2020 Spalio 29 d.
Ketvirtadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Laisvalaikis

Vasara Aliaskoje: amerikietiškas uždarbis ir pavojų keliančios meškos

  • Įkelta: 2017-09-22

Vilniaus universiteto ketvirtakursė, tauragiškė Kornelija Jurevičiūtė šios vasaros įspūdžių nepamirš dar ilgai. Pasinaudojusi studentiška mainų programa „Work and Travel“, ji su draugu Viliumi leidosi į paslaptingąją Aliaską. Didžiausia ir rečiausiai apgyvendinta JAV valstija stebino gamta: gatvėmis lakstančiais grizliais ir vandenyne siūbuojančių banginių galybe. Įdomūs pasirodė ir šio Šiaurės Amerikos pusiasalio gyventojai, kurie, pasak Kornelijos, gerokai paprastesni, važinėja dideliais visureigiais ir nuolat lydimi ištikimų keturkojų.

Žinoma animatorė

Kornelija Jurevičiūtė tauragiškiams žinoma kaip projektus vykdžiusio „Kultūros bloko“ komandos narė ir aistringa animatorė. Ne tik gimtajame mieste, bet visoje Lietuvoje ji organizuoja  įvairius gimtadienius ir šventes, kuriose įkūnija mažųjų dėmesį kaustančius personažus. Dar praėjusią vasara mergina su drauge dalyvavo ne viename renginyje, stovykloje, tačiau šiemet viskas pasisuko kiek netikėta linkme. Su draugu Viliumi Sitniausku ji nusprendė keliauti ir užsidirbti užsienyje. Akys krypo į Ameriką.

– Aš norėjau nuotykių, o Vilius – žvejoti, pradėję ieškoti darbo, radome kompromisą, – teigė Kornelija.

Birželio mėnesį, skrisdami per Frankfurtą, jaunuoliai pasiekė didžiausio Aliaskos miesto Ankoridžo oro uostą. Iš jo keliavo į pietuose esantį Siuvardo miestelį, kuris vasarą tampa turizmo meka. Dar būdami Lietuvoje, tauragiškiai susirado darbus kavinėje ant vandenyno kranto, kurioje jau darbavosi amerikiečiai, serbė ir bulgarų pora. Kaip teigė Kornelija, baras dirba 5 mėnesiu per metus, išsivažinėjus turistams jis užsisaro, o kavinės šeimininkė keliauja atostogų į Havajus.

Kornelijos Jurevičiūtės asmeninio archyvo nuotrauka

– Minimalus atlyginimas ten – 9,75 dolerio už valandą, mums mokėjo 10, plius arbatpinigiai, iš kurių įmanoma išgyventi, – prisiminė Kornelija, pridūrusi, jog Aliaska brangi šalis.

Pakerėjo gamta

Kavos puodelis kainuoja apie 3 dolerius, tačiau labai brangūs vaisiai, daržovės ir kiti produktai. Ne tik dėl to, kad visa tai importuojama, bet ir todėl, kad tai mėgstama turistų,ištroškusių pamatyti laukinę gamtą, vieta.

Pasak Kornelijos, Aliaska – tai ne tik kalnai, ežerai ir tikrų tikriausias žvejų rojus. Klimato sąlygos čia išties nepavydėtinos: žiemą kelius užpusto nepravažiuojami sniego kalnai, vasarą – lyja, dėlto tauragiškiams, pėdinant į darbą 6 km, tekdavo apsivilkti net kelis storus megztinius.

– Vos pradėję dirbti, įsigijome motorolerį, kuriuo rytais važiuoti buvo labai šalta, – prisiminimais dalijosi Kornelija.

Tiesa, viską atpirko vaizdai, ilgainiui tapę kasdienybe. Tauragiškiai, laisvalaikiu leidęsi į iškylas, stebėjosi, kaip miškingas vietas keičia samanos ir akmenys. Nuvykę iki ledynų, negalėjo atitraukti akių nuo žydros spalvos sniego. Aliaskoje žalia, miškuose daug paparčių, ežeruose knibžda lašišos, kurias sugauti galima beveik be masalo. Tiesa, tai daryti galima ne visur, gamta saugoma ir griežtai kontroliuojama.

– Per išeigines nuolat važiuodavome žvejoti. Šeimininkė paskolindavo mašiną. Aliaskoje Vilius ištraukė savo gyvenimo žuvį, kurios dydis nustebino net vietinius, – apie milžinišką lašišą pasakojo Kornelija.

Tyko pavojai

Naftos ir gamtos išteklių turtingas kraštas labiausiai traukia žvejus turistus. Didžiuliais visureigiais jie traukia prie upių ir kitų vandens telkinių. Kai kurie jų – pritaikyti tik turistams, kurie gamtoje neišgyventų be apsiginklavusių vietinių. Laukinėje gamtoje knibžda grizlių, lokių, kurie ne tik karaliauja miškuose, bet ir nevengia artintis prie gyvenamųjų vietovių.

Kornelija prieš atvažiuodama girdėjo, kad juodasis lokys, dar pavojingesnis už grizlius, mirtinai užpuolė bėgiojantį jaunuolį. Tokie atvejai ne dažni, tačiau tik dėl to, kad daugelis saugosi – vietiniai turi ginklus, su savimi nuolat vedžiojasi šunis, – pitbulius ar kitokius mišrūnus, kurie padėtų apsiginti.

Tauragiškės teigimu, Aliaskos gyventojai draugiški, paprasti, mažai dėmesio skiriantys prabangai, todėl kiek skiriasi nuo amerikiečių. Kornelija su Viliumi ypač susidraugavo su kavinės savininke Judith, kuri rūpinosi lietuvaičiais kaip savo vaikais. Ir iki šio socialiniame tinkle „Facebook“ jie dalijasi prisiminimais, pasiteirauja – kaip sekasi.

Ar tauragiškiai dar ryžtųsi sugrįžti į Aliaską?

– Pas tokius gerus žmones – norėčiau. Taip pat norisi pamatyti visko dar daugiau, todėl nežinau, kur bus kita mūsų stotelė, – teigė Kornelija.

Darganotus rudens vakarus netrukus praskaidrins po vasaros atostogų sugrįžtančios protų kovos. Jau pirmadienio vakarą naktiniame klube „Rūsys“ smegenis pramankštinti kvies  „Protų kovos su Robertu Petrausku“, o rugsėjo 19- ąją restorane „Banga“ prasidės intelektinio žaidimo „Auksinis protas“ varžybos.

Tauragiškė studentė Milda Stulginskaitė vasaros atostogas mėgsta leisti aktyviai – keliaudama ir darbuodamasi užsienyje. Pernai su „Work and Travel USA“ programa viešėjusi Amerikoje, šiemet jauna mergina pasirinko mados meką – Italiją. Sicilijos saloje, Palermo mieste Milda dirbo mados žurnale. Prisilietusi prie žurnalo virtuvės, garsiausių mados namų apdarų bei keliautojų pamėgtos Italijos šurmulio, Milda teigė įgijusi gilesnį stiliaus pojūtį bei pradėjusi labiau domėtis mada.

9 km atstumu į vakarus nuo Tauragės miesto, šalia Girininkų kaimo (Tauragės raj.) plyti 2009 m. įkurtas Tauragės aerodromas. Čia veikia ir 30 aviacijos entuziastų vienijantis aeroklubas, prie kurio gimimo prisidėjo ir 11 kartą Lietuvos čempionu neseniai tapęs padangių asas Eltonas Meleckis. Svetingai nusiteikę pilotai ne tik su užsidegimu pasakoja apie savo pomėgį, tačiau ir kviečia visus norinčius mokytis skraidyti. Klubo pirmininkas Kostas Bastakys, turintis instruktoriaus licenciją, mielai dalijasi patirtimi ir aviacijos subtilybėmis.

Rugpjūčio 11 dieną pramogų parke „Liberty beach“ planuotas meteorų lietaus stebėjimas neįvyko – tam sutrukdė prastos oro sąlygos. Tačiau tiems, kurie nori stebėti įvairius dangaus reiškinius, fizikas ir astronomas Antanas Kiniulis turi gerų žinių –  džiaugtis jais bus galima dar ilgai, tiek rudenį, tiek ir žiemą.

Pagramančio gyventojas Algirdas Gedvilas savaitgalį pasidalino išskirtiniais kadrais: medžiotojo kamera užfiksavo prie upelio vaikštinėjančią lūšį su keturiais mažyliais. Vyras tikina, jog pamačius šį vaizdą, jam vos telefonas iš rankų neiškrito.

Sodri palmių žaluma, architektūra, kurioje apstu arabų, romėnų, graikų, Bizantijos imperijos ir net britiško stiliaus užuomazgų bei įspūdingas gamtovaizdis, išvien kvepiantis apelsinmedžiais. Tikriausiai jau nutuokiate, apie ką kalba kelionių ekspertas Baltic Tours, o jei ne – leiskite jums padėti. Tai – saulės nubučiuota Italijos sala – Sicilija, kurioje telpa visa tai ir dar daugiau!

Po lietaus pasipylė gausus grybų derlius. Į redakciją užsukęs Dapkiškių kaimo gyventojas atnešė parodyti gausų grybų derlių, tarp kurių ir du didžiuliai baravykai.

Praėjusį savaitgalį Tauragėje, Gintauto Valučio privačiame telkinyje, buvo sugautas 26 kilogramų karpis. Ši sėkmė nusišypsojo Švedijoje gyvenančiam Vaidui Margiui.

Ateinančią savaitę planuojama atidaryti šunų vedžiojimo ir dresiravimo aikštelę Pamiškės gatvėje, prie Oko miško. Ji bus prieinama visiems šunų mylėtojams, norintiems laisvalaikiu treniruoti savo augintinius.

Tauragės miesto dienų metu Gedimino gatvėje atidaryta vaikų žaidimų aikštelė šią savaitę atsinaujino. Ant guminės dangos buvo išbraižytos užduotys, kurias įveikę vaikai galės rungtis tarpusavyje bei linksmai leisti laiką. 

Kaimyninė Šilalė ir vėl sublizgėjo – prie Kultūros centro, Šilalės mero Jono Gudausko iniciatyva, kuriama įspūdinga trijų metrų aukščio ir septynių metrų pločio smėlio skulptūra. Smėlio skulptūrą ir lietui pliaupiant kuria du žymūs skulptoriai – lietuvis Andrius Petkus ir latvis Krists Zarins.

Tauragės rajono Batakių vidurinės mokyklos moksleivė Kamilė Smaidžiūnaitė iš Ispanijoje vykusio tarptautinio menų festivalio konkurso „Summer talent league“ grįžo su  apdovanojimu. Aštuntokė laimėjo pirmąją vietą vokalo konkurse.

Keturiolika metų Vilniuje gyvenantis verslininkas Renatas Vainius į savo restoraną „Selfish bistro“ pakvietė tauragiškius. Paskanauti šampano austrių, midijų ir kitų jūros gėrybių susirinko per 30 žmonių būrelis, kuriuos suvienijo sentimentai gimtajam kraštui.

Mindaugo ir Raimondos Lukošaičių širdis užkariavo katės. Tačiau ne bet kokios, o savo dydžiu ir charakteriu abejingų nepaliekantys Meino meškėnai. Jais pora „užsikrėtė“ prieš aštuonetą metų, kai per žinias pamatė reportažą apie savo išvaizda lūšį primenančias kates. Jau kitą dieną pora sėdo į automobilį ir leidosi į Prienus pažiūrėti šių gražių sutvėrimų. Nuo tada viskas ir prasidėjo...

Šiandien šalies bibliotekos pakvies knygų mėgėjus priimti skaitymo iššūkį ir leistis į vasaros nuotykį. „Skaitymo iššūkis“ – tai žaismingos varžytuvės, vyksiančios iki rugpjūčio pabaigos. Jose dalyvauti kviečiami ne tik didžiųjų miestų, bet ir rajonų, miestelių bei kaimų skaitytojai. Dalyviams paskatinti ir nugalėtojams apdovanoti numatyta per 300 specialių prizų, suvenyrų ir dovanėlių. „Skaitymo iššūkio“ eiga, rezultatais ir gražiausiomis akimirkomis dalijamasi „Facebook“ paskyroje „Vasara su knyga“.

Gruzinų delegacijos Tauragėje ir tauragiškių išvykos į Zestafonį jau tapo nieko nebestebinančia tradicija, tačiau nedaugelis žino, nuo ko prasidėjo saitai, lėmę dešimtmečius nenutrūkstančią tautų draugystę. Istorija, sujungusi miestus, siekia karo laikus, kuomet Žygaičiuose žuvo gruzinas Aleksandras Bibilašvilis. Jo šeima po 36-erių metų pertraukos praėjusią savaitę atvyko į Tauragę ir lankė senelio kapą bei sutiko pasidalinti jausminga patirtimi apie viešnagę.

Vakarėlių organizatoriai „Renginių karaliai“ skelbia, kad rugsėjo 1 d. Tauragės rajone, Griežpelkiuose bus surengtas pirmasis šio krašto muzikos festivalis. Į „One Night Fest“ jau pakviesti žinomi Lietuvos atlikėjai, bet žvaigždė iš Olandijos DJ ADMIN.

Tauragės šilumos tinklų direktorius Mindaugas Nevardauskas jau planuoja šių metų dviračių sezono maršrutus. Prieš savaitę jis sukorė 200 kilometrų, taip pat pažadėjo pakartoti praėjusių metų žygį – dviračiu iš Kauno atminti į Tauragę.

Atšilus orams į Tauragės miesto gatves išriedėjo išskirtiniai, praeivių akį traukiantys automobiliai. Antradienį vienas jų buvo užfiksuotas Vasario 16-osios gatvėje. Amerikietišku 1974 metų „Chevrolete Corvette“ modeliu iš Šilutės į Tauragę atvažiavo UAB Tauragės butų ūkis direktorius Liutauras Indriuška.

Vakar vakare žiūrovų laukė azartiškas LRT laidos „Lietuvos patriotai“ laidos finalas. Jame susirungė mūsų kaimynai – šilališkiai ir dzūkai iš Birštono. Fortūna šį kartą buvo šilališkių pusėje – jie iškovojo patriotiškiausio Lietuvos miesto titulą ir puikias dovanas.  Sveikiname kaimyninę Šilalę su pergale.

Tauragėje, muzikos klube „Rūsys“ su programa „Keturi tenorai“ svečiavosi „Humoro klubo“ komikai: Paulius Ambrazevičius, Dominykas Klajumas, Mantas Bartuševičius ir Vaidotas Šiožinis. Net keletą valandų be atvangos juokinę publiką vaikinai teigė, jog Tauragėje vykęs pasirodymas pateisino jų lūkesčius ir pažadėjo būtinai dar kartą čia sugrįžti, tik jau su nauja programa. Apie „Humoro klubo“ virtuvę kalbiname vieną iš jo įkūrėjų, P. Ambrazevičių.

Praėjusią savaitę iš Gruzijos grįžo gausi švietimo ir ugdymo įstaigų bei savivaldybės atstovų delegacija, dalyvavusi  tarptautinėje konferencijoje „Lietuvos ir Gruzijos švietimo sistema: situacija, problemos, perspektyvos“. Tauragės moksleivių kūrybos centro vadovė, ,,Gruzijos bičiulių draugijos Tauragėje“ pirmininkė, Zestafonio (Gruzija) garbės pilietė nuo 2015-ųjų Jolanta Kazlauskienė sutiko papasakoti, kodėl šis kraštas tauragiškiams kaip medum pateptas – Tauragės ir Zestafonio miestų draugystė tęsiasi nuo neatmenamų laikų. 

Atėjęs pavasaris ne vieną paskatina pradėti gyventi aktyviau, pasirūpinti dažnai per žiemą apleistomis kūno formomis. Vieni prakaitą lieja gamtoje – bėgiodami ar važiuodami dviračiu, kiti šoka į sportinius batelius ir keliauja į sporto klubus. Kad atšilus orams plušančių sporto salėse padaugėja, patvirtina ir kalbinti sporto klubų treneriai.

Trečiadienį LRT televizijos žiūrovai ekranuose išvydo Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją Vytautą Navicką. Politikas dalyvavo žaidime „Kas ir kodėl“ ir bandė įveikti įvairius klausimus.

Šiandien gamtos fotografas Eugenijus Kavaliauskas, važiuodamas Šilinės mišku, pro automobilio priekinį langą užfiksavo smagų vaizdelį – kaip per kelią liuoksi šernė su būriu šerniukų.