2020 Spalio 25 d.
Sekmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Laisvalaikis

Dviese Vietname, neskaitant fotoaparato

  • Įkelta: 2018-05-15
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorius Romualdas Vaitkus – ne tik patyręs fotomenininkas, bet ir žingeidus bei aistringas keliautojas. Per 40 pasaulio šalių aplankęs vyras, šį pavasarį, ilgai lauktų atostogų metu, su savo žmona Edita išsirengė į trijų savaičių kelionę po Vietnamą. Pora, savarankiškai keliaudami įvairiomis transporto priemonėmis, sukorė per 5 000 kilometrų, išmaišė nuošaliausius kaimelius bei didžiausius miestus. Anot R. Vaitkaus, į Aziją sugrįžti traukia kontrastai ir nepakartojami gamtos vaizdai.

Be abejonės, dokumentinės fotografijos profesionalas nepamiršo pasiimti fotoaparato. Nors, kaip pats sakė, labiau, nei anksčiau stengėsi įspūdžius fiksuoti keliautojo akimi, nei fotoobjektyvu. Todėl parsivežė tik 3 tūkstančius nuotraukų. Daug tai, ar mažai, spręskite patys. Tauragės fotografų klubo „Fotojūra“ įkūrėjas sutiko, jog nors kelionės metu kartais labiau norisi patirti akimirką, o ne ją nufotografuoti, parsivežtos nuotraukos pasitarnauja vėliau. Įamžinti įspūdžiai išlieka ilgam, nuotraukas smagu pavartyti po kelionės praėjus ilgesniam tarpui – taip iš naujo gali išgyventi jau primirštus įspūdžius.

Paklaustas, ką daugiausiai fotografuoja, R. Vaitkus nenustebino – labiausiai patyrusio dokumentikos fotografo akį traukia žmonės ir emocijos, kultūriniai skirtumai. O fotografuoti per tris savaites tikrai buvo ką – buities kontrastingumas, kvapą gniaužiantys gamtos vaizdai, ryžių terasos ir vietinių gyventojų spalvingi aprėdai, gausios šeimos vakarienė ant molinės aslos, lauke gaminamas maistas, pusmetrio pločio gatvės – tai tik maža dalis besikeičiančių vaizdų, kuriuos pavyko užfiksuoti fotografui.

Anot R. Vaitkaus, norint kiek įmanoma daugiau pamatyti – geriausia keliauti savarankiškai. Tuomet savo nuožiūra galima rinktis transportą, – nepamainoma priemone nardyti siauromis Vietnamo gatvelėmis ir kalnų keliukais gali tapti vietinių vairuojami motociklai. Pasak vyro, toks kelionės būdas, nors gali atrodyti pavojingas – iš tikrųjų yra gan saugus. Vietiniai – labai įgudę vairuotojai, o pačiam susigaudyti sudėtingose eismo sąlygose gali atrodyti neįmanoma. 6 juostų gatvėse didmiesčiuose gali susidaryti įspūdis, kad transportas juda be tvarkos. Tačiau, anot R. Vaitkaus, ten galioja savos taisyklės, kurias išmano tik vietiniai.

Taip pat, pasak fotografo, renkantis savarankišką kelionę, galima sutaupyti dvigubai. Svarbiausia nusipirkti pigius bilietus, tam reikia sekti pasiūlymus interneto svetainėse, tokiose kaip pigusbilietai.lt. Turizmo infrastruktūra gerai išvystyta net nuošaliausiuose kampeliuose. Esą net kaimuose galima rasti kur nusiprausti, išsiskalbti. Be to, vietiniai – labai draugiški, nors ne per daug įkyrūs. R. Vaitkus pasakojo, jog nuošalesniuose kaimeliuose smalsiems gyventojams baltieji – tikra egzotika. Prašymai kartu nusifotografuoti, paliesti, pasisveikinti – įprastas dalykas. Vietnamiečiai labai mėgsta fotografuotis ir tai daro rodydami įvairias grimasas bei tik jiems suprantamus ženklus ir gestus.

Savarankiška kelionė paranki ir tuo, kad nereikia prie nieko taikytis, savo nuožiūra galima keisti planus ir nuspręsti, kiek kurioje vietoje pasilikti, atsižvelgiant ir į oro sąlygas. Oro temperatūra Vietname siekia 35 laipsnius, tačiau dėl drėgmės oras labai tvankus. O aukštesnėse vietovėse susidaro net rūko debesys, kurie taip pat greitai pranyksta, kaip ir atsiradę.

R. Vaitkus teigė, jog užsimanius keliauti į egzotišką šalį – tikrai nėra ko bijoti. Pakanka nors kiek mokėti angliškai, mat vietiniai patys kalba labai laužyta kalba, minimaliai, tačiau, esant būtinybei, į pagalbą galima pasitelkti gestus – „susirodyti“ ženklais. O kartą pradėjus žvalgytis po svečias šalis, po to sunku sustoti. Vyras teigė, jog kiekvienam patartų pamatyti Europą, Jungtines Amerikos Valstijas, Aziją bei Izraelį. Kultūrų skirtumai tarp šių skirtingų regionų padeda susidaryti bendrą vaizdą, koks margas yra pasaulis.

Keliaudamas po Vietnamą R. Vaitkus sėmėsi ir profesinių žinių, idėjų. Aplankė keliasdešimt muziejų, kalbėjosi su turizmo informacijos centrų darbuotojais.

Paklaustas, kas labiausiai sukrečia keliaujant po Vietnamą, vyras sakė prie kontrastingų vaizdų esąs pratęs – Azijos šalyse vieši ne pirmą kartą. Jau yra aplankęs Indiją, Tailandą. Be abejo, abejingais keliautojų nepaliko miestai – vakarietiškasis Saigonas, Da Nang, Hue, kurio senamiestis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, Mekongo deltos salynai.

Tačiau atmintyje įsirėžė ir ekologinės problemos – nuostabaus turistų pamėgtose grožio įlankose plūduriuojančios šiukšlės bei socialiniai kontrastai – vienas kitą ant kupros nešantys mažučiai vaikai, moterys, tempiančios didžiulius malkų nešulius. R. Vaitkus teigė, jog pabandęs pakelti pastarąjį, buvo nustebintas jo svorio – net vyrui sunku pajudinti iš vietos ryšulį, kurį nešdama smulkutė moteris, atrodo, lengvai liuoksi per laukus. Tačiau pietums ant saulės džiovinama pelė nuostabos jau nesukėlė, kaip ir vietinio maisto aštrumas. Vyras teigė, kad lauko kavinėse maistas – pats skaniausias bei džiaugėsi, jog jiems pavyko sveikiems įveikti vietinio meniu iššūkius – virškinimas nesustreikavo.

Anot keliautojo – žavi vietnamiečių paprastumas – vakarienei susirinkusių keliolika šeimynykščių, sutūpusių tarpduryje ant žemės, vietos stoka nesiskundžia. Mažučiame kambarėlyje telpa dar ir motoroleris, buities rakandai, vaikų lovos dažniausiai – palubyje. Lankydami budistų šventyklas keliautojai sutiko vaikus keistai išskustais plaukais – iš pradžių pamanė, jog tai tam tikra etninė grupė. Vėliau išsiaiškino, jog šie vaikai – našlaičiai, todėl jiems privalu nešioti šias šukuosenos.  Dar vienas keistas dalykas – vietinių kultūros dalimi tapusios medicininės kaukės – respiratoriai. Juos gyventojai dėvi dėl oro užterštumo. Tačiau prie jų yra taip įpratę, jog nenusiima ir ten, kur oras grynas.

Didelį įspūdį keliauninkams paliko įvairiausių formų kapinės. Priklausomai nuo regiono – jos labai skirtingos, kai kur kapai atrodo tarsi daugybė mažų spalvingų šventyklų, kitur – tarsi šilumos mazgai ryžių laukuose. Lyg atskiras pasaulis – Halongo įlankoje matyti žvejų kaimeliai ant vandens.

Įspūdžių bagažas neeilinis ir dėl to, kad R. Vaitkus – labai smalsus keliautojas. Vyras juokavo, kad kartais sulaukdavo žmonos Editos prašymų sustoti, kai pasišaudavo įsiropšti į vos matomas kapinaites siauru kalnų keliuku ar kokį užkampį. Tačiau galiausiai Edita visgi pasiduodavo vyro smalsumui – pora ypatingą prioritetą teikė turistų dar neužeitoms nuošalioms vietoms. O jose pamatyti vaizdai ir patirti įspūdžiai, pasak keliautojų, tikrai verti patirto nuovargio ir pastangų jas pasiekti.

Ketvirtosiose elektromobilių varžybose „Įsikrauk su „Energijos tiekimu“: Vilnius–Palanga“ varžėsi Tauragės rajono savivaldybės ekipažas. Administracijos direktoriaus pavaduotojo Vytauto Navicko ir mero patarėjo Artūro Fetingio tandemas užėmė antrąją vietą ekonomiškiausiai važiavusių dalyvių sąraše.

Šeštadienį prie Pagramančio regioninio parko  lankytojų centro susirinko 56 gerai nusiteikę žygeiviai. Aktyvų laisvalaikį mėgstantys tauragiškiai leidosi į tradicinį, jau septintąjį baidarių žygį „Žemyn upe“.

Kelionių organizatoriai skelbia statistiką, rodančią augantį lietuvaičių apetitą kelionėms. Ypač fiksuojamas didelis susidomėjimas kryptimis, kurios yra naujos ir nepažintos. Tauragiškis, tinklaraščio travelbook.lt savininkas Mantas Zubrickas teigia, jog šių metų vasaros kryptis numeris vienas – Odesa Ukrainoje. Taip pat populiarėja kelionės į Žironą (Ispanija), Korfu salą (Graikija). Nors keliautojus vilioja neatrasti Europos kampeliai bei įvairios Azijos šalys, Tauragėje įsikūrusios agentūros „Tūkstantis mylių“ vadovė Inga Dikšaitienė tvirtina, jog vis dar pačios populiariausios kryptys yra Turkija ir Egiptas.    

Balandžio 14 d., šeštadienį, Tauragę pasieks per Lietuvą su pakilia šventine nuotaika keliaujantis šimtmečio Dainų šventės žygis „Vardan tos“. 13 val. Pilies aikštėje žygio šauklė, žinoma TV laidų vedėja Edita Mildažytė visus tauragiškius pakvies prisijungti prie dainų bei šokių, kuriuos atliks Dainų šventei besiruošiantys kolektyvai bei chorai.

Šylantys orai verčia susirūpinti kūno formomis. Deja, sporto klubų abonementų kainos įkandamos ne visiems. Išeitį norintiems sportuoti siūlo Tauragės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras, organizuojantis nemokamas įvairių krypčių treniruotes, kurias veda patyrę treneriai. Biuro vadovė Daiva Genienė, ragindama prisijungti prie jau sportuojančių, teigia, jog „sunkiausias pratimas – ateiti“.

Kovo 20-oji visame pasaulyje minima kaip Žemės diena.  Besibeldžiant pavasariui duoklę žemei ir gamtai atidavė Tauragės krašto bendruomenės, mokyklos, darželiai, įvairios įstaigos. Praėjusią savaitę tauragiškiai uoliai organizavo akcijas, integruotas, netradicines pamokas, išvykas. Ne viena jų skirta ne tik pasaulinei Žemės dienai, bet ir atkurtos Lietuvos 100-ečiui paminėti bei pasveikinti bundančiai gamtai, pasirūpinti grįžtančiais paukščiais.

Nuo seno manyta, kad kovo 10-ąją iš šiltųjų kraštų į gimtinę grįžta daugelis migruojančių paukščių. Ši diena vadinama 40-ies paukščių diena. Stipriai atšalę orai vasario pabaigoje-kovo pradžioje pavėlino ir pavasario šauklių aktyvumą, tačiau, vis aukščiau kylant saulei, jau stebimi gamtos atgimimo ženklai. Ornitologai pataria pradėti galvoti apie tai, kad netrukus giesmininkams prireiks inkilų.

Tauragiškis, dabar Vilniuje gyvenantis Julius Vladička prieš dvi savaites grįžo iš atostogų Gvatemaloje. Egzotišką kryptį pasirinkęs poilsiautojas tikina, jog išvydo įspūdingiausius savo gyvenime matytus vaizdus. Centrinės Amerikos valstybė stebino vietinių santūrumu, išskirtinės kapinėmis ir veikiančių ugnikalnių viršūnėmis. Šios neturtingos valstybės teritorijoje randama 12 tūkst. metų senumo žmonių gyvenviečių, kurias dabar gaubia džiunglės. Sakoma, kad tokių radinių „grožio konkurse“, po Peru esančio Maču Pikču, Gvatemalos Tikalui atitenka antroji vieta. Apie Pietų Amerikos kavą, paplūdimius ir džiungles bei kitus įspūdžius Julius sutiko papasakoti „Tauragės žinių“ skaitytojams.

 

Tris sūnus auginanti aktorė žada: naujasis spektaklis, įsiliesiantis į „Urvinio žmogaus“ šeimą, taps šiltu, moterišku ir mamišku vakaru, kurio metu bus dalinamasi istorijomis apie vaikus, vyrus, aplinkinius ir, žinoma, pačias unikalias bei nepakartojamas supermoteris, kurios sugeba viską suspėti.

Penktadienio vakarą sporto komplekse „Bastilija“ įvyko iškilmingi „Regiono verslo ir bendruomenės apdovanojimai – Tauragės METŲ ŽMOGUS 2017“. Kasmetiniuose apdovanojimuose pagerbti bendruomenių lyderiai, organizacijų vadovai, taip pat išrinktos geriausios 2017 metų Tauragės apskrities įmonės.

Šiemet žiema kol kas labiau panaši į darganotą vėlyvą rudenį ir dėl smagių žiemiškų pramogų ją norėtųsi kviesti, o ne varyti lauk, tačiau  laikrodžiai be gailesčio tiksi nurodydami žmonėms, kada ir ką švęsti, kada sėti, o kada nuimti derlių. Taigi senos smagios Užgavėnės niekur nedings ir jas šiemet švęsime vasario 13-ąją, tradiciškai likus septynioms savaitėms iki Velykų.

Pagramančio regioninio parko direkcija tradiciškai mini Pasaulinę pelkių dieną, organizuodama žygius po Plynosios aukštapelkę. Vasario 3 d. prie Plynosios pažintinio tako susirinko būrelis žygeivių, kurie norėjo turiningai, smagiai praleisti laiką gamtoje ir susipažinti su aukštapelke.

Šį savaitgalį Vilniuje, „Litexpo“ parodų centre, vyksta kasmetinė turizmo paroda „Adventur“. Pristatyti mūsų krašto važiuoja muziejaus kolektyvas ir Pagramančio regioninio parko direkcijos atstovė. Šių metų Tauragės apylinkių pristatymo akcentas – dviratis, kuriuo kviečiama „atminti“ ir lankyti gražiausias krašto vietas.

Žiemos pramogų pasiilgę tauragiškiai jau gali ruošti pačiūžas. Šią savaitę Pilies aikštėje sumontuota 560 kvadratinių  metrų čiuožykla po atviru dangumi. 

Šiandien Tauragės aktyvusis jaunimas, kartu su organizacija Apskritasis stalas pirmą kartą rengia Tauragės apskrities jaunimo apdovanojimus (TAJA). Kultūros rūmuose vyksiančiame renginyje bus paskelbti vienuolikos nominacijų nugalėtojai, kuriuos iš labiausiai nusipelniusių krašto jaunuolių bei su jaunimu dirbančių asmenų išrinko Jaunimo reikalų tarybos sudaryta komisija bei tauragiškiai, balsuodami internetinėje platformoje. Šventės metu koncertuos atlikėjas „Baltasis kiras“. 

Didysis metų horoskopas
  • Įkelta: 2018-01-05

2018-ieji žada atnešti kaip niekada daug naujų, netikėtų patirčių. Kiekvieno zodiako ženklo gali laukti ypatingos žinios bei permainos gyvenime. Pasak rytų horoskopo, 2018–ieji metai – tai žemės Šuns metai, o pagrindinis šio gyvūno bruožas – nuolatinis veiksmas, judesys, energija. Nors metai žada būti puikūs visomis prasmėmis, vis dėlto neišvengiamos ir kontrastingos nuotaikos. Jausitės tai laimingi, tai nusivylę, tai žvalūs, tai pavargę, vienu metu ypač nuotaikingi, o staiga apimti niūrių minčių. Šiame horoskope apžvelgsime ateinančiais metais jūsų galimai laukiančius iššūkius, atsiveriančias galimybes bei bendras prognozes. Būkite pasiruošę 2018–uosius metus pradėti ne pačiomis geriausiomis nuotaikomis, bet kartu žvelkite į priekį tikėdamiesi tik geriausio.

Šeštadienį, gruodžio 2 d., Tauragės kultūros centro dainų ir šokių ansamblis „Jūra“ dalyvavo respublikiniame šio žanro kolektyvų konkurse „Jievaro tiltas“. Vilkaviškyje vykusiame konkurse „Jūra“ gražiai pasirodė ir pelnė trečiąją vietą.

Savarankiškos kelionės – vis labiau populiarėjantis būdas atostogauti ir pažinti pasaulį. Ir nesvarbu, ar tai mėnesio trukmės atostogos, ar, tiesiog, savaitgalio atokvėpis. Keliauti nėra didelė prabanga, ypatingai šiais laikais, kai pigūs lėktuvo bilietai ranka pasiekiami internetu. Kaip apkeliauti spalio viduryje visą Žydrąją pakrantę (Pietų Prancūzija) už 250 eurų – iš pirmų lūpų.

Spalio 28–29 dienomis jau 7-ą sezoną veiksiantis „Siaubo kambarys“  laukia narsuolių, galinčių bent 10 minučių ištverti šiurpą keliančią požemių aplinką. Dauglaukio kultūros centre šiemet vėl skambės grėsmingi dūžiai, šmėžuos įtartini vaizdai, pojūčius sustiprins šilto ir šalto oro masės. Per dvi dienas daugiau nei 1000 lankytojų pritraukiantis „Siaubo kambarys“ skelbia jau išaugęs naujoko marškinius – pramogauti kvies ne tik Tauragės rajono, bet ir kitų miestų aštrių pojūčių mėgėjus.

Tauragė – vienas iš dvylikos Lietuvos miestų, kuriuos šiemet aplankė tarptautinis žmogaus teisių filmų festivalis „Nepatogus kinas“. Šį vakarą žiūrovų laukia Meksikos kino juosta „Mūšiai už uždarų durų“.

Sekmadienio vakarą „X Faktoriaus“ teisėjus ir žiūrovus pakerėjo 18-metės tauragiškės Sofijos Eitutytės balsas. Visi keturi teisėjai jai ištarė „taip“. Mergina iškovojo teisę dalyvauti kitame etape. 

Pagramančio regioninio parko teritorijoje esančiame Lakštingalų slėnyje perstatytas kritinės būklės kabantis tiltas, vedantis į Akmenos pažintinį taką. Šis lieptas nebuvo tvarkomas nuo tų laikų, kai buvo pastatytas. Jo atnaujinimą bendromis lėšomis finansavo Tauragės ir Šilalės rajono savivaldybės.

Tauragės krašto muziejus kaip ir kasmet vėl kviečia pasigėrėti geriausių Lietuvos fotožurnalistų darbais. Muziejaus fotografijos galerijoje ketvirtadienį atidaryta konkursinė paroda „Lietuvos spaudos fotografija‘17“. Atidarymo proga į Tauragę atvyko ir pats konkurso organizatorius – Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis. Tarp eksponuojamų darbų –Auksinio kadro apdovanojimą šiemet pelnęs tauragiškė Laimos Kavaliauskaitės darbas. 

Vilniaus universiteto ketvirtakursė, tauragiškė Kornelija Jurevičiūtė šios vasaros įspūdžių nepamirš dar ilgai. Pasinaudojusi studentiška mainų programa „WorkandTravel“, ji su draugu Viliumi leidosi į paslaptingąją Aliaską. Didžiausia ir rečiausiai apgyvendinta JAV valstija stebino gamta: gatvėmis lakstančiais grizliais ir vandenyne siūbuojančių banginių galybe. Įdomūs pasirodė ir šio Šiaurės Amerikos pusiasalio gyventojai, kurie, pasak Kornelijos, gerokai paprastesni, važinėja dideliais visureigiais ir nuolat lydimi ištikimų keturkojų.

Darganotus rudens vakarus netrukus praskaidrins po vasaros atostogų sugrįžtančios protų kovos. Jau pirmadienio vakarą naktiniame klube „Rūsys“ smegenis pramankštinti kvies  „Protų kovos su Robertu Petrausku“, o rugsėjo 19- ąją restorane „Banga“ prasidės intelektinio žaidimo „Auksinis protas“ varžybos.