Atsisakęs emigranto duonos Eičiuose kuria rojų
Įkelta:
2020-06-08
Nuotrauka
Aprašymas

Simo Gaidelionio feisbuko profilio nuotraukos

,
Nuotrauka
Aprašymas

Eičiai iš paukščio skrydžio. Puslapio „Karšuva“ nuotrauka

,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas

Simo Gaidelionio feisbuko profilio nuotraukos

Liaudies išmintis, kad savam krašte pranašu būti nelengva, neretai pasitvirtina ir šiandien. Šimtai ir tūkstančiai kraštiečių svetimose šalyse pasiekia karjeros aukštumų, susikuria patogų gyvenimą ir grįžti gimtinėn nė nesvarsto. Vis dėlto ši patarlė tinka ne visiems. Yra žmonių, kurie, pamatę pasaulio, suvokia, kad gyvenimo prasmę ras tik gimtajame krašte. Tai liudija Simo Gaidelionio ir jo šeimos, kuriančios savo gyvenimą Eičiuose, istorija. Nors Eičiai kam nors gali pasirodyti Dievo pamirštu kaimeliu, Simas juos vadina tiesiog rojumi ir čia mato didelių galimybių, kai žmonės supras, kiek daug jie gali, jei tik pradeda daryti ir veikti patys, o ne laukia kokio nors stebuklingo išganymo.

Šiek tiek papasakokit apie emigraciją – kodėl išvykote, ką veikėte užsienyje ir kaip apsisprendėte grįžti.

– Išvykau 2009 m., kai buvo beįsibėgėjanti 2008 m. krizė, dirbau kurjeriu vienoje įmonėje Klaipėdoje, išėjau iš jo, kito darbo ilgokai neradau, tad ir išvažiavau į Norvegiją. Pradžioje pradėjau dirbti, kaip ir dauguma, „juodą“ nelegalų darbą, nuo žmogaus prie žmogaus įvairius statybos ir remonto darbus. Pusmečiui prabėgus gavau keletą užsakymų Osle, juos įvykdęs likau jo apylinkėse. Sukontaktavęs su keliais draugais, kurie jau gyveno ten, pradėjau daugiau dirbti Osle. Po kelių mėnesių pavyko įsidarbinti įvairius darbininkus laikinam darbui išnuomojančioje agentūroje. Pradėjau nuo prastesnių ir trumpesnių darbų (įvairūs statybų valymo darbų, griovimo darbai ir pan.), vėl pradėjau gauti gerų atsiliepimų apie save iš klientų, todėl įmonės vadovai pradėjo duoti vis geresnių, geriau apmokamų darbų. 2011 m. vasarą laikinai papuoliau į įmonę, kuri užsiėmė pramoginėmis palapinėmis, angarais, dirbti sandėliuose, kadangi aš Lietuvoje dirbau darbą, susijusį su sandėliais ir logistika, tad buvo vienas malonumas, palyginus su statybomis. Iš kelių dienų laikinas darbas virto kelių mėnesių, kol baigėsi vasaros sezonas. Vėliau buvau pakviestas pasilikti, tad išėjau iš agentūros ir pradėjau darbuotis joje. Joje išdirbau beveik 5 metus, už gerą darbą buvau įvertintas ir kilau pareigose, teko padirbėti sandėlio vadovo pavaduotoju, logistikos vadybininku, tiekimo vadybininku. Per tą laiką išmokau norvegų kalbą. Vėliau perėjau į kitą įmonę, kuri užsiėmė tuo pačiu ir dirbo tame pačiame segmente, bet jos darbuotojai buvo senbuviai, nuo  pirmosios įmonės atsiskyrę dėl vidinių konfliktų. Oficialiai naujoje įmonėje pradirbau iki pat šių metų vasario, dirbdamas tiekimo/logistikos/sandėlio skyrių vadovu.

Išvažiavęs į Norvegiją visąlaik svajojau grįžti atgal, gyvenau ir svajojau, kaip būtų faina grįžti, bet dėl neblogo darbo, geresnių sąlygų vis nesiryždavau. Bet įvykus keliems dideliems gyvenimo posūkiams, nusprendžiau likti su šeima čia, Lietuvoje. Tuo labiau, jog pamačiau didelių galimybių būtent čia Tauragės regione, kur buvo įsikūrusi mano žmona.

– Grįžę į Lietuvą pasirinkote gyventi atokiame kaime – Eičiuose. Kodėl?

– Atokiame? Kas kaip supranta ir kas kaip mato. Osle 15 km nuo centro dar net nepasieki Oslo miesto ribos ženklo. Tad man Eičiai yra kurortinės vertės priemiestis, kuris būtų labai brangus Oslo regione. Arti gamtos, atokiau nuo pagrindinio kelio, švarus oras ir ramybė, jokių miesto kamščių ar dulkių... Tiesiog rojus.

Nuotrauka

– Paprastai žmonės nesikelia į kaimą gyventi vien jau dėl to, kad ten nėra darbo, o kasdien važinėti nepatogu. Yra turbūt ir daugiau nepatogumų, pavyzdžiui, ar gerai veikia internetas? Kokius matote gyvenimo kaime privalumus ir trūkumus?

– Įdomus klausimas... Manau, kad viskas priklauso nuo žmogaus ir ko jam reikia... Dar kartą pasikartosiu, Norvegijos atstumų masteliais, visa Lietuva yra vienas tik regionas ar rajonas. O 15 km – ašara Jūroj net ir Vilniaus ar Kauno masteliais, tad tas nepatogumas yra daugiau privalumas. Internetas.... Na taip, dar kol kas neturim šviesolaidinio, bet šiais laikais mišrus internetas puikiai tenkina poreikį, mobilusis ryšys su 4G pakankamas naudotis išmaniojo telefono privalumais. O privalumų daug daugiau – gyvenam ramiai, švariame ore, jokio miesto šurmulio, gatvių triukšmo, darželiuose užsiauginam savo ekologiškesnių daržovių ir pan., pasivaikščiojimai ar pasivažinėjimai dviračiu miške... Galima dar daug vardinti, bet čia priklauso nuo žmogaus požiūrio, ko jam reikia.

– Kaip jaučiatės gyvendami, kaip daugelis pasakytų, užkampyje? Ką veikiate, kokios jūsų mėgstamiausios pramogos? Ar miestietiškų pramogų nepasiilgstate

– Užkampis galbūt tam, kas niekad nebuvo nuėjęs toliau negu mato tą kažkokį kampą. O jei rimtai, man tai yra pats didžiausias ramybės centras. Mano mėgstamiausios pramogos – aktyvus laisvalaikis, sportas, dviračiai ypač miške, ne ant asfalto... Tad man čia idealu ir viskas vietoj, vos išėjus pro duris. Ką mes vadiname miestietiškomis pramogomis? Į Tauragę atvykstu tada, kada noriu ir kiek noriu (išskyrus karantino ribojimus). Jei reikia ar ko trūksta, nuvykstu į Klaipėdą ar Kauną, o kasdieniniame gyvenime pilnai užtenka to, kas yra. Gyvenau Panevėžyje, Kaune, Klaipėdoje ir Osle bei jo regione, tad miesto atsikandau jau pakankamai.

– Kaip kaime jaučiasi jūsų šeima? Ką atsakytumėte tiems, kurie įsitikinę, kad didmiestyje vaikai gauna kur kas geresnį išsilavinimą?

– Mano šeima jaučiasi gerai, nes čia nėra koncentracijos stovykla, jei yra koks noras ar pageidavimas, nuvykstame ten, kur norim. Mano galva, kad vaikai gauna gerą išsilavinimą ten, kur mokytojai yra geri, ir nesvarbu, ar kaime, ar miestelyje, ar didmiestyje. Svarbu, kad švietimo įstaiga koncentruotųsi į vaikų išsilavinimo kokybę, o ne programos įvykdymą, ką dabar pastebiu mūsų švietimo įstaigose.

– Kaip suprantu, esate veiklus žmogus. Kuo užsiėmėte Eičiuose, kaip įsitraukėte į bendruomenės veiklą, ir ne tik – juk esate ir VVG narys?

– Kai pernai grįžau į Lietuvą per savo tėvystės atostogas, turėjau laiko save realizuoti truputi kitaip nei esu pripratęs. Eičiuose esu naujas gyventojas, tik keletas metų, kai čia atvykdavau, ir tik nuo pernai pradėjau gyventi nuolat. Susipažinau su Eičių gyventojais, kartu pradėjom kelti ir bandyti spręsti problemas, norėjosi atgaivinti gyvenvietę. Aktyviai pareiškiau norą įsigyti kaime lauko treniruoklius, tada čia suveikė puikiai veikianti sistema, buvo duoti reikiami kontaktai – Tauragės r. VVG vadovės Nijolės Tirevičienės bei jos kolegės Laimos Šveikauskienės, kurios pasirūpino manimi ir kaip pirmokėliui surašė viską, ką turiu padaryti nuoseklumo tvarka, pamokė, kaip rašyti projektą, tada nukreipė į Tauragės rajono savivaldybės skyrių, kuris dirba su bendruomenėmis, jie padėjo tinkamai susirinkti reikalingas pažymas ir reikalingus dokumentus. Kadangi sistema sudirbo tiksliai, mes laimėjome projektą, ir lauko treniruokliai jau stovi Eičiuose. Eičių bendruomenėje vyko naujo pirmininko rinkimai ir jos nariai patikėjo bendruomenės vairą man, tai buvo daugiau avansu, tad dabar dirbam kartu ir bandau jų nenuvilti bei viršyti Jų lūkesčius. VVG nariu tapau automatiškai, kaip bendruomenės pirmininkas. Jau įvykdėme keletą projektų, pasikeitėme viso kaimo suoliukus, įgyvendiname bendruomeninio verslo projektą „Pavėžėjimo ir buitinių paslaugų teikimas vietos gyventojams“.

– Žinau, kad vėl tapote studentu. Kas paskatino vėl mokytis?

– Mokytis paskatino žinių stygius, kaip būtų galima plėsti kaimo bendruomenės veiklą, pradėjau dalyvauti Tauragės r. VVG rengiamuose įvairiuose mokymuose bendruomenėms, taip įgavau reikiamų žinių ir norėjosi plačiau. Vieną dieną gavau pasiūlymą iš Tauragės rajono VVG ir prof. Vilmos Atkočiūnienės (ji vesdavo įvairius mokymus), kad kviečiama mokytis į VDU Žemės ūkio akademijos Kaimo plėtros administravimo magistro programą, tad pasirodė tinkama sritis plėsti žinias, tad užpildžiau paraišką ir įstojau... Iš Tauragės regiono esam dviese, tad sistema veikia puikiai.

– Ar tiesa, kad atsikraustyti į Eičius jau pavyko įtikinti ir savo draugus?

– Taip, jau esame įtikinę ir giminaičius, ir keletą draugų, tad laisvi butai nuperkami. Džiaugiamės, kad vyksta ir natūrali kaita Eičiuose. Tikimės ir jaunų šeimų su vaikais, nes turime tiek ikimokyklinukų grupę, tiek pradinukų klasę, tiek Vaikų dienos centrą „Girinukas“, taigi vaikai bus užimti nuo 8 iki 18 val.

– Kokią matote „Karšuvos“ bendruomenę ir apskritai nuošalius kaimus ateityje, kokia jūsų vizija?

– Eičių bendruomenę „Karšuva“ matome stiprią ir savarankišką įvairiais aspektais. Kai Lietuvoje žmonės supras, kiek daug jie gali, jei tik pradeda daryti ir veikti patys, o ne laukia kokio nors stebuklingo išganymo... Tada nekils jokių bėdų, reikia tiesiog įdėti darbo, širdies ir viską daryti kaip sau.

Nuošalūs kaimai nėra problema, problema yra jaunimo stygius juose... Dabar visi labai daug ko nori lengvai, bet nenori įdėti darbo, kad tai turėtų, todėl ir keliasi į miestus, nes ten daugeliu dalykų yra pasirūpinta. Nereikia šluoti daugiabučio kiemo, nereikia pjauti žolės, kažkas surenka šiukšles ar suremontuoja, kas yra sulaužyta, tiesiog kažkas viskuo pasirūpina, o jums telieka gyventi ir džiaugtis arba būti nepatenkintiems...

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.