Atsisakoma baimės pasirodyti silpnu: žmonės vis drąsiau kreipiasi į psichologus
Įkelta:
2019-12-20
Nuotrauka
Aprašymas

Nemokama psichologinė pagalba teikiama „Bendruomeniniuose šeimos namuose“. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

Indrė Pilypė (kairėje) ir projekto koordinatorė Odeta Petrikienė. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

Aušra Macaitė. Asmeninio albumo nuotrauka

margarita@taurageszinios.lt
A
A

Šeimos gerovės centro „Šaltinėlis“ (buvę vaikų globos namai) patalpose jau dvejus metus veikia Tauragės bendruomeniniai šeimos namai – Europos socialinio fondo lėšomis įgyvendinamas projektas. Vienas jo tikslų – stiprinti šeimų socialinį ir psichologinį atsparumą. Projekto vykdytojams įpratinti tauragiškius kreiptis pagalbos į psichologą pavyko ne iškart. Tam trukdė ir stereotipinis mąstymas, jog nemokamos paslaugos nieko gero nežada.

Nemokamas, vadinasi, blogas?

Bendruomeniniuose šeimos namuose (D. Poškos g. 26) vyksta pozityvios tėvystės mokymai, moterų, asmenybės augimo grupiniai, mandalų terapijos užsiėmimai. Teikiama ir psichosocialinė paslauga – vaikų ir suaugusiųjų individualios, šeimų, porų psichologo konsultacijos. Šiems tikslams projekto lėšomis įdarbinti septyni darbuotojai: psichologės Jurgita Gedeikienė, Aušra Macaitė, Sandra Leonovienė, Asta Katauskienė, Rasa Butkienė, projekto koordinatorė ir vaikų priežiūros specialistė.

Projektą įgyvendina „Šeimos gerovės centras „Šaltinėlis“ ir Šilalės nevyriausybinė organizacija, koordinacinis centras „Gilė“. Kaip žurnalistei sakė projekto partnerio, koordinacinio centro „Gilė“ vadovė  Indrė Pilypė, pradžia (2017 m.) buvo sudėtinga tuo, kad apie naujai įkurtuose namuose siūlomas paslaugas niekas nežinojo. Tokio modelio pagalba šeimoms iki šiol nebuvo teikiama.

– Su projekto koordinatore važinėjome per bendruomenes, mieste kabinome skelbimus, rengėme ir platinome pranešimus internete, lankėmės ir apie save pranešinėjome socialines paslaugas teikiančiose įstaigose, mokyklose, – pasakoja I. Pilypė.

Anot jos, tie asmenys, kurie žino apie psichologinės pagalbos naudą, paprastai lanko privačius kabinetus, tad galimybę gauti nemokamas konsultacijas vertina skeptiškai.

– Miesto privatūs kabinetai būna užimti, susidomėjimas yra. Kai kurie net vyksta į kitus miestus, negaili 40 eurų už konsultaciją. Be to, žmonės linkę manyti, jog kitur dirba geresni specialistai. Juk, kai atvyksta, pavyzdžiui, gydytojas iš Kauno, skubame pas jį su mintimi „jau dabar tai mane pagydys“. Tai stereotipinis mąstymas, – dėstė koordinacinio centro „Gilė“ vadovė.

Moteris pabrėžia, kad neteisinga manyti, jog konsultacijos čia – nemokamos. Projektą finansuoja Europos sąjungos socialiniai fondai, kurie, anot jos, – ne kas kita, kaip mūsų ir kitų europiečių, mokesčių mokėtojų pinigai.

Vis palankiau vertina

Bendruomeniniuose šeimos namuose iš penkių čia įdarbintų psichologių dvi – iš Šilalės, likusios – tauragiškės. Projekto koordinatorė Odeta Petrikienė suskaičiavo, jog vien per antruosius projekto įgyvendinimo metus Bendruomeniniuose šeimos namuose apsilankė 450 asmenų.

Viena iš čia dirbančių psichologių, Aušra Macaitė, per dvejus metus konsultavo apie 180 asmenų.

 

Nuotrauka

– Dažniausios priežastys, dėl kurių kreipiamasi, – tarpusavio santykių problemos (su tėvais, sutuoktiniu, vaikais), nepasitikėjimas savimi, psichikos ir elgesio sutrikimai (emocijų, elgesio, nuotaikos, asmenybės), vaikų auklėjimo problemos, trauminiai įvykiai (skyrybos, netektys, darbo netekimas), psichosomatiniai negalavimai (astma, širdies ligos, pykinimas, galvos svaigimas ir kiti skausmai). Kai kurie šių fizinių negalavimų priežasčių ieško lankydamiesi pas įvairius gydytojus, kol suvokia, jog jos – mąstyme, – sako psichologė A. Macaitė.

Bendruomeniniuose šeimos namuose A. Macaitė dirba 20 val. per savaitę. Kiekvienam čia atvykstančiam asmeniui ji ir kitos čia dirbančios psichologės gali suteikti iki 20-ies nemokamų konsultacijų.

– Kai kurie apsilanko tik kartą, kai kurie epizodiškai lankosi net pusmetį, priklauso, kaip pasiskirsto konsultacijas. Kai matau, jog padarėme pažangą ir žmogus jaučiasi geriau, pasilieku keletą konsultacijų „atsargai“, tam atvejui, jei asmuo pajustų poreikį grįžti pasikonsultuoti, – pasakoja psichologė.

Pasak jos, apie galimybę nemokamai konsultuotis žmonės sužino vieni iš kitų, išgirdę rekomendacijas. Pasak A. Macaitės, žmonės vis palankiau vertina psichologo teikiamą pagalbą. Specialistė pastebi, jog psichologinės pagalbos vis dažniau kreipiasi ir vyrai.

– Žiniasklaida vis garsiau apie tai šneka. Garsūs žmonės dalijasi savo patirtimis, kaip jie susidūrė su  problemomis, kas padėjo. Psichologas – vis dažniau vartojamas žodis jų žodyne. Patys žmonės tampa drąsesni dalintis su kitais savo patirtimis. Ypač dabartinė karta, ji į pagalbą žiūri visai kitokiu žvilgsniu. Ir institucijos nukreipia, pavyzdžiui, mokyklos, – kalbėjo psichologė A. Macaitė.

Ateityje gyvuotų tik savivaldybės lėšomis

Šių eilučių autorei Bendruomeniniuose namuose šnekučiuojantis su pašnekovėmis už sienos girdėjosi suaugusiosios ir vaiko juokas. Kitame kabinete vyko vaiko individuali konsultacija su psichologe. Koridoriaus gale, už kampo, ant sofutės savo atžalos laukė susirūpinusi mama. Kaip psichologė informavo, neretai konsultacijai su psichologu tėvai atveda savo vaikus skyrybų atveju, šeimoje patiriant sutuoktinio smurtą.

Korpuso antrojo aukšto patalpose, Bendruomeniniuose šeimos namuose, veikia ir vaiko priežiūros kambarys. Čia mamos gali kelioms valandoms palikti savo atžalas. Kambaryje gausu knygelių, žaislų, piešimo priemonių, kamuoliukų baseinas. Su vaikus užsiima vaiko priežiūros specialistė.

Tauragės bendruomeniniai šeimos namų projektas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programą. Tikimasi, jog projekto finansavimas bus pratęstas iki 2022 metų. Kokia Bendruomeninių šeimos namų ateitis? Jei būtų poreikis, jų išlaikymu tektų rūpintis rajono savivaldybei.

CBD kanapių aliejus

Nuotrauka
rima
Įkelta:
2022-11-26
Prieglaudos „Gyvūnų globa Tauragėje“ pastatą išvydau jau visiškai sutemus. Vėlų šeštadienio vakarą prie jo durų mane pasitiko čia savanoriaujanti Rima Petrauskaitė, pakvietusi užeiti į vidų. Vos įžengus pasigirdo kačių švelnus miaukimas. Jeigu turėtų akis ir ausis, šios prieglaudos sienos galėtų papasakoti ne vieną linksmą arba graudžią istoriją apie tai, kokių išbandymų teko patirti čia patekusiems gyvūnams. 
Nuotrauka
kolek
Įkelta:
2022-11-20
Pomėgio turėjimas praplečia požiūrį į pasaulį, suteikia daug žinių, todėl turėti vienokį ar kitokį pomėgį labai svarbu. Tai leidžia save formuoti kaip asmenybę. Be to, pomėgiai kuria ryšį tarp žmonių. Tomas Šerpytis, daug metų kolekcionuojantis pašto ženklus ir bandantis suburti Tauragės kolekcininkus, „Tauragės žinioms“ papasakojo, kaip prasidėjo jo kolekcija, kodėl renka būtent pašto ženklus ir kokių istorijų jie atskleidžia.
Nuotrauka
dres
Įkelta:
2022-11-19
Šilutiškė šunų dresuotoja Deimantė Dargytė, baigusi kraštovaizdžio architektūros studijas, pasuko savo gyvenimą visai kita linkme. Įgytą profesiją iškeitė į darbą pasienyje, kuriuo ir susidomėjo dėl galimybės dirbti su gyvūnais. Pasienyje kinologe dirbanti moteris pataria ir  tauragiškiams gyvūnų augintojams, moko šunis pagrindinių elgesio taisyklių bei socializacijos. Deimantė prisideda ir prie populiarėjančių šunų-asistentų ruošimo. 
Nuotrauka
jurga maya bazyte
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-15
Tikriausiai ne vienam tauragiškiui jau pažįstama jogos mokytoja Jurga Maya Bazytė. Iš Kauno atsikrausčiusi 31-erių moteris džiaugiasi Tauragėje atsidūrusi tinkamu laiku. Dabar ji savo jogos studijoje renka pilnas grupes mokinių, džiaugiasi tauragiškių aktyvumu ir rūpinimusi savo sveikata. 
Nuotrauka
teiseja
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-11-13
Tauragės apylinkės teisme pusę metų dirbanti teisėja Jurgita Vaitkevičienė atvira – padėtis teismuose dėl žemų teisėjų ir kitų darbuotojų atlyginimų tampa kritinė, nes sunkiau prisikviesti gabių teisininkų. Taigi darbo krūvis tik didėja. Nepaisydama to, J. Vaitkevičienė savo darbe mato didelę prasmę – ji teigia, kad teisėjo darbas labai svarbus visuomenei visų pirma dėl to, kad einant šias pareigas galima apginti pažeistas žmogaus laisves ir teises, o priimami sprendimai kartais lemia žmonių gyvenimus, tad ant teisėjų pečių krinta didžiulė atsakomybė. 
Nuotrauka
sigrida
Įkelta:
2022-11-02
Gal nedaug kas žino, kad Parapijos namų rūsyje veikia kepyklėlė „Sigridos Saldi pasaka“, o joje vienintelė darbuotoja – pati Sigrida. Dar baigdama mokslus darbo vietą sau sukūrusi jauna moteris darbo tikrai nebijo. Kad ir kiek užsakymų sulauktų, pluša išsijuosusi – jai labai svarbu nenuvilti savo klientų ir įvykdyti užsakymus laiku
Nuotrauka
vestina
Įkelta:
2022-10-29
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki penkerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Mokslinių darbų ji ėmėsi dar studijuojama, nestokoja jiems idėjų ir dabar, jau dirbdama, o žiniomis ir patirtimi dosniai dalijasi ne tik su Klaipėdos, bet ir su Tauragės moksleiviais – į mokyklą ją pakviečia močiutė Ona Gaurylienė, mokytojaujanti Jovarų pagrindinėje mokykloje. 
Nuotrauka
rokas baciuska
Komandos archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-20
Maroko ralyje tauragiškis Rokas Baciuška T4 klasėje finišavo pirmas. Ši pergalė užtikrina, kad Pasaulio ralio čempionate Rokas bus pirmasis lietuvis, užlipęs ant prizininkų pakylos. Šiuo metu jaunasis lenktynininkas yra antras galutinėje įskaitoje, lemiama kova su pirmosios ir trečiosios vietos laimėtojais vyks Ispanijoje kitą savaitę. Roko ambicijos didelės – pergalė čempionate.
Nuotrauka
vestina gustiene
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-11
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki septynerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Šiuo metu ji dirba UAB „Glashed Baltic“, kurti užsiima inovatyviais projektais, komercinių pastatų stiklo fasadų gamyba. Vestina Gustienė dalyvauja „Švyturio Klaipėdos ateities stipendijos konkurse ir pateko į finalą. Iš daugiau nei 20 nominantų pateko į šešetuką.
Nuotrauka
aliona
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-01
Beprotiškai kylančios elektros kainos – dar vienas smūgis nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams. Tauragėje prisiglaudusios ukrainietės Alionos ir jos šeimos – dviejų dukrų ir dviejų anūkių – istorija ir taip kupina baimės, nerimo, sunkumų. Moteris tvirtina savo kelyje sutikusi tik gerus žmones ir yra be galo jiems dėkinga, tačiau dabar jai ir vėl reikia pagalbos – ji ieško būsto nuomai, kadangi namas, kuriame gyveno iki šiol, šildomas elektra, o sąskaitos –  kosminės. 
Nuotrauka
ritonija
Įkelta:
2022-09-11
Mokytojo darbas – tai pašaukimas, kūryba, mokymasis. Jovarų pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ritonija Galkauskienė, šį darbą dirbanti jau kone keturis dešimtmečius, o Jovarų mokykloje pasitinkanti septintąjį rugsėjį, savo darbo esmę nusako paprastai: mokyti, auginti, suprasti. Su mokytoja kalbėjomės apie jos profesinio kelio pasirinkimą, pedagogų džiaugsmus ir iššūkius. 
Nuotrauka
liucija
Įkelta:
2022-07-28
Nežinodamas nė neįtartum, kad žygaitiškė Liucija Genienė ką tik pasitiko 98-ąjį gimtadienį – linksma, žvali ir guvi moteris stebina šviesiu protu ir puikia atmintimi – kone šimtmečio senumo įvykius, tikslias jų datas ji gali vardyti net nesuabejodama. Dar labiau žavi šios moters geranoriškumas ir tikėjimas žmonėmis: nors vargų ir netekčių likimas jai nepagailėjo, ji tikina per ilgą savo gyvenimą blogų žmonių nesutikusi.
Nuotrauka
SHIMKUS
Įkelta:
2022-07-20
Savaitgalį Tauragėje lankėsi neseniai JAV politinę karjerą baigęs lietuvių kilmės kongresmenas Johnas Shimkus su žmona Karen ir sūnumi Davidu. Tai vienintelis istorijoje lietuvių kilmės Jungtinių Amerikos Valstijų kongresmenas. Savo įtemptoje dienotvarkėje svečiai rado keletą minučių pasikalbėti. Šeštadienį pokalbiui susėdome M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje.
Nuotrauka
areta
Įkelta:
2022-06-19
Tauragiškė menininkė Areta Didžionienė nuo 2009 m. rengia personalines ir dalyvauja grupinėse parodose. 2021 m. Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultete ji įgijo vizualinio dizaino magistro laipsnį, o nuo sausio ji – Tauragės kultūros centro dailininkė. Praėjusį penktadienį A. Didžionienė pristatė daug gerų atsiliepimų sulaukusią savo inicijuotą grupinę parodą „Ex Nova“.
Nuotrauka
jonas jatautas zalgiriai
Įkelta:
2022-06-09
50-metį paminėjusios Žalgirių gimnazijos direktorius Jonas Jatautas, mokyklai vadovaujantis šešerius metus, sako, kad mokyklos gyvenime tai trumpas laikas, bet pokyčių bendruomenėje įvyko nemažai – išgyventa daug iššūkių atnešusi pandemija, atidaryta gamtos mokslų laboratorija, viena pirmokų klasė jau mokosi pagal inžinerinio turinio modelį. Bendruomenė modernėja, auga mokinių skaičius. Tiesa, apie nacionalinius projektus direktorius kalba kritiškai, o Tūkstantmečio mokyklų programą prilygina Eurovizijos konkursui. 
Nuotrauka
tevas
Įkelta:
2022-06-05
Šiandien minime Tėvo dieną. Kas įteiks savo tėveliui gėlės žiedą ar savo negrabų vaikišką piešinį, kas tiesiog apkabins, o kas aplankys amžinojo poilsio vietoje. Benjamina Karmazinienė ir Emilija Balsiūnienė tėvelį, kuriam šiemet būtų sukakę 100 metų, aplankys Papušynės kapinėse. Prisimins ne tik jo juoką, išdaigas, drožėjo talentą, patriotizmą, tremtinio dalią, bet ir begalinę meilę, lydėjusią dukras jam gyvam esant. Ir tebelydinčią iki šiol – iš aukštybių.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-31
Nuo karo siaubo bėgusius ukrainiečius priglaudė ir Tauragė. Dabar jų čia – kone pusė tūkstančio. Tamarai Jakovec Tauragė nebuvo svetima ir prieš karą, tačiau Rusijai užpuolus Ukrainą ji suskubo čia atsivežti ir savo, ir sesers vaikus. Dabar šeima gyvena Tauragėje, vaikai lanko mokyklą, Tamara dirba mokykloje ir puoselėja idėją suburti savo tautiečius. „Galbūt yra ukrainiečių šeimų, kurios nieko apie mus negirdėjo ir norėtų prisijungti?“ – kviečia ji ir ragina tauragiškius pasakoti apie kuriamą organizaciją jos kraštiečiams.
Nuotrauka
jankauskas
Įkelta:
2022-05-27
Tauragės rajono taryba už Tauragės kraštui paskirtą ilgametį, nuoširdų ir atsakingą pedagoginį darbą bei reikšmingą kūrybinį indėlį į Tauragės rajono švietimą bei kultūrą, Tauragės rajono garbės piliečio vardą suteikė Jonui Jankauskui. Regalijų įteikimas vyks birželio 3-ąją per apskrities Dainų šventę „Karšuvos žemės vaikai“. 
Nuotrauka
jurgita
Įkelta:
2022-05-21
Penkeri metai darbo Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre jo vadovei Jurgitai Brazauskienei prabėgo kaip viena diena. O ir gyvenimas kaime jai labai patinka – čia ji randa sau mielų kampelių tiek darbe, tiek gamtos prieglobstyje.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-01
​​​​​​​„Kad tik sveikas būtų...“ – laukdama kūdikio atsidūsta dažna būsima mama. Jei taip nenutinka, dėl savo vaikų mamos gali padaryti viską. Sužinojusi, kad jos sūnus Matukas viena ausimi girdi labai silpnai, dėl to sutrikęs ir bendras jo vystymasis, Onutė Zigmantienė pasiryžo kovoti, kad jos sūnus augtų visaverčiu žmogumi. Ir nors daugiausia rūpesčių kol kas kelia būtent Matuko sveikatos bėdos, mamos meilės užtenka ir dar trims vaikams.