2020 Balandžio 09 d.
Ketvirtadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Laisvalaikis

E. Kavaliauskas: planeta yra daugiau ne žmonių, o vabzdžių

  • Įkelta: 2018-05-25
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Socialiniuose tinkluose akis paganyti jau kuris laikas galima į vabzdžių nuotraukas ypač stambiu planu. Šiek tiek kitaip pažvelgti į vabzdžių pasaulį kviečia fotografas Eugenijus Kavaliauskas, pagarsėjęs profesionaliomis paukščių nuotraukomis. Gamtos mylėtojas pasinėrė į naują sritį – makrofotografiją. Tai tokia fotografijos rūšis, kai iš labai arti – 1–1,5 cm atstumo, įamžinami smulkūs objektai – šiuo atveju, vabzdžiai.

Didelį susidomėjimą makrofotografija paaiškina žmogaus siekis pažinti nežinomus dalykus ar reiškinius. Stambiu planu nufotografuotos vabzdžio akys atskleidžia ne tik anatomijos paslaptis – įspūdingai atrodo ir spalvos, kurių plika akimi žmogus nemato. Neįprasti įvairiausių vabzdžių – musių, bičių, drugių atvaizdai, kuriais E. Kavaliauskas su savo gerbėjais dalijasi socialiniame tinkle „Facebook“, sulaukė didelio fotografijos mylėtojų dėmesio ir kolegų liaupsių.

Naujas pomėgis Eugenijaus gyvenime atsirado ne per seniausiai – vabalus iš labai arti jis fotografuoja kiek daugiau nei mėnesį. Šiam žanrui reikalinga ir speciali fototechnika – makroobjektyvas, pasižymintis tuo, kad objektus paverčia ryškiais ir kontrastingais. 

„Makro ganėtinai sudėtingas užsiėmimas kaip ir paprastas, bet čia ir slypi genialumas. Viskas genialu, kas paprasta, bet nėra lengva. Šiandieną lygiai mėnuo, kai pradėjau užsiimti makrofotografija. Kelias nėra lygus, tenka klupti ir vėl stotis ir vėl klupti, bet čia visas malonumas, nes kasdien įveikiamas savas Everestas,“ – socialiniame tinkle „Facebook“ rašo E. Kavaliauskas.

Prisiekęs gamtos fotografas Tauragės kabelinei televizijai pasakojo, kad domėtis nauja sritimi jį paskatino noras atrasti kažką naujo.

– Šią žiemą aš vis dažniau ėmiau sau užduoti klausimą – ką aš darau? Kartoju tai, kas jau seniai padaryta. Pamačiau, kad archyvai – milžiniški, ir jų niekam nereikia. Esmė ta, kad tai greit nueis į užmarštį. Padarai 6000 kadrų, ir pamatai, kad panaudoti gali gal kokį 100, į kokį albumą sudėti, ar panašiai. Be to, kam tą patį paukštį fotografuoti, jei jis jau nufotografuotas, dar 1000 kadrų daryti? Tokių prietrankų, kaip aš, turbūt greit nebus Tauragėj, – juokavo E. Kavaliauskas. 

Eugenijaus Kavaliausko nuotraukos

Paklaustas, iš kur kilo mintis fotografuoti būtent vabzdžius, E. Kavaliauskas sakė, jog ši sritis jam – ne naujiena.

– Kažkada buvau nuo jų pradėjęs, bet tada, tiesą sakant, išsigandau. Manęs klausia, ką čia fotografuosi – sakau visus tuos, kurie kanda. Nes visų pirma jie yra gražūs, kadangi jie visi yra pavojingi. Kaip musmirė – nuodingas grybas, išsiskiria, taip ir šie vabzdžiai yra ryškūs, jie apie save praneša. Jei paukščių yra 360 rūšių, ir tai, per 10 metų visų neįkibau, vabzdžių yra 17 tūkstančių, tai jau supranti, kad gyvenimo neužteks. Žymus profesorius Romas Ferenca yra pasakęs vieną frazę – jei pažiūrėti iš kito kampo, planeta yra daugiau ne žmonių, o vabzdžių. Jų yra baisūs kiekiai, –  apie sunkiai aprėpiamą vabzdžių pasaulio įvairovę pasakojo E. Kavaliauskas.

Anot fotografo, bendra masė skruzdžių žemėje yra didesnė už žmonių bendrą masę. E. Kavaliauskas teigė, jog dabar jam tenka prisiminti pamirštas biologijos žinias ir lopyti mokykloje „praklausytas“ spragas. Svarbiausia, anot jo, kad tai yra labai įdomu. Taip pat ir pigiau, nei fotografuoti paukščius. Esą bent porai metų jam užteks ir nuosavo kiemo.

Tačiau, anot gamtos mylėtojo, visi voragyviai turi intelektą. Jis atskleidė intriguojantį faktą apie erkes – jų nėra bet kur. Dažniausiai erkės veisiasi, kur pievose yra žvėrių takai, nes tik ten gali rasti auką. Esą jos žino, kad kitur niekas neis. Todėl, pasak E. Kavaliausko, visur reikia skaityti, mokytis, pažinti. Ir turėti kantrybės.

Pagrindinė makrofotografo amunicija – plastikiniai indeliai, į kuriuos dedami sugauti vabzdžiai. Taip pat tinklelis jiems gaudyti. E. Kavaliauskas atskleidė, jog vabzdžiai yra fotografuojami dažniausiai anksti ryte, kuomet jie yra mažiau aktyvūs, kadangi tada mažiau juda.

– Jeigu paukštis atskrido, tu jį fotografuoji. Su vabzdžiu, kaip matot, taip neišeina. Yra problema priversti jį judėti tau reikalinga kryptimi. Sugalvoji fotografuoti jį prie tam tikros linijos, ir reikia kantriai laukti, kol jis iki jos ateis. Jeigu vabzdys skraidantis, būna, kad susivokia, kas vyksta, pakelia sparnus, ir viso gero, – naujojo hobio subtilybėmis dalijosi fotografas.

Vabzdžių nuotraukomis E. Kavaliauskas dalijasi savo „Facebook“ profilyje ir savo interneto svetainėje dantis.net.

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorius Romualdas Vaitkus – ne tik patyręs fotomenininkas, bet ir žingeidus bei aistringas keliautojas. Per 40 pasaulio šalių aplankęs vyras, šį pavasarį, ilgai lauktų atostogų metu, su savo žmona Edita išsirengė į trijų savaičių kelionę po Vietnamą. Pora, savarankiškai keliaudami įvairiomis transporto priemonėmis, sukorė per 5 000 kilometrų, išmaišė nuošaliausius kaimelius bei didžiausius miestus. Anot R. Vaitkaus, į Aziją sugrįžti traukia kontrastai ir nepakartojami gamtos vaizdai.

Ketvirtosiose elektromobilių varžybose „Įsikrauk su „Energijos tiekimu“: Vilnius–Palanga“ varžėsi Tauragės rajono savivaldybės ekipažas. Administracijos direktoriaus pavaduotojo Vytauto Navicko ir mero patarėjo Artūro Fetingio tandemas užėmė antrąją vietą ekonomiškiausiai važiavusių dalyvių sąraše.

Šeštadienį prie Pagramančio regioninio parko  lankytojų centro susirinko 56 gerai nusiteikę žygeiviai. Aktyvų laisvalaikį mėgstantys tauragiškiai leidosi į tradicinį, jau septintąjį baidarių žygį „Žemyn upe“.

Kelionių organizatoriai skelbia statistiką, rodančią augantį lietuvaičių apetitą kelionėms. Ypač fiksuojamas didelis susidomėjimas kryptimis, kurios yra naujos ir nepažintos. Tauragiškis, tinklaraščio travelbook.lt savininkas Mantas Zubrickas teigia, jog šių metų vasaros kryptis numeris vienas – Odesa Ukrainoje. Taip pat populiarėja kelionės į Žironą (Ispanija), Korfu salą (Graikija). Nors keliautojus vilioja neatrasti Europos kampeliai bei įvairios Azijos šalys, Tauragėje įsikūrusios agentūros „Tūkstantis mylių“ vadovė Inga Dikšaitienė tvirtina, jog vis dar pačios populiariausios kryptys yra Turkija ir Egiptas.    

Balandžio 14 d., šeštadienį, Tauragę pasieks per Lietuvą su pakilia šventine nuotaika keliaujantis šimtmečio Dainų šventės žygis „Vardan tos“. 13 val. Pilies aikštėje žygio šauklė, žinoma TV laidų vedėja Edita Mildažytė visus tauragiškius pakvies prisijungti prie dainų bei šokių, kuriuos atliks Dainų šventei besiruošiantys kolektyvai bei chorai.