2020 Birželio 05 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Laisvalaikis

Kas Amerikoje nustebino Lauryną Jarutį?

  • Įkelta: 2019-05-17
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Tauragės odontologijos centro vadovas Laurynas Jarutis sugrįžo iš komandiruotės Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tauragiškis San Francisko mieste dalyvavo tarptautinėje implantologų konferencijoje, kurioje sėmėsi žinių, susipažino su naujausiomis tendencijomis. „Truputį pažinome San Franciską, pastudijavome, nuskridome Las Vegasą, aplankėme Niujorką“,  – įspūdžiais dalijosi jis.

Odontologijos naujienos

„Tai yra Šiaurės Amerikos kongresas, atviras visiems. Labiau susijęs su „Straumann“ dantų implantais. Dėl to, kad jie populiariausi, sakykim, geriausias šiandien gamintojas, su kuriuo mes ir dirbam. Nuvažiavome pasitobulinti, pasidomėti, kaip technologijos žengia į priekį,“ – teigė L. Jarutis.

Pašnekovas pasakojo apie naujausias implantologijos tendencijas.  Viena jų – subplantacija, veikianti robotizuotos rankovės pagalba. Ja padaroma kompiuterinė veido tomografija. Suplanuojama, kur dėti implantą, tada gydytojas, o ateityje galbūt net robotas, remdamasis garsiniais signalais, orientuojasi, kur turėtų būti statomas implantas. Taip mažėja žmogaus klaidos tikimybė, tačiau, L. Jaručio teigimu, tai neapsaugo nuo kitokių komplikacijų.

– Naujovės žengia į priekį. Robotai atkeliauja, robotai užkariauja, turbūt taip galima būtų pasakyti, – „Tauragės žinioms“ teigė odontologas.

Dešrainis – 1 doleris

Amerika – kontrastų šalis. L. Jarutis juokavo, kad „kuriame mieste bebūsi, dešrainis ten kainuos tik 1 dolerį. Vadinasi, mes gyvename geriau. Tiesa, pasidomėjau, kokios yra nekilnojamojo turto nuomos kainos. Manheteno širdyje (Niujorko rajono) geras, reprezentatyvus gyvenamasis butas – 30 tūkst. dolerių mėnesiui, San Franciske – 3–4 tūkst., vidurio Amerikoje dar pigiau.“

Vyrą nustebino Niujorko žmonės, kurie atrodo uždaresni, šaltesni, tačiau visada tau paaukos minutę, parodys kelią, patars. „Amerika tuo ir gera šalis, kad į tave nežiūri kaip į kitokį. Ten visi kitokie, visi suvažiavę iš kažkur“, – teigė pašnekovas.

Visuose miestuose L. Jarutis praleido po tris dienas. Tauragiškis pripažino, kad kai kurie dalykai JAV tikrai brangūs. Tačiau galimybė aplankyti žinomas vietas gali kainuoti įvairiai. Vyras dėl laiko stokos Didįjį Kanjoną nusprendė aplankyti sraigtasparniu, už kurį teko pakloti 400 dolerių. Važiuojant autobusu užtektų 150.

– Gal geriau kažko atsisakyti. Pavyzdžiui, geresnio restorano, kad patirtum kitokių įspūdžių. Apskritai, didieji JAV miestai brangūs, pavyzdžiui, ten privalomas arbatpinigių procentas svyruoja nuo 15 iki 20 proc. Jei pravalgei 100 dolerių, turi palikti apie 20 dolerių arbatpinigių, – teigė L. Jarutis.

Kokios kainos prekybos centruose, tauragiškis pasakyti negalėjo. Tačiau, anot jo, didelis puodelis „Latte“ kavos išsinešimui San Francisko gatvėse kainuoja 4,5 dolerio.

Nustebino benamiai

Labiausiai L. Jarutį nustebino šimtai benamių – sako tiek niekada nematęs.

– Išėjau ryte pasivaikščioti pagrindine senamiesčio gatve į Tvin Pykso kalną. Apie 15 kilometrų nuėjau, sutikau kelis šimtus žmonių palapinėse, aikštelėse, ant šaligatvių, visur... vienas šalia kito. Teiravausi vietos gyventojų, jie informavo, kad tai didelė miesto problema. San Franciske jų yra apie 16 tūkst. Lyginant su Taurage, čia tokios netvarkos nėra. Tų apdirbtų šaligatvių, šiukšlių. Niekas nieko nedaro, nors lyg ir kalba apie pagalbą šiems žmonėms. O jie ten purvini, atrodo, kad niekas jais nesirūpina. Paaiškėjo, kad jų dalis yra likę po 7 dešimtmetyje buvusio hipių festivalio. Taip ir liko gyventi laisvamaniškai, atsirado jų kultūra, – įspūdžiais dalijosi Laurynas.

Anot jo, San Francisko, kaip seksualinių  mažumų sostinės, statusas taip pat labai ryškus. Visur ant namų, kavinių plevėsuoja vaivorykštės spalvų vėliavos, vaikšto transseksualai, rankomis susikibę vienos lyties žmonės. Tačiau, pasak pašnekovo, niekas niekam netrukdo. Jo nuomone,  Lietuvoje taip pat neturėtų niekas niekam trukdyti, aiškinti, kaip elgtis.

Sveiko gyvenimo būdą propaguojantis tauragiškis teigė, kad vidurio Amerikoje, kur dominuoja mėsainių kultas, netrūksta žmonių, turinčių antsvorį. Tačiau didžiuosiuose miestuose, kur aukštesnis pragyvenimo lygis, vaikšto daug verslo klasės žmonių. Juose antsvorį turinčių žmonių nedaug, gal net mažiau nei Lietuvoje.

Las Vegaso gudrybės

Pabuvęs Niujorke ir San Franciske, komandiruotę tauragiškis baigė Las Vegase. „Įsivaizduokite prabangų Turkijos viešbutį, tik reiktų padidinti jį šimtą kartų. Mes gyvenome gerame viešbutyje, tačiau, kad patektum į kambarius, turi praeiti pro kazino, kito kelio nėra“, – stebėjosi L. Jarutis.

Bandydamas vardinti pagrindinius JAV privalumus, tauragiškis išskyrė mandagumą, kultūrą, pagalbą, amerikietišką gebėjimą padrąsinti, pagirti.

Didesnių minusų Amerikoje tauragiškis nepastebėjo. Esą lietuvaičiai gyvena labai panašiai.

– Mes grynesniu oru kvėpuojam, turim neblogą pragyvenimą, keturis metų laikus. Manau, mūsų šalis saugi, švari ir gyventi čia galime dar geriau, jei tik tinkamai tvarkysimės, – kalbėjo pašnekovas. 

Sakoma, jog  kelionės yra vienas tų dalykų, kuriuos pirkdamas žmogus tampa turtingesnis. O po kelionės į Meksiką jaučiuosi įspūdžių milijonierė. Tačiau žinau, kad ši kelionė prasidėjo ne prieš gerą mėnesį, bet prieš 6 metus, kai išvažiavau mokytis į Ispanijos sostinę Madridą. Atvykęs niekada nežinai, su kuo susidraugausi, o gretimame kambaryje gyveno meksikietė Amara. Pamenu, kai susidūrėme koridoriuje, ji manęs paprašė, kad namuose kalbėtume angliškai, nes jos anglų kalbos žinios tuo metu buvo silpnos. Atsakiau: „Žinoma!“. Rezultatas buvo toks, kad po pusmečio Amara puikiai kalbėjo angliškai, o mano ispanų vis dar buvo labai ribota.

Taurų nuotykių parkas, siūlantis įvairias pramogas bei stovyklas, vaikus nusprendė nustebinti dar viena įdomia idėja. Parko komanda sugalvojo įtraukti moksleivius į namelių medyje dekoravimo procesą. „Facebook“ paskyroje paskelbė konkursą „Menas medy‘ 19“, kuris skirtas atrinkti dviems talentams, kuriems bus patikėta išpiešti dviejų namelių medžiuose vidų. Už tai jų laukia puikūs prizai – 2 neriboti visų pramogų abonementai parke 2019-iesiems metams.

Prasidėjęs pavasaris jau budina gamtą ir byloja apie išskridusių paukščių sugrįžimą. VĮ Valstybinių miškų urėdija kviečia visus prisidėti prie pasiruošimo šiltajam sezonui ir kovo 21 d. Pasaulinės miškų dienos proga kartu kelti inkilus, reikšmingus paukščių išlikimui ir miško išsaugojimui. Inkilų kėlimo šventė vyks 26 Valstybinių miškų urėdijos padaliniuose, tarp jų ir Tauragės rajone, Šilinės girininijoje.

Trečiadienio vakarą Tauragėje koncertavo pop karalienė Džordana Butkutė. Paklausyti populiarios atlikėjos susirinko pilnutėlė kultūros rūmų salė, ji taip pat miesto gatvių praeivius nustebino savo transporto priemone – amerikietišku „Hummer“ visureigiu.

Pabėgti nuo žiemiškos darganos bent savaitgaliui? Kodėl gi ne. Vieta, į kurią tikrai verta vykti, – mažytė Viduržemio jūros sala Malta. Maltos sostinė Valeta yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, čia grožėsitės žydromis lagūnomis ir 7000 tūkstančius metų menančios šalies istorijos ženklais.