Pokalbiu galima nuraminti žmogų - apie savanorystę Jaunimo linijoje
Įkelta:
2020-05-26
Nuotrauka
Aprašymas

Lauryna Virelytė „Jaunimo linijoje“ savanoriauja jau trejus metus. Asmeninio albumo nuotrauka

,
Nuotrauka

„Jaunimo linija“ – viena ilgiausiai veikiančių Lietuvos nevyriausybinių organizacijų, įsikūrusių Lietuvos Nepriklausomybės pradžioje ir kitąmet švęsianti 30 metų jubiliejų. Beveik 300 savanorių visoje Lietuvoje budi prie telefono ragelių, atsakinėja į elektroninius laiškus ir kalbasi internetiniais pokalbiais su tais, kuriems tą minutę sunku ir kurie savo aplinkoje neturi su kuo pasikalbėti atvirai ir nuoširdžiai.

Lauryna Virelytė „Jaunimo linijoje“ savanoriauja jau trejus metus ir dalinasi savo patirtimi, kaip ne tik padeda jauniems žmonėms išgyventi sunkias akimirkas, bet kaip keičiasi pati ir keičia savo aplinką.

Kas tave paskatino ateiti savanoriauti į „Jaunimo liniją"? 

Buvo du smulkūs dalykai, dėl ko pro „Jaunimo linijos“ duris įžengiau dar būdama tik 16. Pirma yra tai, kad norėjau mokytis apie save ir apie kitus, o antra, norėjosi rasti prasmingą laiko praleidimą, o ne tiesiog žiūrėti serialus ar dar kažką veikti, kas tuo metu buvo įprasta ir nenaudinga man pačiai. Buvau naivi (ir tai pasiteisino) ir galvojau, jei dar iki 18 negaliu teikti EP, galiu bent kitaip prisidėti. Tad iki pilnametystė buvau plėtros savanorė. Ir taip prasidėjo mano kelias „Jaunimo linijoje“.

Kuo prasminga „Jaunimo linijos" veikla, ar tikrai vien pokalbiu galima nuraminti žmogų, suteikti jam vilties? 

„Jaunimo linijos“ veikla, manau, yra prasminga iš tokios galybės perspektyvų. Žinoma, pirmiausiai, tikiuosi, kad ji prasminga skambinantiesiems, ieškantiems klausančios ausies - juk tai ir yra mūsų pirminė pareiga. Antra, manau, ji prasminga mums patiems, savanoriams. Kad galėtumėme klausyti skambinančiųjų, mes daug mokomės. Ši veikla daugumą mūsų užveda į nebesustojančio mokymosi ir savęs pažinimo kelią. Besimokydama teikti emocinę paramą aš pradėjau skaityti kitokias ir daug įvairesnes knygas: apie žmones, apie mūsų elgesį, apie kūną ir protą, pradėjau kitaip suprasti pasaulines klasikos knygas ir jaučiau, kad atsivėrė tiek naujų durų. Tikiu, kad „Jaunimo linijos“ veikla yra naudinga ir mūsų savanorių šeimos nariams. Mes augdami ir vis daugiau pažindami save, tampame sąmoningesni, geriau išmokstame kalbėtis ir su savo artimaisiais ir su skambinančiaisiais. Taip savotiškai susikuria „užburtas ratas“. Mes mokomės, kad padėtumėme kitam, tai bedarydami daugiau išmokstame apie save, dalinamės savo žiniomis su artimaisiais, ir juos užvedame į savęs pažinimo kelią. Kartais tas kelias net nusišviečia dar vieną taką iki tų pačių Jaunimo linijos durų, tik šį kartą tai naujas būsimas savanoris, ir taip ratas kartojasi.     

Esu stipriai įsitikinusi, kad vien tik pokalbiu galima nuraminti žmogų. Juk žodžiai turi magišką galią, kartais jie žeidžia labiau nei peilis, o kartais gydo geriau nei bet koks vaistas. Juk didžioji dalis mūsų vidinio skausmo, mūsų sunkumų ir kyla iš žodžių. Kartais tie žodžiai yra pasakomi mūsų pačių sau, gal tyliai, o  gal garsiai, kai pykstame ant savęs, kai smerkiame save ar yra tiesiog sunku išbūti su savimi. O kartais tie žodžiai yra pasakomi artimųjų ar galų gale net nepažįstamų žmonių gatvėje, parduotuvėje ar dar kur kitus. Po tokių žeidžiančių pokalbių su savimi, ar kitais, reikia gydančio bei raminančio pokalbio su kažkuo, o tai gali būti „Jaunimo linijos“ savanoris.

Nuotrauka

Kokie pokalbiai labiausiai įsimena? 

Labiausiai įsimena pokalbiai, kuriuose mes, du pašnekovai, abu esame atviri ir kartu kažką atrandame. Aš priimu skambinantįjį, skambinantysis priima mane. Be pokalbių taip pat man labai įsimena ir laiškai. Laiškai yra visiškai kitoks kontaktas, palyginus su pokalbiu. Ten irgi gera būti atviram, gera skaityti tokius sakinius, kur žmonės rašo, jog bando atrasti būdų, kaip galėtų sau padėti. Gera dalyvauti savęs pažinimo pradžioje ir palaikyti visus besikreipiančius kiek tik galima savo šiltais žodžiais ir laiškais.

Ar gali prisiminti labiausiai sukrėtusį pokalbį, ar pokalbį, po kurio pasijutai labai laiminga? 

Vienas labiausiai man įstrigusių pokalbių buvo su vaikinu išgyvenusiu skyrybas su ilgamete partnere. Mes kalbėjome labai vėlai naktį, prieš kokius trejus metus. Už lango labai pustė sniegas, o šalia manęs prie ragelio degė šiltos spalvos lempa. Iš pirmų sakinių buvo lengva suprasti, kaip daug reiškė toji mergina vaikinui, mūsų pokalbio metu vaikštančiam palei upę. Man buvo labai neramu, kad atsidavus tokiems stipriems ir svarbiems jausmams, vaikinas nepasielgtų spontaniškai ir nebandytų atimti sau gyvybės. Mes susitarėme, kad mūsų pokalbio metu jis bus saugus ir atsargus. Ir tada mes kalbėjom. Kalbėjom apie tą patį, kone tais pačiais sakiniais, ratais sukomės ir kartu išgyvenom skyrybas kokį 30 kartų. Ir tada mūsų pokalbio gale, jis man tarė maždaug taip: „Aš paleidau iš savęs ją, ačiū, kad buvai kartu“. Manau, tai tik eilinį kartą man įrodė, kad magiškų žodžių nėra, reikia išbūti su savimi, nesijausti vienišam ir viską pavyks ištverti. Tad net ir toks pokalbis, primenantis užsikirtusią plokštelę, gali irgi išlaisvinti mūsų sielas nuo skausmo, kančių, blogų minčių, ar net kartais per didelio džiaugsmo. Visgi ne dėl istorijos ar pasikartojimo elementų man šis pokalbis buvo vienas iš įsimintiniausių. O dėl to, kad tas pokalbis buvo nuoširdus, tikras, atviras, tikriausiai netikėtai atradęs antrą pašnekovą tą vasario naktį. 

Kokios dažniausios temos, kuriomis kreipiasi į Jaunimo liniją žmonės? 

Manau, pati dažniausia tema, dėl ko yra kreipiamasi į „Jaunimo liniją“ yra SANTYKIAI. Ar tai būtų romantiniai santykiai, ar tai būtų šeimyniški santykiai su artimaisiais, tėvais, broliais sesėmis, ar tai būtų santykiai su mokytojais, dėstytojais, bendrakursiais, ar galų gale tai būtų santykis su pačiu savimi. Manau, žodis „santykiai“ apima didelę dalį mūsų gyvenimo, juk iš tiesų, dauguma mūsų, nesam įpratę laiko leisti vieni. Dirbame, mokomės, einame į parduotuvę ar bendraujame su artimaisiais – visada esame apsupti kitų, ir viena prasme esame pastoviame santykyje su kažkuo. Tad ne veltui iš to ir kyla nemažai sunkumų ar nesusipratimų.

Ką pati gauni iš savanoriavimo? 

Peno apmąstymams ir stimulą norėti daugiau pažinti save bei kitus. Kiekvieną kartą budėdama prisimenu, kaip žmogiška yra jausti visus jausmus, kaip žmogiška yra susidurti su sunkumais. Kai esu budėjime, ir aš jaučiuosi nevieniša. Taip pat dar viena didelė dalis, dėl ko savanoriauju, yra kiti savanoriai bei mokytojai. Jie palaiko, paskatina ir padrąsina visais įmanomais atvejais ir aplinkybėmis.

Ką reiktų daryti, kad Lietuvoje žmonės daugiau kalbėtų vienas su kitu ir daugiau skirtų dėmesio savo emocinei sveikatai? 

Mes visi bijome kalbėti, nes kalbėdami pasakome tiesą, kas padaro mus silpnus, pažeidžiamus. Kalbėdami mes nebetenkame savo kaukių, kurias mėgstame užsidėti ir vaidinti kažką, kuo nesame giliai širdyje. Kad žmonės Lietuvoje daugiau kalbėtų vienas su kitu ir labiau rūpintųsi savo emocine sveikata, reikėtų nuoširdumo. Kiekvieną kartą kalbant su šeimos nariu, draugu, drauge ar bendradarbiu reikėtų būti nuoširdžiam. Nuoširdumas ir pasakymas, „Šiandien kažkaip sunkiau laikausi, bet susitvarkysiu, ačiū, kad paklausei ir rūpiniesi.“ vietoj „Jo jo viskas gerai, normaliai.“ gali atverti daug kelių. Mes taip esame įpratę lyginti save su kitais, jog nebeleidžiame sau kartais jaustis tiesiog blogai. Mes pastoviai matome, jog kitiems viskas „OK“ ir paprasčiausiai nenorime būti it juodos avys tarp baltų, nenorime jaustis išskirtiniai blogąja prasme. Tad išvada yra tokia - nuoširdumas yra užkrečiamas. Pabūsime atviri, ir kitas atsivers, tada nebebus taip vieniša, nebebus taip sunku pasakyti, kažką sukeliančio prastas emocijas, ir visi būsime tiesiog žmogiški be savųjų kaukių, jos taps nebereikalingos ir galiausiai mums palengvės.

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.