Žūklės museline filosofija: sugavai – paleisk
Įkelta:
2016-10-04
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas

Autorės ir Edgaro Jurgilo Facebook profilio nuotraukos

,
Nuotrauka

Žūklė museline meškere (angl. flyfishing, – red. past.) – tai ir menas, ir sportas, ir filosofija. Per dešimtmetį ištikimi šiam hobiui Edgaras Jurgilas ir Tadas Dargis Pagramančio regioniniame parke rengia edukacinius   užsiėmimus, moko vaikus žvejybos museline meškere subtilybių, mėtymo technikos, muselių rišimo meno. Žvejai siekia šviesti visuomenę aplinkosaugos temomis – visą pagautą laimikį jie paleidžia, to paties moko ir vaikus.

„Tauragės žinių“ žurnalistę Edgaras J. pakvietė iš arčiau susipažinti su šia netradicine žūkle – apsiginklavę bridkelnėmis, meškere ir polaroidiniais akiniais briste patraukėme Akmena – prieš srovę.

– Taip eidami užeiname žuviai už nugaros, nes ji plaukia statmenai srovei, – žvejų gudrybėmis dalinosi Edgaras.

Polaroidiniai akiniai nuo saulės žvejojant šiuo būdu būtini, mat kitaip neįžiūrėsi vandens paviršių skrodžiančios muselės, anei ją medžiojančios žuvies. Kita būtina įranga – neperšlampančios kelnės su batais (bridkelnės), nes žūklė dažniausia vyksta brendant vandeniu. Be abejo, reikalinga žvejybai paruošta muselinė meškerė su specialiu valu ir imitacinės muselės, surištos ant kabliuko, kurias žvejai dažniausiai riša patys, mainosi tarpusavyje arba įsigyja žūklės reikmenų parduotuvėse. Kaip tvirtino muselininkai, imitacinių muselių rišimą drąsiai galima priskirti menui. Jos rišamos iš įvairių plūdrių medžiagų – plunksnų, žvėrių kailių, panaudojant specialią įrangą.

Nuotrauka

–Tarp  muselininkų turime tokią nerašytą taisyklę, jei į renginį pas mus ateina naujokas, visi padovanojame jam po vieną muselę pradžiai, – apie žvejų draugiškumą pasakojo Tadas.

Žvejybos technika nėra paprasta – yra daugybė būdų užmesti meškerę, priklausomai nuo to, kokioje upės vietoje – rėvoje ar užutėkyje žvejojama, kokią žuvį norima pagauti. Taisyklingai išlavinti judesius galima tik padedant profesionalui, tam prireikia ne vienerių metų. Tačiau, pasak žvejų, rezultatas vertas pastangų – žvejyba museline – vienas nuostabiausių laisvalaikio praleidimo būdų.

Žūklaujant šiuo būdu, upe dažnai nueinama dešimtys kilometrų, grožintis gamtos vaizdais, ieškant neatrastų vietų ir žuvų slėptuvių. Tai neabejotinai aktyvi fizinė veikla – tiek bridimą vandeniu, tiek nuolatinį valo mėtymą galima drąsiai priskirti sportui, nekalbant apie valandų valandas praleistas gryname ore – laikas čia, regis, nebeegzistuoja. 

– Museliavimas yra ir hobis, poilsis, ir filosofija. Esmė yra net ne pati žvejyba. Labiau koncentruojamasi į mėtymą, muselių rišimą, buvimą gamtoje. Dažnai net žuvies dydis nėra svarbu – svarbiau žuvies medžioklė, azartas. Museline sugaunamos žuvies dydis dažnai būna mažesnis, nei žvejojant kitais būdais. Žvejojant museline nuo vandens paviršiaus, gali matyti pačią žuvį, gaudančią imitacinį vabzdį – tai yra nepakartojamas grožis, – užsidegimu dalijosi Tadas ir Edgaras.

Nuotrauka

Ši žūklė ypatinga dar ir tuo, kad gaudomos specifinės žuvų rūšys – dažniausiai kiršliai, upėtakiai, šlakiai, lašišos. Šios žuvų rūšys yra saugomos, jų žvejyba griežtai reglamentuojama – žvejoti galima tik tam tikrose vietose tam tikru metų laiku, įsigijus leidimą. Akmenoje žvejoti galima iki rugsėjo pabaigos, Jūroje – nuo Nemuno iki užtvankos – iki spalio 15 dienos. Vėliau prasidės lašišinių žuvų nerštas. Nors pagal žvejybos licencijos taisykles galima pasiimti iki 3 lašišinių žuvų per dieną, Tadas su Edgaru laikosi savos filosofijos: sugavai – paleisk. To paties moko ir kitus.

Žvejų teigimu, norint nelikti it musę kandus, reikia nemažai biologijos žinių – išmanyti šių žuvų rūšių gyvenimo būdą, įpročius ir fiziologiją, žinoti, kokia musele galima jas suvilioti tam tikru metų laiku. Jei žuviai nepatiks masalo spalva ar forma, kibimo tikėtis neverta. Taip pat reikia žinoti, kokiose vietose žuvys laikosi tam tikru metų laiku, pavyzdžiui, didesni upėtakiai rudeniop, nusekus vandeniui, slepiasi užutėkiuose, kai tuo tarpu vasarą mėgsta pliuškentis upės rėvose – kur daugiau deguonies. Kiršliai, anot Edgaro, nėra baikšti žuvis. Upėtakį jau reikia medžioti.

Tauragės regione pagrindinės muselinei žvejybai tinkančios upės yra Jūra, Akmena, Šešuvis, Ančia. Jūra ir Akmena yra įžuvinamos pagal Aplinkos ministerijos  žuvų įveisimo programas. Įleidžiama šlakių, upėtakių. Kiršliai, pasak žvejų, veisiasi patys. Muselininkų teigimu, ypač Akmena traukia entuziastus iš visos Lietuvos – čia gali sutikti ir vilniečių, ir atostogoms grįžusių emigrantų, pamėgusių museliauti. Šios žvejybos tradicijos ypač gajos Norvegijoje, Švedijoje. Jūra taip pat anksčiau buvusi žuvingesnė. Dabar reikalus esą gadina užtvanka, tačiau, žvejų tvirtinimu, ten ruošiamasi įrengti žuvitakį, kad šlakiai ir lašišos galėtų laisviau migruoti.

Pasak Tado ir Edgaro, Tauragėje muselinės entuziastų nėra daug.  Tikrai šiam hobiui atsidavusius žmones galima suskaičiuoti ant rankos pirštų. Mėgėjų yra daugiau. Tačiau Lietuvoje yra bent keturi stiprūs muselininkų klubai: Klaipėdos „Verpetas“, Kauno museline.lt bei du Vilniaus – flyfishing.lt ir „Merkys“. Tauragiškiai aktyviai bendrauja su „Verpeto“ klubu, dalyvauja mėtymo ir žūklės čempionatuose.

Praėjusią savaitę startavo nauja edukacinė Pagramančio regioninio parko direkcijos programa „Muselinė žvejyba Akmenoje“. Pirmieji su programa susipažino Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos NVŠ programos „Pažink Pagramančio regioninio parko vertybes“ mokiniai ir jų vadovė. Tadas ir  Edgaras mokė vaikus rišti museles, meškerės užmetimo technikos, pasakojo apie žvejybos filosofiją.

– Nuvažiavau į regioninį parką ir pastebėjau, kad trūksta, tiksliau visiškai nėra informacijos apie tai, kad Akmena yra viena iš elitinių upių muselinei – karališkos žuvies – kiršlių, upėtakių žvejybai. Taigi pasiūlėme savo pagalbą vykdant švietėjišką veiklą Pagramančio regioniniame parke, – apie idėją mokyti museliavimo paslapčių pasakojo Edgaras. 

Žvejai turi ir daugiau planų – ateityje teikti žvejybos gidų paslaugas tauragiškiams, miesto svečiams, gal net užsienio turistams.

Nuotrauka

 

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.