2020 Gegužės 25 d.
Pirmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Laisvalaikis

Vėlyvo rudens užrašai: žiemoti likusius paukščius dabar nelengva pamatyti

  • Įkelta: 2019-11-25

Aleksandras Naryškin. Romualdo Vaitkaus nuotrauka

Aleksandras Naryškin
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Gamtos–fotografijos skyriaus vedėjas

Vėlyvas ruduo šiemet gana šiltas, su žaliomis vejomis, vėjuotas ir be sniego. Bet tokios orų išdaigos vis tiek nieko neapgauna: žiema ant nosies. Išėjus į mišką stebina tyla, tik vėjas ūžia medžių viršūnėse. Paukščiai, kurie turėjo ir norėjo išskristi, jau išskrido, kurie nusprendė pasilikti – pasiliko, bet juos dabar ne taip lengva pamatyti, ypač miške, nes skirtingai nei pavasarį, dabar jie yra tylūs. 

Kiek lengviau paukščius stebėti atviresnėse vietovėse. Keliauju prie Keramikos gamyklos tvenkinių – įdomi vieta paukščių stebėjimui, ypač pavasarį ir rudenį, migracijos metu. Tvenkiniai traukia vandens paukščius, be to, jie tankiai apaugę šaltalankiais, gudobelėmis, Zyboldo obelimis, kurių vaisių derlius nelieka nepastebėtas ne tik augalėdžiu, bet ir vabzdžialesiu paukščiu. Taip ir yra: krūmuose šokinėja didžiosios ir mėlynosios zylės.

Vasaros metu jų pagrindinis maistas yra vabzdžiai ir kiti smulkūs bestuburiai, bet dabar zylės neatsisako pasmaguriauti ir vaisių minkštimu.

Kasmet mūsų krašte lieka žiemoti kažkiek smilginių strazdų. Šaltomis žiemomis jų būna mažiau, šiltomis – daugiau. Jeigu šiltuoju metų laikotarpiu jų pagrindinis maistas – vabzdžiai, sliekai, smulkūs moliuskai, tai šaltuoju sezonu strazdai minta pagrinde vaisiais, uogomis, todėl strazdų būrelius galima pamatyti soduose, gyvenvietėse prie šermukšnių ir, žinoma, Keramikos gamyklos vandens telkinių pakrančių želdynuose. Gausūs smilginių strazdų būreliai šmirinėja šaltalankių sąžalynuose, tupia medžių viršūnėse ir ant elektros laidų.

Pro tankius krūmynus matosi tvenkinys, ir jis nėra tuščias. Krūmai trukdo fotografuoti, bet vietomis žvejai pramynė takelius iki vandens, džiaugiuosi susiradęs tokį takelį. Prie tolimo tvenkinio kranto pageltusių rudeninių nendrynų matosi keli laukiai, jie iš tolo atrodo kaip juodi taškai, slapstosi tarp nendrių ir visai nenori fotografuotis. Yra ir didžiųjų ančių, jos nieko negali nustebinti, nes yra gausiausia žiemojančių vandens paukščių rūšis Lietuvoje. Dėmesį patraukia kelios gulbių nebylių šeimos. Šių metų gimimo jauni paukščiai savo dydžiu jau susilygino su tėvais, ir atskirti juos galima tik iš spalvų. Savo tėvų baltumą jie pasieks tiktai būdami dviejų – trejų metų amžiaus, o kol kas pilkos plunksnos iš tolo išduoda jų jaunystę.

Aleksandro Naryškin nuotraukos 

Tvenkiniuose bendrai aptikau apie 20 gulbių, vieną porą be vaikų ir dvi su vaikais. Pastaraisiais metais gulbės nebylės retai pasilieka žiemoti Tauragėje; galbūt, atėjus šalčiui, ir šitos iškeliaus link Nemuno upės ties Kaunu, kur žiemą jų susirenka šimtai, bet galime joms palinkėti sėkmingai peržiemoti, sugrįžti pas mus ir toliau džiuginti akį savo grakštumu ir grožiu.

Vienintelis muzikinis klubas Tauragėje „Rūsys“ ruošiasi švęsti ketvirtąjį gimtadienį. Klubo šeimininkas Šarūnas Paulikas džiaugiasi, jog tauragiškiams vieta pasilinksminti ir reikalinga, ir patraukli. Lankytojus šeštadienį 22 val. pasitiks staigmenos ir dovanos.

Tauragės rajono savivaldybė skelbia, jog kalėdinių renginių maratonas mieste startuos jau gruodžio 1 dieną. Kalėdų eglės įžiebimo šventė prasidės muge ir teatralizuota pasaka vaikams, o scenoje pasirodys Vaidas Baumila. Gruodžio mėnesį net tris savaitgalius veiks kalėdinės mugės, tradiciškai bus galima paskambinti Kalėdų seneliui. Laukia ir naujovių: vietoje traukinukų – apžvalgos ratas, o prakartėlė bus iškraustyta prie Švč. Trejybės bažnyčios.

Šį sekmadienį iniciatyvos „Judėkime kartu“ autoriai organizuoja pažintinį žygį intriguojančiu pavadinimu – „Pelkių bastūnai“. Ruošiamasi pasivaikščioti po Laukėsos durpyną netoli Eičių, Viešvilės rezervato pašonėje. Žygeiviams teks pažinti aukštapelkę, žemapelkę ir ten glūdančias istorines paslaptis. Organizatoriai sako, kad kiekvienu žygiu stengiasi nustebinti patys save ir žygio dalyvius supažindinti su galbūt užmirštomis istorijomis.

Ar esate matę lietuviškus riboto leidimo laikrodžius pavadinimu „Tauras“? Šis prekės ženklas sparčiai skinasi kelią elektroninėje erdvėje ir užkariauja išskirtinio stiliaus mėgėjų širdis. Laikrodžių išleidimo į rinką koncepcija – ypatinga, praktiškai unikali. Prieš kurį laiką paskelbiama apie artėjantį naujos kolekcijos pristatymą, iš anksto užsiregistravę elektroninėje erdvėje pirkėjai gauna nuolaidos kuponą ir nekantriai laukia kolekcijos pasirodymo. Riboto leidimo kolekcijoje yra tik keli šimtai rankų darbo laikrodžių, o išgraibstomi jie vos per keliolika valandų. O įdomiausia laikrodžių istorijoje tai, jog šį unikalų verslą sukūrė tauragiškis Andrius Vaičiūnas. Paskiausios kolekcijos „Tauras“ laikrodis puošia ir Tauragės rajono mero Dovydo Kaminsko riešą.

Lapkričio 17 d. minima Tarptautinė studentų diena. Tauragėje esančios vienintelės aukštojo mokslo įstaigos, Kauno kolegijos Tauragės skyriaus, studentai šią dieną atšventė vakar. Ir ne bet kaip – rinkdami aukas maltiečiams.