Savaitgalis Maltoje: paganysite akis ir įkvėpsite istorijos
Įkelta:
2019-02-15
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Pabėgti nuo žiemiškos darganos bent savaitgaliui? Kodėl gi ne. Vieta, į kurią tikrai verta vykti, – mažytė Viduržemio jūros sala Malta. Maltos sostinė Valeta yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, čia grožėsitės žydromis lagūnomis ir 7000 tūkstančius metų menančios šalies istorijos ženklais. 

Europos istorinis paminklas

Į Maltą keliaudami sausį, tropine šiluma ir maudynėmis nepasimėgausite. Tačiau švelnus, nors ir vėjuotas, klimatas leis nusimesti žieminius drabužius, 16 laipsnių šilumos ir stūksančios palmės privers pamiršti lietuvišką snieguotą kraštovaizdį. Mūsų kompanijai su oru labai pasisekė, mat Maltą žiemą dažnai skalauja lietūs. Išsiruošus paskutinį sausio savaitgalį, visas tris dienas džiugino saulė. Per metus Maltoje, vos 360 kv. km ploto saloje (palyginimui, Vilniaus plotas – 401 kv. km), apsilanko keli milijonai turistų, o turistinis sezonas tęsiasi praktiškai ištisus metus. Tačiau žiemą, žinoma, jų mažiau, todėl ramiai mėgausitės vaikščiodami siauromis senamiesčių gatvelėmis ir žydromis pakrantėmis.

Ilgą ir itin kontrastingą Maltos istoriją trumpai papasakoti sudėtinga. Saloje vieni po kitų šeimininkavo finikiečiai, graikai, romėnai, arabai, kastilai, Šv. Jono Jeruzaliečio riteriai, prancūzai ir britai. Maltoje iki šios dienos juntamas didelis gausybės tautų palikimas architektūriniu, kalbiniu, tautiniu ir kitais atžvilgiais. Raudonos telefonų būdelės gatvėse, eismas kairiąja kelio puse ir pusryčių meniu viešbučiuose primena, kad dar iki 1964 m. Malta buvo britų kolonija. Čia yra net „Bekingemo rūmai“, prie kurių budi britiška garbės sargyba. Maltiečiai, net senyvo amžiaus, puikiai kalba angliškai, nes turi dvi nacionalines kalbas – maltiečių ir anglų. Nuo 2004 m. Malta yra Europos Sąjungos narė ir yra labiausiai į pietus nutolusi ES valstybė. Maltos architektūra – tai europiečių ir arabų kultūrų mišinys, todėl labai kontrastinga. Įspūdingus barokinius pastatus ir itališkus senamiesčio daugiabučius keičia didžiuliai gynybiniai fortai, o šiuos – smėlio spalvos blokų mažaaukščiai nameliai su mažyčiais langais ir balkonais. Saloje yra net 360 bažnyčių.

Bene labiausiai su Malta asocijuojasi Šv. Jono (Maltos) riterių ordinas, kuris čia įsikūrė XVI a. viduryje. Šio Romos katalikų vienuolių ordino istorija glaudžiai susijusi su Maltos istorija. Apie Maltos ordino simboliką byloja ir dažniausiai sostinėje Valetoje aptinkami suvenyrai – įvairių dydžių riteriai ir magnetukai.

Nuotrauka

Sala autobusu per 2 dienas

Apsistojome Maltos sostinėje Valetoje. Apie Valetą yra sakoma, kad joje yra vienas lankytinas objektas – pati Valeta. Maltos sostinė tarsi gyvas muziejus, kurio kiekviename kampelyje rasite istorinių paminklų ir buvo vienas pirmųjų objektų, įtrauktų į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Pasirinkti turistams skirtus autobusus atviru stogu – išties paprastas ir geras sprendimas. Bilietus galima įsigyti Valetoje, kur dažniausiai startuoja visos kelionės. Laisvės aikštė (Freedom Square) – Respublikos gatvės pabaigoje esanti aikštė, kurios viduryje puikuojasi Tritono fontanas. Čia taip pat yra autobusų terminalas, iš kurio galima pasiekti visus Maltos miestus ir kaimelius. Prie Laisvės statulos jūsų lauks bilietų į turistinius autobusus pardavėjai.

Už dvi dienas sumokėję apie 30 eurų, apvažiuosite bemaž visą salą, pasigrožėsite kraštovaizdžiu iš aukštai. Vieną dieną pietinę jos dalį, antrą dieną – šiaurinę. Kiekvienam keleiviui priklauso ausinės, kuriomis transliuojamas virtualaus gido pasakojimas apie pravažiuojamų vietovių istoriją įvairiomis kalbomis. Tiesa, autobusų maršrutai baigiasi apie 18 val., todėl užtrukus mieste iki vėlumos, į viešbutį jau teks grįžti taksi.

Kadangi šie autobusai  –  maršrutiniai, važiuoja pagal tvarkaraštį, galima išlipti bet kurioje sudominusioje vietoje ir praleisti ten tiek laiko, kiek jums norisi, pasirinkus kito autobuso maršruto laiką pagal tvarkaraštį. 

Važiuodami žvalgėmės po įspūdingas lagūnas, jachtų ir tradicinių maltietiškų valtelių prieplaukas, kurias keičia siauros senųjų miestų gatvelės, jas – didžiulės atviros aikštės ir panoramos, liudijančios apie daugybės kultūrų sandūrą. Tarp miestų plyti nedideli žemdirbių laukeliai, nuo vėjo ir lietaus erozijos apsaugoti čia gausiai esančių akmenų tvoromis, kurios iš pažiūros niekuo nesutvirtintos. Kyla klausimų, kaip jos nenugriūva. Akį traukia ir didžiuliai kaktusai bei palmės, atrodo, tarsi netyčia išdygę gan lietuviškai atrodančiuose bulvių laukuose.

Nuotrauka

Uostai ir lagūnos

Keliaudami po pietinę salos dalį pamatysite sostinę Valetą, važiuodami jos pakraščiu grožėsitės uostų vaizdais, žvelgiant iš Aukštutinių Barraka sodų į Didžiojo uosto pusę, prieš akis atsivers vadinamųjų Trijų miestų (Three cities) panorama – Vittoriosa, Cospicua ir Senglea, kurie yra įšsidėstę dviejuose išsikišusiuose pusiasaliuose. Tai vieni seniausių viduramžių laikų miestai, net visu amžiumi lenkiantys Maltos sostinę Valetą. Vietinių šie miestai dažnai vadinami senaisiais vardais Birgu, Bormla ir L-Isla.

Pravažiuosite Santa Maria Addolorata („Our Lady of Sorrows“) kapines, įkurtas 1869 metais, kurios iš tolo traukia akį įspūdingomis koplyčiomis, mauzoliejais ir skulptūromis. Hal Saflynio požemyje Paolos mieste esantis požeminis nekropolis taip pat priklauso UNESCO paveldo sąrašui, tai vienintelė pasaulyje priešistorės požeminė šventykla. Per dieną į vidų įleidžiama ne daugiau 80 turistų.

Kita stotelė – Birgu (dar vadinamas Vitorioza), yra seniausias iš gynybinėmis sienomis apjuostų Trijų Miestų, kuriems dar priklauso Senglėja (arba Isla) ir Kospikua (arba Bormla). Senglėja ir Birgu yra įsikūrę nedideliuose pusiasaliuose pietinėje Didžiojo Maltos uosto krantinėje priešais Valetos miestą; abiejų pusiasalių galuose stūkso senoviniai fortai. Birgu uoste švartuojasi įvairiausio dydžio prabangios ir paprastesnės jachtos. Kadangi atvykome žiemą, vaizdas apstulbino – visa įlanka buvo užpildyta stūksančiais jachtų stiebų. Iš čia kaip ant delno galima stebėti kito miestelio – Isla gyvenimą.

Pasivaikščioję Birgu, patraukėme į Žvejų kaimelį neištariamu pavadinimu – Marsašlokas (Marsaxlokk). Ši įlanka vienareikšmiškai vadinama geriausia vieta pasimėgauti jūros gėrybėmis. Čia galite rasti ne tik tradicinės maltietiškos Lampuki žuvies, bet ir paragauti šviežių krevečių, midijų ir kitų jūros gėrybių. Marsašloko pakrantė išmarginta spalvingais žvejų laivais Luzus. O nuo pat ankstyvo ryto kiekvieną sekmadienį čia vyksta didžiausias Maltoje žuvies turgus, tačiau galite įsigyti ne tik žuvies – dėl didelio šio turgaus populiarumo sekmadieniais čia suvažiuoja patys įvairiausi prekybininkai.

Iš žvejų kaimelio vykome vakarieniauti gerą kelio galą į kitą salos pusę – Sliemą, laikomą verslo, restoranų ir barų centru.

Maltos virtuvė panaši į Sicilijos (Italija) valgių asortimentą: makaronai su padažais ir sūriu, tačiau vyrauja jūros gėrybių įvairovė ir žuvis. Vienas iš nacionalinių Maltos patiekalų – triušiena. Saloje geriamas švelnus įvairaus skonio ir aromato vietinis raudonas ir baltas vynas. Kiek teko susidurti, aptarnavimas – puikus, viešbučių ir restoranų darbuotojai be galo paslaugūs, daug šypsosi.

Nuotrauka

Senoji sostinė

Antrą dieną keliavome į šiaurinę salos pusę. Aplankėme senąją sostinę Mdiną ir smėlėtus paplūdimius. Ant vienos aukščiausių Maltos salos kalvų, matomų iš tolo, stovi gynybine siena aptvertas Mdinos miestas, vadinamas tyliuoju. Mdina – vienas iš nedaugelio Europos senovinių miestų, apsuptų siena, o kartu ir seniausias Maltos miestas bei pirmoji salos sostinė. Šis miestelis vadinamas brangakmeniu Maltos karūnoje – stulbinanti architektūra ir istorija, menanti 4 tūkst. metų prieš Kristų, ir panorama į atvirą jūrą tiesiog gniaužia kvapą. Automobiliai čia nepageidaujami, vietoje to siūlomi turai arkliais pakinkytomis karietomis. Miestas užima vos 900 kv. m plotą.

Maltoje gražių paplūdimių yra, tačiau ne sezono metu juose išlipti nesistengėme, apžiūrėjome tik iš tolo. Jų nėra tiek daug dėl paprastos priežasties – didelė dalis Maltos pakrantės yra uolėta, tad gan sunku prieiti prie vandens. Neplaukėme ir į Gozo salą, mat vėjuotu oru to daryti nepatarė vietiniai. Taigi, būtina dar kartą čia sugrįžti.

Didžiąją dienos dalį sugaišome Mdinoje, mėgavomės gardžiomis picomis bei nepakartojama panorama restorane „Fontanella“ stiklinėmis sienomis, įsikūrusiame tiesiai ant gynybinės sienos krašto. Kalbama, kad čia skaniausi pyragai pasaulyje.

Tiesa ta, kad susipažinti su Malta ir apytikriai pajusti jos dvasią poros dienų pakanka. Tačiau aplankyti visa, ką nuostabaus ši sala turi pasiūlyti, prireiktų savaičių, o gal net gyvenimo.
 

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.