Fejerverkai ir įdomūs faktai apie juos
Įkelta:
2019-11-27
Nuotrauka
Aprašymas
pixabay.com nuotrauka

Didelė dalis kasmetinių švenčių ir daugeliui žmonių svarbių progų yra palydimos fejerverkais – ir taip yra ne tik Lietuvoje, tačiau ir visame pasaulyje. O kadangi fejerverkai yra tokie populiarūs ir naudojami jau tūkstančius metų, būtų labai įdomu ir naudinga sužinoti keletą galbūt daugeliui iš jūsų dar negirdėtų faktų.

Kinai naudojo fejerverkus, kad išgąsdintų kalno žmogų

Apytiksliai 200 m. pr. Kr. kinai rašė ant žalių bambuko kotų ir džiovino juos ant anglių. Kartais, jei jie būdavo pernelyg ilgai kaitinami, mediena prasiplėsdavo ir netgi sprogdavo – su dideliu trenksmu. Pasak kinų išminčių, šis garsas labai išgąsdindavo neįtikėtinai didelį kalnų žmogų. Būtent tuomet atsirado fejerverkai. Kai kurie mokslininkai teigia, kad fejerverkai buvo naudojami siekiant atbaidyti piktąsias dvasias.

Fejerverkų atsiradimas nulėmė pirotechninės ginkluotės atsiradimą

Kaip rašoma saliutas.lt, apytiksliai tarp 600 ir 900 m. po Kr. kinų alchemikai atsitiktinai sumaišė salietrą su siera ir netikėtai sukūrė parako receptą. Tačiau manoma, kad tuo metu jie bandė sukurti nemirtingumo eliksyrą.

Šis „ugnies narkotikas“ (arba huo yao) tapo labai svarbia, esmine kinų švenčių dalimi. Prikimšus jau minėtus bambukų kotus paraku buvo sukuriamas savotiškas bengališkosios ugnelės vaizdas. Žinoma, neilgai trukus kariuomenės inžinieriai sprogstamąsias medžiagas pasitelkė savo pranašumui.

Fejerverkai yra tiesiog cheminės reakcijos

Fejerverkams reikia trijų pagrindinių sudedamųjų dalių: oksidacinės medžiagos, kuro ir cheminio mišinio, padedančio išgauti spalvą. Oksidacinė medžiaga „sulaužo“ cheminius ryšius, išleisdama visą juose esančią energiją. Norint, kad visos šios cheminės reakcijos pradėtų veikti, tereikia šiek tiek ugnies.

Specifiniai elementai padeda išgauti specifines spalvas

Fejerverkų spalvos yra nulemtos skirtingų metalo elementų. Kai elementas pradeda degti, jo elektronai ima greičiau judėti ir jis išleidžia energiją šviesos pavidalu. Skirtingi elementai dega skirtingame šviesos bangos ilgyje, pvz., stroncis ir litis skleidžia ryškiai raudoną spalvą, varis – mėlyną, titanas ir magnis dega sidabrine arba balta spalva ir kt.

Markas Polas tikriausiai nebuvo pirmasis, kuris į Europą atvežė paraką

Nors Markas Polas iš Kinijos grįžo 1295 m. su fejerverkais, kai kurie žmonės teigia, kad europiečiai su paraku buvo susipažinę šiek tiek anksčiau – per kryžiaus žygius. IX a. Kinija pradėjo kontroliuoti savo gaminamo parako eksportą į kaimynines šalis, tokiu būdu stengdamiesi savo ypatingos technologijos pranašumus pasilikti sau (jei kiltų konfliktų). Tačiau arabai kryžiaus žygių metu naudojo įvairius ginklus su paraku, vadinasi, parakas galėjo paplisti į viduriniuosius rytus išilgai Šilko kelio – nepaisant Kinijos pastangų parako plitimą sustabdyti ir kontroliuoti.

Kai kurie fejerverkai yra gaminami su garso efektais

Kai kurie fejerverkai yra gaminami taip, kad juos naudojant jie skleistų tam tikrus specifinius garsus. Trumpiau tariant, rinkoje fejerverkai gali būti siūlomi ir su garso efektais. Visa tai yra nulemta tam tikrų cheminių reakcijų tarp skirtingų cheminių komponentų, iš kurių būna sudaryti fejerverkai.

Fejerverkai yra nuodingi

Atsižvelgiant į fejerverkų sudedamąsias dalis, akivaizdu, kad fejerverkai nėra labai draugiški aplinkai. Fejerverkams sprogstant į aplinką yra išskiriami sunkieji metalai, dioksinai, perchloratai ir kitos aplinką teršiančios medžiagos, o tokios kenksmingos medžiagos didesniais kiekiais turi rimtos neigiamos įtakos mūsų sveikatai. Todėl fejerverkai visuomet privalo būti naudojami saikingai ir atsakingai, atsižvelgiant į visus saugumu reikalavimus – jokiu būdu neleidžiant nei sau, nei kitiems „improvizuoti“. Jei norite įspūdingo fejerverkų šou, geriausia kreiptis į fejerverkais prekiaujančius ir fejerverkų šou organizuojančius specialistus.

Jūs negalite perdirbti fejerverkų

Atsižvelgiant į fejerverkus sudarančius komponentus, nėra stebėtina, kad fejerverkai nėra perdirbami. Prieš išmetant panaudotus fejerverkus į šiukšlių dėžę, visuomet yra naudinga juos pamerkti į vandenį. Tai apsaugos nuo galimo pavojaus. Kaip bebūtų, panaudoti fejerverkai visuomet turėtų būti išmetami į atitinkamus šiukšlių konteinerius.

Chemikai kuria aplinkai draugiškesnius fejerverkus

Kai kurie chemikai jau rado tam tikrus komponentus, kurie gali pakeisti kenksmingas fejerverkų sudedamąsias dalis. Be to, atliktų tyrimų rezultatai taip pat parodė, kad pasirinktos pakaitinės/alternatyvios medžiagos yra veiksmingos, t.y. jos gali padėti sukurti lygiai tokį patį efektą. Visi tokio pobūdžio darbai yra atliekami tam, kad galiausiai būtų galima sukurti fejerverkus, kurie yra draugiški aplinkai ir neteršia oro, kuriuo kvėpuojame, teigiama www.vilniaussaliutas.lt. Be abejo, vienas didžiausių iššūkių, su kuriais susiduria mokslininkai, yra tokių aplinkai draugiškų fejerverkų pavertimas pigiais ir prieinamais, kadangi kol kas alternatyvios medžiagos paverčia aplinkai draugiškesnius fejerverkus gerokai brangesniais nei įprastiniai fejerverkai.

Amerikiečiai leidžia fejerverkus, švęsdami savo Nepriklausomybės dieną, nuo pat 1777 m.

Net pačios pirmosios JAV Nepriklausomybės dienos šventės buvo minimos naudojant fejerverkus. Vadinasi, nuo 1777 m. liepos 4 d. fejerverkai yra tapę labai svarbia šios Amerikai svarbios dienos dalimi. Žinoma, fejerverkai naudojami ne tik minint Amerikos nepriklausomybės dieną. Jei pažvelgtume tarptautiniu mastu, didžiojoje dalyje šalių, kurios mini tam tikras nacionalines šventes, pasitelkiami fejerverkai. Ką jau kalbėti apie visame pasaulyje švenčiamus Naujuosius metus, kurių pagrindinis akcentas ir yra patys įspūdingiausi ir žadą atimantys fejerverkų šou.

Fejerverkai nėra kiekvienam

Šunys, paspraudę uodegą, prisispaudžia prie žemės. Katės slepiasi po lova. Paukščiai nebesiorientuoja ir skrisdami atsitrenkia į įvairius objektus. Ir netgi kai kurie žmonės bijo fejerverkų skleidžiamo garso ar paties fejerverkų sukuriamo reginio, kuriuo kiti mėgaujasi.

Fejerverkai yra pavojingi

Ir nors tai iš pirmo žvilgsnio atrodo akivaizdu bei savaime suprantama, praktika rodo, kad tikrai ne kiekvienas vartotojas, kuris naudoja fejerverkus, laikosi visų saugumo reikalavimų. Jei pažvelgtume į JAV, kurioje fejerverkai įvairių kasmetinių švenčių metu yra labai populiarūs, kiekvienais metais daugiau nei 10 000 žmonių susižeidžia naudodami fejerverkus. Be to, fejerverkai gali sukelti ir gaisrą. O tai reiškia, kad kiekvienas vartotojas, kuris nusprendžia naudoti fejerverkus, turėtų labai daug dėmesio skirti saugumui ir visuomet atsižvelgti į tai, ką rekomenduoja fejerverkų gamintojai bei pardavėjai. Aplaidumo ir neatsakingumo naudojant fejerverkus būti neturėtų.

Užs. Nr. 146 

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.