Laikas namuose: kam nuobodybė, kam – galimybė
Įkelta:
2020-03-26
Nuotrauka
Aprašymas
Asociatyvi nuotrauka

Pasaulyje siaučiant koronaviruso protrūkiui, o ir Lietuvoje daugėjant juo apsikrėtusių žmonių, šalyje paskelbta ypatinga padėtis: piliečiams rekomenduojama likti namuose ir iš jų išeiti tik esant būtinybei. Vis dėlto buvimas namuose tiems, kurie įpratę nuolat skubėti, gali tapti tikru iššūkiu. O jei dar namuose yra vaikų, kuriems nebereikia į darželį ar mokyklą? Ką su jais veikti? Vis dėlto turbūt verta į staiga atsiradusį laiko perteklių pažvelgti kitaip – gal tai galimybė ne tik atrasti galbūt primirštą bendravimo džiaugsmą, tačiau ir tobulėti, mokytis, nuveikti tai, kam amžinai neužtekdavo laiko.

Idėjų – begalė

Štai keletas paprastų patarimų, beje, sužvejotų internete, ką galima nuveikti ir kaip prasmingiau išnaudoti karantino laikotarpį, kad laikas namuose netaptų vien socialinių tinklų apžiūrinėjimu ar gąsdinančios informacijos skaitymu.

Susitvarkykite namų kerteles, kurioms vis nerasdavote laiko. Kada paskutinįkart tvarkėtės prieskonių spintelę? Valėte namų langus? Šveitėte šaldytuvą? Susitvarkėte virtuvės spinteles, kuriose jau akivaizdžiai ilgą laiką kaupėte daiktus ir tikėjotės vieną dieną viską peržiūrėti ir atlaisvinti vietos? Dabar puikus metas namuose atlikti tokius buities darbus, kuriems paprastai neprisiruošiate arba stingate laiko.

Dabar turite laiko kritiškai ir nuodugniai įvertinti bei susitvarkyti savo garderobą – pasimatuokite pamirštus drabužius, atidėkite į tekstilės atliekas tai, ko seniai nebedėvite. Pasimatuokite avalynę, kuri irgi ilgą laiką nebeavima – gal jums jos nebereikia ir artėjant šiltajam sezonui pats metas atlaisvinti spintą.

Paruoškite balkonus, terasas ir lodžijas šiltajam sezonui. Dabar puiki proga atlikti šį darbą ir susitvarkyti tokias erdves – situacijai nurimus nereikės gaišti laiko, kuomet jau galėtumėte mėgautis jame kavos puodeliu.

Vonia ir visas joje užgyventas turtas... Kada paskutįkart peržiūrėjote jos lentynėlėse susikaupusius įvairiausius kosmetikos mėginukus, pradėtas naudoti priemones, Dabar puikus metas visa tai kruopščiai susitvarkyti – sužiūrėkite priemonių galiojimo terminus, susistatykite tas, kurių likę nebedaug ir jas pabaikite, užuot atidarę vis naujas.

Turite begalę nuotraukų telefone? Metas ir čia įvesti tvarką! Atsirinkite dėmesio vertus kadrus, susikelkite juos į komputerį, susirūšiuokite temomis ar pagal datas, o tada, jeigu turite noro – galite ir padaryti užsakymą spausdintų nuotraukų pagaminimui.

Knygos, kurios laukė savo eilės. Taip, jūs tikrai namuose turite knygų, kurias vis norėjote perskaityti, tačiau stigote tam laiko. Ta pati taisyklė galioja ir filmams bei serialams. Pasidarykite gardžios arbatos ir pasilepinkite.

Grožio ritualai. Stalčiuje radote dovanų gautą, bet vis dar nepanaudotą veido kaukę? Eterinių aliejų? Per Kalėdas gautą, bet vis dar niekada neuždegtą žvakę? Pasidarykite namuose savotišką SPA – pasilepinkite putų vonioje, išbandykite veido kaukę, kūno šveitimo procedūras, palepinkite plaukus naminėmis kaukėmis – juk iki šiol vis teisindavotės, kam tam paprasčiausiai nėra laiko.

 „Ar tie vaikai ne jūsų pačių?“

Vis dejuodavome, kokie esame užimti, o kai staiga atsirado daug laisvo laiko, vėl bėda – neturime kur jo dėti. Apie tai, kad kai kam buvimas namuose kelia daug streso, prabilta socialiniuose tinkluose. Ypač sunerimo vadinamosios supermamytės. Socialinius tinklus užplūdo tokios ir panašios dejonės: „Nu du todleriai namie man kartais ir savaitgalį būna per daug. Nelabai turbūt įsivaizduojat to nuolatinio tarškėjimo, saldainių ieškojimo, multikų reikalavimo, namų griovimo tiesiogine to žodžio prasme. Kad ir kaip myliu savo vaikus, bet mano nervų sistema ne begalinė“. Tiesa, taip mąsto ne visi: daug žmonių įžiūri tik teigiamą buvimo su vaikais pusę. „Ar tie vaikai ne jūsų pačių? Atsipalaiduokit, apsikabinkit, nuveikit kartu ką nors žaismingo. Sako, padeda užaugti gerais žmonėmis“, – feisbuke rašo influencerė Dovilė Filmanavičiūtė.

Jeigu turite vaikų...

Internete pilna patarimų, ką įdomaus galima nuveikti namuose su vaikais. Pavyzdžiui, sukurti šeimos lėlių teatrą ir pastatyti spektaklį, pradėti kartu mokytis visiems naujos užsienio kalbos – per keletą savaičių išmoksite bent keletą pagrindinių frazių, išbandyti įvairiausių šalių virtuves, žaisti stalo žaidimus, sudaryti giminės genealoginį medį, kartu sportuoti, užsiimti nebandytais rankdarbiais – dekupažu, skrebinimu, lipdiniai iš modelino, mozaika ar panašiai, atlikti smulkius remonto darbus, nufilmuoti savo šeimos video laidą – imti vienas iš kito interviu, ruošti šeimos laikraštį, pasigaminti naminius ledus, limonadą ar spalvotus kokteilius. O dar galima kartu dėlioti dėlionę, suplanuoti generalinę namų tvarką ir viską atlikti kartu, sumaketuoti šeimos knygą iš paskutinių atostogų ar svarbaus jūsų šeimai įvykio, parašyti  popierinius laiškus seneliams, draugams, įkurti šeimos grupę – jei neturite instrumentų, groti galite puodų dangčiais ir pan., surengti tapybos plenerą namuose, virtualiai aplankyti pasaulio muziejus, atlikti kartu mokslinius eksperimentus, paslėpti lobį namuose ar kieme (jei jį turite), surengti šeimos konferenciją – kiekvienas šeimos narys paruošia pranešimą jam patinkančia tema, pastatyti ką nors iš visų namuose esančių LEGO kaladėlių, ant palangės apgyvendinti vazonus su svogūnų sodinukais, prieskonių sėklomis, pradėti vesti šeimos biudžetą – kartu su vaikais paskaičiuoti įplaukas, išlaidas, suplanuoti, kaip ir kam taupysite ir t.t.

„Vyturio“ lobiai – nemokamai

Linksmesnė žinia ta, kad visoms Lietuvos mokykloms visas „Vyturio“ lobynas atveriamas nemokamai. Tai savo feisbuko paskyroje paskelbė skaitmeninių knygų bibliotekos „Vyturys“ vadovas Arūnas Šileris. Tai net 400 svarbiausių e. knygų mokyklai ir laisvalaikiui. Knygas pagal amžių, temas ir vertybes atrinko vaikai, tėvai ir ekspertai. Svetainėje galima atrasti ir privalomus, ir naudingus mokyklinius kūrinius. Visiškai nemokamai (tereikia užsiregistruoti) bet kas gali skaityti vertingą grožinę literatūrą elektroniniu pavidalu (jei nežinote, nuo ko pradėti, rekomenduoju Dostojevskio „Nusikaltimą ir bausmę“ arba „Idiotą“, F. Kafkos „Metamorfozę“, Homero „Iliadą“ ir „Odisėją“, Šekspyro „Hamletą“, V. Mykolaičio-Putino „Altorių šešėly“ ar Dž. Orvelo „1984-uosius“). Ačiū „Vyturiui“ ir už galimybę puikių kūrinių pasiklausyti – „Vyturio“ garso knygos irgi nemokamos.

Namuose bus galima žiūrėti ir „Kino pavasario“ filmus. O Šiaulių dramos teatras transliuoja savo spektaklius, beje, transliacijos iškart susilaukė milžiniško susidomėjimo.

„Įdomiosios pamokos tiesiogiai“

O LRT televizija, reaguodama į tai, kad dėl koronaviruso rizikos uždaromos šalies švietimo įstaigos ir mokyklose nebevyks pamokos vaikams, keičia programų tinklelį ir nuo pirmadienio, kovo 16 d., pradėjo transliuoti specialų LRT „Lietuvos tūkstantmečio vaikų“ projektą „Įdomiosios pamokos tiesiogiai“. Kiekvieną darbo dieną tiesiogiai transliuojama speciali laida, kurioje vaikams bus siūlomas įdomus, edukacinis, įtraukiantis turinys. Specialus LRT „Lietuvos tūkstantmečio vaikų“ projektas „Įdomiosios pamokos tiesiogiai“ – darbo dienomis nuo 13 val. per LRT.

Yra internete ir kitų įdomių ir naudingų projektų: antai www.kurybingumomokykla.lt, nenaujas, tačiau įgaunantis vis naujų formų projektas – kuriame trumpose laidose mitus paneigia, turinį kuria mokytojai T. Ramanauskas ir K. Sabolius.
 

Po muziejus – neiškėlus kojos iš namų

Savo paslaugas smalsiems ir norintiems kuo daugiau sužinoti siūlo ir muziejai. Virtualias parodas siūlo apžiūrėti skaitmeninis muziejų projektas www.emuziejai.lt, virtualios parodos Lietuvos integralioje muziejų informacinėje sistemoje:  www.limis.lt/, Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos virtualios parodos: www.parodos.lnb.lt/, Lietuvos muziejų svetainės virtualios galerijos: www.muziejai.lt/Virtual…/Virtualios_galerijos.lt.asp ir t. t. Internete galima rasti netgi virtualų turą po Britų muziejų ar Niujurko Gugenheimo muziejų.

Kad artimiausiu metu kvies lankytojus apsilankyti virtualiu būdu, skelbia ir Tauragės krašto muziejus „Santaka“.

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.