Nomeda Marčėnaitė – apie kultūrą, darbą televizijoje ir Lietuvos jaunimą
Įkelta:
2021-05-04
Nuotrauka
nomeda
Aprašymas

B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos feisbuko nuotrauka

 

„Lietuva yra nuostabi, mūsų potencialas – milžiniškas. Man labai smagu, kad esame maža šalis. Nes jeigu esi mažas, nereiškia, kad nesi vertingas“, – kalbėjo populiari laidų vedėja Nomeda Marčėnaitė. Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos organizuotame virtualiame susitikime N. Marčėnaite bendravo su tauragiškiais ir kalbėjo apie kultūros svarbą kiekvieno žmogaus gyvenime, atskleidė ir darbo televizijoje užkulisius. 

Be kultūros nebūtų žmogaus

Kalbėdama apie Kultūros dieną, moteris pabrėžė, kad kultūra apima daugelį gyvenimo sričių, nors buvo laikas, kai ji galvojo, kad tai nėra svarbu. 

– Einant metams aš pradedu suvokti kultūros svarbą. Vaikystėje besimokant Nacionalinėje Čiurlionio menų mokykloje menas ir kultūra mane nuolat supo. Kultūra yra būtinybė, tai ne tik kultūros srityje besidarbuojančių žmonių poreikis, bet ir visos visuomenės. Nejučia mes visi esame kultūros vartotojai: skaitome knygas, šokame, klausomės muzikos, žavimės daile ir panašiai. Mokslas – irgi kultūra. Net mūsų egzistavimo būdas yra kultūra, – įsitikinusi N. Marčėnaitė.

Laidų vedėja teigė visą gyvenimą dirbusi kultūros srityje, todėl ir mokosi nuolat.

– Pavyzdžiui, vis sužinau, kaip formavosi žmogus. Atradimas man buvo tai, kad tam, jog taptų žmogumi, jis turėjo pradėti kurti. Jeigu to nebūtų daręs, jis būtų tapęs visai kitokiu žmogumi. Gal mes būtume kitokie gyvūnai? Neurologai klausia, ar muzika egzistuoja gamtoje. Bet jeigu žmogus nebūtų jos sukūręs, jos nebūtų, tai primintų labiau atsitiktinius garsus. Vandens čiurlenimas, jūros ošimas, lapų šnaresys, paukščių čiulbesys egzistuoja, bet muzika tai virsta tik žmogaus kūrybos dėka. Menas yra smegenyse. Kuo anksčiau jos pratinamos prie kultūros, tuo mes šiame pasaulyje geriau funkcioniuojame, – įsitikinusi ji.

Nuotrauka
k

Jaunai demokratijai linki tolerancijos

Bendraudama su Tauragės žmonėmis ir atsakinėdama į jų klausimus, N. Marčėnaitė prakalbo ir apie socialines problemas. Dirbdama kultūros lauke, vesdama laidas televizijoje, ji pasakojo susipažinusi ir pamačiusi įvairių žmonių, kartais paliesdavusi nelaimingai susiklosčiusius žmonių likimus. 

Laidų vedėja pasakojo, kad jos širdį virpina su sunkumais susiduriančių žmonių istorijos. 

– Galiu kalbėti, kad atjaučiu ir moteris, patiriančias smurtą, ir mamas bei tėvus, kurie augina neįgalius vaikus, ir neįgaliuosius, ir vaikus, kurie prarado tėvų paramą bei globą. Tų temų galime paliesti labai daug. Stengiuosi kalbėti apie tai, kas yra aktualu, – sakė pašnekovė.

Ji teigė besitikinti, kad nors ir mažais žingsniais, tačiau Lietuva žengs pirmyn spręsdama pažeidžiamų asmenų problemas. Ji paragino visuomenę būti tolerantiškesnę.

– Mums reikia išmokti diskutuoti net turint ir kitokias pažiūras, kitą požiūrį į pasaulį. Deja, vietoje to, kad mes diskutuotume, tiesiog susibarame. Aš linkusi tai keisti. Norėčiau švelniai keliauti į kitą santykių etapą, kai net ir turėdami įvairias nuomones gebėtume diskutuoti, – vylėsi laidų vedėja. 

Pašnekovė dėstė, kad Lietuva patyrė traumą Sovietų Sąjungos okupacijos laikais ir tam tikras neigiamas nuostatas tėvai perdavė savo vaikams. Anot jos, neįgalieji buvo išstumti iš viešo gyvenimo, tad net ir dabartinė visuomenė tik pratinasi priimti šiuos žmones.

– Atsirado nepasitikėjimas savimi. Tai yra žaizdos, kurias reikia gydyti, nes juk jos kitaip niekur nedings. Lietuvą matau kaip kūrybingą, ypatingą visomis prasmėmis, turime mokslininkų, menininkų, mes stovime ant nepaprastai gražių pamatų, tad manau, kad ir gyjame, nes einame teisingu keliu, – sakė N. Marčėnaitė.

Pasaulis be Lietuvos būtų kitoks

Pašnekovė teigė matanti, kad mūsų šalies visuomenė išties po truputį keičiasi – naujų vėjų į Lietuvos gyvenimą įneša jaunoji karta.

– Matau jaunus žmones, kurie toliau pažengė nei mes tolerancijos klausimu. Žinoma, ir vyresnė karta turi savo privalumų. Bet jaunimas šiuo klausimu jau moka vienas kito klausytis. Taigi, negalime teigti, kad stovime vietoje, – džiaugėsi N. Marčėnaitė. 

Atjaučiu ir moteris, patiriančias smurtą, ir mamas bei tėvus, kurie augina neįgalius vaikus, ir neįgaliuosius, ir vaikus, kurie prarado tėvų paramą bei globą. Tų temų galime paliesti labai daug.ׅ

 

Dėstydama mintis apie Lietuvos ateitį, ji pabrėžė ir tinkamo vaikų ugdymo svarbą.

Pašnekovė kalbėjo, kad skatinant vaikų kūrybiškumą svarbiausias tėvų ir visos visuomenės uždavinys – jo nežlugdyti. 

– Kartais mes, vedini geriausių norų, nesuvokiame, kad paneigiame vaikų fantazijas, mėginame įdiegti savo požiūrį. Turime būti dėmesingi, stebėti, kas vaikams patinka, – kalbėjo N. Marčėnaitė.

Moteris akcentavo, kad vaikai kurs mūsų ateitį. 

Tad ji pakvietė didžiuotis savo šalimi. Anot N. Marčėnaitės, pasaulis be Lietuvos greičiausiai būtų kitoks – mažiau spalvingas ir įvairus.

– Lietuva, jeigu mes pažvelgsime į jos istoriją, turi senas valstybingumo tradicijas ir yra ypatinga šalis. Jeigu mes tai suprastume, į savo valstybę pradėtume žvelgti kiek kitaip, – didžiuotis Lietuva ragino N. Marčėnaitė. 

Darbas televizijoje

Pasakodama apie darbą televizijoje, laidų vedėja kalbėjo, kad kuriant siužetus yra renkama informacija temomis, visuomenėje sukeliančiomis garsias diskusijas. N. Marčėnaitė sakė, kad televizijoje būtina tikrinti faktus, gerai apgalvoti, kaip apie temą papasakoti žiūrovams.

– Kurdami laidą „Kultūringai su Nomeda“ stebime, kokios temos yra aktualios ir įdomios. Žinoma, yra temų, kurios visuomet aktualios. Pavyzdžiui, homoseksualių žmonių tema, moteriškumas, kartų skirtumai. Šios temos kone sukasi ratais, galime įvairiais aspektais pažvelgti ir į dailę, kiną, kultūrą. O štai spontaniškai gimusi laida „Kur važiuojam?“ atskleidžia asmenybės portretą – pasikviečiamas žmogus ir kelionės  į jo pasirinktą vietą metu kalbama apie tai, kaip pašnekovas formavosi nuo gimimo, – sakė laidų vedėja.

– Pokalbiams ruošiuosi labai kruopščiai. Kone įsimyliu savo pašnekovą, panyru į jo gyvenimą visa galva. Išmokstu biografiją. Palaikome ryšius net po laidos filmavimo, – apie darbo užkulisius kalbėjo N. Marčėnaitė, šiuo metu laukianti kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus sutikimo nusifilmuoti laidoje.

O štai laidos „Kultūringai su Nomeda“ formatas, anot N. Marčėnaitės, labiau primena šou.

– Stengiuosi tilpti į šį formatą ir savo vardą nešti garbingai, – sakė laidų vedėja.

 

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.
Nuotrauka
skurvydas
Juozo Petkevičiaus nuotrauka 
Įkelta:
2023-02-16
Šiemet Tauragei tapus Lietuvos kultūros sostine, kurios koncepcija – penki keliai, vieno jų – Praeities kelio – ambasadoriumi tapo Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ restauratorius Audronis Skurvydas, apie savo darbą kalbantis su tokiu entuziazmu, kad juo nesunku užsikrėsti. Jo dirbtuvėse akys laksto nuo daikto prie daikto, o rankos pačios kyla viską paliesti. Praeities kelias, pasak jo, simbolizuoja mūsų patriotiškumą, meilę Tėvynei, pagarbą istorijai, tradicijų ir etnokultūros puoselėjimą ir pasididžiavimą savo kraštu. 
Nuotrauka
rokas
Roko Baciuškos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-01-24
Dvi savaitės dulkių, smėlio, greičio ir didžiulės įtampos – Rokas Baciuška šių metų Dakare išgyveno tikrą dramą. Nors grįžo be išsvajotos pirmosios vietos, po ilgos ir varginančios kovos ne savo noru nusileidęs, tačiau pagerinęs geriausią asmeninį rezultatą Dakare ir bagių klasėje užėmęs antrąją vietą. „Tokia maža ir tuo pačiu tokia didelė ta mūsų Lietuva, o ką jau kalbėti apie Tauragę. Jokie išbandymai nebaisūs, kai esame kartu, todėl dalinuosi džiaugsmu su jumis visais“, – teigė lenktynininkas.
Nuotrauka
ukininkas
Įkelta:
2023-01-14
Praėjusių metų pabaigoje surengtame Mero padėkos vakare už jaunatvišką ryžtą kuriant inovatyvų ir modernų ūkininko ūkį Tauro statulėlė įteikta Gyčiui Ūseliui. Dabar jaunasis Batakių seniūnijos ūkininkas dirba apie 120 hektarų žemės ir planuoja tolesnę ūkio ir technologijų plėtrą. Gytis dalyvauja Lietuvos kaimo plėtros programose ir per investicinius projektus modernizuoja ūkį. O baigtos Vilniaus universiteto Šiaulių akademijoje kūno kultūros ir sporto pedagogikos studijos rodo dar vieną vaikino pomėgį – sportą. Gytis yra ir svarsčių kilnojimo pasaulio čempionas. 
Nuotrauka
kaledos
Įkelta:
2022-12-25
Kalėdų stebuklas dažniausiai prasideda nuo susitikimo su Kalėdų Seneliu. Vienas jų –  menininkas Edvardas Gasinskas. Daugybę metų šventėms pasipuošiantis Kalėdų Senelio kostiumu vyras nori pradžiuginti kuo daugiau žmonių.
Nuotrauka
ausra
Įkelta:
2022-12-24
Seni žmonės tokie pat svarbūs, kaip jauni, sveiki ir veiklūs. Tačiau dažnai jie gyvena vieniši ir jiems reikia pagalbos. Policijoje dirbanti Maltiečių savanorė Aušra Mandrijauskaitė-Dambrauskienė kas sekmadienį aplanko po keletą vienišų senolių, atveždama jiems ne tik maisto paketus, bet ir savo širdies šilumą. Ji sako, kad senoliams ne taip svarbu atvežamas maistas, kaip galimybė pabendrauti. Su jais išgertų arbatos puodelių, sako, negalėtų net suskaičiuoti, o geriausias atlygis – ją pamačius džiaugsmu sužibančios senolių akys.