2020 Sausio 20 d.
Pirmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Laisvalaikis

Vaikus džiugino lėlių teatro spektakliai ant ratų

  • Įkelta: 2018-06-21
Indrė VAIŠNORAITĖ

Šią savaitę Tauragės rajone viešėjo Panevėžio lėlių vežimo teatras. Panevėžio lėlių vežimo teatras puokštę geriausių emocijų dovanojo Skaudvilės, Batakių, Adakavo, Lomių, Molupio, Mažonų, Sungailiškių, Pagramančio, Tauragės mažiesiems žiūrovams ir juos lydėjusiems tėveliams. Lietuviai turi kuo didžiuotis, nes prieš 32 metus gimęs Panevėžio lėlių vežimo teatras yra toks vienintelis Europoje.

Kiekvieną vasarą,  jau 32 – us metus iš eilės,  teatro įkūrėjas Antanas Markucis, subūręs entuziastingą aktorių grupę, pasikinkęs du arklius išvyksta į nuotaikingas gastroles po Lietuvos kaimus ir miestelius. Šiemet netikėtai Lietuvą aplankę tropiniai karščiai ir kalnuotos Žemaitijos vietovės pakoregavo teatro planus ir tausodami arklių sveikatą aktoriai nusprendė keliauti traukinuku – garvėžiuku.

Per savo gyvavimo metus išmaišęs visą Dzūkijos ir Aukštaitijos kraštą, teatras pagaliau pasuko Žemaitijos link ir aplankė Tauragės rajoną.  Kolektyvas rodo spektaklius iš vežimo, o nakvoja palapinėse, mokyklose, kultūros centruose. Šiais metais kelionė tęsis 18 dienų, kurių metu kūrybinė grupė aplankys Žemaitijos kraštą.

Teatro vadovas Antanas Markucis, kalbėdamas apie naują kelionės tašką pažymėjo, kad džiaugiasi žiūrovų gausa ir energingumu. Vyras džiaugėsi, kad lėlių teatras įdomus tiek vaikams, tiek suaugusiems ir teigė pastebintis skirtumus tarp kaimų ir miestelių gyventojų. Teatro vadovo teigimu, „ne visi supranta, kad pasibaigus spektakliui, reikia ploti, o va miestelių gyventojai, matę ne vieną panašaus pobūdžio pasirodymą, jau puikiai žino ką ir kada reikia daryti.“

Panevėžio lėlių vežimo teatras Tauragės rajono gyventojams veža Ukrainiečių režisieriaus pastatytą spektaklį „Lietuviški perdainavimai“. Tai jaukus, šmaikščios nuotaikos ir linksmų sceninių triukų kupinas vaidinimas. Spektaklis – apie kaimo gyvenimą, jame gyvenančią bobulę Zosę ir jos ožį. Be šių dviejų personažų spektaklyje veikia ir šuo Reksas, rožinė kiaulė ir vilkas. Teatro vadovo teigimu, rodomas spektaklis yra paprastas dėl to, kad veiksmui vykstant vežime, kai aplink girdimi įvairūs garsai, rimtas spektaklis tiesiog „nesižiūrėtų“. Apsilankę spektaklyje, vaikai stebėjo, kas yra gėris, draugystė, sąžiningumas, moralė, išgirdo lietuvišką liaudies muziką ir noriai bendravo su atvykusiais aktoriais. 

Spektaklyje vaidino jau beveik metus lėlių vežimo teatre dirbantys ir lietuvių kalbą gerokai pramokę aktoriai iš Ukrainos – Kijevo kinematografijos ir teatro akademijos auklėtiniai, įgiję profesionaliojo lėlių teatro aktorių specialybę.

Pasak Antano Markucio, „lėlė tai daiktas, kuris aktoriaus pagalba atgyja ir sukuria istoriją.“ Lėlės, vaidinančios teatre, kiekvienam spektakliui siuvamos naujai, nes kiekvieno režisieriaus norai ir stiliai yra skirtingi. Visgi, ne tik lėlės domina spektaklio žiūrovus. Tiek vaikai, tiek suaugę, priėję prie vežimo domisi, kaip viskas veikia, kaip viskas padaryta, o šiemet visų žvilgsnius traukia ir arklius pakeitęs garvėžiukas.

Visapusišką domėjimąsi teatru Antanas Markucis vadina „savotiška edukacija“, kai žiūrovai gali iš arti susipažinti su personažais, aktoriais, pamatyti juos realiame gyvenime, elementariai geriančius kavą. Toks aktorių betarpiškumas kuria šiltesnius santykius su auditorija. Taip pat stebimas ir pačio teatro formavimas, palapinių statymas, vežimo paruošimas veiksmui ir panašiai. Kaip teigia teatro vadovas „ir vaikai ir suaugę tikrai gali surasti kažką įdomaus.“

Nesvarbu, kokia teatro forma pristatoma, ar tai lėlių, ar tai šešėlių žaismas, Panevėžio lėlių vežimo teatro kredo – „viskas, kas gimsta iš gėrio ir grožio, lieka gėriu, o tas, kas kuria ir pats tampa geresniu“.

„Visad smagu suteikti galimybę spektaklius pamatyti ne tik mieste, bet ir rajone gyvenančioms bendruomenėms, vaikams, nes kultūros vertybės turi būti prieinamos visiems žmonėms kad ir kokio amžiaus, socialinės ar ekonominės padėties jie būtų“, – teigė projekto įgyvendinimą Tauragėje iniciavę  asociacijos „Muzikos ir teatro projektai“ atstovai.

Tauragės rajono savivaldybė šio projekto įgyvendinimui iš Kultūros rėmimo programos skyrė 1200 Eur.

Kabančiais lieptais garsėjantis Pagramančio kraštas pasiruošęs vasaros turistų srautams. Gamtovaizdžiu besigėrintiems lankytojams šiemet buvo pastatytas naujas tiltas per Akmenos upę, kuris nutiesė dar trumpesnį kelią nuo piliakalnio link Pagramančio atodangos.

Šiandien tauragiškiai ir miesto svečiai pradėjo švęsti Tauragės 511-ąjį gimtadienį. Vienu įspūdingiausiu šurmuliuojančio penktadienio akcentu tapo bėgimas „The Color Run“.

Bene populiariausias Tauragės paplūdimys „Liberty beach“ šiandien skelbia naujojo sezono pradžią. Atidarymo proga, visomis pramogomis iki 18 val. bus galima mėgautis nemokamai. Vakare susirinkusiuosius nustebins specialus profesionalių vandenlentininkų pasirodymas, po jų prasidės linksmybės su DJ VERANO iki paryčių.