2020 Spalio 02 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Laisvalaikis

Savaitgalis Romoje: architektūriniai lobiai ir skonių jūra

  • Įkelta: 2018-06-15

Koliziejus dar kitaip vadinamas Flavijaus amfiteatras – didžiausias ir seniausias pasaulyje amfiteatras. 

Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Roma – Amžinasis miestas, kurio architektūra kiekvienam keliautojui atima kvapą. Vien dėl statinių didybės verta ten keliauti, tačiau įspūdį paliks ir stilingas italų gyvenimo būdas bei skonių įvairovė. Eidamas Romos gatvėmis jautiesi lyg muziejuje, prieš akis išnyra garsiausių įvairių epochų dailininkų, architektų ir jų amžininkų darbai. Net gyvenamųjų namų architektūra verčia iš koto, o kur dar smulkiausios detalės, dekoro elementai, kuriais nukrauti senamiesčio namų fasadai. Romoje yra net 900 bažnyčių, kurių dekoro sprendimai vienos už kitą gražesni. Kiekvienoje jų – bent keletas meno kūriniais išpuoštų altorių, freskomis išmarginti skliautai.

Žymiausioje išlikusioje romėnų šventykloje Romos Visų Dievų šventovėje  Panteone galima aplankyti garsaus architekto ir dailininko Rafaelio bei pirmojo Romos karaliaus Viktoro Emanuelio kapus, o turne po šventyklas vainikuoti patariama apsilankymu Vatikane, kuriame esanti Šv. Petro bazilika – didžiausia pasaulio bažnyčia, pastatyta ant šv. Petro kapo. Vaizdas katedros aikštėje tikrai gniaužia kvapą.

Sakoma, kad pažinti Romą neužtektų nė metų, tačiau pamatyti svarbiausius objektus ir susidaryti įspūdį, kuo kvėpuoja italai, įmanoma ir per keletą dienų. Nors Roma gan didelis miestas, visgi pasistengus jį galima apeiti pėsčiomis. Visuomeninis transportas šiame mieste tikrai gerai išvystytas – veikia tankus metro tinklas, dažnai važiuoja tramvajai, autobusai, tačiau rekomenduojama negailėti kojų ir nuo vieno iki kito lankytino objekto keliauti pėsčiomis. Pakeliui galima atrasti nuostabių vietų, kurios nepažymėtos turistiniame žemėlapyje, pajausti, kuo gyvena patys italai.

Romos pasas

Jei planuojate lankytis muziejuose, praverstų įsigyti Romos pasą. Tai miestiečio kortelė, leisianti viešnagės laikotarpiu nemokamai naudotis visuomeniniu transportu bei nemokamai užeiti į du pasirinktus muziejus, o kituose už bilietus mokėti su nuolaida. Perkant jį internetu reikia atkreipti dėmesį į turizmo informacijos centrų darbo laiką. Tarkim, atskridus į oro uostą 21 val. kortelės jau neatsiimsite, nes centrai dirba ilgiausiai iki 20 valandos. Tačiau įsigyti Romos pasą galima ir vietoje – artimiausiame turizmo informacijos centre.

Kitu atveju į tokius objektus, kaip Vatikano muziejus ar Koliziejus bilietus rekomenduojama nusipirkti internetu. Taip užsitikrinsite praėjimą be eilės, kurios savaitgaliais būna neįtikėtino ilgio – vargu ar norisi kelias valandas kepti saulėje laukiant savo eilės patekti į muziejų.

Teksto autorė prie seniausio seniausio ir didžiausio stadiono senovės Romoje. 

Romoje sezono metu minios turistų, taip pat ir tuo besinaudojančių vietinių bei emigrantų. Vargiai pasiseks praeiti 100 metrų neužkabintam kokio nors prekiautojo, siūlančio nuo įvairių Romos simbolika išmargintų kiniškų niekniekių iki čia pat gatvėje nutapytų akvarelių. Svarbu neapsigauti ir nepatikėti neva pigesnius bilietus į muziejų, ar suteikti nemokamą informaciją žadančiais imigrantais. Dažniausiai jų tikslas vienas – „nureketuoti“ turistą. Tas pats pasakytina apie įvairius cirko numerius rodančius artistus ir persirengėlius – primygtinai nusifotografuoti siūlantis „gladiatorius“ už tai vėliau tikrai paprašys pinigų, ir ne būtinai gražiuoju.

Apgyvendinimo įstaigų Romoje patartina ieškoti centre, kadangi pasirinkus priemiestį sutaupyti vis tiek vargiai pavyks – daug laiko ir pinigų iššvaistysite keliaudami viešuoju transportu arba taksi.

Romos Forumas (It. Foro Romano) yra didelis architektūrinis ansamblis, išsidėstęs tarp Romos Kapitolijaus kalvos, Palatino kalvos ir Koliziejaus

Tačiau planuojant keliauti į Romą sezono metu nakvynės vietą reiktų užsisakyti gerokai anksčiau – paskutinę minutę tikrai nieko nerasite, dėl jau minėtos priežasties – Roma – vienas lankomiausių miestų pasaulyje, ten kasmet suplūsta milijonai turistų. Apskritai į Romą rekomenduojama vykti vėlyvą pavasarį ar ankstyvą rudenį, kuomet ne tokia aktyvi saulė, ir turistų gerokai mažiau. Vasaros sezonu įkaitęs oras ir minios žmonių gali gerokai varginti.

Skonių ir vaizdų fiesta

Romos senamiestyje gausu parduotuvėlių, kuriose rasite itališkų tradicinių skanėstų, supakuotų į akį traukiančias pakuotes. Įvairiausi makaronai, tarp jų ir spalvingi, šokolado guru „Venchi“ skanėstai, prieskoniai, tradiciniai itališki likeriai – Limoncello, kurių prieš perkant galima ir paragauti. Nusikaltimas Romoje neparagauti ledų, kurių čia siūloma šimtai rūšių.

Itališkasis kedras – neoficialus Romos miesto simbolis. 

Parduotuvės turistus vilioja ne tik produkcija, bet ir stilingu jos pateikimu – interjeru, įpakavimu, išdėstymu. Tas pats pasakytina ir apie restoranus. Dažno prieigos kviečia lauke paserviruota lėkšte, kurioje akis paganysite į virtuvės meistrų siūlomą patiekalą – tai gali būti pica, makaronai, pomidorais, šviežiomis jūros gėrybėmis ar žuvimi nukrautos lėkštės, eksponuojamos čia pat gatvėje. Italų restoranai vakarop atgyja – jų savininkai kalbina praeivius, siūlydami vienas už kitą įmantresnius meniu. Patiekalų kainos pačiame centre gali išgąsdinti, tačiau paėėjus vos keletu gatvelių nuošaliau, galima tradicinių patiekalų paragauti ir pigiau. Tačiau, be, abejo, valgyti žvelgiant į seniausios istorinės šventyklos – Panteono didybę penas ne tik skrandžiui, bet ir sielai, taigi ne nuostabu, kad už tai reikia sumokėti šiek tiek daugiau.

Gatvės muzikantai – violančelininkai, gitaristai, akordeonistai, operos dainininkai bei ištisos grupės, nepatingėjusios į gatves išsitempti pilno sąstato, tame tarpe ir būgnų, be abejonės sulaukia turistų dėmesio ir, žinoma, kišenpinigių.

Na o aprašyti visiems Romos architektūriniams stebuklams prireiktų ne vienos knygos, todėl geriausia – nedvejojant čiupti priimtiną skrydžio pasiūlymą ir viską pamatyti patiems, nukeliavus į amžinąjį miestą bent jau savaitgaliui.

 

Kabančiais lieptais garsėjantis Pagramančio kraštas pasiruošęs vasaros turistų srautams. Gamtovaizdžiu besigėrintiems lankytojams šiemet buvo pastatytas naujas tiltas per Akmenos upę, kuris nutiesė dar trumpesnį kelią nuo piliakalnio link Pagramančio atodangos.

Šiandien tauragiškiai ir miesto svečiai pradėjo švęsti Tauragės 511-ąjį gimtadienį. Vienu įspūdingiausiu šurmuliuojančio penktadienio akcentu tapo bėgimas „The Color Run“.

Bene populiariausias Tauragės paplūdimys „Liberty beach“ šiandien skelbia naujojo sezono pradžią. Atidarymo proga, visomis pramogomis iki 18 val. bus galima mėgautis nemokamai. Vakare susirinkusiuosius nustebins specialus profesionalių vandenlentininkų pasirodymas, po jų prasidės linksmybės su DJ VERANO iki paryčių.

Socialiniuose tinkluose akis paganyti jau kuris laikas galima į vabzdžių nuotraukas ypač stambiu planu. Šiek tiek kitaip pažvelgti į vabzdžių pasaulį kviečia fotografas Eugenijus Kavaliauskas, pagarsėjęs profesionaliomis paukščių nuotraukomis. Gamtos mylėtojas pasinėrė į naują sritį – makrofotografiją. Tai tokia fotografijos rūšis, kai iš labai arti – 1–1,5 cm atstumo, įamžinami smulkūs objektai – šiuo atveju, vabzdžiai.

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorius Romualdas Vaitkus – ne tik patyręs fotomenininkas, bet ir žingeidus bei aistringas keliautojas. Per 40 pasaulio šalių aplankęs vyras, šį pavasarį, ilgai lauktų atostogų metu, su savo žmona Edita išsirengė į trijų savaičių kelionę po Vietnamą. Pora, savarankiškai keliaudami įvairiomis transporto priemonėmis, sukorė per 5 000 kilometrų, išmaišė nuošaliausius kaimelius bei didžiausius miestus. Anot R. Vaitkaus, į Aziją sugrįžti traukia kontrastai ir nepakartojami gamtos vaizdai.

Ketvirtosiose elektromobilių varžybose „Įsikrauk su „Energijos tiekimu“: Vilnius–Palanga“ varžėsi Tauragės rajono savivaldybės ekipažas. Administracijos direktoriaus pavaduotojo Vytauto Navicko ir mero patarėjo Artūro Fetingio tandemas užėmė antrąją vietą ekonomiškiausiai važiavusių dalyvių sąraše.

Šeštadienį prie Pagramančio regioninio parko  lankytojų centro susirinko 56 gerai nusiteikę žygeiviai. Aktyvų laisvalaikį mėgstantys tauragiškiai leidosi į tradicinį, jau septintąjį baidarių žygį „Žemyn upe“.

Kelionių organizatoriai skelbia statistiką, rodančią augantį lietuvaičių apetitą kelionėms. Ypač fiksuojamas didelis susidomėjimas kryptimis, kurios yra naujos ir nepažintos. Tauragiškis, tinklaraščio travelbook.lt savininkas Mantas Zubrickas teigia, jog šių metų vasaros kryptis numeris vienas – Odesa Ukrainoje. Taip pat populiarėja kelionės į Žironą (Ispanija), Korfu salą (Graikija). Nors keliautojus vilioja neatrasti Europos kampeliai bei įvairios Azijos šalys, Tauragėje įsikūrusios agentūros „Tūkstantis mylių“ vadovė Inga Dikšaitienė tvirtina, jog vis dar pačios populiariausios kryptys yra Turkija ir Egiptas.    

Balandžio 14 d., šeštadienį, Tauragę pasieks per Lietuvą su pakilia šventine nuotaika keliaujantis šimtmečio Dainų šventės žygis „Vardan tos“. 13 val. Pilies aikštėje žygio šauklė, žinoma TV laidų vedėja Edita Mildažytė visus tauragiškius pakvies prisijungti prie dainų bei šokių, kuriuos atliks Dainų šventei besiruošiantys kolektyvai bei chorai.

Šylantys orai verčia susirūpinti kūno formomis. Deja, sporto klubų abonementų kainos įkandamos ne visiems. Išeitį norintiems sportuoti siūlo Tauragės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras, organizuojantis nemokamas įvairių krypčių treniruotes, kurias veda patyrę treneriai. Biuro vadovė Daiva Genienė, ragindama prisijungti prie jau sportuojančių, teigia, jog „sunkiausias pratimas – ateiti“.

Kovo 20-oji visame pasaulyje minima kaip Žemės diena.  Besibeldžiant pavasariui duoklę žemei ir gamtai atidavė Tauragės krašto bendruomenės, mokyklos, darželiai, įvairios įstaigos. Praėjusią savaitę tauragiškiai uoliai organizavo akcijas, integruotas, netradicines pamokas, išvykas. Ne viena jų skirta ne tik pasaulinei Žemės dienai, bet ir atkurtos Lietuvos 100-ečiui paminėti bei pasveikinti bundančiai gamtai, pasirūpinti grįžtančiais paukščiais.

Nuo seno manyta, kad kovo 10-ąją iš šiltųjų kraštų į gimtinę grįžta daugelis migruojančių paukščių. Ši diena vadinama 40-ies paukščių diena. Stipriai atšalę orai vasario pabaigoje-kovo pradžioje pavėlino ir pavasario šauklių aktyvumą, tačiau, vis aukščiau kylant saulei, jau stebimi gamtos atgimimo ženklai. Ornitologai pataria pradėti galvoti apie tai, kad netrukus giesmininkams prireiks inkilų.

Tauragiškis, dabar Vilniuje gyvenantis Julius Vladička prieš dvi savaites grįžo iš atostogų Gvatemaloje. Egzotišką kryptį pasirinkęs poilsiautojas tikina, jog išvydo įspūdingiausius savo gyvenime matytus vaizdus. Centrinės Amerikos valstybė stebino vietinių santūrumu, išskirtinės kapinėmis ir veikiančių ugnikalnių viršūnėmis. Šios neturtingos valstybės teritorijoje randama 12 tūkst. metų senumo žmonių gyvenviečių, kurias dabar gaubia džiunglės. Sakoma, kad tokių radinių „grožio konkurse“, po Peru esančio Maču Pikču, Gvatemalos Tikalui atitenka antroji vieta. Apie Pietų Amerikos kavą, paplūdimius ir džiungles bei kitus įspūdžius Julius sutiko papasakoti „Tauragės žinių“ skaitytojams.

 

Tris sūnus auginanti aktorė žada: naujasis spektaklis, įsiliesiantis į „Urvinio žmogaus“ šeimą, taps šiltu, moterišku ir mamišku vakaru, kurio metu bus dalinamasi istorijomis apie vaikus, vyrus, aplinkinius ir, žinoma, pačias unikalias bei nepakartojamas supermoteris, kurios sugeba viską suspėti.

Penktadienio vakarą sporto komplekse „Bastilija“ įvyko iškilmingi „Regiono verslo ir bendruomenės apdovanojimai – Tauragės METŲ ŽMOGUS 2017“. Kasmetiniuose apdovanojimuose pagerbti bendruomenių lyderiai, organizacijų vadovai, taip pat išrinktos geriausios 2017 metų Tauragės apskrities įmonės.

Šiemet žiema kol kas labiau panaši į darganotą vėlyvą rudenį ir dėl smagių žiemiškų pramogų ją norėtųsi kviesti, o ne varyti lauk, tačiau  laikrodžiai be gailesčio tiksi nurodydami žmonėms, kada ir ką švęsti, kada sėti, o kada nuimti derlių. Taigi senos smagios Užgavėnės niekur nedings ir jas šiemet švęsime vasario 13-ąją, tradiciškai likus septynioms savaitėms iki Velykų.

Pagramančio regioninio parko direkcija tradiciškai mini Pasaulinę pelkių dieną, organizuodama žygius po Plynosios aukštapelkę. Vasario 3 d. prie Plynosios pažintinio tako susirinko būrelis žygeivių, kurie norėjo turiningai, smagiai praleisti laiką gamtoje ir susipažinti su aukštapelke.

Šį savaitgalį Vilniuje, „Litexpo“ parodų centre, vyksta kasmetinė turizmo paroda „Adventur“. Pristatyti mūsų krašto važiuoja muziejaus kolektyvas ir Pagramančio regioninio parko direkcijos atstovė. Šių metų Tauragės apylinkių pristatymo akcentas – dviratis, kuriuo kviečiama „atminti“ ir lankyti gražiausias krašto vietas.

Žiemos pramogų pasiilgę tauragiškiai jau gali ruošti pačiūžas. Šią savaitę Pilies aikštėje sumontuota 560 kvadratinių  metrų čiuožykla po atviru dangumi. 

Šiandien Tauragės aktyvusis jaunimas, kartu su organizacija Apskritasis stalas pirmą kartą rengia Tauragės apskrities jaunimo apdovanojimus (TAJA). Kultūros rūmuose vyksiančiame renginyje bus paskelbti vienuolikos nominacijų nugalėtojai, kuriuos iš labiausiai nusipelniusių krašto jaunuolių bei su jaunimu dirbančių asmenų išrinko Jaunimo reikalų tarybos sudaryta komisija bei tauragiškiai, balsuodami internetinėje platformoje. Šventės metu koncertuos atlikėjas „Baltasis kiras“. 

Didysis metų horoskopas
  • Įkelta: 2018-01-05

2018-ieji žada atnešti kaip niekada daug naujų, netikėtų patirčių. Kiekvieno zodiako ženklo gali laukti ypatingos žinios bei permainos gyvenime. Pasak rytų horoskopo, 2018–ieji metai – tai žemės Šuns metai, o pagrindinis šio gyvūno bruožas – nuolatinis veiksmas, judesys, energija. Nors metai žada būti puikūs visomis prasmėmis, vis dėlto neišvengiamos ir kontrastingos nuotaikos. Jausitės tai laimingi, tai nusivylę, tai žvalūs, tai pavargę, vienu metu ypač nuotaikingi, o staiga apimti niūrių minčių. Šiame horoskope apžvelgsime ateinančiais metais jūsų galimai laukiančius iššūkius, atsiveriančias galimybes bei bendras prognozes. Būkite pasiruošę 2018–uosius metus pradėti ne pačiomis geriausiomis nuotaikomis, bet kartu žvelkite į priekį tikėdamiesi tik geriausio.

Šeštadienį, gruodžio 2 d., Tauragės kultūros centro dainų ir šokių ansamblis „Jūra“ dalyvavo respublikiniame šio žanro kolektyvų konkurse „Jievaro tiltas“. Vilkaviškyje vykusiame konkurse „Jūra“ gražiai pasirodė ir pelnė trečiąją vietą.

Savarankiškos kelionės – vis labiau populiarėjantis būdas atostogauti ir pažinti pasaulį. Ir nesvarbu, ar tai mėnesio trukmės atostogos, ar, tiesiog, savaitgalio atokvėpis. Keliauti nėra didelė prabanga, ypatingai šiais laikais, kai pigūs lėktuvo bilietai ranka pasiekiami internetu. Kaip apkeliauti spalio viduryje visą Žydrąją pakrantę (Pietų Prancūzija) už 250 eurų – iš pirmų lūpų.

Spalio 28–29 dienomis jau 7-ą sezoną veiksiantis „Siaubo kambarys“  laukia narsuolių, galinčių bent 10 minučių ištverti šiurpą keliančią požemių aplinką. Dauglaukio kultūros centre šiemet vėl skambės grėsmingi dūžiai, šmėžuos įtartini vaizdai, pojūčius sustiprins šilto ir šalto oro masės. Per dvi dienas daugiau nei 1000 lankytojų pritraukiantis „Siaubo kambarys“ skelbia jau išaugęs naujoko marškinius – pramogauti kvies ne tik Tauragės rajono, bet ir kitų miestų aštrių pojūčių mėgėjus.

Tauragė – vienas iš dvylikos Lietuvos miestų, kuriuos šiemet aplankė tarptautinis žmogaus teisių filmų festivalis „Nepatogus kinas“. Šį vakarą žiūrovų laukia Meksikos kino juosta „Mūšiai už uždarų durų“.