2020 Vasario 29 d.
Šeštadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Laisvalaikis

Pavasariui beldžiantis: masinės inkilų kabinimo akcijos ir Eratosteno eksperimentas

  • Įkelta: 2018-03-23
„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Kovo 20-oji visame pasaulyje minima kaip Žemės diena.  Besibeldžiant pavasariui duoklę žemei ir gamtai atidavė Tauragės krašto bendruomenės, mokyklos, darželiai, įvairios įstaigos. Praėjusią savaitę tauragiškiai uoliai organizavo akcijas, integruotas, netradicines pamokas, išvykas. Ne viena jų skirta ne tik pasaulinei Žemės dienai, bet ir atkurtos Lietuvos 100-ečiui paminėti bei pasveikinti bundančiai gamtai, pasirūpinti grįžtančiais paukščiais.

Praėjusį savaitgalį VšĮ „Aktyvi Tauragė“ kartu su partneriais  jau ketvirtą kartą organizavo gražia tradicija tampančią inkilų marginimo ir kabinimo šventę. Šiemet edukacinė akcija vaikams – „Padovanokime paukščiukams namus 2018“, surengta Alijošiškės kaime esančioje poilsiavietėje „Lakštingalų  slėnis“. Žvarbų šeštadienio rytą į Lakštingalų slėnį atskubėjo gausus būrys mažųjų tauragiškių. VĮ Valstybinių miškų urėdijos Tauragės regioninio padalinio girininkai atsivežė ir išdalino apie 200 sumeistrautų inkilų. Vaikai kibo į darbą – margino įvairiausiems miško paukščiams – zylėms, varnėnams,  meletoms skirtus inkilus. Padedami girininkų, vaikai su tėveliais patys kabino inkilus visoje slėnio teritorijoje. Pakabinę inkilus gamtos mylėtojai buvo kviečiami pasivaišinti bei apdovanoti vardiniais diplomais. Šią akciją VšĮ „Aktyvi Tauragė“ padeda rengti ilgamečiai partneriai: Tauragės rajono savivaldybė, VĮ Valstybinių miškų urėdijos Tauragės regioninis padalinys, Pagramančio regioninio parko direkcija. Šiais metais prie akcijos prisidėjo ir Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Šio biuro specialistas specialistas Marius Trajanauskas pravedė sužvarbti neleidusią mankštą.

Kovo 20-ąją – Žemės dieną  didžiulę inkilėlių kėlimo akciją organizavo visa Lauksargių pagrindinės mokyklos bendruomenė kartu su Lauksargių seniūnija ir kaimo bendruomene „Lauksargiškiai“. Į talką kvietė visus mokinių tėvelius bei visus geros valios žmones. Valstybės šimtmečiui pagaminti 100 inkilų papuošė miestelį, kuris skambės nuo varnėnų, zylių ir kitų giesmininkų balsų.

Jovarų pagrindinė mokykla inkilus kėlė Pagramančio regioniniame parke ir Šilinės girininkijoje, rengė inkilų parodą bei tvarkė aplinką.

„Šaltinio“ progimnazijos moksleiviai, susitikę su jaunaisiais miško bičiuliais,  kėlė Žemės vėliavą, dabinosi žalia spalva, aktyviai dalyvavo protmūšyje bei netradicinėje geografijos pamokoje. Šiai dienai paminėti surengta ir virtuali foto darbų paroda „Vandens ženklai“. Kovo 21 dieną „Šaltinio“ progimnazijos 7a klasės mokiniai su mokytojomis Egle Rupšiene ir Daiva Albrechtiene dalyvavo tarptautiniame Eratosteno eksperimente. Bendradarbiaudami su Graikijos Nea Moudania miesto 2-ąja pradine mokykla, naudodami tik 1 metro lazdą ir metrą jos šešėlio pamatavimui ir atlikdami nesudėtingus skaičiavimus mokiniai pakartojo Eratosteno eksperimentą – išmatavo Žemės perimetrą. Gautasis rezultatas labai artimas oficialiajam – 40 104 km.

Skaudvilės specialiojoje mokykloje Žemės dieną vyko pažintinės veiklos projektas: mokiniai piešė piešinius, gamino aitvarus, rašė linkėjimus Žemei. Žalgirių gimnazijoje surengta  mokinių darbų paroda ir viktorina, „Aušros“ progimnazija vyko į Viešvilės rezervatą ir Pagramančio regioninį parką.

Minint Pasaulinę Žemės dieną, mokiniams buvo rodomi edukaciniai filmai apie ekologines, globalines Žemės išlikimo problemas ir klausimus. Per pamokas mokiniai buvo skatinami pagalvoti apie planetos problemas ir kaip kiekvienas gali prisidėti prie jų sprendimo.

Netradicinės pamokos, klasės valandėlės aktualiomis aplinkosaugos temomis surengtos ir UAB „Tauragės vandenys“ bei Tauragės regiono atliekų tvarkymo centre.

Nuo seno manyta, kad kovo 10-ąją iš šiltųjų kraštų į gimtinę grįžta daugelis migruojančių paukščių. Ši diena vadinama 40-ies paukščių diena. Stipriai atšalę orai vasario pabaigoje-kovo pradžioje pavėlino ir pavasario šauklių aktyvumą, tačiau, vis aukščiau kylant saulei, jau stebimi gamtos atgimimo ženklai. Ornitologai pataria pradėti galvoti apie tai, kad netrukus giesmininkams prireiks inkilų.

Tauragiškis, dabar Vilniuje gyvenantis Julius Vladička prieš dvi savaites grįžo iš atostogų Gvatemaloje. Egzotišką kryptį pasirinkęs poilsiautojas tikina, jog išvydo įspūdingiausius savo gyvenime matytus vaizdus. Centrinės Amerikos valstybė stebino vietinių santūrumu, išskirtinės kapinėmis ir veikiančių ugnikalnių viršūnėmis. Šios neturtingos valstybės teritorijoje randama 12 tūkst. metų senumo žmonių gyvenviečių, kurias dabar gaubia džiunglės. Sakoma, kad tokių radinių „grožio konkurse“, po Peru esančio Maču Pikču, Gvatemalos Tikalui atitenka antroji vieta. Apie Pietų Amerikos kavą, paplūdimius ir džiungles bei kitus įspūdžius Julius sutiko papasakoti „Tauragės žinių“ skaitytojams.

 

Tris sūnus auginanti aktorė žada: naujasis spektaklis, įsiliesiantis į „Urvinio žmogaus“ šeimą, taps šiltu, moterišku ir mamišku vakaru, kurio metu bus dalinamasi istorijomis apie vaikus, vyrus, aplinkinius ir, žinoma, pačias unikalias bei nepakartojamas supermoteris, kurios sugeba viską suspėti.

Penktadienio vakarą sporto komplekse „Bastilija“ įvyko iškilmingi „Regiono verslo ir bendruomenės apdovanojimai – Tauragės METŲ ŽMOGUS 2017“. Kasmetiniuose apdovanojimuose pagerbti bendruomenių lyderiai, organizacijų vadovai, taip pat išrinktos geriausios 2017 metų Tauragės apskrities įmonės.

Šiemet žiema kol kas labiau panaši į darganotą vėlyvą rudenį ir dėl smagių žiemiškų pramogų ją norėtųsi kviesti, o ne varyti lauk, tačiau  laikrodžiai be gailesčio tiksi nurodydami žmonėms, kada ir ką švęsti, kada sėti, o kada nuimti derlių. Taigi senos smagios Užgavėnės niekur nedings ir jas šiemet švęsime vasario 13-ąją, tradiciškai likus septynioms savaitėms iki Velykų.