Tauragės žinios logotipas
Ukrainiečiai Tauragę jau laiko savo namais: bursis į asociaciją

Ukrainiečiai Tauragę jau laiko savo namais: bursis į asociaciją

Nuo karo siaubo bėgusius ukrainiečius priglaudė ir Tauragė. Dabar jų čia – kone pusė tūkstančio. Tamarai Jakovec Tauragė nebuvo svetima ir prieš karą, tačiau Rusijai užpuolus Ukrainą ji suskubo čia atsivežti ir savo, ir sesers vaikus. Dabar šeima gyvena Tauragėje, vaikai lanko mokyklą, Tamara dirba mokykloje ir puoselėja idėją suburti savo tautiečius. „Galbūt yra ukrainiečių šeimų, kurios nieko apie mus negirdėjo ir norėtų prisijungti?“ – kviečia ji ir ragina tauragiškius pasakoti apie kuriamą organizaciją jos kraštiečiams.

Tauragė – nesvetima

– Laba diena, – vos pravėrusi redakcijos duris nepriekaištinga lietuvių kalba pasisveikino Tamara. Nors kalbėti lietuviškai ji dar nesiryžta, Tauragė jai nebuvo svetima ir anksčiau. Kai Ukrainoje prasidėjo karas, mūsų mieste prieglobstį rado ir jos vaikai, ir sūnėnai. Su Taurage moteris planuoja sieti ir tolesnį savo šeimos gyvenimą, tad, jos manymu, pats laikas tokių pat planų turinčius kraštiečius suburti į organizaciją ir kartu spręsti kylančias problemas.

Du aukštojo mokslo diplomus turinti moteris gyveno Vakarų Ukrainoje, Rovno mieste, 17 metų dirbo mokykloje – dėstė istoriją bei ukrainiečių kalbą ir literatūrą. Deja, prisipažįsta iš mokytojos atlyginimo negalėjusi išlaikyti šeimos, tad prieš kelerius metus, pasitarusi su mama, pasiryžo ieškoti geriau apmokamo darbo ir išvažiavo į užsienį. Dirbo Lenkijoje, Vokietijoje, Izraelyje ir kitur. Kai pernai po atostogų namuose dėl karantino nebegalėjo įvažiuoti į Vokietiją, firma, kurioje dirbo, jai pasiūlė važiuoti į Tauragę.

– Pagalvojau tada – Lietuva tai Lietuva, ir nutariau pabandyti, – prisimena ji.

Neseniai 40-metį minėjusi Tamara į Tauragę anksčiau atvažiuodavo į komandiruotes. Ji išsinuomojo butą, dirbo vėjo jėgaines gaminančioje įmonėje ir kas keletą mėnesių grįždavo namo. Tuo metu, kai Rusija užpuolė Ukrainą ji buvo Tauragėje, tačiau nieko nelaukdama susiruošė ir išvažiavo į Rovną atsivežti vaikų.

– Nors pačiame Rovne aktyvių karinių veiksmų nebuvo, vis tiek buvo nesaugu, tai vienur, tai kitur krito bombos, pataikydavo raketos. Be to, juk nežinia, kaip bus toliau... – pasakoja Tamara.

Kartu pasiėmė ir sesers vaikus – sesuo ir mama nutarė likti, tačiau vaikus norėjo apsaugoti.

Tad dabar jos šeima didelė: ji globoja sūnėnus, kuriems 14 ir 22 metai. Vyresnysis serga cerebriniu paralyžiumi. Tamaros vaikai – 14-metis Maksimas ir 12-metė Irina. Jie glaudžiasi tame pačiame bute, kurį moteris nuomojo ir iki karo. Jis dviejų kambarių, taigi vietos mažoka, tačiau nė vienas nesiskundžia. Moteris pasakoja, kad kartais pas juos nakvoja net Irinos draugė lietuvė – mergaitės labai susidraugavo.

Tamara džiaugiasi, kad šią savaitę neįgalus sūnėnas pradėjo lankyti neįgaliųjų dienos centrą – vaikinui labai trūko bendravimo, juk visą dieną jis likdavo namuose vienas. Dienos centre jam labai patinka. Irina mokosi šokti, o Maksimas labai gražiai piešia ir norėtų lankyti Meno mokyklą.

Jovarų mokykloje – per 50 ukrainiečių

Nuo kovo mėnesio Tamarai buvo pasiūlytas mokytojos padėjėjos darbas Jovarų mokykloje, tą pačią mokyklą lanko ir jos vaikai, ir sūnėnas. Iš viso šią mokyklą lanko 53 ukrainiečiai.

– Jovarų mokykla – vienintelė Lietuvoje, kur mes turime atskirą kabinetą, – pasakoja Tamara. – Esu labai dėkinga mokyklos direktoriui ir visiems mokytojams, kad galime turėti mokykloje tarsi Ukrainos dalelę. Kabinetas labai didelis, turime planšečių, stalo žaidimų, dėlionių. Per pertraukas vaikai gali susirinkti. Yra ką veikti visokio amžiaus vaikams. Pirmomis dienomis mokytojai, tėvai sunešė puodelių arbatai, o arbatos turime tiek, kad užteks visiems metams.

Ji pasakoja apie kiekvieną vaiką žinanti viską – jie bendrauja, dalijasi rūpesčiais ir džiaugsmais. Padeda Tamara ir per pamokas, jei ukrainiečiai susiduria su kokiais nors sunkumais.

– Vaikai skirtingi, jų problemos – irgi, tačiau stengiuosi jiems padėti bet kokioje situacijoje, – teigia ji. – Vaikams čia labai patinka, jie jaučia mokytojų, bendraklasių palaikymą. Nė vienas dar nesiskundė, kad jį skriaudžia.

Ji pripažįsta – darbo daug. Kai kuriose kitose mokyklose mokosi vos po kelis ukrainiečius, tačiau irgi yra tokia pat pareigybė, o čia – per pusę šimto, taigi įvairiausių reikalų reikaliukų – iki kaklo.

Nori suburti draugiją

– Savivaldybė mums pasiūlė suburti Tauragėje ukrainiečių draugiją, – pasakoja Tamara. – Taip būtų paprasčiau padėti adaptuotis žmonėms svetimame krašte. Juo labiau, kad nemažai šeimų net ir karui pasibaigus neplanuoja grįžti į gimtinę. Šiek tiek renku informaciją ir žinau, kad tokių šeimų nemažai. Pirmiausia tai šeimos, kurių tėvai dirbo čia ir iki karo. Kai kurie jau seniau planavo čia persikraustyti, bet buvo įvairių biurokratinių kliūčių. Dabar jie gavo leidimą gyventi Lietuvoje ir nori socializuotis Tauragėje.

Pasak jos, draugija galėtų daug kuo padėti tokiems žmonėms ir ypač vaikams – rašyti projektus, gauti finansavimą ir įgyvendinti savo idėjas. O jų daug ir įvairių. Viena jų – prie Jovarų mokyklos pasodinti medelių, kad primintų ukrainiečius, kurie čia mokėsi, bet jau išvyko namo. Planuose – ir platesnė pažintis su Lietuva, ekskursijos. Dar viena idėja – turėti nedidelę laikiną vaikų darželio grupę, kur tėvai galėtų bent kelioms valandoms palikti vaikučius, nes į darželius pateko ne visi. Patalpos tam jau yra – savivaldybė leido ukrainiečiams kurtis Bendruomenių namuose. Ten pat – ir draugijos buveinė.

Be to, gana daug šeimų gyvena toli nuo miesto ir neturi galimybės atvažiuoti į darbą. Susibūrus į draugiją, žinant, kur kas gyvena, ir šitą klausimą išspręsti būtų lengviau.

Ne su visais pavyksta susisiekti

– Bėda ta, kad ne visi ukrainiečiai žino apie mūsų organizaciją, ne su visais pavyksta susisiekti, – teigia moteris. – Kai kurie gyvena atokiau nuo miesto, galbūt kitų kraštiečių nesutinka ir nėra apie mus girdėję. Todėl labai prašau visų lietuvių, kurių namuose gyvena ukrainiečiai ar kurie bendrauja su jais, galbūt kartu dirba, papasakoti, kad yra tokia draugija, ir pasiūlyti su manimi susisiekti.

Koordinuoti šį darbą kraštiečiai paprašė jos, nes ji dirba mokykloje, bendrauja su 50-ies vaikų tėvais. Jos „Viber“ programėle sukurtoje grupėje – 51 kraštietis, yra ir grupė feisbuke „Tauragės saulėgrąža“, joje – 150 narių. Sudėjus visus šiuos žmones ir jų šeimas būtų per 400 žmonių. Tačiau Tamara įsitikinusi, kad tai dar toli gražu ne visi Tauragės rajone gyvenantys jos kraštiečiai. Ji teigia, kad savivaldybė turi visų jos kraštiečių kontaktus, tačiau dėl duomenų apsaugos negali jais dalintis.

– Ukrainiečiai, susisiekite su manimi, kad galėtume kartu planuoti ir kurti savo ateitį Tauragėje, – ragina Tamara. Jos telefonas 8 636 037 39.

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardas suteiktas – Daivai Genienei

Lietuvos Respublikos apsaugos ministerija, siekdama pagerbti sveikatos apsaugos darbuotojus už ilgametį ir nepriekaištingą darbą, ypač didelį indėlį plėtojant sveikatos apsaugą, sveikos gyvensenos propagavimą, plėtojant farmacijos pramonę, Lietuvos Respublikos, kaip sveikos valstybės, prestižo kėlimą bei aukštos kvalifikacijos sveikat

Nusipelniusių Lietuvos medikų apdovanojimuose pagerbta Tauragės ligoninės gydytoja Vitalija Cholomskienė

Gegužės 8 d., Kauno Nacionaliniame dramos teatre įvyko iškilminga Sveikatos apsaugos ministerijos organizuota Nusipelniusių Lietuvos medikų apdovanojimų ceremonija. Renginys subūrė šalies medicinos bendruomenę pagerbti ilgamečius profesionalus, kurių atsidavimas ir darbštumas palieka neišdildomą pėdsaką Lietuvos sveikato

Atvejo vadybos modelis psichosocialinę negalią turintiems asmenims: metiniai rezultatai ir patirtys

Gegužės 7d. Tauragės rajono savivaldybėje vyko Tauragės ir Marijampolės regionų atvejo vadybininkų renginys „Atvejo vadybos metodo organizavimo metinių rezultatų apžvalga. Pirmųjų metų patirtys“, sutelkęs gausų dalyvių būrį iš įvairių šalies savivaldybių. Renginio metu dalyviai dalijosi patirtimis, iššūkiais

Startuoja pavasarinė „Maisto banko“ akcija: pagalbos reikia 620 tūkst. žmonių

Jau 38-ąjį kartą visoje Lietuvoje rengiama „Maisto banko“ akcija parduotuvėse  prasideda šį penktadienį nuo 15 val. ir tęsis šeštadienį nuo 10 iki 19 val. Šiemet ji vyks 438 prekybos vietose, 78 miestuose ir miesteliuose, o paramą rinks ne tik iniciatyvos organizatorius „Maisto bankas“, bet i

Prieš teismą stos nužudymu kaltinamas tauragiškis

Kauno apygardos prokuratūros prokuroras surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo ir nužudymo pareikšti 36-erių Tauragės gyventojui. Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Kauno apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo perseki

Dėl nepalankių oro sąlygų yra galimybė pratęsti šildymo tiekimą

UAB Tauragės šilumos tinklai informuoja, kad nors šildymo sezonas oficialiai pasibaigė, esant nepalankioms oro sąlygoms (žemai oro temperatūrai, drėgmei ar komforto stokai), yra galimybė laikinai pratęsti šildymo tiekimą. Ką daryti, norint pratęsti šildymą?1. Prašymas administratoriui, surinkus gyventojų sutikimą

Knygą apie Putiną parašęs prancūzas Michel Eltchaninoff: Norėjau kuo greičiau perduoti žinią vakariečiams, kad Putinas nėra pokštas, ne tik įvaizdis

Vilniuje gegužės 21-22 dienomis vyksiančioje tarptautinėje Sacharovo konferencijoje pranešimą skaitysiantis filosofas iš Prancūzijos Michel Eltchaninoff sako: „Putinas įsitikinęs, kad Rusija yra imperija. Jis pats sakė, kad imperijos sienos „kvėpuoja“ – tai reiškia, kad jas galima keisti, galima „ž

Pavasarinė alergija kamuoja trečdalį gyventojų, tačiau gydosi ne visi – kuo tai gresia?

Kiekvieną pavasarį pradėjus žydėti medžiams ir augalams, žiedadulkių koncentracija ore ženkliai išauga, sukeldama alergines reakcijas jautriems asmenims. Ši problema kamuoja nemenką šalies gyventojų dalį – kone trečdalis jų (30 proc.) kasmet patiria įvairaus intensyvumo alerginius simptomus, rodo „Lietuvos draudimo"

Varžybos, kurių metu dalyviai leisis į įspūdingą, beveik 400 kilometrų maršrutą po Tauragės kraštą

Prie mikrofono - Rimgaudas Gruzdys, vienas organizatorių ir VšĮ „APK Motorsport“ direktorius. Kalbamės apie unikalų renginį Tauragėje – „Asfalto ir purvo nuotykis: Tauragės pavasaris 2025“. Kalbino Arūnas Graželiūnas. https://open.spotify.com/episode/0PxOiEnxRJUYIYBxicrjED  Gegužės 10 dieną, še&sca

Pokalbis su dailininke Areta Didžioniene. Apie drąsą pradėti kurti

Kalbamės su Tauragės kultrūos centro dailininke, edukatore Areta Didžioniene. Pokalbis sukosi apie... meną – tokį neaprėpiamą, tokį begalinį, įvairų ir nenuspėjamą.  https://open.spotify.com/episode/4OUP3Ies07Z29SJDn9Pen4 Kalbino Arūnas Graželiūnas. Tauragės kultūros centro nuotr.

Dovydas Pancerovas: didžiausia dovana, kai skaitytojas pagauna mano žaidimo taisykles

Penktadienį, Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje žurnalistas ir knygų autorius Dovydas Pancerovas pristatė savo knygą  „Pragaro vartai“.Prieš susitikimą bibliotekoje Dovydas Pancerovas apsilankė Tauragės radijo studijoje. Kalbėjomės apie romaną „Pragaro vartai“

Tauragėje demaskuoti narkotinių medžiagų platintojai ir pirkėjai

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai sėkmingai demaskavo narkotinių medžiagų platintojus bei pirkėjus. Kratų metu pareigūnai aptiko ir paėmė narkotinių bei psichotropinių medžiagų, taip pat grynųjų pinigų, įtariama, gautų iš nusikalstamos veikos. Balandžio 30 d. apie 17.40 val. Tauragėje, Bernotiškės gatvė