Auksines vestuves minintys Zenonas ir Agota Radvilos: karantinas padovanojo laiko įrengti juvelyrikos muziejų
Įkelta:
2020-11-14
Nuotrauka
Aprašymas

Zenonas ir Agota. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

Ekspozicija. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

Zenono dirbiniai. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

Radvilų sodas. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

Palėpėje Zenono rankomis įrengtame balkone sūpuojasi angelų kolekcija. Autorės nuotrauka

 

   
informacija@taurageszinios.lt
A
A

„Tauragės žinių“ žurnalistę Zenonas Radvila į jųdviejų su žmona Agota išpuoselėtą sodybą pasikvietė dar prieš paskelbiant antrąjį karantiną. Tautodailės meistras tikino norintis pasidalyti, ką jam pavyko nuveikti šiemet, kai pasaulį sukausčius pandemijai buvo atšauktos mugės, apribotos kelionės ir renginiai. Kuklumu pasižymintis menininkas neužsiminė, kad namuose jau turi įrengęs tikrą muziejų, o atvykus laukė dar viena staigmena – kaip tik lapkričio pirmąjį savaitgalį jiedu su žmona Agota minėjo auksinių vestuvių jubiliejų. 
Gyvas muziejus

Namuose pas tautodailės meistrą, juvelyrą Zenoną Radvilą šių eilučių autorei teko garbė svečiuotis jau antrą kartą. Pirmąkart, 2017-aisiais, savo nemenką darbų kolekciją menininkas aprodė namų rūsyje įrengtuose kambariuose. Ten pat ir Zenono dirbtuvės, kuriose jis pluša dešimtmečius. Jos nepasikeitusios ir šiandien. Tačiau Z. Radvila turi kuo nustebinti – šįkart žurnalistę jis vedžiojosi po kitus tris namo aukštus bei dviaukštę palėpę, pro kurios langą matyti Tauragės Švč. Trejybės bažnyčios bokštas. Karantino metu atsiradusio laisvo laiko tautodailininkas veltui nešvaistė – įsirengė palėpę, o savo dirbiniais išgražino bemaž visą jųdviejų su žmona užgyventą trijų aukštų namą. 
Z. Radvilos namuose vargiai rastumėte kertelę, nepaliestą tautodailininko rankų. Zenonas pasakoja namą įrengęs pats – dėjęs parketą, pjovęs lentas. Nors kadaise turėjo sveikatos problemų – itin aukštą kraujospūdį, kai susituokė su Agota, šios, kaip juokavo sutuoktiniai, garuote išgaravo. Net galvoti apie ligas auksarankiui nebuvo kada – įsitraukęs į kūrybos verpetą, joje rado ir nusiraminimą, ir gyvenimo tikslą. 
Radvilų sodyba Butkeliuose ne kartą buvo pripažinta gražiausia rajone ir regione. Ir dabar sodybos kiemą puošia Agotos puoselėjami dekoratyviniai augalai ir Zenono tautodailės dirbiniai. Atvykus į kiemą pasitinka gausybė jų – nuo taką sergstinčių nuotaikingų skulptūrėlių iki paties Zenono sukonstruotos patrankos. Pravėrus namų duris peno akims dar daugiau – paties Zenono ir kitų krašto tautodailininkų darbais nukabinėtos sienos, padabintos laiptinių kerčios. Kai kurie darbai Tauragės tautodailininkų, kai kurie ne tauragiškių – padovanoti, apsikeisti. Kitus Zenonas pasakoja parsivežęs iš kelionių. Vienas tokių suvenyrų – iš Čekijos parsigabenti plieniniai riterio šarvai. 

 

Nuotrauka


Štai, pavyzdžiui, kito žinomo rajono tautodailininko išdrožtą moters skulptūrą puošia Zenono rankų juvelyrikos dirbinys. 
– Išdrožė ją Nerijus Alšauskas, o karūnavau ją aš, – šypsosi menininkas. – Čia sudėti ieškojimai, klydimai ir atradimai, ir pavykę, ir kai kurie – nepavykę. Sukaupta 60-ties metų papuošalų istorija. 
Pirmiausia Z. Radvila vedasi į neseniai savo paties įrengtą sidabro ir gintaro dirbinių galeriją. Kaip tikrame muziejuje stenduose puikuojasi geriausi juvelyro darbai, tarp jų kaklo papuošalai, su kuriais prieš keletą metų tautodailės parodoje „Aukso vainikas“ dalyvavęs menininkas pelnė laureato vardą. Kiekvienas darbas turi savo istoriją – gyvena savo gyvenimus Zenono mintyse ir atgyja jo rankose.
– Štai lietuvaitė žalvariu pasipuošusi, o čia karalaitė, jos dukra – jos viena su kita bendrauja akimis, – gintaru inkrustuotomis karūnomis bei tautiniais lino rūbais padabintus manekenus rodo Z. Radvila. 
Zenonas sako nežinantis, nei kaip šią ekspoziciją pavadinti, nei koks jos likimas. Tautodailės meistrui norėtųsi, kad meilę lietuvybei liudijantys jo darbai išliktų ateities kartoms. 
Šių eilučių autorės akimis, Zenono darbų kolekcija savo dydžiu ir verte nenusileidžia kito žymaus šviesaus atminimo tautodailininko Antano Bagdono tautodailės dirbinių kolekcijai, kurią neseniai į Tauragės krašto muziejų „Santaka“ iš Griežpelkių parsigabeno muziejininkai. Pats Z. Radvila nedrįsta spėlioti, koks galėtų būti jo darbų skaičius, sako nebandęs apskaičiuoti ir vertės. Abu pusiau juokais prieiname prie išvados, jog 60-ies metų juvelyrinių darbų kolekcija – neįkainojama. 
„Tauragės žinioms“ susisiekus su Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktoriumi Romualdu Vaitkumi šis patikino, kad apie gausią Z. Radvilo darbų kolekciją jis žino. Jis teigė, jog muziejuje netrukus bus įrengta tautodailės galerija, kur bus eksponuojami Tauragės tautodailininkų darbai, tarp jų – ir Z. Radvilos. Atskiros galerijos šiuo metu paskirti juvelyrui, pasak jo, muziejus neturi galimybių. Tiesa, R. Vaitkus pripažino, jog savo juvelyrikos dirbinių muziejui Z. Radvila yra dovanojęs nedaug. 
Pasak muziejaus direktoriaus, galimas variantas Z. Radvilai dirbinių kolekciją, saugomą savo namuose, įregistruoti kaip nežinybinį muziejų. Įsteigus tokį Tauragės muziejus galėtų jį reklamuoti bei populiarinti, siūlyti žmonėms ją aplankyti.
Beje, Z. Radvila teigia turintis dar daug gintaro žaliavos, taip pat ir idėjų, ką iš jo sukurti. O šalį vėl sukausčius karantinui – ir apsčiai laiko tam. 

Pusė amžiaus drauge 


Parodęs juvelyrinių dirbinių kolekciją tautodailininkas vedasi į viršutinį namo aukštą bei paties sukonstruotais laiptais – į palėpę. Čia pasitinka jūros bangų motyvais dekoruotos sienos, tapybos darbai bei įvairūs sendaikčiai, Zenonui brangios kolegų tautodailininkų dovanos, XX a. relikvijos bei etnografiniai eksponatai. Dar vienas savotiškas muziejus. Palypėjus dar aukščiau pro langą atsiveria neaprėpiami toliai – Jūros krantinė bei dangų skrodžiantis bažnyčios bokštas. Pačiame namo stogo smaigalyje Zenonas turi įsirengęs balkoną, kuriame sūpuojasi šimtai įvairių medžiagų angeliukų. Dar viena tautodailininko sukaupta kolekcija, kurios draugijoje jis semiasi ramybės, kalbasi su Dievu. 
Čia Zenonas graudindamasis prakalba apie skaudžią šeimą ištikusią netektį – prieš dešimtmetį sunki liga pasiglemžė jaunesnįjį Radvilų sūnų. Zenonas su Agota turėjo du vaikus. Vyresnioji dukra su šeima šiuo metu gyvena Klaipėdoje, tačiau vienuolikmetis anūkas senelius aplanko dažnai – kartais ir savarankiškai atvyksta autobusu. Z. Radvila pripažįsta į jį dedantis nemažai vilčių, mat berniukas domisi tautodailės darbais, juvelyrika, turi gerą skonį ir grožio pajautimą. 

 

Nuotrauka


– Jis sako – aš čia gyvensiu, – anūko meilę senelių namams atskleidžia Zenonas. – Tad, pavyzdžiui, Antanas Bagdonas neturėjo įpėdinio, o aš – turiu vilties. 
Žmona Agota Zenono rankos nepaleidžia jau 50 metų. Ji – tautodailininko dešinioji ranka, drauge vyksta į parodas, muges, išdėlioja tautodailininko darbus. Palaikymą vyro kūrybai geriausiai atspindi faktas, kad net namuose žurnalistę moteris pasitinka pasidabinusi Zenono juvelyrika. Zenonas juokdamasis pripažįsta, kad Agota – vis dar ta vienintelė. 
– Nemadingi esam, – juokiasi pora. – Juk dabar jaunimas porą metų pagyvena kartu, ir viskas. O mūsų laikais buvo taip – pastatyk namą, pasodink medį ir užaugink sūnų. 
Paklaust, ar sunku gyventi su tautodailininku, Agota pripažįsta – būna visko. Vyro dėmesį dažniausiai užkariauja tautodailės ir juvelyrikos darbai, savo dirbtuvėse jis praleidžia daugybę valandų. 
– Dabar jau turėsiu daugiau laiko. Ta koronė uždarė visas muges, visas keliones. Daug keliaudavom, į užsienį, Lietuvos miestų šventės, įdomu būdavo, – prisimena Zenonas. 
Tautodailininkas nesupranta žmonių, besiskundžiančių, jog per karantiną nėra ką veikti.
– Laisvas laikas juk – dovana. Užsiimkit kūryba, pieškit, megzkit, jokios depresijos nepuls, – patirtimi, kaip atsiginti blogų minčių esant izoliacijoje, dalijasi Z. Radvila. 
Per penkiasdešimtį santuokos metų Radvilos išmaišė visą Europą. Kelionės, muziejų ir svečių miestų lankymas – vienas poros pomėgių. Tad apie karantino apribotas galimybes keliauti Zenonas kalba su liūdesio gaidele. Tačiau žmona ramina – „keliausim dar, keliausim“. 
Kaip jau anksčiau rašėme „Tauragės žiniose“, Agota savo dienas leidžia puoselėdama dekoratyvinius augalus. Moteris teigia, jog šie metai prekybai augalais buvę neblogi – namuose daugiau laiko praleidžiantys žmonės puoselėja savo sodybas, sodina medelius. 
Kiek laiko reikia, kol suformuojamas dekoratyvinis spygliuotis, iki kol jis gali vykti į naujus namus? Agota įvardyti nesiryžta. Pasak jos, tai ilgas ir daug atsidavimo reikalaujantis darbas, trunkantis ne vienerius metus. Augalus reikia prižiūrėti kasdien, formuoti vainiką, genėti, laistyti. 
– Kasdien apeinu, paglostau, apžiūriu, – apie meilę augalams pasakoja Agota. 
Šios meilės rezultatas akivaizdus – išpuoselėti želdynai užima beveik visą nemažą sodybos plotą. 

Nuotrauka
rima
Įkelta:
2022-11-26
Prieglaudos „Gyvūnų globa Tauragėje“ pastatą išvydau jau visiškai sutemus. Vėlų šeštadienio vakarą prie jo durų mane pasitiko čia savanoriaujanti Rima Petrauskaitė, pakvietusi užeiti į vidų. Vos įžengus pasigirdo kačių švelnus miaukimas. Jeigu turėtų akis ir ausis, šios prieglaudos sienos galėtų papasakoti ne vieną linksmą arba graudžią istoriją apie tai, kokių išbandymų teko patirti čia patekusiems gyvūnams. 
Nuotrauka
kolek
Įkelta:
2022-11-20
Pomėgio turėjimas praplečia požiūrį į pasaulį, suteikia daug žinių, todėl turėti vienokį ar kitokį pomėgį labai svarbu. Tai leidžia save formuoti kaip asmenybę. Be to, pomėgiai kuria ryšį tarp žmonių. Tomas Šerpytis, daug metų kolekcionuojantis pašto ženklus ir bandantis suburti Tauragės kolekcininkus, „Tauragės žinioms“ papasakojo, kaip prasidėjo jo kolekcija, kodėl renka būtent pašto ženklus ir kokių istorijų jie atskleidžia.
Nuotrauka
dres
Įkelta:
2022-11-19
Šilutiškė šunų dresuotoja Deimantė Dargytė, baigusi kraštovaizdžio architektūros studijas, pasuko savo gyvenimą visai kita linkme. Įgytą profesiją iškeitė į darbą pasienyje, kuriuo ir susidomėjo dėl galimybės dirbti su gyvūnais. Pasienyje kinologe dirbanti moteris pataria ir  tauragiškiams gyvūnų augintojams, moko šunis pagrindinių elgesio taisyklių bei socializacijos. Deimantė prisideda ir prie populiarėjančių šunų-asistentų ruošimo. 
Nuotrauka
jurga maya bazyte
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-15
Tikriausiai ne vienam tauragiškiui jau pažįstama jogos mokytoja Jurga Maya Bazytė. Iš Kauno atsikrausčiusi 31-erių moteris džiaugiasi Tauragėje atsidūrusi tinkamu laiku. Dabar ji savo jogos studijoje renka pilnas grupes mokinių, džiaugiasi tauragiškių aktyvumu ir rūpinimusi savo sveikata. 
Nuotrauka
teiseja
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-11-13
Tauragės apylinkės teisme pusę metų dirbanti teisėja Jurgita Vaitkevičienė atvira – padėtis teismuose dėl žemų teisėjų ir kitų darbuotojų atlyginimų tampa kritinė, nes sunkiau prisikviesti gabių teisininkų. Taigi darbo krūvis tik didėja. Nepaisydama to, J. Vaitkevičienė savo darbe mato didelę prasmę – ji teigia, kad teisėjo darbas labai svarbus visuomenei visų pirma dėl to, kad einant šias pareigas galima apginti pažeistas žmogaus laisves ir teises, o priimami sprendimai kartais lemia žmonių gyvenimus, tad ant teisėjų pečių krinta didžiulė atsakomybė. 
Nuotrauka
sigrida
Įkelta:
2022-11-02
Gal nedaug kas žino, kad Parapijos namų rūsyje veikia kepyklėlė „Sigridos Saldi pasaka“, o joje vienintelė darbuotoja – pati Sigrida. Dar baigdama mokslus darbo vietą sau sukūrusi jauna moteris darbo tikrai nebijo. Kad ir kiek užsakymų sulauktų, pluša išsijuosusi – jai labai svarbu nenuvilti savo klientų ir įvykdyti užsakymus laiku
Nuotrauka
vestina
Įkelta:
2022-10-29
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki penkerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Mokslinių darbų ji ėmėsi dar studijuojama, nestokoja jiems idėjų ir dabar, jau dirbdama, o žiniomis ir patirtimi dosniai dalijasi ne tik su Klaipėdos, bet ir su Tauragės moksleiviais – į mokyklą ją pakviečia močiutė Ona Gaurylienė, mokytojaujanti Jovarų pagrindinėje mokykloje. 
Nuotrauka
rokas baciuska
Komandos archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-20
Maroko ralyje tauragiškis Rokas Baciuška T4 klasėje finišavo pirmas. Ši pergalė užtikrina, kad Pasaulio ralio čempionate Rokas bus pirmasis lietuvis, užlipęs ant prizininkų pakylos. Šiuo metu jaunasis lenktynininkas yra antras galutinėje įskaitoje, lemiama kova su pirmosios ir trečiosios vietos laimėtojais vyks Ispanijoje kitą savaitę. Roko ambicijos didelės – pergalė čempionate.
Nuotrauka
vestina gustiene
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-11
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki septynerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Šiuo metu ji dirba UAB „Glashed Baltic“, kurti užsiima inovatyviais projektais, komercinių pastatų stiklo fasadų gamyba. Vestina Gustienė dalyvauja „Švyturio Klaipėdos ateities stipendijos konkurse ir pateko į finalą. Iš daugiau nei 20 nominantų pateko į šešetuką.
Nuotrauka
aliona
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-01
Beprotiškai kylančios elektros kainos – dar vienas smūgis nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams. Tauragėje prisiglaudusios ukrainietės Alionos ir jos šeimos – dviejų dukrų ir dviejų anūkių – istorija ir taip kupina baimės, nerimo, sunkumų. Moteris tvirtina savo kelyje sutikusi tik gerus žmones ir yra be galo jiems dėkinga, tačiau dabar jai ir vėl reikia pagalbos – ji ieško būsto nuomai, kadangi namas, kuriame gyveno iki šiol, šildomas elektra, o sąskaitos –  kosminės. 
Nuotrauka
ritonija
Įkelta:
2022-09-11
Mokytojo darbas – tai pašaukimas, kūryba, mokymasis. Jovarų pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ritonija Galkauskienė, šį darbą dirbanti jau kone keturis dešimtmečius, o Jovarų mokykloje pasitinkanti septintąjį rugsėjį, savo darbo esmę nusako paprastai: mokyti, auginti, suprasti. Su mokytoja kalbėjomės apie jos profesinio kelio pasirinkimą, pedagogų džiaugsmus ir iššūkius. 
Nuotrauka
liucija
Įkelta:
2022-07-28
Nežinodamas nė neįtartum, kad žygaitiškė Liucija Genienė ką tik pasitiko 98-ąjį gimtadienį – linksma, žvali ir guvi moteris stebina šviesiu protu ir puikia atmintimi – kone šimtmečio senumo įvykius, tikslias jų datas ji gali vardyti net nesuabejodama. Dar labiau žavi šios moters geranoriškumas ir tikėjimas žmonėmis: nors vargų ir netekčių likimas jai nepagailėjo, ji tikina per ilgą savo gyvenimą blogų žmonių nesutikusi.
Nuotrauka
SHIMKUS
Įkelta:
2022-07-20
Savaitgalį Tauragėje lankėsi neseniai JAV politinę karjerą baigęs lietuvių kilmės kongresmenas Johnas Shimkus su žmona Karen ir sūnumi Davidu. Tai vienintelis istorijoje lietuvių kilmės Jungtinių Amerikos Valstijų kongresmenas. Savo įtemptoje dienotvarkėje svečiai rado keletą minučių pasikalbėti. Šeštadienį pokalbiui susėdome M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje.
Nuotrauka
areta
Įkelta:
2022-06-19
Tauragiškė menininkė Areta Didžionienė nuo 2009 m. rengia personalines ir dalyvauja grupinėse parodose. 2021 m. Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultete ji įgijo vizualinio dizaino magistro laipsnį, o nuo sausio ji – Tauragės kultūros centro dailininkė. Praėjusį penktadienį A. Didžionienė pristatė daug gerų atsiliepimų sulaukusią savo inicijuotą grupinę parodą „Ex Nova“.
Nuotrauka
jonas jatautas zalgiriai
Įkelta:
2022-06-09
50-metį paminėjusios Žalgirių gimnazijos direktorius Jonas Jatautas, mokyklai vadovaujantis šešerius metus, sako, kad mokyklos gyvenime tai trumpas laikas, bet pokyčių bendruomenėje įvyko nemažai – išgyventa daug iššūkių atnešusi pandemija, atidaryta gamtos mokslų laboratorija, viena pirmokų klasė jau mokosi pagal inžinerinio turinio modelį. Bendruomenė modernėja, auga mokinių skaičius. Tiesa, apie nacionalinius projektus direktorius kalba kritiškai, o Tūkstantmečio mokyklų programą prilygina Eurovizijos konkursui. 
Nuotrauka
tevas
Įkelta:
2022-06-05
Šiandien minime Tėvo dieną. Kas įteiks savo tėveliui gėlės žiedą ar savo negrabų vaikišką piešinį, kas tiesiog apkabins, o kas aplankys amžinojo poilsio vietoje. Benjamina Karmazinienė ir Emilija Balsiūnienė tėvelį, kuriam šiemet būtų sukakę 100 metų, aplankys Papušynės kapinėse. Prisimins ne tik jo juoką, išdaigas, drožėjo talentą, patriotizmą, tremtinio dalią, bet ir begalinę meilę, lydėjusią dukras jam gyvam esant. Ir tebelydinčią iki šiol – iš aukštybių.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-31
Nuo karo siaubo bėgusius ukrainiečius priglaudė ir Tauragė. Dabar jų čia – kone pusė tūkstančio. Tamarai Jakovec Tauragė nebuvo svetima ir prieš karą, tačiau Rusijai užpuolus Ukrainą ji suskubo čia atsivežti ir savo, ir sesers vaikus. Dabar šeima gyvena Tauragėje, vaikai lanko mokyklą, Tamara dirba mokykloje ir puoselėja idėją suburti savo tautiečius. „Galbūt yra ukrainiečių šeimų, kurios nieko apie mus negirdėjo ir norėtų prisijungti?“ – kviečia ji ir ragina tauragiškius pasakoti apie kuriamą organizaciją jos kraštiečiams.
Nuotrauka
jankauskas
Įkelta:
2022-05-27
Tauragės rajono taryba už Tauragės kraštui paskirtą ilgametį, nuoširdų ir atsakingą pedagoginį darbą bei reikšmingą kūrybinį indėlį į Tauragės rajono švietimą bei kultūrą, Tauragės rajono garbės piliečio vardą suteikė Jonui Jankauskui. Regalijų įteikimas vyks birželio 3-ąją per apskrities Dainų šventę „Karšuvos žemės vaikai“. 
Nuotrauka
jurgita
Įkelta:
2022-05-21
Penkeri metai darbo Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre jo vadovei Jurgitai Brazauskienei prabėgo kaip viena diena. O ir gyvenimas kaime jai labai patinka – čia ji randa sau mielų kampelių tiek darbe, tiek gamtos prieglobstyje.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-01
​​​​​​​„Kad tik sveikas būtų...“ – laukdama kūdikio atsidūsta dažna būsima mama. Jei taip nenutinka, dėl savo vaikų mamos gali padaryti viską. Sužinojusi, kad jos sūnus Matukas viena ausimi girdi labai silpnai, dėl to sutrikęs ir bendras jo vystymasis, Onutė Zigmantienė pasiryžo kovoti, kad jos sūnus augtų visaverčiu žmogumi. Ir nors daugiausia rūpesčių kol kas kelia būtent Matuko sveikatos bėdos, mamos meilės užtenka ir dar trims vaikams.