Nomeda Marčėnaitė – apie kultūrą, darbą televizijoje ir Lietuvos jaunimą
Įkelta:
2021-05-04
Nuotrauka
nomeda
Aprašymas

B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos feisbuko nuotrauka

 

„Lietuva yra nuostabi, mūsų potencialas – milžiniškas. Man labai smagu, kad esame maža šalis. Nes jeigu esi mažas, nereiškia, kad nesi vertingas“, – kalbėjo populiari laidų vedėja Nomeda Marčėnaitė. Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos organizuotame virtualiame susitikime N. Marčėnaite bendravo su tauragiškiais ir kalbėjo apie kultūros svarbą kiekvieno žmogaus gyvenime, atskleidė ir darbo televizijoje užkulisius. 

Be kultūros nebūtų žmogaus

Kalbėdama apie Kultūros dieną, moteris pabrėžė, kad kultūra apima daugelį gyvenimo sričių, nors buvo laikas, kai ji galvojo, kad tai nėra svarbu. 

– Einant metams aš pradedu suvokti kultūros svarbą. Vaikystėje besimokant Nacionalinėje Čiurlionio menų mokykloje menas ir kultūra mane nuolat supo. Kultūra yra būtinybė, tai ne tik kultūros srityje besidarbuojančių žmonių poreikis, bet ir visos visuomenės. Nejučia mes visi esame kultūros vartotojai: skaitome knygas, šokame, klausomės muzikos, žavimės daile ir panašiai. Mokslas – irgi kultūra. Net mūsų egzistavimo būdas yra kultūra, – įsitikinusi N. Marčėnaitė.

Laidų vedėja teigė visą gyvenimą dirbusi kultūros srityje, todėl ir mokosi nuolat.

– Pavyzdžiui, vis sužinau, kaip formavosi žmogus. Atradimas man buvo tai, kad tam, jog taptų žmogumi, jis turėjo pradėti kurti. Jeigu to nebūtų daręs, jis būtų tapęs visai kitokiu žmogumi. Gal mes būtume kitokie gyvūnai? Neurologai klausia, ar muzika egzistuoja gamtoje. Bet jeigu žmogus nebūtų jos sukūręs, jos nebūtų, tai primintų labiau atsitiktinius garsus. Vandens čiurlenimas, jūros ošimas, lapų šnaresys, paukščių čiulbesys egzistuoja, bet muzika tai virsta tik žmogaus kūrybos dėka. Menas yra smegenyse. Kuo anksčiau jos pratinamos prie kultūros, tuo mes šiame pasaulyje geriau funkcioniuojame, – įsitikinusi ji.

Nuotrauka
k

Jaunai demokratijai linki tolerancijos

Bendraudama su Tauragės žmonėmis ir atsakinėdama į jų klausimus, N. Marčėnaitė prakalbo ir apie socialines problemas. Dirbdama kultūros lauke, vesdama laidas televizijoje, ji pasakojo susipažinusi ir pamačiusi įvairių žmonių, kartais paliesdavusi nelaimingai susiklosčiusius žmonių likimus. 

Laidų vedėja pasakojo, kad jos širdį virpina su sunkumais susiduriančių žmonių istorijos. 

– Galiu kalbėti, kad atjaučiu ir moteris, patiriančias smurtą, ir mamas bei tėvus, kurie augina neįgalius vaikus, ir neįgaliuosius, ir vaikus, kurie prarado tėvų paramą bei globą. Tų temų galime paliesti labai daug. Stengiuosi kalbėti apie tai, kas yra aktualu, – sakė pašnekovė.

Ji teigė besitikinti, kad nors ir mažais žingsniais, tačiau Lietuva žengs pirmyn spręsdama pažeidžiamų asmenų problemas. Ji paragino visuomenę būti tolerantiškesnę.

– Mums reikia išmokti diskutuoti net turint ir kitokias pažiūras, kitą požiūrį į pasaulį. Deja, vietoje to, kad mes diskutuotume, tiesiog susibarame. Aš linkusi tai keisti. Norėčiau švelniai keliauti į kitą santykių etapą, kai net ir turėdami įvairias nuomones gebėtume diskutuoti, – vylėsi laidų vedėja. 

Pašnekovė dėstė, kad Lietuva patyrė traumą Sovietų Sąjungos okupacijos laikais ir tam tikras neigiamas nuostatas tėvai perdavė savo vaikams. Anot jos, neįgalieji buvo išstumti iš viešo gyvenimo, tad net ir dabartinė visuomenė tik pratinasi priimti šiuos žmones.

– Atsirado nepasitikėjimas savimi. Tai yra žaizdos, kurias reikia gydyti, nes juk jos kitaip niekur nedings. Lietuvą matau kaip kūrybingą, ypatingą visomis prasmėmis, turime mokslininkų, menininkų, mes stovime ant nepaprastai gražių pamatų, tad manau, kad ir gyjame, nes einame teisingu keliu, – sakė N. Marčėnaitė.

Pasaulis be Lietuvos būtų kitoks

Pašnekovė teigė matanti, kad mūsų šalies visuomenė išties po truputį keičiasi – naujų vėjų į Lietuvos gyvenimą įneša jaunoji karta.

– Matau jaunus žmones, kurie toliau pažengė nei mes tolerancijos klausimu. Žinoma, ir vyresnė karta turi savo privalumų. Bet jaunimas šiuo klausimu jau moka vienas kito klausytis. Taigi, negalime teigti, kad stovime vietoje, – džiaugėsi N. Marčėnaitė. 

Atjaučiu ir moteris, patiriančias smurtą, ir mamas bei tėvus, kurie augina neįgalius vaikus, ir neįgaliuosius, ir vaikus, kurie prarado tėvų paramą bei globą. Tų temų galime paliesti labai daug.ׅ

 

Dėstydama mintis apie Lietuvos ateitį, ji pabrėžė ir tinkamo vaikų ugdymo svarbą.

Pašnekovė kalbėjo, kad skatinant vaikų kūrybiškumą svarbiausias tėvų ir visos visuomenės uždavinys – jo nežlugdyti. 

– Kartais mes, vedini geriausių norų, nesuvokiame, kad paneigiame vaikų fantazijas, mėginame įdiegti savo požiūrį. Turime būti dėmesingi, stebėti, kas vaikams patinka, – kalbėjo N. Marčėnaitė.

Moteris akcentavo, kad vaikai kurs mūsų ateitį. 

Tad ji pakvietė didžiuotis savo šalimi. Anot N. Marčėnaitės, pasaulis be Lietuvos greičiausiai būtų kitoks – mažiau spalvingas ir įvairus.

– Lietuva, jeigu mes pažvelgsime į jos istoriją, turi senas valstybingumo tradicijas ir yra ypatinga šalis. Jeigu mes tai suprastume, į savo valstybę pradėtume žvelgti kiek kitaip, – didžiuotis Lietuva ragino N. Marčėnaitė. 

Darbas televizijoje

Pasakodama apie darbą televizijoje, laidų vedėja kalbėjo, kad kuriant siužetus yra renkama informacija temomis, visuomenėje sukeliančiomis garsias diskusijas. N. Marčėnaitė sakė, kad televizijoje būtina tikrinti faktus, gerai apgalvoti, kaip apie temą papasakoti žiūrovams.

– Kurdami laidą „Kultūringai su Nomeda“ stebime, kokios temos yra aktualios ir įdomios. Žinoma, yra temų, kurios visuomet aktualios. Pavyzdžiui, homoseksualių žmonių tema, moteriškumas, kartų skirtumai. Šios temos kone sukasi ratais, galime įvairiais aspektais pažvelgti ir į dailę, kiną, kultūrą. O štai spontaniškai gimusi laida „Kur važiuojam?“ atskleidžia asmenybės portretą – pasikviečiamas žmogus ir kelionės  į jo pasirinktą vietą metu kalbama apie tai, kaip pašnekovas formavosi nuo gimimo, – sakė laidų vedėja.

– Pokalbiams ruošiuosi labai kruopščiai. Kone įsimyliu savo pašnekovą, panyru į jo gyvenimą visa galva. Išmokstu biografiją. Palaikome ryšius net po laidos filmavimo, – apie darbo užkulisius kalbėjo N. Marčėnaitė, šiuo metu laukianti kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus sutikimo nusifilmuoti laidoje.

O štai laidos „Kultūringai su Nomeda“ formatas, anot N. Marčėnaitės, labiau primena šou.

– Stengiuosi tilpti į šį formatą ir savo vardą nešti garbingai, – sakė laidų vedėja.

 

Nuotrauka
rima
Įkelta:
2022-11-26
Prieglaudos „Gyvūnų globa Tauragėje“ pastatą išvydau jau visiškai sutemus. Vėlų šeštadienio vakarą prie jo durų mane pasitiko čia savanoriaujanti Rima Petrauskaitė, pakvietusi užeiti į vidų. Vos įžengus pasigirdo kačių švelnus miaukimas. Jeigu turėtų akis ir ausis, šios prieglaudos sienos galėtų papasakoti ne vieną linksmą arba graudžią istoriją apie tai, kokių išbandymų teko patirti čia patekusiems gyvūnams. 
Nuotrauka
kolek
Įkelta:
2022-11-20
Pomėgio turėjimas praplečia požiūrį į pasaulį, suteikia daug žinių, todėl turėti vienokį ar kitokį pomėgį labai svarbu. Tai leidžia save formuoti kaip asmenybę. Be to, pomėgiai kuria ryšį tarp žmonių. Tomas Šerpytis, daug metų kolekcionuojantis pašto ženklus ir bandantis suburti Tauragės kolekcininkus, „Tauragės žinioms“ papasakojo, kaip prasidėjo jo kolekcija, kodėl renka būtent pašto ženklus ir kokių istorijų jie atskleidžia.
Nuotrauka
dres
Įkelta:
2022-11-19
Šilutiškė šunų dresuotoja Deimantė Dargytė, baigusi kraštovaizdžio architektūros studijas, pasuko savo gyvenimą visai kita linkme. Įgytą profesiją iškeitė į darbą pasienyje, kuriuo ir susidomėjo dėl galimybės dirbti su gyvūnais. Pasienyje kinologe dirbanti moteris pataria ir  tauragiškiams gyvūnų augintojams, moko šunis pagrindinių elgesio taisyklių bei socializacijos. Deimantė prisideda ir prie populiarėjančių šunų-asistentų ruošimo. 
Nuotrauka
jurga maya bazyte
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-15
Tikriausiai ne vienam tauragiškiui jau pažįstama jogos mokytoja Jurga Maya Bazytė. Iš Kauno atsikrausčiusi 31-erių moteris džiaugiasi Tauragėje atsidūrusi tinkamu laiku. Dabar ji savo jogos studijoje renka pilnas grupes mokinių, džiaugiasi tauragiškių aktyvumu ir rūpinimusi savo sveikata. 
Nuotrauka
teiseja
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-11-13
Tauragės apylinkės teisme pusę metų dirbanti teisėja Jurgita Vaitkevičienė atvira – padėtis teismuose dėl žemų teisėjų ir kitų darbuotojų atlyginimų tampa kritinė, nes sunkiau prisikviesti gabių teisininkų. Taigi darbo krūvis tik didėja. Nepaisydama to, J. Vaitkevičienė savo darbe mato didelę prasmę – ji teigia, kad teisėjo darbas labai svarbus visuomenei visų pirma dėl to, kad einant šias pareigas galima apginti pažeistas žmogaus laisves ir teises, o priimami sprendimai kartais lemia žmonių gyvenimus, tad ant teisėjų pečių krinta didžiulė atsakomybė. 
Nuotrauka
sigrida
Įkelta:
2022-11-02
Gal nedaug kas žino, kad Parapijos namų rūsyje veikia kepyklėlė „Sigridos Saldi pasaka“, o joje vienintelė darbuotoja – pati Sigrida. Dar baigdama mokslus darbo vietą sau sukūrusi jauna moteris darbo tikrai nebijo. Kad ir kiek užsakymų sulauktų, pluša išsijuosusi – jai labai svarbu nenuvilti savo klientų ir įvykdyti užsakymus laiku
Nuotrauka
vestina
Įkelta:
2022-10-29
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki penkerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Mokslinių darbų ji ėmėsi dar studijuojama, nestokoja jiems idėjų ir dabar, jau dirbdama, o žiniomis ir patirtimi dosniai dalijasi ne tik su Klaipėdos, bet ir su Tauragės moksleiviais – į mokyklą ją pakviečia močiutė Ona Gaurylienė, mokytojaujanti Jovarų pagrindinėje mokykloje. 
Nuotrauka
rokas baciuska
Komandos archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-20
Maroko ralyje tauragiškis Rokas Baciuška T4 klasėje finišavo pirmas. Ši pergalė užtikrina, kad Pasaulio ralio čempionate Rokas bus pirmasis lietuvis, užlipęs ant prizininkų pakylos. Šiuo metu jaunasis lenktynininkas yra antras galutinėje įskaitoje, lemiama kova su pirmosios ir trečiosios vietos laimėtojais vyks Ispanijoje kitą savaitę. Roko ambicijos didelės – pergalė čempionate.
Nuotrauka
vestina gustiene
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-11
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki septynerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Šiuo metu ji dirba UAB „Glashed Baltic“, kurti užsiima inovatyviais projektais, komercinių pastatų stiklo fasadų gamyba. Vestina Gustienė dalyvauja „Švyturio Klaipėdos ateities stipendijos konkurse ir pateko į finalą. Iš daugiau nei 20 nominantų pateko į šešetuką.
Nuotrauka
aliona
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-01
Beprotiškai kylančios elektros kainos – dar vienas smūgis nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams. Tauragėje prisiglaudusios ukrainietės Alionos ir jos šeimos – dviejų dukrų ir dviejų anūkių – istorija ir taip kupina baimės, nerimo, sunkumų. Moteris tvirtina savo kelyje sutikusi tik gerus žmones ir yra be galo jiems dėkinga, tačiau dabar jai ir vėl reikia pagalbos – ji ieško būsto nuomai, kadangi namas, kuriame gyveno iki šiol, šildomas elektra, o sąskaitos –  kosminės. 
Nuotrauka
ritonija
Įkelta:
2022-09-11
Mokytojo darbas – tai pašaukimas, kūryba, mokymasis. Jovarų pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ritonija Galkauskienė, šį darbą dirbanti jau kone keturis dešimtmečius, o Jovarų mokykloje pasitinkanti septintąjį rugsėjį, savo darbo esmę nusako paprastai: mokyti, auginti, suprasti. Su mokytoja kalbėjomės apie jos profesinio kelio pasirinkimą, pedagogų džiaugsmus ir iššūkius. 
Nuotrauka
liucija
Įkelta:
2022-07-28
Nežinodamas nė neįtartum, kad žygaitiškė Liucija Genienė ką tik pasitiko 98-ąjį gimtadienį – linksma, žvali ir guvi moteris stebina šviesiu protu ir puikia atmintimi – kone šimtmečio senumo įvykius, tikslias jų datas ji gali vardyti net nesuabejodama. Dar labiau žavi šios moters geranoriškumas ir tikėjimas žmonėmis: nors vargų ir netekčių likimas jai nepagailėjo, ji tikina per ilgą savo gyvenimą blogų žmonių nesutikusi.
Nuotrauka
SHIMKUS
Įkelta:
2022-07-20
Savaitgalį Tauragėje lankėsi neseniai JAV politinę karjerą baigęs lietuvių kilmės kongresmenas Johnas Shimkus su žmona Karen ir sūnumi Davidu. Tai vienintelis istorijoje lietuvių kilmės Jungtinių Amerikos Valstijų kongresmenas. Savo įtemptoje dienotvarkėje svečiai rado keletą minučių pasikalbėti. Šeštadienį pokalbiui susėdome M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje.
Nuotrauka
areta
Įkelta:
2022-06-19
Tauragiškė menininkė Areta Didžionienė nuo 2009 m. rengia personalines ir dalyvauja grupinėse parodose. 2021 m. Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultete ji įgijo vizualinio dizaino magistro laipsnį, o nuo sausio ji – Tauragės kultūros centro dailininkė. Praėjusį penktadienį A. Didžionienė pristatė daug gerų atsiliepimų sulaukusią savo inicijuotą grupinę parodą „Ex Nova“.
Nuotrauka
jonas jatautas zalgiriai
Įkelta:
2022-06-09
50-metį paminėjusios Žalgirių gimnazijos direktorius Jonas Jatautas, mokyklai vadovaujantis šešerius metus, sako, kad mokyklos gyvenime tai trumpas laikas, bet pokyčių bendruomenėje įvyko nemažai – išgyventa daug iššūkių atnešusi pandemija, atidaryta gamtos mokslų laboratorija, viena pirmokų klasė jau mokosi pagal inžinerinio turinio modelį. Bendruomenė modernėja, auga mokinių skaičius. Tiesa, apie nacionalinius projektus direktorius kalba kritiškai, o Tūkstantmečio mokyklų programą prilygina Eurovizijos konkursui. 
Nuotrauka
tevas
Įkelta:
2022-06-05
Šiandien minime Tėvo dieną. Kas įteiks savo tėveliui gėlės žiedą ar savo negrabų vaikišką piešinį, kas tiesiog apkabins, o kas aplankys amžinojo poilsio vietoje. Benjamina Karmazinienė ir Emilija Balsiūnienė tėvelį, kuriam šiemet būtų sukakę 100 metų, aplankys Papušynės kapinėse. Prisimins ne tik jo juoką, išdaigas, drožėjo talentą, patriotizmą, tremtinio dalią, bet ir begalinę meilę, lydėjusią dukras jam gyvam esant. Ir tebelydinčią iki šiol – iš aukštybių.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-31
Nuo karo siaubo bėgusius ukrainiečius priglaudė ir Tauragė. Dabar jų čia – kone pusė tūkstančio. Tamarai Jakovec Tauragė nebuvo svetima ir prieš karą, tačiau Rusijai užpuolus Ukrainą ji suskubo čia atsivežti ir savo, ir sesers vaikus. Dabar šeima gyvena Tauragėje, vaikai lanko mokyklą, Tamara dirba mokykloje ir puoselėja idėją suburti savo tautiečius. „Galbūt yra ukrainiečių šeimų, kurios nieko apie mus negirdėjo ir norėtų prisijungti?“ – kviečia ji ir ragina tauragiškius pasakoti apie kuriamą organizaciją jos kraštiečiams.
Nuotrauka
jankauskas
Įkelta:
2022-05-27
Tauragės rajono taryba už Tauragės kraštui paskirtą ilgametį, nuoširdų ir atsakingą pedagoginį darbą bei reikšmingą kūrybinį indėlį į Tauragės rajono švietimą bei kultūrą, Tauragės rajono garbės piliečio vardą suteikė Jonui Jankauskui. Regalijų įteikimas vyks birželio 3-ąją per apskrities Dainų šventę „Karšuvos žemės vaikai“. 
Nuotrauka
jurgita
Įkelta:
2022-05-21
Penkeri metai darbo Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre jo vadovei Jurgitai Brazauskienei prabėgo kaip viena diena. O ir gyvenimas kaime jai labai patinka – čia ji randa sau mielų kampelių tiek darbe, tiek gamtos prieglobstyje.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-01
​​​​​​​„Kad tik sveikas būtų...“ – laukdama kūdikio atsidūsta dažna būsima mama. Jei taip nenutinka, dėl savo vaikų mamos gali padaryti viską. Sužinojusi, kad jos sūnus Matukas viena ausimi girdi labai silpnai, dėl to sutrikęs ir bendras jo vystymasis, Onutė Zigmantienė pasiryžo kovoti, kad jos sūnus augtų visaverčiu žmogumi. Ir nors daugiausia rūpesčių kol kas kelia būtent Matuko sveikatos bėdos, mamos meilės užtenka ir dar trims vaikams.