Diena su… amatininkais
Įkelta:
2016-01-28
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Tradicine tampančios rubrikos herojų šįkart būta nemažai – žurnalistė lankėsi Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre, kur vykdoma daugybė įvairių veiklų. Susitikimo dieną šiame centre muilo apvėlimo proceso mokėsi ir vienos įstaigos kolektyvas.

Mokymai derinami prie artėjančių švenčių

Norkaičiuose buvau vos du kartus, tad Tradicinių amatų ir etnokultūros centrą radau ne iškart: nors pastatas nemažas, tačiau kiek atokiau nuo pagrindinio kelio. Prie durų mane pasitiko centro vadovė Lina Lasauskaitė.

– Stalai jau paruošti, priemonės sudėtos. Laukiam atvykstančių žmonių, – linksmai pasakojo L.Lasauskaitė.

Tradicinių amatų centro vadovė sakė, kad visos edukacijos atvykstančioms grupėms siūlomos pagal sezoniškumą ir atsižvelgiant į didžiąsias metų šventes. Artėjant Užgavėnėms, galima išmokti pasidaryti kaukę, prieš Velykas – išmokti puošti margučius taip, kad turbūt niekas gražumu nenurungtų.

– Turime daug edukacijų, tačiau ne visomis žmonės domisi. Gal tiesiog daugeliui aktualiau išbandyti ką nors naujo. Kad neilgai užtruktų mokymosi procesas, bet būtų galima panaudoti ateityje. Daug informacijos ir nuotraukų stengiamės pateikti savo profilyje socialiniame tinkle „Facebook“ – dažnai būtent tai ir sudomina būsimus lankytojus, – kalbėjo etnokultūros centro vadovė.

Veliam muiliukus

Tądien, kai centre viešėjo „Tauragės žinių“ žurnalistė, susirinkęs draugiškas darbo kolektyvas su šeimos nariais buvo nusprendęs mokytis muiliukų apvėlimo meno. Po to dar ir liaudiškų šokių pramoko.

Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro darbuotojos svečiams paruošė stalą – patiesė plėvelę vietoj puošnios staltiesės, pridėjo daugybę spalvotos vilnos gumulėlių ir kiekvienam asmeniškai – po muilo gabalėlį.

Pirmas man kilęs klausimas – kam reikia apvelti muiliuką vilna? Juk galima įdėti į maišelį, suvynioti į dovanų popierių. Dabar tiek vargo „supakuoti“, o po to dar ir išpakuoti...

– Tokį muiliuką galima naudoti duše kaip plaušinę. Apvelti galima įvairios spalvos vilna, pridėti gražių raštų ir kitaip papuošti. Pabaigus darbą, tokį muiliuką tikrai nebus gėda padovanoti kam nors ar naudoti savo reikmėms. Beje, jį panaudojus, galima tiesiog dėti ant vonios krašto – nugręžus vilną jis nevarva, kaip paprastai daro drėgnas muilas, – paaiškino L. Lasauskaitė.

Nuotrauka

Legenda apie pirmąjį veltinį

Edukacijos pradžia – legenda apie pirmąjį veltinio kilimą. Pasirodo, veltinis minimas jau nuo Nojaus arkos laikų. Sakoma, kad laive buvo suvaryta daug avių, kurių vilna krito ant grindų ir gyvūnai ją patys trypė. Tik jas išginus iš laivo pastebėta, kokį gražų kilimą jos sutrypė... Kiek to grožio iš tiesų tuomet buvo – istorija nutyli, bet bent jau išmokome velti veltinius.

Susirinkę lankytojai su malonumu pasiraitojo rankoves. Net vyrai nepabūgo užsidėti rožinių prijuosčių ir kibti į darbus. Centre dirbančios moterys paslapčia papasakojo, kad dažnai tokiuose mokymuose dalyvaujantys vyrai lieka tik stebėtojais – esą tai moteriškas darbas. Visgi darbams įpusėjus paaiškėjo, kad vyrams sekėsi labai neprastai – tvirtos rankos veliant vilną ant muiliuko turi savų privalumų.

– Galite pastebėti, kad turintys tvirtą ranką suvelia greičiau. O su moterišku lengvu „patapšnojimu“ nelabai kas gausis, – paaiškino Norkaičiuose dirbanti rankdarbių meistrė Roma Lekutienė.

Amatų – gausybė

Tradicinių amatų centre mokoma ne tik velti vilną. Dažnai lankytojai užsuka pabandyti išsikepti tikros naminės duonos, kokią kepdavo mūsų močiutės. Norkaičiuose stovi krosnis-duonkepė.

– Mokome daugelio įvairių dalykų. Nežiūrint sezoniškumo, galime pamokyti pynimo iš vytelių ir karklų. Taip pat darome įvairiausius karpinius, kuriais galima puošti namus, veriame karoliukus. Turime audimo stakles, tačiau tai yra darbas vienam žmogui, tad galime tik parodyti, kaip viskas daroma ir leisti kiekvienam lankytojui pabandyti išausti po kelias eilutes. Galimybės kiekvienam išausti po juostą, deja, neturime – nėra tiek vietos, kad visiems staklių pristatytume. Panaši problema ir su medžio apdirbimu – nėra, kur staklių pastatyti. Tačiau pakviestas edukacijose mielai dalyvauja medžio drožėjas, kuris moko, kaip pasigaminti įvairių paprastesnių dirbinių, – pasakojo R. Lekutienė.

Planuoja sėti arbatžoles

Darbščios Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro darbuotojos neapsiriboja vien lankytojų švietimu. Kadangi stengiamasi išsaugoti senąsias tradicijas, tai pavasarį planuojama sėti nedidelį darželį su arbatžolėmis. Taip pat planuose – inkilų kalimas.

– Visus atvykusius vaišiname žolelių arbata. Tikimės, kad jau kitais metais lankytojai vaišinsis mūsų pačių rankomis nuo pat sėklos užaugintu karštu gėrimu, – džiaugėsi centro vadovė.

Anot L. Lasauskaitės, amatų mokytis atvykusiems kolektyvams čia neleidžiama užsisėdėti.

– Mokome juos tautinių šokių. Taip ir smagiau, ir šventiškiau – padarome darbelį ir einame pajudėti. Šįkart atvykęs didelis kolektyvas iš bendruomenės išsinuomojo salę, kur po vėlimo bei trumpos tautinių šokių pamokėlės norėjo pasivaišinti. Pagal specialų užsakymą iškepėme didžiulį tradicinį bulvių plokštainį, – pasakojo L. Lasauskaitė, ieškodama savo lininės suknelės lietuvių liaudies šokių pamokėlei.

Kol iš Tauragės atvykęs kolektyvas šoko, centro darbuotojos jau besitvarkydamos papasakojo ir apie kitus centro užsiėmimus. Birutės Jasaitienės vadovaujamas „Miltaujos“ kolektyvas dažnai kviečiamas į rajone vykstančias šventes ir renginius. Mielai priimamas ir jos vadovaujamas vokalinis ansamblis „Vakaras“.

– Dažniausiai žmonės įvairius mokymus užsisako prieš didžiąsias šventes, kai nori tradiciškai papuošti namus, ko nors naujo išmokti ar prisiminti, kaip tai darė močiutės. Tačiau turiu pasidžiaugti, kad mus vis dažniau aplanko ir per asmenines šventes ar mokyklinukų grupės bei darbo kolektyvai, štai, kaip šiandien, – atsisveikindama kalbėjo centro vadovė Lina Lasauskaitė.

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.