Tauragės žinios logotipas
Mokytojo keliu – įprastu ir kaskart nauju

Mokytojo keliu – įprastu ir kaskart nauju

Mokytojo darbas – tai pašaukimas, kūryba, mokymasis. Jovarų pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ritonija Galkauskienė, šį darbą dirbanti jau kone keturis dešimtmečius, o Jovarų mokykloje pasitinkanti septintąjį rugsėjį, savo darbo esmę nusako paprastai: mokyti, auginti, suprasti. Su mokytoja kalbėjomės apie jos profesinio kelio pasirinkimą, pedagogų džiaugsmus ir iššūkius.

– Ar nuo vaikystės svajojote būti mokytoja? Kada atradote savo pašaukimą, koks buvo kelias?

– Nuo vaikystės svajojau būti mokytoja. Kadangi turiu vyresnį brolį ir dvi jaunesnes seseris, joms pirmiausia teko mokytis „mano“ mokykloje. Tėtis buvo padirbęs lentą, ant kurios galėjau rašyti kreida ir buvau labai laiminga, kad turėjau dvi mokinukes, kurios noriai sėdėdavo mano pamokose, atidžiai klausydavosi išgalvotų istorijų, rašydavo, skaičiuodavo. Jas išmokiau skaityti, rašyti ir labai džiaugiausi, kad jos manęs klausė, gerbė ir buvo stropios mokinukės. Kai pačios pradėjo lankyti mokyklą, mano namų mokykla joms buvo nebeįdomi.

– Kiek laiko dirbate mokytoja, ar seniai dirbate Jovarų mokykloje? Kokia yra ši mokykla?

– Būdama pradinukė dalyvaudavau skaitovų konkursuose, mėgau šokti, vaidinti, įkalbėjau kiemo draugus surengti šventinį koncertą tėveliams. Kai mokiausi devintoje klasėje, į mūsų mokyklą (dabartinė „Šaltinio“ progimnazija) atėjo dirbti jaunas lietuvių kalbos mokytojas Eugenijus Šaltis, kurio įdomios pamokos nulėmė mano pasirinkimą.

1984 metais baigiau Šiaulių pedagoginį institutą ir pagal paskyrimą išvykau į Visaginą (tuometinį Sniečkų) dirbti tautinių mažumų mokykloje. Tuo metu tame mieste buvo tik kelios lietuvių kalbos mokytojos, mažai kas kalbėjo lietuviškai, tai buvo tarsi rusiška sala Lietuvoje. Sedulinos vidurinėje mokykloje, kuri buvo perorganizuota ir pavadinta „Atgimimo“ gimnazija, dirbau 30 metų. Per tiek metų daug kas keitėsi mūsų valstybėje, keitėsi ir Visaginas, tačiau visada norėjau grįžti į gimtąją Tauragę. Grįžusi į Tauragę dvejus metus dirbau Žygaičių gimnazijoje, o Jovarų pagrindinėje mokykloje šis rugsėjis man septintasis. Jovarų mokykla man ypač brangi, nes būdama ketvirtojo kurso studentė joje atlikau pedagoginę praktiką. Mokykla keičiasi, gražėja, kolektyvas darnus ir draugiškas. Čia gera ir smagu dirbti.

– Kas šiuo metu labiausiai neduoda ramybės?

– Šiuo metu labiausiai neduoda ramybės įvairios pertvarkos, reformos, straipsniai. Ypač glumina tokie straipsniai, kuriuose teigiama, kad kalboje vartoti įvairius keiksmažodžius – nieko blogo. (J. Jonutytė „Vartoti įvairius keiksmažodžius kalboje – nieko blogo...“).

– Ar tiesa, kad mokinių lietuvių kalbos lygis prastėja? Dažnai pabrėžiama, kad vaikų kalba tapo labai skurdi dėl technologijų. Ar pastebite tokią tendenciją?

– Knygos – žinių šaltinis. Kas draugauja su knygomis, tam lengviau reikšti mintis, to kalba vaizdinga ir sklandi. Technologijos yra puikus dalykas, bet viską reikia daryti su saiku.

– Žinau, kad dirbate su nuo karo pabėgusiais ukrainiečių vaikais. Papasakokite, kaip sekasi, kas sunkiausia.

– Su vaikais dirbti kartais būna sunku, bet įdomu, ir nesvarbu, kokios tautybės jie būtų. Vaikai yra vaikai. Vieni dirba, stengiasi, kiti į mokslą žiūri pro pirštus. Mokydamiesi ukrainiečiai kartojo, kad lietuvių kalba labai sunki, bet graži, aš tą patį jiems sakiau apie jų gimtąją kalbą.

– Sėkminga mokykla – tai trys viename: mokinys, tėvai, mokytojas. Ar jaučiate ryšį su tėvais, ar jie jus palaiko?

– Tėvai ir mokytojai turi bendrauti ir bendradarbiauti. Visada palaikiau glaudžius ryšius su mokinių tėvais, jaučiau jų palaikymą, suprasdavome vieni kitus, nes mūsų visų vienas tikslas, kad kiekvienas mokinys mokykloje jaustųsi gerai, kad mokykla būtų jų antrieji namai.

– Mokytojo profesija šiandien vertinama nevienareikšmiai. Mokytojai guodžiasi, kad yra nuvertinti, vaikai neretai skundžiasi, kad mokytojai nepatenkina jų lūkesčių. Kaip jaučiatės pati būdama mokytoja?

– Manau, kad mokytojo ir mokinio santykiai turi būti grįsti pasitikėjimu, supratimu, pagarba. Juk ne veltui liaudies išmintis sako; „Kaip šauksi, taip ir atsilieps“. Aš jaučiuosi puikiai būdama tarp savo ugdytinių. Tikiuosi, kad jie jaučiasi taip pat.

– Kaip manote – norint tapti geru mokytoju labiau reikalingas pašaukimas ar pedagoginės žinios?

– Norint tapti geru mokytoju, manau, reikalingas ir pašaukimas, ir pedagoginės žinios.

– Jei reikėtų trimis žodžiais nurodyti, ką jums reiškia mokytojo darbas, kokie tai būtų žodžiai?

– Mokytojo darbą nusakyčiau trimis veiksmažodžiais: mokyti, auginti, suprasti.

– Kiek laiko per dieną skiriate darbui? O kaip atsipalaiduojate, koks jūsų laisvalaikis?

– Sunku atsakyti į klausimą, kiek laiko per dieną skiriu darbui. Stengiuosi kiekvieną darbą atlikti iki galo. Kartais pavyksta greitai, o kartais paskubėti neišeina... Laisvalaikiu mėgstu skaityti, klausytis muzikos, spręsti kryžiažodžius, o labiausiai atsipalaiduoju nerdama vąšeliu.

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardas suteiktas – Daivai Genienei

Lietuvos Respublikos apsaugos ministerija, siekdama pagerbti sveikatos apsaugos darbuotojus už ilgametį ir nepriekaištingą darbą, ypač didelį indėlį plėtojant sveikatos apsaugą, sveikos gyvensenos propagavimą, plėtojant farmacijos pramonę, Lietuvos Respublikos, kaip sveikos valstybės, prestižo kėlimą bei aukštos kvalifikacijos sveikat

Nusipelniusių Lietuvos medikų apdovanojimuose pagerbta Tauragės ligoninės gydytoja Vitalija Cholomskienė

Gegužės 8 d., Kauno Nacionaliniame dramos teatre įvyko iškilminga Sveikatos apsaugos ministerijos organizuota Nusipelniusių Lietuvos medikų apdovanojimų ceremonija. Renginys subūrė šalies medicinos bendruomenę pagerbti ilgamečius profesionalus, kurių atsidavimas ir darbštumas palieka neišdildomą pėdsaką Lietuvos sveikato

Atvejo vadybos modelis psichosocialinę negalią turintiems asmenims: metiniai rezultatai ir patirtys

Gegužės 7d. Tauragės rajono savivaldybėje vyko Tauragės ir Marijampolės regionų atvejo vadybininkų renginys „Atvejo vadybos metodo organizavimo metinių rezultatų apžvalga. Pirmųjų metų patirtys“, sutelkęs gausų dalyvių būrį iš įvairių šalies savivaldybių. Renginio metu dalyviai dalijosi patirtimis, iššūkiais

Startuoja pavasarinė „Maisto banko“ akcija: pagalbos reikia 620 tūkst. žmonių

Jau 38-ąjį kartą visoje Lietuvoje rengiama „Maisto banko“ akcija parduotuvėse  prasideda šį penktadienį nuo 15 val. ir tęsis šeštadienį nuo 10 iki 19 val. Šiemet ji vyks 438 prekybos vietose, 78 miestuose ir miesteliuose, o paramą rinks ne tik iniciatyvos organizatorius „Maisto bankas“, bet i

Prieš teismą stos nužudymu kaltinamas tauragiškis

Kauno apygardos prokuratūros prokuroras surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo ir nužudymo pareikšti 36-erių Tauragės gyventojui. Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Kauno apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo perseki

Dėl nepalankių oro sąlygų yra galimybė pratęsti šildymo tiekimą

UAB Tauragės šilumos tinklai informuoja, kad nors šildymo sezonas oficialiai pasibaigė, esant nepalankioms oro sąlygoms (žemai oro temperatūrai, drėgmei ar komforto stokai), yra galimybė laikinai pratęsti šildymo tiekimą. Ką daryti, norint pratęsti šildymą?1. Prašymas administratoriui, surinkus gyventojų sutikimą

Knygą apie Putiną parašęs prancūzas Michel Eltchaninoff: Norėjau kuo greičiau perduoti žinią vakariečiams, kad Putinas nėra pokštas, ne tik įvaizdis

Vilniuje gegužės 21-22 dienomis vyksiančioje tarptautinėje Sacharovo konferencijoje pranešimą skaitysiantis filosofas iš Prancūzijos Michel Eltchaninoff sako: „Putinas įsitikinęs, kad Rusija yra imperija. Jis pats sakė, kad imperijos sienos „kvėpuoja“ – tai reiškia, kad jas galima keisti, galima „ž

Pavasarinė alergija kamuoja trečdalį gyventojų, tačiau gydosi ne visi – kuo tai gresia?

Kiekvieną pavasarį pradėjus žydėti medžiams ir augalams, žiedadulkių koncentracija ore ženkliai išauga, sukeldama alergines reakcijas jautriems asmenims. Ši problema kamuoja nemenką šalies gyventojų dalį – kone trečdalis jų (30 proc.) kasmet patiria įvairaus intensyvumo alerginius simptomus, rodo „Lietuvos draudimo"

Varžybos, kurių metu dalyviai leisis į įspūdingą, beveik 400 kilometrų maršrutą po Tauragės kraštą

Prie mikrofono - Rimgaudas Gruzdys, vienas organizatorių ir VšĮ „APK Motorsport“ direktorius. Kalbamės apie unikalų renginį Tauragėje – „Asfalto ir purvo nuotykis: Tauragės pavasaris 2025“. Kalbino Arūnas Graželiūnas. https://open.spotify.com/episode/0PxOiEnxRJUYIYBxicrjED  Gegužės 10 dieną, še&sca

Pokalbis su dailininke Areta Didžioniene. Apie drąsą pradėti kurti

Kalbamės su Tauragės kultrūos centro dailininke, edukatore Areta Didžioniene. Pokalbis sukosi apie... meną – tokį neaprėpiamą, tokį begalinį, įvairų ir nenuspėjamą.  https://open.spotify.com/episode/4OUP3Ies07Z29SJDn9Pen4 Kalbino Arūnas Graželiūnas. Tauragės kultūros centro nuotr.

Dovydas Pancerovas: didžiausia dovana, kai skaitytojas pagauna mano žaidimo taisykles

Penktadienį, Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje žurnalistas ir knygų autorius Dovydas Pancerovas pristatė savo knygą  „Pragaro vartai“.Prieš susitikimą bibliotekoje Dovydas Pancerovas apsilankė Tauragės radijo studijoje. Kalbėjomės apie romaną „Pragaro vartai“

Tauragėje demaskuoti narkotinių medžiagų platintojai ir pirkėjai

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai sėkmingai demaskavo narkotinių medžiagų platintojus bei pirkėjus. Kratų metu pareigūnai aptiko ir paėmė narkotinių bei psichotropinių medžiagų, taip pat grynųjų pinigų, įtariama, gautų iš nusikalstamos veikos. Balandžio 30 d. apie 17.40 val. Tauragėje, Bernotiškės gatvė