2020 Spalio 25 d.
Sekmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Laisvalaikis

Aeroklubo pirmininkas: „kartą paragavęs, negali sustot“

  • Įkelta: 2017-08-23
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

9 km atstumu į vakarus nuo Tauragės miesto, šalia Girininkų kaimo (Tauragės raj.) plyti 2009 m. įkurtas Tauragės aerodromas. Čia veikia ir 30 aviacijos entuziastų vienijantis aeroklubas, prie kurio gimimo prisidėjo ir 11 kartą Lietuvos čempionu neseniai tapęs padangių asas Eltonas Meleckis. Svetingai nusiteikę pilotai ne tik su užsidegimu pasakoja apie savo pomėgį, tačiau ir kviečia visus norinčius mokytis skraidyti. Klubo pirmininkas Kostas Bastakys, turintis instruktoriaus licenciją, mielai dalijasi patirtimi ir aviacijos subtilybėmis.

Tarptautinis aerodromas

Tauragės aerodromas – vienintelis registruotas ir  civilinio statusą turintis aerodromas rajone. Idėja jį įkurti seno aerodromo vietoje kilo lėktuvų mylėtojui ir skraidymo entuziastui Kostui Bastakiui, prie to prisidėjo ir daugkartinis Lietuvos aviacijos čempionas Eltonas Meleckis.

Tauragės aerodrome dažnai leidžiasi nedidelius lėktuvus valdantys pilotai iš Lenkijos, Latvijos, Vokietijos, taip pat neretai leidžiasi paieškas, kitas svarbias užduotis vykdantys Valstybės sienos apsaugos tarnybos sraigtasparnių ekipažai. Šiuo metu aerodrome kyla ir leidžiasi ultralengvieji ir „L“ klasės orlaiviai.

Čia taip pat galima ne tik rengti šventes, varžybas, bet ir priiminėti oro turistus. Jiems priimti aerodrome yra visos sąlygos: nusileidimo takas, apgyvendinimo patalpos, angarai nedideliems lėktuvams, galimybė užsipilti kuro.

Jau daugiau kaip dešimtmetį jame veikiantį aeroklubą įkūrė 7 entuziastai, kurie visi klubo veikloje dalyvauja iki šiol. Norint tapti klubo nariu, tereikia turėti piloto llicenciją. Iš viso šiuo metu aeroklubas vienija 30 narių, paskutinysis prisidėjo šiais metais. 14 iš jų yra pilotuojantys lėktuvus, 6 – parasparnininkai. Likę – tiesiog prijaučiantys aviacijai žmonės, dirbantys administracijoje, tvarkantys ūkį. Kai kurie jų, pasak klubo pirmininko K. Bastakio, planuoja mokytis pilotavimo. Taigi, anot piloto, aerodrome dirba žmonės, norintys dalyvauti aviacijos gyvenime.

Aviacija nebe prabanga

Klubas turi 1 lėktuvą, kuriuo gali naudotis visi jo nariai, turintys pilotų licencijas. Tai ultralengvasis dvivietis orlaivis „Embera“ MXP 158. Kiti aerodromą puošiantys lėktuvai – klubo narių asmeninė nuosavybė. Pasidomėjome, kiek apytiksliai gali kainuoti nuosavas lėktuvas. Anot K. Bastakio, naujo ultralengvojo orlaivio kaina svyruoja nuo nuo 60 iki 200 tūkst eurų. Tačiau, už lengvojo automobilių kainą – 30–40 tūkst. eurų, dar galima nupirkti gerą, skraidantį naudotą lėktuvą. Anot lakūno, galima nupirkti ir už 15 tūkst., bet atitinkamai bus senesnis, daugiau valandų praskridęs.

K. Bastakys teigė, kad turbūt visų mažų berniukų svajonė tapti pilotu – nebe prabanga. Klubo pirmininkas šiuo metu pilotuoja čekų gamybos lėktuvą „Cesna-172“, taip pat turi llicenciją pilotuoti ULO klasių lėktuvus, yra ultralengvųjų orlaivių pilotų mokymo  instruktorius, moko aviacijos naujokus.

Anot jo, kad išmoktum pilotuoti lėktuvą, reikia bent 26 val. praleisti ore. Tačiau termino, per kurį reikia atlikti skrydžius – nėra.

– Jei mokysies intensyviai, per tris mėnesius tikrai išmoksi skraidyti. Viskas priklauso nuo to, kiek laiko tam gali skirti būsimasis pilotas bei jo gabumų. Kai kuriems mokiniams 26 valandų skrydžių nepakanka. Tačiau šiais laikais bet kuris norintis gali mokytis ir tapti lakūnu – tam nėra jokių kliūčių, tai nėra sudėtinga, – šio hobio prieinamumą pabrėžė K. Bastakys.

Vienos valandos mokomojo skrydžio kaina – apie 100 eurų. Anot pilotų, tai net pigiau, nei įgyti C kategorijos vairuotojo pažymėjimą.

– Visgi, tikru lakūnu, kaip ir muzikantu – ne kiekvienas gali būti. Mokėjimas groti iš natų dar nepadaro žmogaus tikru muzikantu. Taip pat ir čia – pirmiausia reikėtų pašaukimo. O kartą paragavęs – tiesiog negali sustot, – kalbėjo K. Bastakys, paklaustas, kas skatina žmones užsiimti tokiu netradiciniu hobiu.  Tačiau pridūrė, jog skrydis po darbo dienos puikiai nuima bet kokį stresą.

Aviacijai sezoniškumas įtakos neturi, žiemą skristi esą dar geriau. Anot pilotų, svarbiausia – geras oras. Pagrindinis lakūno priešas – vėjas, tačiau tai irgi priklauso nuo lėktuvo galingumo, nuo pasipriešinimo, kurį jis gali atlaikyti. Taigi kartais lakūnai kyla kartą per savaitę, kartais keletą kartų per dieną – kaip leidžia oro sąlygos.

O prie aukščio, lakūnų teigimu, priprantama, su juo „susidraugaujama“, aišku, jei tai nėra tikra aukščio fobija – „gimęs šliaužioti, niekada neskraidys“, – šmaikštavo pilotai. 

Pasiteiravus, ar šiuo pomėgiu domisi moterys, pilotai teigė, jog kol kas klubas turi tik vieną dailiosios lyties atstovę, kuri mokėsi pilotavimo, tačiau šiuo metu dėl užimtumo yra padariusi pauzę.

– Aišku, kad laukiame moterų susidomėjimo. Juk be jų nė iš vietos! – juokavo klubo pirmininkas.

Padangių asai

Tauragės aeroklubui iki šiol priklauso keleivinį lėktuvą pilotuojantis Edmundas Barkauskas bei 11 kartų Lietuvos akrobatinio skraidymo čempionas Eltonas Meleckis.

– Ne mes jį išugdėme, bet Eltonas mus išugdė. Jis mus parėmė, padėjo įsikurti aerodromui. Aeroklubas be aerodromo – nulis. Tai labai daug patirties turintis žmogus, oro akrobatas. Jis negaili mums nei patarimų, nei energijos. Po Jurgio Kairio, Eltonas Meleckis turbūt šiuo metu yra geriausiai vertinamas aviacijos sporto pasaulyje, – gerų žodžių padangių asui negailėjo aeroklubo pirmininkas.

Tauragėje akrobatinį skraidymą praktikuojančių pilotų daugiau šiuo metu nėra, kadangi, pasak K. Bastakio, čia tam nėra salygų – paprastu ultralengvuoju lėktuvu tokių triukų saugiai nepadarysi, o sportiniai kainuoja gerokai brangiau. Aeroklubas jų neturi. Tiesa, pilotas atviravo, jog pasitaiko lakūnų, atliekančių pavojingus triukus ir tam nepritaikytais lėktuvais. Taip elgdamiesi lakūnai kelia pavojų ne tik sau, bet ir aplinkiniams, taip pat kartu skraidinamiems keleiviams. Ne vienas jau yra ir žuvęs bei pražudęs artimuosius.

Svarbiausia – saugumas

Anot K. Bastakio, patyręs pilotas iš 1 km aukščio gali nutupdyti lėktuvą ir užgęsus varikliui, to mokoma lakūnų kursuose išduodant llicenciją. Saugumą užtikrina ir lėktuve esantis parašiutas, leidžiantis lakūnui ir įgulai esant reikalui katapultuotis.

– Kartais riziką mėgstantys lakūnai, norėdami pasirodyti, atlieka triukus nesaugiame aukštyje, kurio neužtenka avariniam lėktuvo nusileidimui. Taip ir atsitinka nelaimės. Lakūnai būna dviejų rūšių – arba jauni ir drąsūs, arba seni ir patyrę. Pirmieji antraisiais netampa, – ironiškai kalbėjo K. Bastakys, patikinęs, jog svarbiausia užsiimant aviacijos sportu – saugus manevravimas ir lėktuvo galimybių paisymas. 

Rugpjūčio 11 dieną pramogų parke „Liberty beach“ planuotas meteorų lietaus stebėjimas neįvyko – tam sutrukdė prastos oro sąlygos. Tačiau tiems, kurie nori stebėti įvairius dangaus reiškinius, fizikas ir astronomas Antanas Kiniulis turi gerų žinių –  džiaugtis jais bus galima dar ilgai, tiek rudenį, tiek ir žiemą.

Pagramančio gyventojas Algirdas Gedvilas savaitgalį pasidalino išskirtiniais kadrais: medžiotojo kamera užfiksavo prie upelio vaikštinėjančią lūšį su keturiais mažyliais. Vyras tikina, jog pamačius šį vaizdą, jam vos telefonas iš rankų neiškrito.

Sodri palmių žaluma, architektūra, kurioje apstu arabų, romėnų, graikų, Bizantijos imperijos ir net britiško stiliaus užuomazgų bei įspūdingas gamtovaizdis, išvien kvepiantis apelsinmedžiais. Tikriausiai jau nutuokiate, apie ką kalba kelionių ekspertas Baltic Tours, o jei ne – leiskite jums padėti. Tai – saulės nubučiuota Italijos sala – Sicilija, kurioje telpa visa tai ir dar daugiau!

Po lietaus pasipylė gausus grybų derlius. Į redakciją užsukęs Dapkiškių kaimo gyventojas atnešė parodyti gausų grybų derlių, tarp kurių ir du didžiuliai baravykai.

Praėjusį savaitgalį Tauragėje, Gintauto Valučio privačiame telkinyje, buvo sugautas 26 kilogramų karpis. Ši sėkmė nusišypsojo Švedijoje gyvenančiam Vaidui Margiui.

Ateinančią savaitę planuojama atidaryti šunų vedžiojimo ir dresiravimo aikštelę Pamiškės gatvėje, prie Oko miško. Ji bus prieinama visiems šunų mylėtojams, norintiems laisvalaikiu treniruoti savo augintinius.

Tauragės miesto dienų metu Gedimino gatvėje atidaryta vaikų žaidimų aikštelė šią savaitę atsinaujino. Ant guminės dangos buvo išbraižytos užduotys, kurias įveikę vaikai galės rungtis tarpusavyje bei linksmai leisti laiką. 

Kaimyninė Šilalė ir vėl sublizgėjo – prie Kultūros centro, Šilalės mero Jono Gudausko iniciatyva, kuriama įspūdinga trijų metrų aukščio ir septynių metrų pločio smėlio skulptūra. Smėlio skulptūrą ir lietui pliaupiant kuria du žymūs skulptoriai – lietuvis Andrius Petkus ir latvis Krists Zarins.

Tauragės rajono Batakių vidurinės mokyklos moksleivė Kamilė Smaidžiūnaitė iš Ispanijoje vykusio tarptautinio menų festivalio konkurso „Summer talent league“ grįžo su  apdovanojimu. Aštuntokė laimėjo pirmąją vietą vokalo konkurse.

Keturiolika metų Vilniuje gyvenantis verslininkas Renatas Vainius į savo restoraną „Selfish bistro“ pakvietė tauragiškius. Paskanauti šampano austrių, midijų ir kitų jūros gėrybių susirinko per 30 žmonių būrelis, kuriuos suvienijo sentimentai gimtajam kraštui.

Mindaugo ir Raimondos Lukošaičių širdis užkariavo katės. Tačiau ne bet kokios, o savo dydžiu ir charakteriu abejingų nepaliekantys Meino meškėnai. Jais pora „užsikrėtė“ prieš aštuonetą metų, kai per žinias pamatė reportažą apie savo išvaizda lūšį primenančias kates. Jau kitą dieną pora sėdo į automobilį ir leidosi į Prienus pažiūrėti šių gražių sutvėrimų. Nuo tada viskas ir prasidėjo...

Šiandien šalies bibliotekos pakvies knygų mėgėjus priimti skaitymo iššūkį ir leistis į vasaros nuotykį. „Skaitymo iššūkis“ – tai žaismingos varžytuvės, vyksiančios iki rugpjūčio pabaigos. Jose dalyvauti kviečiami ne tik didžiųjų miestų, bet ir rajonų, miestelių bei kaimų skaitytojai. Dalyviams paskatinti ir nugalėtojams apdovanoti numatyta per 300 specialių prizų, suvenyrų ir dovanėlių. „Skaitymo iššūkio“ eiga, rezultatais ir gražiausiomis akimirkomis dalijamasi „Facebook“ paskyroje „Vasara su knyga“.

Gruzinų delegacijos Tauragėje ir tauragiškių išvykos į Zestafonį jau tapo nieko nebestebinančia tradicija, tačiau nedaugelis žino, nuo ko prasidėjo saitai, lėmę dešimtmečius nenutrūkstančią tautų draugystę. Istorija, sujungusi miestus, siekia karo laikus, kuomet Žygaičiuose žuvo gruzinas Aleksandras Bibilašvilis. Jo šeima po 36-erių metų pertraukos praėjusią savaitę atvyko į Tauragę ir lankė senelio kapą bei sutiko pasidalinti jausminga patirtimi apie viešnagę.

Vakarėlių organizatoriai „Renginių karaliai“ skelbia, kad rugsėjo 1 d. Tauragės rajone, Griežpelkiuose bus surengtas pirmasis šio krašto muzikos festivalis. Į „One Night Fest“ jau pakviesti žinomi Lietuvos atlikėjai, bet žvaigždė iš Olandijos DJ ADMIN.

Tauragės šilumos tinklų direktorius Mindaugas Nevardauskas jau planuoja šių metų dviračių sezono maršrutus. Prieš savaitę jis sukorė 200 kilometrų, taip pat pažadėjo pakartoti praėjusių metų žygį – dviračiu iš Kauno atminti į Tauragę.

Atšilus orams į Tauragės miesto gatves išriedėjo išskirtiniai, praeivių akį traukiantys automobiliai. Antradienį vienas jų buvo užfiksuotas Vasario 16-osios gatvėje. Amerikietišku 1974 metų „Chevrolete Corvette“ modeliu iš Šilutės į Tauragę atvažiavo UAB Tauragės butų ūkis direktorius Liutauras Indriuška.

Vakar vakare žiūrovų laukė azartiškas LRT laidos „Lietuvos patriotai“ laidos finalas. Jame susirungė mūsų kaimynai – šilališkiai ir dzūkai iš Birštono. Fortūna šį kartą buvo šilališkių pusėje – jie iškovojo patriotiškiausio Lietuvos miesto titulą ir puikias dovanas.  Sveikiname kaimyninę Šilalę su pergale.

Tauragėje, muzikos klube „Rūsys“ su programa „Keturi tenorai“ svečiavosi „Humoro klubo“ komikai: Paulius Ambrazevičius, Dominykas Klajumas, Mantas Bartuševičius ir Vaidotas Šiožinis. Net keletą valandų be atvangos juokinę publiką vaikinai teigė, jog Tauragėje vykęs pasirodymas pateisino jų lūkesčius ir pažadėjo būtinai dar kartą čia sugrįžti, tik jau su nauja programa. Apie „Humoro klubo“ virtuvę kalbiname vieną iš jo įkūrėjų, P. Ambrazevičių.

Praėjusią savaitę iš Gruzijos grįžo gausi švietimo ir ugdymo įstaigų bei savivaldybės atstovų delegacija, dalyvavusi  tarptautinėje konferencijoje „Lietuvos ir Gruzijos švietimo sistema: situacija, problemos, perspektyvos“. Tauragės moksleivių kūrybos centro vadovė, ,,Gruzijos bičiulių draugijos Tauragėje“ pirmininkė, Zestafonio (Gruzija) garbės pilietė nuo 2015-ųjų Jolanta Kazlauskienė sutiko papasakoti, kodėl šis kraštas tauragiškiams kaip medum pateptas – Tauragės ir Zestafonio miestų draugystė tęsiasi nuo neatmenamų laikų. 

Atėjęs pavasaris ne vieną paskatina pradėti gyventi aktyviau, pasirūpinti dažnai per žiemą apleistomis kūno formomis. Vieni prakaitą lieja gamtoje – bėgiodami ar važiuodami dviračiu, kiti šoka į sportinius batelius ir keliauja į sporto klubus. Kad atšilus orams plušančių sporto salėse padaugėja, patvirtina ir kalbinti sporto klubų treneriai.

Trečiadienį LRT televizijos žiūrovai ekranuose išvydo Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją Vytautą Navicką. Politikas dalyvavo žaidime „Kas ir kodėl“ ir bandė įveikti įvairius klausimus.

Šiandien gamtos fotografas Eugenijus Kavaliauskas, važiuodamas Šilinės mišku, pro automobilio priekinį langą užfiksavo smagų vaizdelį – kaip per kelią liuoksi šernė su būriu šerniukų.

Visoje Lietuvoje populiaraus Austėjos Landsbergienės įkurto privataus vaikų darželio „Vaikystės sodas“ mokyklėlė veikia ir Tauragėje. Šeštadieninės mokyklėlės „Mažasis mokslininkas“ pamokose vaikai turi galimybę išlaisvinti kūrybines galias.

Neseniai iš kelionės po Ameriką grįžęs Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys, sporto aistruolis Linas Janušonis neslepia, kad  stebėti gyvai NBA krepšinio rungtynes buvo jo sena svajonė.

Kam sekmadienį LNK eteryje teko stebėti unikalų projektą „Mes – vieno kraujo“, turbūt atpažino dvidešimtmetį tauragiškį Luką Dedūrą. Vaikinas įsikūnijo į lietuvaičių pamėgtą atlikėją Donatą Montvydą. Luko pasirodymą vertinusios komisijos narių nuomonės išsiskyrė, todėl tolimesnį likimą šiame projekte nulems kompozitorius Deivydas Zvonkus.