Tautų draugystė: visi keliai veda į Gruziją
Įkelta:
2017-04-22
Nuotrauka
Aprašymas
Asmeninio albumo nuotrauka

Praėjusią savaitę iš Gruzijos grįžo gausi švietimo ir ugdymo įstaigų bei savivaldybės atstovų delegacija, dalyvavusi  tarptautinėje konferencijoje „Lietuvos ir Gruzijos švietimo sistema: situacija, problemos, perspektyvos“. Tauragės moksleivių kūrybos centro vadovė, ,,Gruzijos bičiulių draugijos Tauragėje“ pirmininkė, Zestafonio (Gruzija) garbės pilietė nuo 2015-ųjų Jolanta Kazlauskienė sutiko papasakoti, kodėl šis kraštas tauragiškiams kaip medum pateptas – Tauragės ir Zestafonio miestų draugystė tęsiasi nuo neatmenamų laikų.

– Kada ir nuo ko prasidėjo Jūsų draugystė su gruzinais?

– Draugystė su Gruzija prasidėjo nuo Tauragės MKC ryšių su Zestafonio vaikų šokių ansambliu DZMEBI. Per jų ir mūsų kolektyvų koncertinius turus, per įvairius projektus ir socialinius tinklapius, per ryšius su mažųjų šokėjų tėvais draugų ir pažįstamų ratas Gruzijoje taip išsiplėtė, kad dabar nuvykusi į Zestafonį jaučiuosi taip, lyg būčiau grįžusi į savo gimtąjį miestą. Sveikinamės, kalbamės, tariamės, diskutuojame, lyg mūsų neskirtų nei laikas tarp nesimatymų, nei 2000 km atstumas. Buvę mažieji ansamblio šokėjai ir šokėjos, Tauragėje lankęsi 1991 ir 1994 metais,  būdami 6–7 metukų, dabar jau solidūs vyrai ir žavios damos, patys jau turi vaikų, supažindina mane su jais ir juokaudami pristatinėja mane,vadindami mama iš Lietuvos.

– Kiek kartų jau ten vykote?

– Ten teko būti jau penkis kartus ir įvairiais metų laikais, o svečius iš Gruzijos priimti Tauragėje teko gerokai daugiau kartų. Bet manyčiau, kad draugystės turinys ir bendradarbiavimo kokybė priklauso ne nuo apsilankymų skaičiaus. Mes ir be kelionių turėjome daugybę projektų, kuriuos vykdėme per atstumą, t.y., virtualioje erdvėje. Šiuolaikinės technologijos leidžia puikiai bendrauti ir įgyvendinti pačias įvairiausias idėjas, dalintis patirtimi ir semtis jos iš kitur. Žinoma, reikalingi ir  projektų rezultatų ir ateities vizijų aptarimai gyvai, šiltuose susitikimuose.

– Kuo buvo ypatingas šis vizitas?

– Kiekvienas vizitas būna vis kitoks. Vienaip viskas vyksta nuvykus su oficialia delegacija, kitaip su mokinių grupe ir koncertine programa, dar kitaip būtų, jei nuvykčiau pailsėti su šeimos nariais, bet tam, deja, vis dar neprisiruošiu, nors pasiūlymų ir galimybių yra labai daug. Šis pavasarinis vizitas buvo proga išbandyti, kaip seksis organizuoti vizitą su kolegomis mokytojais. Rezultatu nepaprastai džiaugiuosi. Didžiulė komanda (33 asmenys) buvo suburta iš skirtingų mokyklų, tačiau ruošėmės ir dalyvavom kaip vieningas, darnus, drausmingas ir atsakingas kolektyvas. Į mūsų būrį draugiškai, nesilaikydami jokio „viršininkiško“ atstumo, su lygiavertėmis pareigomis ir įsipareigojimais įsiliejo ir Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis, Tauragės rajono mero patarėjas Dovydas Kaminskas, švietimo skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas ir vyr. specialistė Danguolė Petkienė. Visais klausimais tarėmės kartu, drauge repetavom, drauge spręsdavom iškilusias problemas, draugiškai padėdami vieni kitiems. Nuoširdžiai žavėjausi ir gėrėjausi visos grupės narių tolerancija, kantrybe, supratingumu, mandagumu, atsakingumu, drausmingumu, ištverme ir kitais bruožais, kurie atsiskleidė šioje kelionėje. O juk aš tikrai iš asmeninės  patirties žinojau ir visus iš anksto nuteikinėjau, kad kelionėje bus visko. Viskam nusiteikusi buvau ir pati, nes gruzinų organizuojamuose vizituose visada labai daug improvizacijos ir netikėtumų. Jie patys tai savikritiškai pripažįsta ir mus laiko labai organizuota ir tvarkinga tauta, sakydami, kad už tai ypatingai mus gerbia ir būtent to organizuotumo ir tvarkos nori iš mūsų pasimokyti. Jie patys save su atlaidžia šypsena ironizuoja už nuolatinį vėlavimą, išankstinių susitarimų nesilaikymą. Taigi, šio vizito metu mūsų mieli draugai tikrai turėjo progą pasimokyti europietiškų tradicijų, nes mes visi kartu atkakliai siekėme, kad būtų maksimaliai laikomasi iš anksto parengtos ir abipusiai patvirtintos programos. Be abejo, paklaidų ir nukrypimų būta, bet suplanuotąją programą įvykdėm pilnai ir net su kaupu.

– Kokių įspūdžių parsivežėte iš  Zestafonio mokyklų?

– Ne visuose renginiuose visa grupė buvome kartu. Teko išsidalinti ir mažesnėmis grupelėmis, nes buvome susiplanavę aplankyti daugybę įstaigų. Kai mus vėl surinkdavo į vieną būrį, emocijos liedavosi per karštus. Ir visada tik teigiamos. Visur tauragiškiai būdavo sutinkami kaip ypatingi svečiai: su gėlėmis, plakatais, vėliavomis, su muzika ir dainomis, su mokinių, pasipuošusių tautiniais rūbais rikiuotėmis, mokinių išmoktomis lietuviškomis dainelėmis ar eilėraščiais. Visur šypsenos ir begalinis noras bendrauti, pasikalbėti, nusifotografuoti. Kiekvienoje mokykloje po renginių  – vaišių stalai, kurių vaizdus facebooke pamatę tauragiškiai gali susidaryti vaizdą, kad ten ištisinė puota. Suprantu, kad ir mūsų kraštiečiams iš pradžių tai atrodė keista, bet juk tokia šios šalies  šventa tradicija – negalima išleisti nepavaišinto svečio. Tai nereiškia, kad rankose laikomą taurę su nestipriu vynu būtina ir išgerti. Niekas neverčia, nes čia kur kas svarbiau išklausyti jų nuoširdžiai sakomus tradicinius tostus už Dievą, už Tėvynę, už šeimą, už draugus, už taiką, už meilę, už mirusius, už svečius. Net mokiniai mokomi tostų meno, tačiau, kaip nebūtų keista, nuo girtumo šlitinėjančių gruzinų ten kaip ir neteko matyt.

Smagu buvo, kad didelio susidomėjimo sulaukė tarptautinė Tauragės ir Zestafonio  švietimo darbuotojų konferencija, į kurią atvyko garsių profesorių iš Kutaisio ir Tbilisio, dalyvavo ir Gruzijos švietimo ministerijos atstovė. Konferencijos metu pasirašytas susitarimas dėl Tauragės atstovų delegavimo į Tbilisyje vyksiančią kitą tarptautinę konferenciją, skirtą švietimo istorijos  klausimų analizei.

Natūralu, kad Gruzija, siekdama vystyti savo šalies turizmą, visiems svečiams bando įkvėpti noro ir motyvacijos atvykti į šią šalį turistų vaidmenyje. Po visų dalykinių susitikimų, po stebėtų ir pravestų pamokų, mums parodytieji įspūdingi turistiniai objektai, manau, ne vieną tauragiškį paskatins vykti į Gruziją su šeimomis, su draugais ir kolegomis, o gal net ir su savo mokiniais. O ką jau ir bekalbėti apie lietuvių atvykimo proga surengtus specialius gruziniškų dainų bei šokių koncertus, po kurių plodavome atsistoję. Beje, kaip ir jie mums, nes mes irgi buvome parengę nedidelį kolektyvinį siurprizą: šokome, dainavome, juokavome. Į jungtinį atsisveikinimo koncertą atvyko visa eilė kolektyvų net ir iš aplinkinių miestų. Taigi, pabūti tokiame šurmulyje, tokiame aplinkinių dėmesyje bei meilėje - tai savotiškas kultūrinis šokas, kuris atmintyje išlieka visam gyvenimui.

– Kuo Jus asmeniškai ir apskritai tauragiškius taip traukia Gruzija?

– Ne tik tauragiškius, visus lietuvius...Niekam ne paslaptis, kad dar niekas nerado  ir nežino priežasčių, kodėl šios dvi tautos nuo senų laikų taip myli ir gerbia vieni kitus. Žinau daug Lietuvos miestų, turinčių ryšius su Gruzija ir nuolat savęs klausiančių to paties, todėl turėkime kiekvienas savo atsakymo versiją.

Viena iš versijų – mes, kaip ir gruzinai, esame labai emocionalūs, mokame ir galime būti spontaniškai geri ir kilnūs. Štai vienas iš akivaizdžių įrodymų, kurio tikrai nepamiršiu. Mums labai nuoširdų koncertą surengė Zestafonio neįgaliųjų vaikų centras „Orioni“. Jaudino iki ašarų vaikų trispalvės aprangos ir lietuviškai atliktos dainelės, prasmingi mokytojų žodžiai. Aš  nė nepajutau, kaip ir kada visa grupė operatyviai susiorganizavo ir surinko gan nemažą pinigų sumą, kurią visi kartu po koncerto įteikėme šiam kolektyvui. Kaip vėliau man prisipažino maloniai nustebinta šio centro vadovė, ta suma jiems tapo labai reikšminga parama ruošiantis vykti į tarptautinį projektą Lenkijoje.

– Ką Jums reiškia suteiktas Zestafonio Garbės pilietės vardas?

– Vis dar tą patį, ką ir tuomet, kai man šis vardas buvo suteiktas – didelį įpareigojimą ir atsakomybę. Aš net ir gruzinų kalbą bent jau šiek tiek pramokt pasiryžau, nes matau, kaip jie bando mokytis lietuviškai. O kalbant apie bendravimą, tikrai nesinorėtų, kad mes, tauragiškiai, apsiribotume suvokimu, kad Gruzija – tik puikus kraštas turizmui, nesinorėtų, kad pradėtume piktnaudžiauti mūsų draugų gruzinų svetingumu ir nuoširdumu, todėl ir  jaučiu tą įsipareigojimą nuolat dirbtibei draugijos veiklą organizuoti taip, kad bendravimas tarp Tauragės ir Zestafonio įgautų kuo daugiau platesnių prasmių, vertingo vidinio turinio ir abipusės patirties pačiose įvairiausiose gyvenimo srityse. Man labai džiugu, kad ir po šio vizito kartu vykusieji nepasakėme vieni kitiems ,,Atia, buvo smagu, iki kitos kelionės!“. Mes susitarėme rinktis vizito apibendrinimui, tolimesnių bendrai išgeneruotų idėjų bei darbų aptarimui ir suplanavimui. Sužinoję, ko iš mūsų tikimasi ir kuo galime būti naudingi, kuo galime padėti savo draugams bei kolegoms, kartu su kolegomis mokytojais ir su Tauragės rajono savivaldybės administracija tikrai darysime viską, kad savo draugų Gruzijoje nenuviltume.

Dėkojame už pokalbį. 

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.