Dviese Vietname, neskaitant fotoaparato
Įkelta:
2018-05-15
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorius Romualdas Vaitkus – ne tik patyręs fotomenininkas, bet ir žingeidus bei aistringas keliautojas. Per 40 pasaulio šalių aplankęs vyras, šį pavasarį, ilgai lauktų atostogų metu, su savo žmona Edita išsirengė į trijų savaičių kelionę po Vietnamą. Pora, savarankiškai keliaudami įvairiomis transporto priemonėmis, sukorė per 5 000 kilometrų, išmaišė nuošaliausius kaimelius bei didžiausius miestus. Anot R. Vaitkaus, į Aziją sugrįžti traukia kontrastai ir nepakartojami gamtos vaizdai.

Be abejonės, dokumentinės fotografijos profesionalas nepamiršo pasiimti fotoaparato. Nors, kaip pats sakė, labiau, nei anksčiau stengėsi įspūdžius fiksuoti keliautojo akimi, nei fotoobjektyvu. Todėl parsivežė tik 3 tūkstančius nuotraukų. Daug tai, ar mažai, spręskite patys. Tauragės fotografų klubo „Fotojūra“ įkūrėjas sutiko, jog nors kelionės metu kartais labiau norisi patirti akimirką, o ne ją nufotografuoti, parsivežtos nuotraukos pasitarnauja vėliau. Įamžinti įspūdžiai išlieka ilgam, nuotraukas smagu pavartyti po kelionės praėjus ilgesniam tarpui – taip iš naujo gali išgyventi jau primirštus įspūdžius.

Paklaustas, ką daugiausiai fotografuoja, R. Vaitkus nenustebino – labiausiai patyrusio dokumentikos fotografo akį traukia žmonės ir emocijos, kultūriniai skirtumai. O fotografuoti per tris savaites tikrai buvo ką – buities kontrastingumas, kvapą gniaužiantys gamtos vaizdai, ryžių terasos ir vietinių gyventojų spalvingi aprėdai, gausios šeimos vakarienė ant molinės aslos, lauke gaminamas maistas, pusmetrio pločio gatvės – tai tik maža dalis besikeičiančių vaizdų, kuriuos pavyko užfiksuoti fotografui.

Nuotrauka

Anot R. Vaitkaus, norint kiek įmanoma daugiau pamatyti – geriausia keliauti savarankiškai. Tuomet savo nuožiūra galima rinktis transportą, – nepamainoma priemone nardyti siauromis Vietnamo gatvelėmis ir kalnų keliukais gali tapti vietinių vairuojami motociklai. Pasak vyro, toks kelionės būdas, nors gali atrodyti pavojingas – iš tikrųjų yra gan saugus. Vietiniai – labai įgudę vairuotojai, o pačiam susigaudyti sudėtingose eismo sąlygose gali atrodyti neįmanoma. 6 juostų gatvėse didmiesčiuose gali susidaryti įspūdis, kad transportas juda be tvarkos. Tačiau, anot R. Vaitkaus, ten galioja savos taisyklės, kurias išmano tik vietiniai.

Taip pat, pasak fotografo, renkantis savarankišką kelionę, galima sutaupyti dvigubai. Svarbiausia nusipirkti pigius bilietus, tam reikia sekti pasiūlymus interneto svetainėse, tokiose kaip pigusbilietai.lt. Turizmo infrastruktūra gerai išvystyta net nuošaliausiuose kampeliuose. Esą net kaimuose galima rasti kur nusiprausti, išsiskalbti. Be to, vietiniai – labai draugiški, nors ne per daug įkyrūs. R. Vaitkus pasakojo, jog nuošalesniuose kaimeliuose smalsiems gyventojams baltieji – tikra egzotika. Prašymai kartu nusifotografuoti, paliesti, pasisveikinti – įprastas dalykas. Vietnamiečiai labai mėgsta fotografuotis ir tai daro rodydami įvairias grimasas bei tik jiems suprantamus ženklus ir gestus.

Savarankiška kelionė paranki ir tuo, kad nereikia prie nieko taikytis, savo nuožiūra galima keisti planus ir nuspręsti, kiek kurioje vietoje pasilikti, atsižvelgiant ir į oro sąlygas. Oro temperatūra Vietname siekia 35 laipsnius, tačiau dėl drėgmės oras labai tvankus. O aukštesnėse vietovėse susidaro net rūko debesys, kurie taip pat greitai pranyksta, kaip ir atsiradę.

R. Vaitkus teigė, jog užsimanius keliauti į egzotišką šalį – tikrai nėra ko bijoti. Pakanka nors kiek mokėti angliškai, mat vietiniai patys kalba labai laužyta kalba, minimaliai, tačiau, esant būtinybei, į pagalbą galima pasitelkti gestus – „susirodyti“ ženklais. O kartą pradėjus žvalgytis po svečias šalis, po to sunku sustoti. Vyras teigė, jog kiekvienam patartų pamatyti Europą, Jungtines Amerikos Valstijas, Aziją bei Izraelį. Kultūrų skirtumai tarp šių skirtingų regionų padeda susidaryti bendrą vaizdą, koks margas yra pasaulis.

Keliaudamas po Vietnamą R. Vaitkus sėmėsi ir profesinių žinių, idėjų. Aplankė keliasdešimt muziejų, kalbėjosi su turizmo informacijos centrų darbuotojais.

Paklaustas, kas labiausiai sukrečia keliaujant po Vietnamą, vyras sakė prie kontrastingų vaizdų esąs pratęs – Azijos šalyse vieši ne pirmą kartą. Jau yra aplankęs Indiją, Tailandą. Be abejo, abejingais keliautojų nepaliko miestai – vakarietiškasis Saigonas, Da Nang, Hue, kurio senamiestis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, Mekongo deltos salynai.

Tačiau atmintyje įsirėžė ir ekologinės problemos – nuostabaus turistų pamėgtose grožio įlankose plūduriuojančios šiukšlės bei socialiniai kontrastai – vienas kitą ant kupros nešantys mažučiai vaikai, moterys, tempiančios didžiulius malkų nešulius. R. Vaitkus teigė, jog pabandęs pakelti pastarąjį, buvo nustebintas jo svorio – net vyrui sunku pajudinti iš vietos ryšulį, kurį nešdama smulkutė moteris, atrodo, lengvai liuoksi per laukus. Tačiau pietums ant saulės džiovinama pelė nuostabos jau nesukėlė, kaip ir vietinio maisto aštrumas. Vyras teigė, kad lauko kavinėse maistas – pats skaniausias bei džiaugėsi, jog jiems pavyko sveikiems įveikti vietinio meniu iššūkius – virškinimas nesustreikavo.

Anot keliautojo – žavi vietnamiečių paprastumas – vakarienei susirinkusių keliolika šeimynykščių, sutūpusių tarpduryje ant žemės, vietos stoka nesiskundžia. Mažučiame kambarėlyje telpa dar ir motoroleris, buities rakandai, vaikų lovos dažniausiai – palubyje. Lankydami budistų šventyklas keliautojai sutiko vaikus keistai išskustais plaukais – iš pradžių pamanė, jog tai tam tikra etninė grupė. Vėliau išsiaiškino, jog šie vaikai – našlaičiai, todėl jiems privalu nešioti šias šukuosenos.  Dar vienas keistas dalykas – vietinių kultūros dalimi tapusios medicininės kaukės – respiratoriai. Juos gyventojai dėvi dėl oro užterštumo. Tačiau prie jų yra taip įpratę, jog nenusiima ir ten, kur oras grynas.

Nuotrauka

Didelį įspūdį keliauninkams paliko įvairiausių formų kapinės. Priklausomai nuo regiono – jos labai skirtingos, kai kur kapai atrodo tarsi daugybė mažų spalvingų šventyklų, kitur – tarsi šilumos mazgai ryžių laukuose. Lyg atskiras pasaulis – Halongo įlankoje matyti žvejų kaimeliai ant vandens.

Įspūdžių bagažas neeilinis ir dėl to, kad R. Vaitkus – labai smalsus keliautojas. Vyras juokavo, kad kartais sulaukdavo žmonos Editos prašymų sustoti, kai pasišaudavo įsiropšti į vos matomas kapinaites siauru kalnų keliuku ar kokį užkampį. Tačiau galiausiai Edita visgi pasiduodavo vyro smalsumui – pora ypatingą prioritetą teikė turistų dar neužeitoms nuošalioms vietoms. O jose pamatyti vaizdai ir patirti įspūdžiai, pasak keliautojų, tikrai verti patirto nuovargio ir pastangų jas pasiekti.

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.