Operacijos „Vesna“ metinės: skaudi ir nepamirštama istorija
Įkelta:
2023-05-26
Nuotrauka
vesna
Nuotraukos autorius:
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
,
Nuotrauka
vesna
Nuotraukos autorius:
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
,
Nuotrauka
vesna
Nuotraukos autorius:
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
,
Nuotrauka
vesna
Nuotraukos autorius:
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
,
Nuotrauka
vesna
Nuotraukos autorius:
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
,
Nuotrauka
vesna
Nuotraukos autorius:
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
informacija@taurageszinios.lt
A
A

Šiemet sukako 75 metai nuo masinio Lietuvos gyventojų trėmimo į Sibirą 1948 m. gegužės 22–23-iąją, vadinto operacija „Vesna“ (iš rusų k. pavasaris). Tremties ir rezistencijos muziejus ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Tauragės filialas surengė masinio Lietuvos gyventojų trėmimo į Sibirą minėjimą.

Renginys prasidėjo Šv. Mišiomis Tauragės Švč. Trejybės bažnyčioje. Po jų skvere prie Švč. Trejybės bažnyčios Konstantino Glinskio teatras iš Jurbarko (režisierė Danutė Budrytė-Samienė) dainomis ir eiliuotais posmais pagerbė tremtį patyrusius mūsų šalies žmones. Kalbėjo Tauragės rajono savivaldybės vicemerė Andžela Jakienė ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Tauragės filialo valdybos pirmininkas Antanas Stankus.

Vėliau renginio dalyviai nuvyko į Tauragės geležinkelio stotį, iš kurios į tremtį buvo gabenami tauragiškiai ir uždegė žvakutes geležinkelio stoties perone.

Tremties minėjimą organizuoti padėjo Tauragės Švč. Trejybės parapija, Tauragės kultūros centras, šauliai ir jaunieji šauliai.

Pasak Tremties ir rezistencijos muziejaus vedėjo Raimondo Matemaičio, Lietuvos gyventojų trėmimo operacija prasidėjo tuometinei sovietų valdžios ministrų tarybai 1948 m. vasario 21 d. priėmus visiškai slaptą nutarimą ištremti 12 tūkstančių Lietuvos gyventojų šeimų.

Operacija „Vesna“ Lietuvoje buvo vykdoma nuo 1948 m. gegužės 22 d. nakties iki gegužės 23 d. vakaro. Per ilgus metus gyventojų sukauptas turtas buvo konfiskuojamas ir labai dažnai grobstomas partinių aktyvistų, kariškių, stribų. Nors kiekvienai šeimai oficialiai buvo leidžiama pasiimti tam tikrą kiekį maisto, drabužių bei namų apyvokos daiktų, šio leidimo nesilaikyta, kadangi neduota laiko susiruošti, o sunkvežimių priekabose trūko vietos. Šio trėmimo metu iš Lietuvos į tolimus atšiauraus klimato sovietų sąjungos regionus buvo ištremta apie 40 tūkst. žmonių, iš jų beveik 11 tūkst. vaikų, apie 16 tūkst. moterų, 5 tūkst. vyresnių nei 60 metų asmenų. 

Organizuojant trėmimą buvo pasitelktos atitinkamos pajėgos – ne tik Lietuvoje jau stovėjusi vidaus kariuomenės 4-oji divizija, bet ir pritraukta papildomų pajėgų. Įtrauktas ir visas MGB, MVD darbuotojų aparatas, dalyvavo ir vietiniai vadinamieji stribai, partiniai sovietiniai įvairaus lygmens aktyvistai. Jungtinės pajėgos suiminėjo žmones, gabeno į geležinkelio stotis, grūdo į gyvulinius vagonus. 

Vėliau tremtiniai buvo vežami į numatytas vietas. Kelionė trukdavo 2–4 savaites žmogaus orumą žeminančiomis ir gyvybei pavojingomis sąlygomis. Vežimo metu žmonės mirdavo – daugiausia kūdikiai bei seneliai. Atvežti į tremties vietą žmonės dažnai patys turėjo susirasti, kur įsikurti. Iš tremtinių liudijimų matyti, kad daugelyje vietovių jų atvykimui nebuvo pasiruošta, tad teko patiems iš lentų statytis barakus. kuo.

Dabartinio Tauragės rajono teritorijoje (priminsiu, kad 1948 m. buvo kitoks teritorinis administracinis suskirstymas – Tauragės apskritis ir valsčiai. Tauragės rajonas dabartinėse administracinėse ribose yra nuo 1962 m.) turime duomenis apie 824 sovietinės valdžios 1948 m.  represuotus asmenis. 740 šių žmonių buvo ištremti, o 80 suimti ir įkalinti kalėjimuose bei priverčiamojo darbo stovyklose – lageriuose. Tai pats didžiausias per metus represuotų tauragiškių skaičius per visą sovietinės okupacijos laikotarpį. Keturi tauragiškiai sovietinių okupantų buvo nužudyti Lietuvoje, dar keturi mirė vežami į tremtį. Net 671 tauragiškis tais metais buvo nugabentas į Rusijos federacijos Irkutsko sritį Sibire – 661 tremtinys ir 10 kalinių. Antrąją vietą šiose kraupiose varžybose užėmė Rusijos Federacijos Tomsko sritis Sibire – ji ,,priėmė“ 73 tremtinius. Trečiojoje, ,,prizinėje“, vietoje – Rusijos Federacijos europinės dalies šiaurėje esanti Komija, kurioje tais metais buvo įkalinti 36 tauragiškiai. 

Trėmimai arba deportacijos – priverstinis gyventojų iškeldinimas iš nuolatinių gyvenamųjų vietų ir įkurdinimas tolimuose, retai apgyvendintuose, atšiauriu klimatu pasižyminčiuose regionuose – represinė priemonė, kuri nuo 1930 m. buvo plačiai taikoma įvairioms tuometinės sovietų sąjungos gyventojų socialinėms bei etninėms grupėms. Trėmimais buvo siekiama pašalinti sovietų valdžiai priešiškai nusiteikusius asmenis, užvaldyti jų turtą, aprūpinti darbo jėga atokius SSRS regionus, pakeisti okupuotų valstybių gyventojų etninę sudėtį. 1940‒1941 m. ir 1945‒1953 m. sovietų valdžia ištrėmė apie 135,5 tūkstančio Lietuvos gyventojų. 

Po sovietų sąjungos diktatoriaus Stalino mirties pradėta leisti tremtiniams ir politiniams kaliniams vykti į tėvynę. 1948 m. į Lietuvą grįžo 610 ištremtų ar įkalintų asmenų iš dabartinio Tauragės rajono teritorijos. Tremtyje bei kalėjimuose ar lageriuose mirė 99 tauragiškiai. Į Lietuvą negrįžo 20, nežinomas 91 žmogaus likimas iš tų, kuriuos žiauri lemtis ištiko prieš 75-erius metus, 1948-aisiais. 

Nuotrauka
B. Baltrušaitytės bibliotekos nuotrauka
B. Baltrušaitytės bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Penktadienį naujose patalpose duris lankytojams atvėrė Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Augusto Vymerio filialas. Prieš tai biblioteka buvo įsikūrusi Aerodromo gatvėje esančioje „Aušros“ progimnazijoje.
Nuotrauka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-09-25
Ketvirtadienio vakarą Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko renginys „Skaitymai ant laiptų“. Dalyvavo jaunosios kartos prozininkė, scenaristė, literatūrinių performansų atlikėja Lina Simutytė ir Jaunųjų filologų konkursų, Jaunojo jotvingio premijos laureatas, poetas bei Lietuvos rašytojų sąjungos narys Nerijus Cibulskas. Informacija dalijasi B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka.
Nuotrauka
paroda
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-09-23
Rugsėjo 28 d. sukanka 35-eri metai, kai 1988 m. Tauragėje įsikūrė Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinė grupė. Šios istorinės organizacijos gimimo vieta – biblioteka – tapusi savotišku sąjūdiečių štabu. Čia vyko susirinkimai, diskusijos, čia gyventojai siuntė laiškus su klausimais ir siūlymais, čia buvo rajono sąjūdiečių leidžiamo laikraščio „Mūsų žinios“ būstinė. Į biblioteką buvo pristatoma visa sąjūdžio spauda, rūpinamasi leidinių platinimu.
Nuotrauka
taurage is virsaus
Petro Vaičaičio nuotrauka
Įkelta:
2023-09-17
Į rudenėjančią Tauragę vėl sugrįžta žydų istorijos ir kultūros dienos „Štetlas Tauragėje“. Per įvairiausias veiklas siekiama atskleisti žydų kultūros įvairovę, turtingumą, jos regioninį savitumą ir svarbą vietos bendruomenei. Šiais metais jos dedikuojamos Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-iui.
Nuotrauka
kolekcininkai
Lietuvos olimpinės kolekcininkų asociacijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-09-12
Tauragės bendruomenių namuose – unikali galimybė prisiliesti prie olimpinės Lietuvos istorijos. Lietuvos olimpinės kolekcininkų asociacijos (LOKA) nariai rugsėjo 14 dieną, 16 val., organizuoja švietėjišką renginį, kuriame susitiks ir bendraus tiek su mokiniais, tiek su sportui neabejingais gyventojais.
Nuotrauka
renginiai
Įkelta:
2023-08-23
Paskutinį kartą, prieš 16 metų minint Tauragės 500 metų gimtadienį, Jūros upės saloje įvykęs koncertas šiemet, Lietuvos kultūros sostinės metais, vėl sugrįžta į tą pačią vietą. Unikalioje Jūros upės vietoje įsikurs atvira, 10 metrų skersmens scena. Prožektorių ir Jūros upės ošimo apsuptoje scenoje suskambės du įsimintini muzikiniai koncertai, kuriuos dovanoja tarptautiniai – Tauragės muzikos ir Džiazo festivaliai.  
Nuotrauka
trepai
„Tauragės radijas“/ Linos Buchlickajos-Lauciuvienės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-15
Trepų kaimo bendruomenė organizuoja jau tradicine tapusią vasaros šventę „Šakomis į dangų, šaknimis į žemę“. Rugpjūčio 19-ąją 15-ąjį gimtadienį švenčiančios bendruomenės svečius pasitiks puiki nuotaika ir dar puikesnė muzika.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-09
Jei žiūrėjote Netflix serialą „Oranžinė – tai nauja juoda“ (Orange Is The New Black), animacinį filmą šeimai „Batuotas katinas Pūkis: paskutinis noras“ (Puss in Boots: The Last Wish), girdėjote ir Moreno muziką. Savo originaliu džiazo, bliuzo, 1960-ųjų roko ir soulo skambesiu atlikėja pakerėjo klausytojus nuo Lotynų Amerikos iki Europos. Jos paklausyti galite ir išvažiuojamajame Tauragės džiazo festivalio koncerte Panemunės pilyje ketvirtadienį, rugpjūčio 10-ąją. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-07-25
Eugenijų Kavaliauską galima drąsiai vadinti vienu geriausiu visų laikų Tauragės fotografu. Pirmiausiai jis gilinasi į fotografuojamą temą, kaupia žinias, o tik po to imasi fotoaparato. Tokia kūrybos filosofija Eugenijui leidžia laimėti pasaulinius apdovanojimus.  Jo fotografijos užburiančios, bet dar labiau pakeri charizmatiški gyvi pasakojimai apie fotografuojamus gamtos objektus. Jo galima klausytis valandų valandas.
Nuotrauka
bijotu festivalis
Organizatorių nuotrauka
Įkelta:
2023-07-20
Visa tai suvienyti gali tik „Bijotų dvaro festivalis“. Skamba keistai ir netikite? Atvykite į Bijotus liepos 22-ąją ir įsitikinsite, kad galima suderinti, apjungti ne tik tai, bet ir daugelį kitokių pramogų.
Nuotrauka
graficiai
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-07-18
Įgyvendinant projektą „Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023“ Tauragės Pilies aikštėje ant V. Kudirkos g. 2A pastato sienų atsirado naujas grafitį piešinys. Šis meno kūrinys įkvėpė naujos gyvybės miesto erdvėms ir liudija, kad Tauragė puoselėja istoriją, kūrybiškumą ir beribę jaunimo vaizduotę.
Nuotrauka
dixie hot licks
Organizatorių nuotrauka
Įkelta:
2023-07-14
Liepos 15-ąją, per patį vidurvasarį, į pilies aikštę ir vėl kviečia Tauragės džiazo festivalis. Vakare aikštės scenoje pasirodys diksilendas iš Čekijos „The Dixie Hot Licks“. Festivalio pradžioje Kartų parke prie Zumpės planuotas pasirodymas keičia lokaciją ir yra perkeliamas į miesto centrą. 
Nuotrauka
krasto muziejus
Remigijaus Daugalo nuotrauka
Įkelta:
2023-07-12
Žvilgsniu iš aukštybių aprėpti plačias Tauragės apylinkes – vietiniai žmonės ir keliautojai laukia dienos, kai galės užlipti į naująjį Pagramančio apžvalgos bokštą. Tačiau liepos mėnesį atidaroma regykla – tik viena iš daugybės priežasčių, kodėl šiame krašte verta praleisti įsimintiną ir turiningą savaitgalį ar ilgiau. 
Nuotrauka
dziazas
Organizatorių nuotrauka
Įkelta:
2023-07-11
Jau rytoj, liepos 12-ąją, 18 valandą, Tauragės geležinkelio stotyje koncertuos trys muzikantai, atstovaujantys Lietuvą, Malaiziją ir JAV – „Sherman, Jutas, Nick Trio“.
Nuotrauka
Tauragės KC Skaudvilės skyriaus literatų klubo Laiko lašai (3).jpg
Organizatorių nuotrauka
Įkelta:
2023-06-28
Ar žinote, kad pirmieji teatrų festivaliai, sueigos ir įvairūs teatralų susibūrimai buvo pirmųjų Olimpinių žaidynių Graikijoje dalis? Jau tuomet, VIII a. pr. m. e., tarpusavyje varžėsi trijų mūzų – Melpomenės, Kaliopės ir Talijos – globotiniai. Tačiau per beveik tris tūkstančius metų varžytuvės virto teatrų šventėmis. Viena tokių – Bijotų dvaro festivalio Teatrų sueiga – teatralus ir žiūrovus sukvies liepos 1-ąją prie Baublių muziejaus kluono.
Nuotrauka
tauru pilis
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-27
Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną Tauragė valstybės susivienijimo šventę paminės grandiozine istorine inscenizacija Taurų parke. Šventės organizatoriai kviečia švęsti Lietuvos gimtadienį ir žada įspūdingą ir netikėtą reginį.
Nuotrauka
petrines
Organizatorių nuotrauka
Įkelta:
2023-06-26
Žygaičiuose nuaidėjus jau tradicinei Petrinių šventei „Liepos kvepia medumi“ gražių prisiminimų liks visiems – ir atėjusiems pasiklausyti gražios gyvos muzikos, ir panorusiems tik pasižvalgyti, ir skanavusiems gardaus maisto, ir dalyvavusiems krepšinio turnyre.
Nuotrauka
nuotrauka
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-25
Tauragės kultūros centras dalijasi puikia žinia – kuriamas jaunimo choras.
Nuotrauka
jonines
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-06-23
Smagiausia vasaros šventė – Joninės – jau šįvakar. Šventiniai renginiai Tauragėje ir rajone startuos ankstyvą penktadienio vakarą.
Nuotrauka
pyvelie zaliuo
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-06-22
Birželio 16-ąją vyko respublikinis vaikų ir jaunimo folkloro festivalis „Pyvelie žaliuo“, kuriame dalyvavo per 200 dalyvių iš įvairių Lietuvos miestų – Tauragės, Klaipėdos, Šilalės, Kretingos, Kauno, Šiaulių. Prisiminti liaudies papročiai, dainos ir šokiai.