Pagarba laisvės kovotojams – mokyklos kultūros dalis
Įkelta:
2019-12-20
Nuotrauka

Praėjusią savaitę „Šaltinio“ progimnazijoje projekto „Generolo Jono Žemaičio-Vytauto ir jo bendražygių keliais“ komanda 5–8 klasių mokiniams surengė konferenciją „Laisvės kovotojų keliais“, kurioje pristatė atliktus darbus. Moksleiviai gilinosi į partizaninių laisvės kovų istoriją, ne tik susipažino su jų asmenybėmis patys, bet ir supažindino bendramokslius. Padėkoti už dėmesį laisvės kovotojams bei istorinės atminties puoselėjimą į progimnaziją atvyko Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Tauragės filialo pirmininkas Antanas Stankus bei apskrities koordinatorius Vidas Čereškevičius. Progimnazijos direktorė Jūratė Lazdauskienė sakė, jog domėjimasis laisvės kovomis bei pilietiškumo ugdymas – jau daugelį metų įsišaknijusi mokyklos tradicija, kitaip sakant, kultūra.

Kaip teigė projektą kuravusios „Šaltinio“ progimnazijos mokytojos Loreta Lauciutė ir Danutė Paulienė, jų tikslas – sudominti mokinius krašto istorija, ugdyti jų patriotiškumą, pilietiškumą, pasididžiavimą savo kraštu.

– Kad mokiniai geriau suprastų ir įsisavintų istorines žinias, numatėme netradicines veiklas: organizuoti išvykas į partizanų žuvimo vietas, susitikimus su gyvais įvykių liudininkais, tvarkyti paminklų aplinką, pagerbti žuvusiuosius, rinkti medžiagą apie Lietuvos partizanus, – pasakojo pedagogės.

Anot mokytojų, dalyvaudami integruoto ugdymo projekte „Laisvės kovotojų keliais“ per istorijos, geografijos pamokas mokiniai išsiaiškino Tauragės apylinkėse veikusias partizanų rinktines, būrius, jų vadus, esamus paminklus ir lankytinas vietas. Jie ir mokėsi sudaryti žygių maršruto žemėlapius. Žygių metu mokiniai papildė istorijos žinias apie Lietuvos ir Tauragės krašto partizanų kovas už Lietuvos laisvę, jų gyvenimo sąlygas, bendravimo sunkumus. Rinko medžiagą apie partizanų kovas, sukūrė ir pravedė viktoriną Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Tremtinių ir politinių kalinių kančių namuose (Šubartinėje), per muzikos pamokas mokėsi dainuoti partizanų dainas.

– Mes, mokytojai, tikimės, kad mokiniai, dalyvaujantys šiame ir panašiuose projektuose, įvairiose veiklose, užaugs pilietiškais žmonėmis, mokės saugoti ir ginti laisvę. Mums malonu matyti mokinių smalsumą, aktyvumą, geranoriškumą, pasiryžimą bet kokiomis oro sąlygomis atlikti numatytus darbus. Labiau vieni kitus pažįstame, suprantame, ugdomės bendravimo kompetencijas. Tokiais projektais mes užpildome ugdymo programų spragas (pvz., istorijos programoje 5–8 kl. yra skirta 1 pamoka partizanų temai nagrinėti). Pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymas yra sudėtinga veikla, reikalaujanti daug pastangų, sunkiai pamatuojama. Norint pasiekti tikslą reikia įdėti daug darbo, – teigė projektą koordinavusios mokytojos Loreta Lauciutė ir Danutė Paulienė.

Progimnazijos direktorė J. Lazdauskienė džiaugėsi, jog tarp pedagogų turi bendraminčių, mat jai pačiai tos idėjos svarbios jau nuo neatmenamų laikų. Prieš tapdama progimnazijos direktore J. Lazdauskienė teigė ilgus metus vadovavusi jūrų skautų būriui bei su bendraminte mokytoja Stase Vaitiekute jau tada lankiusios, tvarkiusios partizanų kapus, skiepijusios vaikams laisvės kovų istoriją. Tuomet lietuvių kalbos mokytoja „Šaltinyje“ dirbusi S. Vaitiekutė, anot J. Lazdauskienės, ypač gražiai ir įdomiai moka pateikti moksleiviams istorinius pasakojimus. Taip pat ir bendradarbiavimas su Politinių kalinių ir tremtinių sąjunga tęsiasi ne vienerius metus. O štai dabar „Šaltinio“ progimnazijos mokytojos L. Lauciutė ir D. Paulienė toliau bendradarbiauja su dabar jau mokytoja senjore, kraštotyrininke S. Vaitiekute, su moksleiviais vyksta lankyti partizanų kapų, domisi jų kovos keliais ir likimais.

– Aš tokį priesaką, pasižadėjimą buvau davusi tiems žmonėms, kuriems yra svarbūs tie dalykai, kad mūsų mokykloje tai bus – tautiškumas, laisvės kovotojų atminimas. Vaikams tai turi būti kažkaip skiepijama, nes per tai ateina tikrosios vertybės, jų supratimas, savotiškai tai ir pareiga vyresniems žmonėms, laisvės kovotojams, tremtiniams. O jiems tai irgi yra labai svarbu, kad jaunimas domisi, kad žino istoriją ir supranta, ką jiems yra tekę iškęsti. Dažnai jų akyse, matant tremties istorija besidomintį jaunimą, susikaupia ašaros, – teigė „Šaltinio“ vadovė. 

Anot J. Lazdauskienės, nors šiuos metus Seimas yra paskelbęs Laisvės kovotojų metais ir „Šaltinyje“ vyko šis projektas, tai nereiškia, jog anksčiau nebuvo vykdoma su tuo susijusių veiklų. Iki 2008 m. su jūrų skautais jai jau yra tekę apkeliauti nemažai partizanų kapų, atminimo vietų.

– Tada dar tie kryžiai nebuvo sutvarkyti, mes juos tvarkėm, kuopėm. Nes ten apleisti jie buvo, pastatyti ir pamiršti. Mes tada dar susitikom su gyvais partizanais, kurie dabar jau išėję. Visokių veiklų buvo nuolat. O pernai paskelbti metai davė tam tikrą impulsą tęsti veiklą. Ir aš manau, kad tie apdovanojimai, su kuriais į konferenciją atvyko Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos atstovai, yra ne tik už šiuos metus, bet už ilgalaikį bendradarbiavimą, – sakė direktorė.

Konferencijoje moksleiviai bendramoksliams pristatė laisvės kovotojų biografijas, prisiminė nuveiktus darbus. Anot jų, tai buvo kitokia istorijos pamoka.

Apie tai, kaip „šaltiniečiai“ prižiūri Pužiškės girininkijoje stovintį atminimo ženklą Aleksui Miliuliui-Neptūnui, konferencijoje papasakojo aštuntokai:

„Pužiškės girininkijoje, dar kol nebuvo partizanams pastatyto paminklo, ankščiau eidami pro šalį žmonės net nežinojo, jog tai yra partizanų, kovojusių už Lietuvos laisvę žuvimo vieta. Tad vėliau čia buvo pastatytas paminklas, kurį „Šaltinio“ progimnazijos mokiniai kartu su valstybinių miškų urėdijos pagalba tvarkė. Purenome žemę, pasodinome 3 tvirtus ąžuolus ir juos aptvėrėme, pasodinome gėlių, vėliau aplink paminklą buvo pastatyta tvorelė.

Partizanų pagerbimui mokiniai sakė eilėraščius, šnekėjo savanoriai. O norėdami palikti dovaną partizanams, balandžio 27-oios rytą visi gamtos mylėtojai ir istorijos puoselėtojai dalyvavo nacionaliniame miškasodyje partizano, Kęstučio apygardos vado Miliulio-Neptūno žuvimo vietoje. Šioje vietoje 1949 m. birželio 8 d. kartu žuvo ir Albertas Norkus-Linksmutis, Steponas Venskaitis-Bijūnas.

Mokiniai buvo laimingi, kad gali prisidėti prie partizanų atminimo. Susiskirstėme į poras, užsidėjome pirštines, pasiėmėme kastuvus ir kibome į darbus. Kasėme, sodinome, dirbome apie 4 val. Ir prisodinome 1,5 tūkst. ąžuoliukų. Žinojome, jog tai prasmingas darbas ir neįkainojamas palikimas, todėl džiaugėmės galėdami įsitraukti į tokią veiklą.

Na, o po darbų mus vaišino koše ir arbata. Gavome dovanų kepurėles ir marškinėlius, visiems buvo įteiktos padėkos.

Visi galėjome būti užtikrinti, jog visada prisiminsime savo didvyrius ir palikome ilgaamžę dovaną, kuri oš šioje girioje ir taps gyvais paminklais mūsų partizanams.“

Konferencijoje dalyvavo Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Tauragės filialo pirmininkas Antanas Stankus ir apskrities koordinatorius Vidas Čereškevičius. Jie padėkojo mokyklos bendruomenei už patriotiškumą, pilietiškumą, istorinės atminties puoselėjimą. Mokiniams ir mokytojams įteikė padėkas už pagalbą LPKTS Tauragės filialui rengiant minėjimus Kęstučio apygardos partizanų žūties vietose, padovanojo vertingas knygas.

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.