Skonio šedevrai gimsta nakties tyloje
Įkelta:
2020-01-13
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Ar kada susimąstėte, kodėl dovanojame vieni kitiems dovanas? Tikriausiai ne todėl, kad mums trūksta kokių nors daiktų ar kad mūsų vaikai negauna saldumynų. Tikriausiai todėl, kad taip išreiškiame savo meilę artimiesiems ir draugams, parodome, kad jie mums rūpi. Ypač jei dovana išskirtinė, pagaminta savo rankomis, o jai pagaminti prireikia ne vien šokolado, pieno, cukraus ar riešutų, bet ir ilgų valandų prie viryklės. Ir, žinoma, daug meilės.

Skirti dovanoms

Eglė Umantė, šiuo metu esanti motinystės atostogose, saldumynų gamyba susidomėjo vos prieš keturis mėnesius, tačiau jos rankų darbo saldainiai jau spėjo užkariauti ne tik artimųjų širdis: įvairioms progoms jų pagaminti prašo dažnas jų paragavęs pažįstamas. Vis dėlto Eglė sako nesvarstanti galimybės iš savo pomėgio sukurti verslą – uždirbti iš jo būtų sudėtinga.

Šešerius metus iki sūnaus gimimo Eglė dirbo vadybininke, jai kasdien tekdavo bendrauti su daugybe klientų. Užsiimti kokia nors veikla po darbo nebūdavo nei laiko, nei noro. Nebuvo  būtinybės, nes prireikus saldumynų tiesiog įsigydavo. Pirmus metus gimus sūnui irgi nebuvo kada nė pagalvoti apie jokią kitą veiklą, išskyrus vaiko priežiūrą. Dabar sūnui jau eina antri metukai, jis jau darosi savarankiškesnis, tad ir laiko atsirado šiek tiek daugiau, o ir veiklos norisi. Paklausta, kaip kilo mintis gaminti saldainius, juo labiau, kad pati nėra didelė saldumynų mėgėja, Eglė pradeda iš toli:

– Mūsų šeimos didelės, aš iš trijų vaikų, vyras iš šešių, tad ratas platus – sesės, pusbroliai, visi turi vaikučių, tad progų netrūksta. Dovanos neretai tampa tikru galvos skausmu, nors mėgstu dovanas, skiriu joms daug dėmesio, apgalvoju kiekvieną detalę ir apie Kalėdų dovanas galvoti pradedu nuo vasaros. Man nepriimtina „įšokti“ į „Maximą“ ir pagriebti pirmą po ranka pakliuvusią šokolado plytelę ir ją kažkam įteikti. Visuomet domėjausi sveikos gyvensenos principais, gimus sūnui pasikeitė vertybės, dar labiau ėmiau vertinti viską, kas sveika, kokybiška, be chemijos, tvaru, pradėjau svarstyti, ką galėčiau sukurti pati, savo rankomis. Kilo mintis pabandyti namuose pagaminti dovanoms skirtų išskirtinių saldainių.

Pirmas jos gaminys – dovana tėčiui gimtadienio proga. Jų Eglė jam įteikė visą dėžę.

– Pamatęs tuos saldainius jis taip nustebo! Pats jų nevalgė, nusinešė į darbą, pavaišino visą kolektyvą, išpasakojo, kad juos pagamino dukra. Vėliau jų nusiunčiau seseriai, gyvenančiai Švedijoje. Ten rankų darbų gaminiai ypač vertinami. Irgi sulaukiau begalės komplimentų. Sesuo su tėčiu mane, galima sakyti, stumte išstūmė – tik tu daryk. Taip ir prasidėjo: tai vieno artimo gimtadienis, tai kito, gausu ir kitokių progų, – pasakoja moteris.

Nuotrauka

Procesas – magiškas

O kaip vyksta pats saldainių gamybos procesas? Apie jį Eglė pasakoja tarsi apie magišką nuotykį:

– Naktis, namuose tylu, niekas nekrebžda, už lango tuščia, tik vėjelis plevena, o aš gaminu, verdu, maišau, labai ilgas procesas. Antai ši žvaigždutė, – rodydama į karamelinį saldainį, pasakoja Eglė, – tai absoliuti meditacija, atsitraukimas nuo visko. Mano vyras stebisi, kaip aš nepavargstu, nes saldainius gaminu miego ir poilsio sąskaita. O man tas nakties ar ankstaus ryto laikas, kai viskas tarsi apmirę, toks stebuklingas ir įkvepiantis!

Gaminti karamelinius, vadinamuosius irisinius, saldainius užtrunka turbūt ilgiausiai – pieną su šlakeliu grietinėlės ir cukrumi reikia virti kelias valandas nuolat maišant, atsitraukti nevalia nė minutei. Paskui karamelė kelias valandas vėsta, po to seka kitas gamybos etapas. Vėl kaitini, vėl maišai... Vienas sluoksnis paprasto iriso, kitas sluoksnis – su riešutais, paskui – juodas šokoladas. Ir taip iki galutinio rezultato. Kol sukūrė galutinius receptus, teko nueiti ilgą eksperimentų kelią: tada, pasak Eglės, naktimis visai mažai miegojo, vis svarstė, ką receptūroje galėtų dar pakeisti, kokį dar ingredientą galėtų išbandyti. Dabar, kai receptūra ištobulinta, ji sako tiesiog besimėgaujanti procesu ir harmonija.

– Žmonės neįvaizduoja, kiek visko išbandyta juos kuriant, – sako E. Umantė. – Neįmanoma papasakoti proceso, kol saldainis pasiekia dėžutę. Tai be galo nuoširdus ir atkaklus darbas, nesibaigiantis saldainių gamyba – toliau seka kūrybinis pakavimo procesas, kur svarbi kiekviena detalė – net korteles, pridedamas prie dovanos, kuria dailininkė.  

Saldainių receptūroje – šokoladas, riešutai, grietinėlė, pienas. Dar liofilizuotos (džiovintos dideliame šaltyje) uogos, kurios nuo ką tik nuskintų skiriasi tik tuo, kad jose nėra vandens. Jos dabar itin populiarios, nes visi tiesiog pamišę dėl sveikos gyvensenos ir kuo natūralesnių produktų, nori sveikesnių ir kuo natūralesnių skanumynų.

Dabar visuotinai piktinamasi cukrumi, teigiama, kad tai sveikatos priešas numeris vienas. Eglė gana skeptiška: pasak jos, visi prieš cukrų nusiteikę, bet nereiškia, kad taip ir daro – visgi dauguma mieliau renkasi tradicinio skonio saldėsį. Ji mano, jog prie kavos ar arbatos suvalgyti vieną saldainį – jokia nuodėmė, svarbu juo pasimėgauti. Juk teigiamos emocijos naudingos.

– Po gabaliuką atsikąskim, pajauskim, kas ten įdėta, pasigardžiuokim. Mano gamintas saldainis  sveria apie 30 g, o „parduotuvinis“ saldainis – apie 7 g. Todėl maniškio tikrai užtenka vieno, – svarsto saldainių kūrėja.

Verslui per sudėtinga

Gimus sūnui, pasak jos, pasikeitė ir vertybės, ir visas gyvenimas. Eglė ėmė kur kas daugiau dėmesio kreipti į produktų sudėtį, stengtis, kad aplinkoje būtų kuo mažiau chemijos, sintetikos.

– Apskritai siekiu natūralumo visur: net ir dėžutės, į kurias sudedu saldainius, nedažytos, ir raištelis iš natūralaus pluošto, ir rinkdamasi produktus atidžiai žiūriu sudėtį, kad būtų kuo natūralesni. Prekybos centruose parduodamų šokoladų sudėtis vos tilptų ant popieriaus lapo, o savo saldainiams radau tokį šokoladą, kurio sudėtyje – vos keturi ingredientai. Irisiniame saldainyje – tik pieno produktai ir šokoladas. Juk jie skirti mano artimiesiems, tad dedu tik tai, ką naudočiau pati. O galiojimo laikas nėra aktualus, nes jie gaminami tik tada, kai reikia, nelaikau pagamintų gaminių, – svarsto Eglė.

Šių dienų pasaulyje, kai visi „atsikandę“ masinės gamybos, ima vis labiau vertinti išskirtinius, rankų darbo gaminius, galbūt vertėtų atidaryti savo kavinukę ar krautuvėlę, o gal tiekti saldainius į parduotuves? Tokių minčių Eglė neturi: ji sako kol kas gyvenanti tik šia diena, ir mėgaujasi veikla į kurią įdeda daug savęs, jos pomėgis susideda netik iš saldainių gamybos, toliau seka kūrybinis pakavimo procesas: ji stengiasi skirti ypatingą dėmesį kiekvienai detalei, net pakuotę puošiančios kortelės kuriamos dailininkės.

– Pramonė visko prigamina, o ir įvairių kepyklėlių pilna, tačiau saldainių niekas negamina. Nes jų gamyba – labai ilgas, nuoseklus darbas, susidedantis iš daug etapų, – sako ji. – Nežinau, ar tai galėtų išsivysti į verslą, perdaug sudėtinga. Neplanuoju net ir mugėse dalyvauti. Ir apie kaštus kalbant – labai didelės išlaidos, viskas kainuoja. Pavyzdžiui, nusiperki 100 g riešutų, o sveikų, tinkamų naudoti, randi tik 40 g. Nežinia, kaip tai išsivystytų į verslą. Tai tik kelio pradžia...

Beje, Eglė dar gamina ir sojos vaško žvakutes. Sako, visada mėgusi namie sukurti harmoningą atmosferą užsidegdama žvakių, tačiau atsiradus vaikeliui susimąsčiusi, kokiu oru kvėpuoja. O radusi informacijos nustėro iš siaubo – pasirodo, žvakės gaminamos naudojant sintetines chemines medžiagas, o degdamos jos skleidžia nuodingus garus, galinčius neigiamai paveikti sveikatą, ypač kūdikių. Todėl ėmėsi pati gaminti natūralias sojų vaško žvakes.

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.