2020 Liepos 15 d.
Trečiadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Laisvalaikis

Australijoje gyvenantis kraštietis: „Neteko matyti nieko baisiau“

  • Įkelta: 2020-01-10

Nuotrauka Matthew Abbott / New York Times / Redux / eyevine

Australijoje ir toliau sparčiai plinta katastrofiškus padarinius paliekantys krūmynų gaisrai. Iš tolimo krašto atskrieja kraupios žinios – jau sudegė daugiau nei 8 mln. hektarų žemės ploto – maždaug tiek, kiek užima Austrija, ir 1,5 mln. hektarų daugiau, nei užima Lietuva. „Tauragės žinioms“ pavyko gauti autentiškų įspūdžių: susisiekę su Australijoje jau daugiau nei dešimtmetį gyvenančiu tauragiškiu Vitalijumi Klumbiu išgirdome naujienų ne tik apie patį gaisrą, bet ir kokių sunkių pasekmių jis sukelia: senka vandens atsargos, viskas brangsta.

Australijoje krūmynų gaisrai įsižiebdavo kasmet – kai kuriems augalams jie būdavo netgi natūraliai būtini. Tačiau nuo pernykščio spalio siaučiančios liepsnos šiais metais baisiausios per visą Australijos istoriją – gaisrų užimamas plotas rekordiškai didelis. Katastrofos mastą sunku suvokti: iš viso per šį gaisrų sezoną Australijoje jau žuvo 25 žmonės, beveik 500 mln. gyvūnų – įskaitant trečdalį koalų iš vienos didžiausių jų buveinių. Sudegė tūkstančiai pastatų, o kai kuriuose miestuose visiškai nebetiekiama elektra, nutrūko mobilusis ryšys. Savo namus turėjo palikti apie 67 tūkst. žmonių. Nežinia, ką jie ras grįžę. Australijos miškų gaisruose jau išdegė apie 50 tūkst. kv. km plotas, gaisruose žuvo 24 žmonės, buvo sunaikinta 2 tūkst. gyvenamųjų namų. Vien tik Naujajame Pietų Velse gaisrai pražudė beveik 500 mln. paukščių, roplių ir žinduolių, skelbia News.com.au. Mokslininkai teigia, kad dėl užteršto oro plaučiams tenkanti apkrova Sidnėjaus gyventojams tokia, lyg vieną po kitos surūkius 37 cigaretes. Todėl žmonės vengia eiti į lauką, paplūdimiai ištuštėjo – kai kur Australijoje netgi uždrausta eiti į juos dėl pavojaus sveikatai.

Žiniasklaida skelbia, kad po savaitgalio Australijoje padėtis tapo daug sudėtingesnė. Australijos gelbėtojų tarnybos naudojosi kelioms valandoms pagerėjusiomis oro sąlygomis, kai kiek atvėso ir palijo: atidarė kai kuriuos užblokuotus kelius, kad perkeltų žmones į saugesnes vietoves. Vis dėlto šimtai žmonių tebėra įstrigę savo namuose, apsupti link jų šliaužiančių liepsnų. Nors trumpai prapliupęs lietus leido kiek atsikvėpti, liepsnos kyla su nauja jėga.

Vitalijus Klumbys prieš 11 metų išvyko gyventi į Australiją.

– Labai karšta ir vėjuota, viskas smarkiai išdžiūvę. Kol gaisras nepersimetęs į mūsų žemes, tai dar šiaip taip dirbam. Kasdien 40 laipsnių karštyje. Atsikeli ir tikiesi, kad šiandien gerai nulytų ir mažiau kaitintų... – pasakoja jis.

Gaisrai, pasak jo, tęsiasi jau apie paskutinius šešis mėnesius. Kadangi paskutinius dvejus metus iškrenta labai mažas kritulių kiekis, o kai kurios valstijos praktiškai visiškai neturėjo lietaus, kai kurie miestai išeikvojo geriamąjį vandenį, jau nekalbant apie vandenį, naudojamą namuose ar aplink namus. Todėl šiuo metu įvesti labai dideli vandens apribojimai.

Socialinių tinklų nuotraukos

– Na, o kalbant apie žemės ūkį, tai tikrai labai sunku. Lietaus nėra – vadinasi, ir žolė, ir grūdinės kultūros neauga. Viską reikia laistyti, vanduo traukiamas iš žemės gręžinių. Taigi ir ten vandens atsargos stipriai senka. O kai kurie ūkiai ir to nebegali sau leisti, kadangi vandens užtenka tik žmonėms ir gyvuliams... Pasakysiu kaip pavyzdį: anksčiau šieno kitką (20 kg) buvo galima nupirkti už 8 dolerius, šiandien jos kaina apie 40 dolerių. Ir čia tik labai paprastas pavyzdys. Taigi išvada – viskas brangsta net penkis kartus dėl šios nelaimės padarinių. Šiomis dienomis visas šienas ir kiti dalykai išvežami iš Viktorijos valstijos (ten lyja dažniausiai) ir keliauja po visą Australiją. Valstija, kurioje aš gyvenu, – Queensland state. Gal kokie 50 km nuo mūsų gaisrai buvo stiprūs. Šiuo metu lokalizuoti, tik nežinia, kaip ilgai, – tęsia pasakojimą jis. – Valdžia, kaip ir visur, daro kiek įmanoma, tik žmonės kalba, kad nepakankamai (šis dalykas taip pat vyksta, kaip ir beveik visur). Bet yra kaip yra.

Vyras pasakoja, kad panika jaučiasi smarkiai, ypač ten, kur žmonės gaisro epicentre:

– Vyksta evakuacijos, viską reikia palikti, pasiimti tik dokumentus ir važiuoti į artimiausius paramos centrus. Laukti, kol viskas praeis. Man per visą laiką gyvenant (daugiau nei 11 metų), nėra tekę matyti nieko baisiau...

Kai šalis taip kenčia, vis daugiau žmonių visame pasaulyje ryžtasi prisidėti prie pagalbos jai: aukomis, didelėmis ar mažomis, prisideda vis daugiau žmonių. Žymūs sportininkai, aktoriai Holivudo žvaigždės skelbia aukojančios šimtus tūkstančių dolerių. Kad žmonės dar labiau atkreiptų dėmesį į, katastrofą, garsenybės dalijasi nuotraukomis iš ugnies nusiaubtų regionų, kur įamžinti sužaloti gyvūnai, sunaikinta gamta. O viena australų komikė feisbuke sukūrė aukoms kovai su Australijoje siaučiančiais krūmynų gaisrais skirtą paskyrą. Puslapio nuoroda pasidalijus socialiniame tinkle, į ją sparčiai pradėjo plūsti aukos – vienu metu per minutę būdavo paaukojama po 10 tūkst. dolerių. Šiuo metu beveik 1,2 mln. žmonių iš viso pasaulio padėjo surinkti beveik 32 mln. dolerių, ir suma nesiliauja didėjusi. Aukoti ir tiesiogiai, ir per socialinius tinklus raginami ir lietuviai. Antai lrt.lt pateikia nuoroda į aukas renkančius puslapius.

Penktadienio vakarą šauliai, žygių ir aktyvaus laisvalaikio entuziastai leisis į penkiolikos kilometrų žygį po Tauragės apylinkes. Renginio organizatoriai žada staigmenas.

Tauragės krašto muziejus „Santaka“ jau netrukus lankytojams pristatys sukurtą išmaniąją programėlę. Muziejaus lankytojai galės pasinerti į krašto istorijos labirintus stebėdami išmanius ekspozicijos taškus planšetiniame kompiuteryje.

Žiurkė – ateinančių metų simbolis. „Kai kam tai sėkmės simbolis, kiti kalba, kad kadaise šis padarėlis padaręs daug blogybių ir nežada nieko gero... O iš tiesų bus taip, kaip tikėsime patys. Ši žiurkiukų pora nori nešti sėkmę, laimę ir viską, kas gero, tik nenusprendžia, kuo būti... Sage? Pakabuku automobilyje? Raktų ar kuprinės puošmena? Žaisliuku ant eglutės? Kas patiktų tau? Galbūt turi kitų idėjų?“ – taip nertų žaisliukų kūrėja Donata Donelienė pristato vieną paskutinių savo darbelių. Jos darbų kraitėje – ir paršiukai, ir avytės, ir laputės, ir kitokie žavūs padarėliai. Ir skirti jie nebūtinai vaikams. Antai knygų skirtukai patiks visiems, kurie mėgsta skaityti ir nemėgsta „pamesti“ skaitytų puslapių. Skirtukas „žiurkius“ gali tapti puikia dovana artėjančių švenčių proga arba tiesiog nauju aksesuaru knygai.

Pildo vaikų svajones
  • Įkelta: 2019-12-20

UAB SDG ir VšĮ „Saugi pradžia“ jau 10 metų vykdo socialinį projektą „Kalėdinės vaikų svajonės“, kurio metu ne tik pildosi vaikų svajonės, bet ir ugdomas jų savarankiškumas, lavinamas gebėjimas siekti tikslo, bendradarbiauti, mokytis planuoti laiką, taupyti, atlikti darbą atsakingai.

Praėjusį savaitgalį daugelyje Lietuvos miestų sužibo Kalėdų eglės ir prasidėjo didžiųjų metų švenčių laukimas. Pirmąją kalendorinės žiemos dieną, simboliškai, miesto žaliaskarę įžiebė ir Tauragės gyventojai. Šventės metu miestą nušvietė įspūdingi fejerverkai, paskelbę ir kalėdinio laikotarpio renginių maratoną.

Norkaičių kaime yra unikali vieta, vadinama Saulėkalniu. Taip vadinasi ir folkloro ansamblis, Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre suburtas prieš metus. Nors folkloro ansambliui pavadinimas jau „prilipo“, iškilmingos vardynos įvyko tik dabar, praėjusį savaitgalį. Šį vardą pasiūlę paminklosaugininkas Edmundas Mažrimas, Pagramančio regioninio parko kultūrologė Lina Misiulytė ir literatų klubo „Žingsniai“ vadovas Eugenijus Šaltis tapo krikštatėviais, o vardynos surengtos laikantis senųjų, protėvių puoselėtų tradicijų.

Trečiadienį rajono taryba susirinko į paskutinį šių metų posėdį. Salėje buvo justi šventinė nuotaika, ant stalų puikavosi dovanos, politikų veiduose – šypsenos. Darbotvarkėje buvo numatyta sąlyginai nedaug – 20 klausimų. Tačiau jų svarstymas gerokai nusikėlė, Tarybos nariams susiginčijus dėl darbotvarkės. Metų pabaigai opozicija taip pat nepatingėjo paruošti pranešimo ir apkaltinti mero meluojant bei klaidinant visuomenę. Tad sugiedoto himno žodžiai „vienybė težydi“ greitai išgaravo politikams iš galvų. O posėdžio „vinimi“ tapo konservatoriaus Raimondo Matemaičio provokacija opozicijai: jis pareiškė, jog tie, kurie balsuos prieš vieną iš darbotvarkės klausimų, parodys, kad yra sovietizuoti. Socialdemokratai neišlaikė: vienas frakcijos narių tėškė R. Matemaičiui į akis – „tu durnas esi“.

Per didžiąsias šventes ir ilguosius savaitgalius vagys pluša kaip bitės. Svarbu: net trumpam išvykus nesudarykite tuščių namų įspūdžio. 

Visų Lietuvos miestų ir miestelių gyventojų prašoma pagalbos nufotografuoti ir įkelti jų gyvenvietės eglutę į „Lietuvos miestų eglės 2019“ rinkimų projektą, vykstantį „Special“ nuotraukų dalinimosi programėlėje. Projekto „Lietuvos miestų eglės 2019“ tikslas - vienoje vietoje surinkti visų Lietuvos miestų ir miestelių Kalėdų eglutes.

„Mirtis ištinka netikėtai. Gyveni, gyveni, sukiesi savo rūpesčių rate – pyst, ir tu jau užvertęs kojas. Nejau to žmonės nesupranta? To savo būties laikinumo“, – kontempliavau, skubėdama į rajono savivaldybės valgyklą. Jau buvau pereinanti į kitos egzistencinės temos apmąstymus, kai man po kojomis netikėtai atsirado rūsio laiptai.

Jaukų antradienio vakarą, skambant muzikos garsams, į Padėkos vakarą Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje susirinko ištikimi įstaigos bičiuliai, rėmėjai. O padėkos dovana jiems visiems tapo nuostabus „Beatles‘n‘Jazz“ projektas.

Sekmadienį, 13 val., miestiečiai kviečiami į kalėdinę programą „Gerumu sušildyk“. Nuo 10 val. veiks kalėdinė mugė. Specialiame koncerte „Man labai patinka Kalėdos“ pasirodys žinomi solistai, Kultūros centro jaunimo džiazo studija ir gospelo choras „Glorija“. Šventės metu svečiai galės vaišintis arbata ir paragauti maltiečių sriubos.

Šeštadienį, gruodžio 7-ąją, vyks ekstremalų asociacijos organizuojamas žygis „Mažoji Lietuva. Karšuvos giria“. Žygeiviai klaidžios po Karšuvos girią, kops į aukščiausias Lietuvos žemynines kopas.

Didelė dalis kasmetinių švenčių ir daugeliui žmonių svarbių progų yra palydimos fejerverkais – ir taip yra ne tik Lietuvoje, tačiau ir visame pasaulyje. O kadangi fejerverkai yra tokie populiarūs ir naudojami jau tūkstančius metų, būtų labai įdomu ir naudinga sužinoti keletą galbūt daugeliui iš jūsų dar negirdėtų faktų.

Vėlyvas ruduo šiemet gana šiltas, su žaliomis vejomis, vėjuotas ir be sniego. Bet tokios orų išdaigos vis tiek nieko neapgauna: žiema ant nosies. Išėjus į mišką stebina tyla, tik vėjas ūžia medžių viršūnėse. Paukščiai, kurie turėjo ir norėjo išskristi, jau išskrido, kurie nusprendė pasilikti – pasiliko, bet juos dabar ne taip lengva pamatyti, ypač miške, nes skirtingai nei pavasarį, dabar jie yra tylūs. 

Vienintelis muzikinis klubas Tauragėje „Rūsys“ ruošiasi švęsti ketvirtąjį gimtadienį. Klubo šeimininkas Šarūnas Paulikas džiaugiasi, jog tauragiškiams vieta pasilinksminti ir reikalinga, ir patraukli. Lankytojus šeštadienį 22 val. pasitiks staigmenos ir dovanos.

Tauragės rajono savivaldybė skelbia, jog kalėdinių renginių maratonas mieste startuos jau gruodžio 1 dieną. Kalėdų eglės įžiebimo šventė prasidės muge ir teatralizuota pasaka vaikams, o scenoje pasirodys Vaidas Baumila. Gruodžio mėnesį net tris savaitgalius veiks kalėdinės mugės, tradiciškai bus galima paskambinti Kalėdų seneliui. Laukia ir naujovių: vietoje traukinukų – apžvalgos ratas, o prakartėlė bus iškraustyta prie Švč. Trejybės bažnyčios.

Šį sekmadienį iniciatyvos „Judėkime kartu“ autoriai organizuoja pažintinį žygį intriguojančiu pavadinimu – „Pelkių bastūnai“. Ruošiamasi pasivaikščioti po Laukėsos durpyną netoli Eičių, Viešvilės rezervato pašonėje. Žygeiviams teks pažinti aukštapelkę, žemapelkę ir ten glūdančias istorines paslaptis. Organizatoriai sako, kad kiekvienu žygiu stengiasi nustebinti patys save ir žygio dalyvius supažindinti su galbūt užmirštomis istorijomis.

Ar esate matę lietuviškus riboto leidimo laikrodžius pavadinimu „Tauras“? Šis prekės ženklas sparčiai skinasi kelią elektroninėje erdvėje ir užkariauja išskirtinio stiliaus mėgėjų širdis. Laikrodžių išleidimo į rinką koncepcija – ypatinga, praktiškai unikali. Prieš kurį laiką paskelbiama apie artėjantį naujos kolekcijos pristatymą, iš anksto užsiregistravę elektroninėje erdvėje pirkėjai gauna nuolaidos kuponą ir nekantriai laukia kolekcijos pasirodymo. Riboto leidimo kolekcijoje yra tik keli šimtai rankų darbo laikrodžių, o išgraibstomi jie vos per keliolika valandų. O įdomiausia laikrodžių istorijoje tai, jog šį unikalų verslą sukūrė tauragiškis Andrius Vaičiūnas. Paskiausios kolekcijos „Tauras“ laikrodis puošia ir Tauragės rajono mero Dovydo Kaminsko riešą.

Lapkričio 17 d. minima Tarptautinė studentų diena. Tauragėje esančios vienintelės aukštojo mokslo įstaigos, Kauno kolegijos Tauragės skyriaus, studentai šią dieną atšventė vakar. Ir ne bet kaip – rinkdami aukas maltiečiams.

Priešpaskutinė lapkričio savaitė atneš pokyčių – pirmomis dienomis šalyje tęsis šilti, be gausesnių kritulių orai, tačiau savaitei persiritus į antrą pusę jau teks ir šilčiau apsirengti. Tuo metu šilumą išstums žiemiškesni orai – temperatūra kris žemyn, kai kur gali ir saujelė snaigių pasirodyti.

Daugiau nei 12 kg sveriančio kopūsto nuotrauką „Tauragės žinių“ redakcijai atsiuntęs ūkininkas Saulius Šetkus iš Dapkiškių augina ir kitų daržovių. Tačiau labiausiai pirkėjus stebina didžiuliams arbūzams dydžiu prilygstantys sveiki, gražūs kopūstai.

Sekmadienį Tauragės bendruomenių namuose zujo vaikai – vyko kalėdinio meduolio rekordininko gimtadienio šventė. Į šventei skirtas erdves pramogų ištroškę tauragiškiai vos tilpo.

Stojus sovietų okupacijai, Lietuva turėjo galimybes priešintis – su okupacijos grėsmėmis kovoti dar po Pirmojo pasaulinio karo įkurta Šaulių sąjunga turėjo per 60 tūkst. narių visoje šalyje (šešis kartus daugiau nei dabar). Tačiau okupantai pirmiausia ėmėsi šios organizacijos nuginklavimo ir susidorojimo su jos aktyviais nariais. Nuo užplūstančio raudonojo maro persekiojimų apsisaugoti ir jam priešintis Lietuvos jaunimas pasirinko partizaninį veikimo būdą. Partizanų eilėse daugumoje buvo šauliai. Kaip 1953 m. pastebėjo pulk. ltn. M. Karaša, beveik kiekvieno partizano kepurėje pastebimas šaulio uniformos ženklelis – trikampis, skirtingas nuo karinės uniformos kepurės ženklelio. Ar tai nėra įrodymas, kad šauliai išėjo į Lietuvos girias, kartu nešdamiesi Tėvynės meilę bei laisvės troškimą?

Tauragės bendruomenių namai Vytauto gatvėje, buvusiame kariniame miestelyje, veikia jau metus. Jų pagrindinė šeimininkė ir įveiklintoja – projektų vadovė Asta Kondrotienė. Moteris ne tik rūpinasi renginių ir veiklų pritraukimu į didžiules, daugiau nei pusantro tūkstančio kvadratinių metrų ploto erdves, jai tenka ir ne ką mažiau atsakinga užduotis – rasti būdą padengti pastato eksploatacijos kaštus. Ar tai įmanoma?