2020 Lapkričio 27 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Laisvalaikis

Užgavėnės: varysime žiemą lauk

  • Įkelta: 2018-02-09
Marija GRICUK

Šiemet žiema kol kas labiau panaši į darganotą vėlyvą rudenį ir dėl smagių žiemiškų pramogų ją norėtųsi kviesti, o ne varyti lauk, tačiau  laikrodžiai be gailesčio tiksi nurodydami žmonėms, kada ir ką švęsti, kada sėti, o kada nuimti derlių. Taigi senos smagios Užgavėnės niekur nedings ir jas šiemet švęsime vasario 13-ąją, tradiciškai likus septynioms savaitėms iki Velykų.

Kasmet tamsa užleidžia vietą šviesai

Užgavėnės Lietuvoje švenčiamos dar nuo pagonybės laikų. Nors per tą laiką daug kas keitėsi, senąsias kartas keitė naujos, keitėsi valdžios ir santvarkos, tačiau Užgavėnės lietuviams išliko viena iš smagiausių, linksmiausių ir triukšmingiausių švenčių, kai galima iki valios pašėlioti, pakvailioti, su dainomis, šokiais varyti lauk įgrisusią žiemą ir į savo kiemą pakviesti išsiilgtą pavasarį.

Kaip ir kasmet, tauragiškiai rinksis Pilies aikštėje, kur bus galima stebėti Lašininio ir Kanapinio grumtynes, kurios tarsi simbolizuoja tamsos ir šviesos varžytuves. Nors Užgavėnės siejamos su linksmybėmis, pokštais ir persirengėlių išdaigomis, vis dėlto tai gana prasminga šventė, nes tamsos ir šviesos varžytuves visada laimi šviesa, gėris nugali blogį. Ši gili šventės prasmė ypač tinka ir mūsų prieštaringam laikmečiui, kuriame be tikėjimo, kad gėris vis dėlto nugalės blogį, daugeliui būtų sunku, kartais net neįmanoma išgyventi. Todėl ir kviesime vėl pavasarį, kad šis  ne tik gimtąją žemę bei Jūrą išvaduotų iš ledo, bet atitirpintų ir mūsų visų sielas nuo įšalo...

Tiesa, net ši viena seniausių ir gilią prasmę simbolizuojanti šventė modernėja. Mat dar pernai kai kurių Lietuvos miestų persirengėlių miniose buvo galima pastebėti ir persirengėlių, užsimaukšlinusių garsių politikų veidus vaizduojančias kaukes. Taip pat kalbama, kad kažkur rengiamasi pristatyti ir naujausias Morės deginimo tradicijas – simbolinė lėlė bus  ne sudeginta laužo liepsnose, o kremuota.

Užgavėnės – be „žydukų“

Tačiau, kaip „Tauragės žinioms“ sakė Tauragės krašto muziejaus muziejininkė-etnografė Viliutė Ružinskaitė, senosios tradicijos niekur nedings, jos išliks. Muziejininkė ragino  Užgavėnių dieną  daug juoktis, linksmintis, džiaugtis, voliotis sniege ir, žinoma, sočiai prisivalgyti blynų ar riebaus šiupinio, kadangi jau kitą diena prasideda pasninkas ir būtų neblogai susilaikyti nuo persivalgymų.

„Tiesa, orai permainingi, todėl vargu, ar pavyks išsivolioti sniege, bet ką gali žinoti. Anksčiau žiemos būdavo sniegingos, gilios, todėl tokia tradicija atkeliavo iki mūsų dienų, kai žiemą net lietus jokia naujiena. Svarbu linksmintis ir kviesti pavasarį. Juk esame valstiečių tauta, todėl geri orai pavasarį, vadinasi, geras derlius rudenį.  Džiugu, kad mokame švęsti Užgavėnes. Tik dėl vieno dalyko abejoju. Ar mes patys norėtume ir ar mums patiktų, kai mus parodijuotų? Todėl ir kaip žmogus, ir kaip etnografė patarčiau vengti kaukių, vaizduojančių žydus ar čigonus. Taip, tokie persirengėliai ir prieškario laikais vaikščiodavo. Tačiau laikai keičiasi, pasaulis tapo kitoks, globalus, todėl šiek tiek turėtų keistis ir mūsų papročiai. „Žydukų“ kaukės gali kai kam sukelti nemalonius jausmus.  Juk puikios kaukės  – gyvūnų, daktarų, kurios tinka ir nieko neįžeidžia visais laikais“ , –  pabrėžė etnografė.

Anot V. Ružinskaitės, tautosakoje yra nemažai šmaikščių pasakojimų arba anekdotų apie žydų tautybės žmones, tačiau jie esą tik švelniai pabrėžiantys vienokias ar kitokias būdo savybes.

„Juk mes taip pat turime anekdotų apie suvalkiečius ar žemaičius ir niekas dėl to nepyksta. O antai vaikščioti su tautybę pabrėžiančia kauke – tai jau visai kas kita. Turėtume atminti, jog Tauragė – išskirtinis miestas, kuriame nuo seno puikiai sutarė lietuviai, žydai, rusai, nors visi jie savaip meldėsi, savaip šventė savąsias šventes.  Po karo buvo tradicija, kai liuteronų, katalikų bei stačiatikių dvasininkai kartą per metus visus tikinčiuosius sukviesdavo į bendras mišias. Tai didžiulės tolerancijos pavyzdys. Todėl ir sakau, kad Tauragė – ypatingas miestas ir jame gyvena ypatingi, nuostabūs žmonės, mokantys dirbti ir linksmai švęsti. Linkiu visiems tauragiškiams skanių blynų ir smagios Užgavėnių šventės“ – „Tauragės žinioms“ sakė etnografė V. Ružinskaitė.  

Pagramančio regioninio parko direkcija tradiciškai mini Pasaulinę pelkių dieną, organizuodama žygius po Plynosios aukštapelkę. Vasario 3 d. prie Plynosios pažintinio tako susirinko būrelis žygeivių, kurie norėjo turiningai, smagiai praleisti laiką gamtoje ir susipažinti su aukštapelke.

Šį savaitgalį Vilniuje, „Litexpo“ parodų centre, vyksta kasmetinė turizmo paroda „Adventur“. Pristatyti mūsų krašto važiuoja muziejaus kolektyvas ir Pagramančio regioninio parko direkcijos atstovė. Šių metų Tauragės apylinkių pristatymo akcentas – dviratis, kuriuo kviečiama „atminti“ ir lankyti gražiausias krašto vietas.

Žiemos pramogų pasiilgę tauragiškiai jau gali ruošti pačiūžas. Šią savaitę Pilies aikštėje sumontuota 560 kvadratinių  metrų čiuožykla po atviru dangumi. 

Šiandien Tauragės aktyvusis jaunimas, kartu su organizacija Apskritasis stalas pirmą kartą rengia Tauragės apskrities jaunimo apdovanojimus (TAJA). Kultūros rūmuose vyksiančiame renginyje bus paskelbti vienuolikos nominacijų nugalėtojai, kuriuos iš labiausiai nusipelniusių krašto jaunuolių bei su jaunimu dirbančių asmenų išrinko Jaunimo reikalų tarybos sudaryta komisija bei tauragiškiai, balsuodami internetinėje platformoje. Šventės metu koncertuos atlikėjas „Baltasis kiras“. 

Didysis metų horoskopas
  • Įkelta: 2018-01-05

2018-ieji žada atnešti kaip niekada daug naujų, netikėtų patirčių. Kiekvieno zodiako ženklo gali laukti ypatingos žinios bei permainos gyvenime. Pasak rytų horoskopo, 2018–ieji metai – tai žemės Šuns metai, o pagrindinis šio gyvūno bruožas – nuolatinis veiksmas, judesys, energija. Nors metai žada būti puikūs visomis prasmėmis, vis dėlto neišvengiamos ir kontrastingos nuotaikos. Jausitės tai laimingi, tai nusivylę, tai žvalūs, tai pavargę, vienu metu ypač nuotaikingi, o staiga apimti niūrių minčių. Šiame horoskope apžvelgsime ateinančiais metais jūsų galimai laukiančius iššūkius, atsiveriančias galimybes bei bendras prognozes. Būkite pasiruošę 2018–uosius metus pradėti ne pačiomis geriausiomis nuotaikomis, bet kartu žvelkite į priekį tikėdamiesi tik geriausio.

Šeštadienį, gruodžio 2 d., Tauragės kultūros centro dainų ir šokių ansamblis „Jūra“ dalyvavo respublikiniame šio žanro kolektyvų konkurse „Jievaro tiltas“. Vilkaviškyje vykusiame konkurse „Jūra“ gražiai pasirodė ir pelnė trečiąją vietą.

Savarankiškos kelionės – vis labiau populiarėjantis būdas atostogauti ir pažinti pasaulį. Ir nesvarbu, ar tai mėnesio trukmės atostogos, ar, tiesiog, savaitgalio atokvėpis. Keliauti nėra didelė prabanga, ypatingai šiais laikais, kai pigūs lėktuvo bilietai ranka pasiekiami internetu. Kaip apkeliauti spalio viduryje visą Žydrąją pakrantę (Pietų Prancūzija) už 250 eurų – iš pirmų lūpų.

Spalio 28–29 dienomis jau 7-ą sezoną veiksiantis „Siaubo kambarys“  laukia narsuolių, galinčių bent 10 minučių ištverti šiurpą keliančią požemių aplinką. Dauglaukio kultūros centre šiemet vėl skambės grėsmingi dūžiai, šmėžuos įtartini vaizdai, pojūčius sustiprins šilto ir šalto oro masės. Per dvi dienas daugiau nei 1000 lankytojų pritraukiantis „Siaubo kambarys“ skelbia jau išaugęs naujoko marškinius – pramogauti kvies ne tik Tauragės rajono, bet ir kitų miestų aštrių pojūčių mėgėjus.

Tauragė – vienas iš dvylikos Lietuvos miestų, kuriuos šiemet aplankė tarptautinis žmogaus teisių filmų festivalis „Nepatogus kinas“. Šį vakarą žiūrovų laukia Meksikos kino juosta „Mūšiai už uždarų durų“.

Sekmadienio vakarą „X Faktoriaus“ teisėjus ir žiūrovus pakerėjo 18-metės tauragiškės Sofijos Eitutytės balsas. Visi keturi teisėjai jai ištarė „taip“. Mergina iškovojo teisę dalyvauti kitame etape. 

Pagramančio regioninio parko teritorijoje esančiame Lakštingalų slėnyje perstatytas kritinės būklės kabantis tiltas, vedantis į Akmenos pažintinį taką. Šis lieptas nebuvo tvarkomas nuo tų laikų, kai buvo pastatytas. Jo atnaujinimą bendromis lėšomis finansavo Tauragės ir Šilalės rajono savivaldybės.

Tauragės krašto muziejus kaip ir kasmet vėl kviečia pasigėrėti geriausių Lietuvos fotožurnalistų darbais. Muziejaus fotografijos galerijoje ketvirtadienį atidaryta konkursinė paroda „Lietuvos spaudos fotografija‘17“. Atidarymo proga į Tauragę atvyko ir pats konkurso organizatorius – Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis. Tarp eksponuojamų darbų –Auksinio kadro apdovanojimą šiemet pelnęs tauragiškė Laimos Kavaliauskaitės darbas. 

Vilniaus universiteto ketvirtakursė, tauragiškė Kornelija Jurevičiūtė šios vasaros įspūdžių nepamirš dar ilgai. Pasinaudojusi studentiška mainų programa „WorkandTravel“, ji su draugu Viliumi leidosi į paslaptingąją Aliaską. Didžiausia ir rečiausiai apgyvendinta JAV valstija stebino gamta: gatvėmis lakstančiais grizliais ir vandenyne siūbuojančių banginių galybe. Įdomūs pasirodė ir šio Šiaurės Amerikos pusiasalio gyventojai, kurie, pasak Kornelijos, gerokai paprastesni, važinėja dideliais visureigiais ir nuolat lydimi ištikimų keturkojų.

Darganotus rudens vakarus netrukus praskaidrins po vasaros atostogų sugrįžtančios protų kovos. Jau pirmadienio vakarą naktiniame klube „Rūsys“ smegenis pramankštinti kvies  „Protų kovos su Robertu Petrausku“, o rugsėjo 19- ąją restorane „Banga“ prasidės intelektinio žaidimo „Auksinis protas“ varžybos.

Tauragiškė studentė Milda Stulginskaitė vasaros atostogas mėgsta leisti aktyviai – keliaudama ir darbuodamasi užsienyje. Pernai su „Work and Travel USA“ programa viešėjusi Amerikoje, šiemet jauna mergina pasirinko mados meką – Italiją. Sicilijos saloje, Palermo mieste Milda dirbo mados žurnale. Prisilietusi prie žurnalo virtuvės, garsiausių mados namų apdarų bei keliautojų pamėgtos Italijos šurmulio, Milda teigė įgijusi gilesnį stiliaus pojūtį bei pradėjusi labiau domėtis mada.

9 km atstumu į vakarus nuo Tauragės miesto, šalia Girininkų kaimo (Tauragės raj.) plyti 2009 m. įkurtas Tauragės aerodromas. Čia veikia ir 30 aviacijos entuziastų vienijantis aeroklubas, prie kurio gimimo prisidėjo ir 11 kartą Lietuvos čempionu neseniai tapęs padangių asas Eltonas Meleckis. Svetingai nusiteikę pilotai ne tik su užsidegimu pasakoja apie savo pomėgį, tačiau ir kviečia visus norinčius mokytis skraidyti. Klubo pirmininkas Kostas Bastakys, turintis instruktoriaus licenciją, mielai dalijasi patirtimi ir aviacijos subtilybėmis.

Rugpjūčio 11 dieną pramogų parke „Liberty beach“ planuotas meteorų lietaus stebėjimas neįvyko – tam sutrukdė prastos oro sąlygos. Tačiau tiems, kurie nori stebėti įvairius dangaus reiškinius, fizikas ir astronomas Antanas Kiniulis turi gerų žinių –  džiaugtis jais bus galima dar ilgai, tiek rudenį, tiek ir žiemą.

Pagramančio gyventojas Algirdas Gedvilas savaitgalį pasidalino išskirtiniais kadrais: medžiotojo kamera užfiksavo prie upelio vaikštinėjančią lūšį su keturiais mažyliais. Vyras tikina, jog pamačius šį vaizdą, jam vos telefonas iš rankų neiškrito.

Sodri palmių žaluma, architektūra, kurioje apstu arabų, romėnų, graikų, Bizantijos imperijos ir net britiško stiliaus užuomazgų bei įspūdingas gamtovaizdis, išvien kvepiantis apelsinmedžiais. Tikriausiai jau nutuokiate, apie ką kalba kelionių ekspertas Baltic Tours, o jei ne – leiskite jums padėti. Tai – saulės nubučiuota Italijos sala – Sicilija, kurioje telpa visa tai ir dar daugiau!

Po lietaus pasipylė gausus grybų derlius. Į redakciją užsukęs Dapkiškių kaimo gyventojas atnešė parodyti gausų grybų derlių, tarp kurių ir du didžiuliai baravykai.

Praėjusį savaitgalį Tauragėje, Gintauto Valučio privačiame telkinyje, buvo sugautas 26 kilogramų karpis. Ši sėkmė nusišypsojo Švedijoje gyvenančiam Vaidui Margiui.

Ateinančią savaitę planuojama atidaryti šunų vedžiojimo ir dresiravimo aikštelę Pamiškės gatvėje, prie Oko miško. Ji bus prieinama visiems šunų mylėtojams, norintiems laisvalaikiu treniruoti savo augintinius.

Tauragės miesto dienų metu Gedimino gatvėje atidaryta vaikų žaidimų aikštelė šią savaitę atsinaujino. Ant guminės dangos buvo išbraižytos užduotys, kurias įveikę vaikai galės rungtis tarpusavyje bei linksmai leisti laiką. 

Kaimyninė Šilalė ir vėl sublizgėjo – prie Kultūros centro, Šilalės mero Jono Gudausko iniciatyva, kuriama įspūdinga trijų metrų aukščio ir septynių metrų pločio smėlio skulptūra. Smėlio skulptūrą ir lietui pliaupiant kuria du žymūs skulptoriai – lietuvis Andrius Petkus ir latvis Krists Zarins.

Tauragės rajono Batakių vidurinės mokyklos moksleivė Kamilė Smaidžiūnaitė iš Ispanijoje vykusio tarptautinio menų festivalio konkurso „Summer talent league“ grįžo su  apdovanojimu. Aštuntokė laimėjo pirmąją vietą vokalo konkurse.