2020 Vasario 21 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Laisvalaikis

Alternatyva viešbučiui – nemokama viešnagė?

  • Įkelta: 2018-07-27

Keliaudami dažnai renkamės dar nepažintus, neaplankytus kraštus ir susiduriame su problema, kur nakvoti palydėjus saulę. Internete galima rasti daugybę įvairiausių nakvynės pasiūlymų, viskas priklauso nuo jūsų norų ir piniginės dydžio, bet  ar viešbučiai, apartamentai ir nakvynės namai yra vienintelis pasirinkimas? Šiame straipsnyje jums prisatome dar vieną nakvynės variantą, kuriuo pasinaudoti išdrįs tikrai ne visi.

„Couchsurfing“ – kas tai?

„Couchsurfing“ – tai tarptautinis tinklas, jungiantis keliautojus ir jų lankomas vietines bendruomenes. Tai didžiausias apsikeitimo svetingumu tinklas pasaulyje, su 3 mln. užsiregistravusių narių iš daugiau nei 200 šalių. Pagrindinis šio socialinio tinklo tikslas – susipažinti, bet ne tik su žmonėmis, o su įvairiomis kultūromis skirtinguose pasaulio kampeliuose. Vis dėlto, struktūrinių panašumų su kitais socialiniais tinklais „Couchsurfing“ programa turi: kiekvienas narys susikuria savo anketą, pateikia tam tikrą kiekį informacijos, užmezga ir palaiko ryšius su kitais keliautojais, tariasi dėl nakvynės ar susitikimo galimybių. Kuriant anketą patariama pateikti kuo daugiau informacijos, tam, kad kitas žmogus galėtų susidaryti apie jus įspūdį ir suvokti ar norėtų susitikti ar ne. Taip pat patariama įkelti ir nuotraukų – tai padeda apie save pasakyti daugiau, neslepiantis savo veido žmogus atrodo patikimesnis.

Padeda sutaupyti

Vaiva Kiniulienė – aktyvi platformos „Couchsurfing“ dalyvė. Šiemet savo namuose Darius ir Vaiva Kiniuliai jau priėmė du keliautojus, o naudojasi šia programėle ir jos teikiamais privalumais Vaiva nuo 2010-ųjų.

– Apie CS aš sužinojau skaitydama žurnalą „Kelionės ir pramogos“. Ten buvo išspausdintas straipsnis apie CS ir kitas panašias platformas, kuriose galima susirasti nemokamą nakvynę. Matyt, gan greitai po to, kai perskaičiau tą straipsnį, užsiregistravau CS (konkrečiai tai buvo 2010 m. pavasaris). Pagrindinė priežastis, kodėl norėjau tapti CS nare, – noras keliauti. Kadangi buvau studentė ir pinigų turėjau labai mažai, tai CS man buvo kaip šiaudas, už kurio užsikabinus galima pamatyti pasaulį, nors ir turint labai nedaug santaupų, – teigė Vaiva.

Anot moters, platforma turi daug privalumų. Pirmiausia, padeda sutaupyti keliaujant. Be to, galima pamatyti vietų, apie kurias žino tik vietiniai, sužinoti, kaip toje šalyje, mieste žmonės iš tiesų gyvena. Be abejo, didelę rolę čia vaidina bendravimas. Jei pats negali keliauti, tai gali priimti keliautojus savo namuose ir taip praplėsti savo pažinčių ratą, o kartu ir akiratį. „Couchsurfing“ gali padėti susirasti draugų, su kuriais palaikysi ryšį ir ateityje. O šansai patirti nuotykių padidėja kelis kartus, o kartu patiriama ir daugiau įspūdžių, kuriuos po to smagu prisiminti ir kitiems apie juos papasakoti.

Tačiau, toks kelionės būdas turi ir trūkumų. Gali tekti nakvoti ne pačiomis geriausiomis sąlygomis (pavyzdžiui, svetainėje, kuri yra pereinama; ant grindų ir pan.). Bet visada galima rinktis, kokios sąlygos tenkina, o kokios – ne. Anot Vaivos, pasitaiko tokių atvejų, kai, nakvynę suteikiantis žmogus, pakeičia savo planus ir nusprendžia nebepriimti svečių, nors jau buvote susitarę (dažniausiai čia išimtiniai, o ne įprasti atvejai).

Nuotykiai ir pažintys

V. Kiniulienė pasakojo, jog pati šia platforma naudojosi ne kartą.

– Pati buvau apsistojusi pas CS narius keliaudama 14 kartų (bent jau tiek dabar pavyko suskaičiuoti ). Kelis sykius buvau susitikusi tik pabendrauti, bet nenakvojau pas tuos žmones. Na, o savo namuose keliautojus priėmiau 7 kartus. Iš tokių labiau įsimintinų patirčių galėčiau paminėti savo pirmąją kelionę, naudojantis CS. Aš su savo 4 draugėmis atvykau į Helsinkį (Suomija), kur mes turėjome nakvoti pas CS narį kelias naktis. Deja, taip susiklostė, kad jis sumaišė datas ir tuo metu, kai mes atvykom, pats buvo Taline. Gerai, kad raktus nuo jo buto turėjo draugas, kuris mus ir įleido. Kitą dieną parvyko ir mūsų nakvynės suteikėjas. Itin ekstremalią patirtį turėjome Edinburgo mieste (Škotija). Aš su 4 savo draugėmis nakvojau protestuotojų stovykloje. Protestuotojai ten pradėjo gyventi nuo 2002 m., siekdami, kad miškas nebūtų iškirstas dėl planuojamo statyti aplinkkelio. Stovykloje gyventojai apsistodavo mediniuose nameliuose medžiuose (mums skirtas buvo ant žemės, todėl kažkokie graužikai vis vogdavo mūsų maistą), ten nebuvo vandentiekio (tualeto taip pat) ir elektros. Vakarais būdavo smagu susirinkti prie laužo su stovyklos gyventojais – o jų ten buvo iš įvairiausių šalių, vieni apsistodavo ilgiau, o kiti trumpiau. Ilgiausiai ten gyvenęs žmogus, su kuriuo ten susipažinom, rodos, praleido stovykloje apie 3 metus. Įspūdį paliko ir nakvynė Malmėje (Švedija) pas švedą, kuris gyveno jachtoje. Jachtoje ir valgydavom, ir miegodavom, o po to ir Baltijos jūroje plaukiojom. Konkrečiai Tauragėje su vyru esame priėmę 5 keliautojus. Visi į Tauragę atvyko dviračiais. Įprastai keliautojai iš užsienio lanko tik didžiausius Lietuvos turistinius traukos objektus, o keliaujantieji dviračiu, aplankę ar dar planuojantys lankytį pajūrį, užsukdavo ir į Tauragę. 2017 m. vasarą pas mus buvo atvykę: 54 metų amžiaus vokietė Delia, gyvenanti Jungtinėje Karalystėje, kuri keliavo po Lietuvą, studentas Stefan iš Austrijos, kuris vyko į Nordkapą (Norvegija) bei Alison iš Kanados, kuri keliavo apie pusę metų Azijoje ir Europoje. 2018 m. vasarą pas mus buvo atvykę: studentas Afonso iš Brazilijos, kuris keliavo į Sankt Peterburgą (Rusija), kur rudenį pradės studijuoti bei 58 metų olandas fizikos mokslų daktaras Pieter iš Švedijos, kuris atkeliavo susipažinti konkrečiai su Lietuva. Į Tauragę atvykusius svečius dažniausiai pavedžiojame po miestą, aprodome Tauragės krašto muziejų, apskritai papasakojame apie Lietuvą, domimės šalimi, kurioje gyvena jie, – pasakojo V. Kiniulienė.

Alternatyva viešbučiui?

Savo patirtimi pasidalino ir šiuo metu Kaune gyvenanti ir Maisto saugą studijuojanti, laisvalaikiu fotografuojanti tauragiškė Ieva Daugalaitė.

– Aš apie „Couchsurfing“ sužinojau iš draugės, kai išvykau aplankyti jos į Turkiją. Tiesiog kalbėjomės ir ji manęs paklausė, ar žinau, kas tai per programėlė? Draugė papasakojo apie šią platformą, pasidalino patirtimi ir tai mane sužavėjo. Dalyvavau „Erasmus“ projekte bei po kelių dienų apie „Couchsurfing“ išgirdau iš kito projekto dalyvio. Žinoma, vėl buvo vien geri atsiliepimai ir tada jau rimtai nusprendžiau pasidomėti kas tai per „daiktas“,  – susipažinimo su „Couchsurfing“ programa istorija dalinasi Ieva.

Kuriant savo profilį, kaip pasakoja pati Ieva, jai reikėjo pasirinkti iš keleto galimybių: gali priimti svečius, o galbūt, nori susitikti, bet nepriimi nakvynei.

– Taip pat, teko aprašyti save, savo namus, galima nurodyti kiek žmonių gali priimti, ar priimi su vaikais, augintiniais ar leidžiama rūkyti, ar yra neįgaliojo vežimėlio priėjimas, kokios yra miegojimo sąlygos (dalijimasis kambariu, atskiras ar kito tipo), – anketos kūrimo detalėmis dalijasi Ieva.

Kaip jau buvo minėta anksčiau, svečių priiėmimas nereiškia, kad privaloma juos apnakvydinti. Galima tiesiog susitikti su kitais Couchsurfing nariais, programėlėje galima aktyvuoti „hangout now“, kuris leidžia matyti netoliese esančius ir susitikti norinčius žmones.  

„Couchsurfing“ programos dalyviai siūlo nemokamą nakvynę dažnai nepažįstamiems žmonėms, todėl daugeliui iškyla klausimas – kam to reikia?

Programa besinaudojančios tauragiškės Ievos klausiame, ar visgi tai nėra rizikinga? Dalindamasi savo patirtimi Ieva pasakoja, kad „Couchsurfing“ tikrai yra sėkminga, patogi ir labai naudinga programėlė, kuria naudojasi daugybė žmonių visame pasaulyje. Tačiau Ieva pritaria vyraujančiai nuomonei, kad nors programėlė ir patogi, tai vis dėlto rizikinga.

– Tikrai labai patogu susirasti vietą trumpalaikiam apsistojimui kito asmens namuose ir, svarbiausia, nemokamai. Bet asmeniškai aš, jeigu ieškausi vietos, didelį dėmesį atkreipiu, ar asmuo, siūlantis nakvynę, turi atsiliepimų, ar yra „verified“ (patvirtintas). Pati kaip „host“ (priimantis asmuo) buvau tik vieną kartą. Tikrai smagiai praleidome laiką, aprodžiau miestą, buvau kaip gidė. Deja, du kartus turėjau ne tokios malonios patirties, susitariau su svečiais, bet jie taip ir nepasirodė. Žinoma, programėlėje tai yra numatyta, ir jeigu svečias nepasirodo, pažymi, kad niekas neatyvko, na o jeigu susitinki su žmogumi tada rašai atsiliepimą apie tą jį, o jis apie tave. Tai, mano nuomone, irgi labai naudinga, nes matai, ar priimantis žmogus patikimas ir ar svečias mandagus ir patikimas. Šiaip kartais svečiai tiesiog paprašo galimybės pasinaudoti dušu, bent jau man taip buvo, kai vienas vaikinas keliavo su kemperiu, – pasakojo mergina.

Patikima ar rizikinga?

Verslu nemokamos nakvynės namų paslaugos galbūt nepavadinsi, bet drąsiems žmonėms tai puiki galimybė sutaupyti. Visgi kiekviena alternatyva reikalauja „aukų“, šiuo atveju tai saugumas, už kurį atsako pats svečias.

Tinkle egzistuoja trys būdai, siekiantys užtikrinti Couchsurfing narių saugumą ir tarpusavio pasitikėjimą tai asmeniniai atsiliepimai, kuriuos vienas kito anketose gali parašyti svečias ir jį apnakvyndinęs žmogus; kreditinės kortelės patvirtinimo sistema, pagal kurią įregistruojamas dalyvio vardas bei adresas ir asmens laidavimo sistema, pagal kurią tas narys, kuris pats buvo tris kartus šitaip „patvirtintas“, gali savo ruožtu laiduoti už bet kurį kitą narį, kurį jis sutiko ir kuriuo pasitiki.

Nepaisant visų saugumo priemonių, keliautojams ir svečius priimantiems nariams rekomenduojama būti atsargiems.

 

Šiemet jau aštuntąją vasarą pasitinkantis Tauragės muzikos festivalis žada žiūrovams nepamirštamų akimirkų su viso pasaulio muzika! Žiūrovams pristatyti net septyni koncertai, vyksiantys skirtingose Tauragės miesto vietose nuo liepos 19 d. iki rugsėjo pabaigos.

​Ignas Dombrauskis, tauragiškis, šiuo metu gyvenantis Kaune. Savo „Facebook“ puslapyje Ignas prisistato kaip dviejų vaikų tėtis, žmogus, kuris „kartais filmuoja ir rašo“. Be visų šių garbingų titulų Ignas dar ir įvairių projektų kūrėjas ir dalyvis, aktyviu gyvenimo būdu bandantis užkrėsti visą Lietuvą. Kartais filmuojančio Igno „YouTube“ kanale atsirado filmukų serija apie gimtajį kraštą – Tauragę.

Tris mėnesius populiariausius „Kino pavasario“ filmus nemokamai rodantis projektas „Kino karavanas“ atvyksta į Tauragę. Liepos 20 d. 22 val. Pilies kiemelyje įvyksiančio nemokamo seanso žiūrovai išvys naujausią „Tobulų melagių“ režisieriaus Paolo Genovese dramą „Šventa vieta“. Filmas bus rodomas lietuviškai įgarsintas, tad žiūrint nereikės skaityti titrų.

Statistikos departamentui skaičiuojant augančius turistų srautus Tauragėje, pagrindiniu šios rinkos varikliu įvardijamas 20 ha plote įsikūręs Taurų nuotykių parkas. Per 30 tūkst. lankytojų kasmet pritraukianti pramogų oazė – šeimos verslas, kuriam nei laiko, nei jėgų negaili verslininkas Antanas Venckus su žmona Vilma bei dukra Lolita. Per septynerius veiklos metus Nuotykių parkas tapo Tauragės rajono vizitine kortele, traukiančia aktyvaus laisvalaikio lankytojus ne tik iš įvairių Lietuvos kampelių, bet ir Italijos, Ispanijos, Vokietijos valstybių. Nuo šių metų atvykusieji turi galimybę užsisakyti nakvynės paslaugą naujai pastatytų namelių komplekse, o ieškantys išskirtinių pojūčių kviečiami praleisti naktį 7 metrų aukštyje.

​Mažoji Lietuva išsiskiria ne tik unikaliu gamtos grožiu, bet ir savitu gyvenimo būdu. Elektroninės rinkodaros projektas vakarukrantas.lt per atostogas siūlo keliauti po Pamarį. Šiame krašte yra unikalių vietų, kurias būtina aplankyti pėsčiomis ir įamžinti įspūdingais kadrais. Mažoji Lietuva per šimtmečius priglaudė daug kitataučių, priėmė skirtingų kultūrų ir religijų atstovus. Ryškiausiai čia skleidėsi su Vokietija siejama kultūra, palikusi ne vieną ryškų pėdsaką iki pat mūsų dienų. Pamario krašte puoselėjamas ne tik istorinis ar gamtinis paveldas, bet ir saugomi gardžiausio kulinarinio paveldo receptai.