiai“ vaikai gali gauti lipdukų su barzduko atvaizdu. Vos prieš keletą dienų muziejuje pastatytas suvenyrų aparatas, su kuriuo iš savo 5 ct monetos galite pasigaminti vieną iš keturių suvenyrų, taip pat ir su barzduko atvaizdu. Dar neseniai apie tokį beveik niekas nežinojo. Iš kur jis atsirado?

Ar žinote, kad?
  • Įkelta: 2020-05-08

Aukaimio pilis ant Batakių piliakalnio buvo itin reikšminga, nuolat puolama ir vis atstatoma. 1329 metais šią Karšuvos žemės pilį galutinai su žeme sulygino Vokiečių ordinas ir Čekijos karaliaus Jono Liuksemburgiečio jungtinės pajėgos, kurias sudarė riteriai iš Vokietijos, Anglijos, Silezijos ir kitų žemių. Tuokart, žygio į Žemaitiją metu, sunaikintos pagrindinės Žemaitijos gynybinės pilys ir į nelaisvę paimta apie 6000 žmonių.

Vakar vakare Taurų parke vyko nemokami kino iš automobilio seansai. Tai, kad tauragiškiams tokia pramoga aktuali ir reikalinga, buvo matyti iš automobilių skaičiaus – žiūrovų prigužėjo pilna stovėjimo aikštelė.

Praskaidrindama karantino nuotaiką, Tauragėje ką tik skambėjo skrabalų muzika! Miško gatvėje ir aplink ją gyvenančius miestelėnus ja pradžiugino gargždiškis atlikėjas Karolis Šileika, o kad būtų dar linksmiau, jam grojant šoko zumbos trenerė Daiva Mikalauskienė.