„Inkstiliuko“ ansamblio „mama“ apdovanota medaliais
Įkelta:
2020-12-16
Nuotrauka
rasa
Aprašymas

Rasa Bartkuvienė. Rasos Bartkuvienės feisbuko paskyros nuotrauka

,
Nuotrauka
medaliai
Aprašymas

Žemaitijos kunigaikščių medalių kolekcija. Tauragės kultūros centro FB nuotrauka

 

,
Nuotrauka
rasa
Aprašymas

Dažnai Rasai Bartkuvienei renginiuose talkina ir „Inkstiliuko“ jaunimas. Rasos Bartkuvienės feisbuko paskyros nuotrauka

 

,
Nuotrauka
rasa
Aprašymas

 Folkloro ansamblio „Inkstiliuks“ instrumentinė grupė 2019 m. vykusiame konkurse „Tramtatulis“. Rasos Bartkuvienės feisbuko paskyros nuotrauka

 

,
Nuotrauka
rasa
Aprašymas

Rasa Bartkuvienė su Virginiju Bartušiu ir Jurgita Brazauskiene 

 

margarita@taurageszinios.lt
A
A

Skaudvilės renginių organizatorė Rasa Bartkuvienė apdovanota Žemaitijos kunigaikščių medalių kolekcija. Toks įvertinimas jai skirtas už etninės kultūros puoselėjimą. Folklorą Skaudvilės krašte renginių organizatorė-pedagogė propaguoja jau daugiau nei dvidešimtmetį. Jos vadovaujamas vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Inkstiliuks“ Skaudvilę garsina lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkurse „Tramtatulis“, be instrumentinės ansamblio grupės neapsieina valstybinės bei kalendorinės šventės, savo pasirodymais džiugina ir moters vadovaujama liaudiškos muzikos kapela „Dobilas“.

21-eri darbo metai

Pasak R. Bartkuvienės, medalių įteikimo ceremonija įvyko pavasarį, tačiau neturėjusi galimybės joje dalyvauti moteris juos atsiėmė kiek vėliau.

– Žinoma, malonu būti pastebėtai, įvertintai, tačiau visų maloniausia užsiimti tuo, kas arčiausiai širdies. Sakoma, savam krašte pranašu nebūsi, tačiau turiu pažymėti, jog vienas šio apdovanojimo iniciatorių yra mūsų kraštietis Antanas Gedvilas. Tas apdovanojimas, manau, yra skirtas ne tik man vienai, bet ir visiems dirbantiems ir dirbusiems su manimi kartu. Tiems vaikams, kurie dainuoja, šoka, kurie padeda renginius organizuoti. Ir pačiam Antanui Gedvilui, – sakė R. Bartkuvienė.

Nuotrauka
medaliai

Etnokultūrine veikla moteris užsiima 21-erius metus. Dvidešimt metų R. Bartkuvienė Skaudvilės gimnazijoje dirbo mokytoja. Šiemet – pirmi metai, kai ji nebemokytojauja.

Tiek pat metų yra ir kolektyvui „Inkstiliuks“, kurio pavadinimui kilmę davė Ančios upės intakas Inkstilas. „Inkstiliuks“ iš pradžių veikė kaip būrelis, o R. Bartkuvienei ėmus dirbti Kultūros centro Skaudvilės skyriaus renginių organizatore, priskirtas Kultūros centrui.

– Folkloras apima ne tik šokį, bet ir dainas, tautosaką, tradicijas, smulkiąją tautosaką, instrumentinę muziką. Daugiausia dėmesio, kol dirbau gimnazijoje, skirdavau dainavimui, tačiau dirbau ir tautinio folklorinio šokio mokytoja, esu dėsčiusi etnokultūrą. Žaisdavome liaudies žaidimus, dėmesio skyrėme kalendorinių švenčių minėjimui, didžiąją dalį mūsų repertuaro sudarė kalendorinės dainos, – pasakoja R. Bartkuvienė.

Patraukdavo žodis „folkloras“

Darbą pradėjusi Kultūros centre R. Bartkuvienė kasmet suburia mažųjų šokėjų, „inkstiliukų“ paruošiamąją grupę. Kol dirbo mokykloje, vaikus surinkti nebuvo sudėtinga – susidomėjusieji dainavimu būdavo įtraukiami ir į ansamblį.

Pasak pašnekovės, vaikų atranka vykdoma kasmet pavasarį, pastebėti gabius vaikus padėdavo pradinių klasių mokytojos.

Repeticijos vykdavo ir būrelio metu, ir po pamokų, prieš pat pasirodymus – kartais ir per ilgąją pertrauką.

– Norint paruošti pusvalandžio trukmės programą ansambliui tenka nemažai paplušėti. Jei dirbi su mažiukais, įvairiomis amžiaus grupėmis ir individualiai (vaikai mokomi groti kanklėmis), tai norint pasiekti rezultatą tenka užsiimti kasdien. Artinantis konkursams tenka plušėti ir savaitgaliais, – pasakojo R. Bartkuvienė.

Paklausta, kaip sudomina vaikus lankyti folkloro būrelį, pedagogė juokiasi, jog visų pirma į užsiėmimus juos atveda smalsumas išsiaiškinti, ką apskritai reiškia folkloras. Pranešus, jog būrelyje bus šokama, dainuojama, žaidžiama, bus rengiami pasirodymai, dalis vaikų susidomi.

Folkloras apima ne tik šokį, bet ir dainas, tautosaką, tradicijas, smulkiąją tautosaką, instrumentinę muziką. Daugiausia dėmesio, kol dirbau gimnazijoje, skirdavau dainavimui, tačiau dirbau ir tautinio folklorinio šokio mokytoja, esu dėsčiusi etnokultūrą. Žaisdavome liaudies žaidimus, dėmesio skyrėme kalendorinių švenčių minėjimui, didžiąją dalį mūsų repertuaro sudarė kalendorinės dainos, – pasakojo R. Bartkuvienė.

 

– Kaskart mokykloje pakabinusi kvietimą atvykti į folkloro būrelį sulaukiu pulko vaikų. Žinote, kas juos masina? Žodis folkloras. Suguža pilna klasė. Išaiškinus, kas yra folkloras, ir kuo mes užsiimsime, dalis vaikų, patenkinę savo smalsumą, atkrenta. Likusieji, kuriuos motyvuoja mintis, jog paruošus pasirodymus teks keliauti, dalyvauti įvairiose šventėse, lieka, – pasakoja pedagogė.

Pašnekovė teigia, kad vaikams smagu matyti, jog jų vadovė mėgaujasi savo veikla. Pašnekovės pasakojimu, vaikai net yra pastebėję, jog dainuodama moteris tarsi švyti ir atrodo labai laiminga.

R. Bartkuvienė didžiuojasi savo ugdytinių darbštumu. Pasak jos, vaikai patys vienas kitą paragina lankyti repeticijas.

– Sako, nelankysi, negalėsi važiuoti į kelionę. Arba neišmoksi ko nors, pasirodymą sugadinsi, – cituoja savo ugdytinius ji.

Prireikus performuoja grupę

Be R. Bartkuvienės žinios Skaudvilėje nevyksta joks renginys. Folkloro elementais apipinamos miestelyje minimos kalendorinės ar valstybinės šventės, minėjimai.

Nuotrauka
rasa

– Folkloras apskritai nėra labai populiarus, tad renginiams turime ruoštis su ypatingu atidumu. Skaudvilėje turime ir liaudiškos muzikos kapelą, kuri, esant reikalui, persiformuoja į etno grupę. Tada vietoj elektrinės gitaros naudojame basetlę (styginį lietuvių liaudies muzikos instrumentą, kapelose atliekantį boso partijas, – aut. past.), bandoniją, smuiką, naudojame ne mušamuosius, o žemaitišką būgną. Prisijungia armonika. Taip pakeitę kapelos sudėtį pasidarome liaudiškos kapelos variantą. Aišku, žmonėms labiau patinka populiarusis folkloras. Tiesa, savo ansamblyje turime ir instrumentinę grupę, kurioje su pačia basetle, kanklėmis, tarškynė ir žemaitišku būgnu grojame liaudiškus šokius. Tokia sudėtimi galime dalyvauti ir dalyvaujame lietuvių liaudies kūrybos konkurse „Tramtatulis“, – dėstė R. Bartkienė.

Kalėdinis laikotarpis kultūros darbuotojams paprastai būna gana užimtas dėl būtinybės paruošti metines ataskaitas. Šiuo metu jų moteris rengia net šešias, tad darbo, net ir karantino metu, netrūksta. Anot jos, nuotoliniu būdu vyksta ir repeticijos, mokiniai mokomi groti bandonija. 

– Šiemet su Kultūros centru įgyvendinamas bandonijų projektas „Skaudvilės krašto bandonija“. Lapkričio mėnesį turėjo įvykti finalas, tačiau dėl pandemijos vis buvo nukeliamas, o galiausiai nuspręsta jį surengti kitąmet. Spalį ir lapkritį rengėme virtualius mokymus: vaikai ir suaugusieji mokėsi groti bandonija. Projekte dalyvauju ir aš, taip pat išmokau groti šiuo instrumentu, jau galiu atlikti apie dešimt kūrinių. Su kai kuriais vaikais nuotolini būdu dirbame ir dabar. 

 

 

 

Nuotrauka
rima
Įkelta:
2022-11-26
Prieglaudos „Gyvūnų globa Tauragėje“ pastatą išvydau jau visiškai sutemus. Vėlų šeštadienio vakarą prie jo durų mane pasitiko čia savanoriaujanti Rima Petrauskaitė, pakvietusi užeiti į vidų. Vos įžengus pasigirdo kačių švelnus miaukimas. Jeigu turėtų akis ir ausis, šios prieglaudos sienos galėtų papasakoti ne vieną linksmą arba graudžią istoriją apie tai, kokių išbandymų teko patirti čia patekusiems gyvūnams. 
Nuotrauka
kolek
Įkelta:
2022-11-20
Pomėgio turėjimas praplečia požiūrį į pasaulį, suteikia daug žinių, todėl turėti vienokį ar kitokį pomėgį labai svarbu. Tai leidžia save formuoti kaip asmenybę. Be to, pomėgiai kuria ryšį tarp žmonių. Tomas Šerpytis, daug metų kolekcionuojantis pašto ženklus ir bandantis suburti Tauragės kolekcininkus, „Tauragės žinioms“ papasakojo, kaip prasidėjo jo kolekcija, kodėl renka būtent pašto ženklus ir kokių istorijų jie atskleidžia.
Nuotrauka
dres
Įkelta:
2022-11-19
Šilutiškė šunų dresuotoja Deimantė Dargytė, baigusi kraštovaizdžio architektūros studijas, pasuko savo gyvenimą visai kita linkme. Įgytą profesiją iškeitė į darbą pasienyje, kuriuo ir susidomėjo dėl galimybės dirbti su gyvūnais. Pasienyje kinologe dirbanti moteris pataria ir  tauragiškiams gyvūnų augintojams, moko šunis pagrindinių elgesio taisyklių bei socializacijos. Deimantė prisideda ir prie populiarėjančių šunų-asistentų ruošimo. 
Nuotrauka
jurga maya bazyte
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-15
Tikriausiai ne vienam tauragiškiui jau pažįstama jogos mokytoja Jurga Maya Bazytė. Iš Kauno atsikrausčiusi 31-erių moteris džiaugiasi Tauragėje atsidūrusi tinkamu laiku. Dabar ji savo jogos studijoje renka pilnas grupes mokinių, džiaugiasi tauragiškių aktyvumu ir rūpinimusi savo sveikata. 
Nuotrauka
teiseja
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-11-13
Tauragės apylinkės teisme pusę metų dirbanti teisėja Jurgita Vaitkevičienė atvira – padėtis teismuose dėl žemų teisėjų ir kitų darbuotojų atlyginimų tampa kritinė, nes sunkiau prisikviesti gabių teisininkų. Taigi darbo krūvis tik didėja. Nepaisydama to, J. Vaitkevičienė savo darbe mato didelę prasmę – ji teigia, kad teisėjo darbas labai svarbus visuomenei visų pirma dėl to, kad einant šias pareigas galima apginti pažeistas žmogaus laisves ir teises, o priimami sprendimai kartais lemia žmonių gyvenimus, tad ant teisėjų pečių krinta didžiulė atsakomybė. 
Nuotrauka
sigrida
Įkelta:
2022-11-02
Gal nedaug kas žino, kad Parapijos namų rūsyje veikia kepyklėlė „Sigridos Saldi pasaka“, o joje vienintelė darbuotoja – pati Sigrida. Dar baigdama mokslus darbo vietą sau sukūrusi jauna moteris darbo tikrai nebijo. Kad ir kiek užsakymų sulauktų, pluša išsijuosusi – jai labai svarbu nenuvilti savo klientų ir įvykdyti užsakymus laiku
Nuotrauka
vestina
Įkelta:
2022-10-29
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki penkerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Mokslinių darbų ji ėmėsi dar studijuojama, nestokoja jiems idėjų ir dabar, jau dirbdama, o žiniomis ir patirtimi dosniai dalijasi ne tik su Klaipėdos, bet ir su Tauragės moksleiviais – į mokyklą ją pakviečia močiutė Ona Gaurylienė, mokytojaujanti Jovarų pagrindinėje mokykloje. 
Nuotrauka
rokas baciuska
Komandos archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-20
Maroko ralyje tauragiškis Rokas Baciuška T4 klasėje finišavo pirmas. Ši pergalė užtikrina, kad Pasaulio ralio čempionate Rokas bus pirmasis lietuvis, užlipęs ant prizininkų pakylos. Šiuo metu jaunasis lenktynininkas yra antras galutinėje įskaitoje, lemiama kova su pirmosios ir trečiosios vietos laimėtojais vyks Ispanijoje kitą savaitę. Roko ambicijos didelės – pergalė čempionate.
Nuotrauka
vestina gustiene
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-11
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki septynerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Šiuo metu ji dirba UAB „Glashed Baltic“, kurti užsiima inovatyviais projektais, komercinių pastatų stiklo fasadų gamyba. Vestina Gustienė dalyvauja „Švyturio Klaipėdos ateities stipendijos konkurse ir pateko į finalą. Iš daugiau nei 20 nominantų pateko į šešetuką.
Nuotrauka
aliona
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-01
Beprotiškai kylančios elektros kainos – dar vienas smūgis nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams. Tauragėje prisiglaudusios ukrainietės Alionos ir jos šeimos – dviejų dukrų ir dviejų anūkių – istorija ir taip kupina baimės, nerimo, sunkumų. Moteris tvirtina savo kelyje sutikusi tik gerus žmones ir yra be galo jiems dėkinga, tačiau dabar jai ir vėl reikia pagalbos – ji ieško būsto nuomai, kadangi namas, kuriame gyveno iki šiol, šildomas elektra, o sąskaitos –  kosminės. 
Nuotrauka
ritonija
Įkelta:
2022-09-11
Mokytojo darbas – tai pašaukimas, kūryba, mokymasis. Jovarų pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ritonija Galkauskienė, šį darbą dirbanti jau kone keturis dešimtmečius, o Jovarų mokykloje pasitinkanti septintąjį rugsėjį, savo darbo esmę nusako paprastai: mokyti, auginti, suprasti. Su mokytoja kalbėjomės apie jos profesinio kelio pasirinkimą, pedagogų džiaugsmus ir iššūkius. 
Nuotrauka
liucija
Įkelta:
2022-07-28
Nežinodamas nė neįtartum, kad žygaitiškė Liucija Genienė ką tik pasitiko 98-ąjį gimtadienį – linksma, žvali ir guvi moteris stebina šviesiu protu ir puikia atmintimi – kone šimtmečio senumo įvykius, tikslias jų datas ji gali vardyti net nesuabejodama. Dar labiau žavi šios moters geranoriškumas ir tikėjimas žmonėmis: nors vargų ir netekčių likimas jai nepagailėjo, ji tikina per ilgą savo gyvenimą blogų žmonių nesutikusi.
Nuotrauka
SHIMKUS
Įkelta:
2022-07-20
Savaitgalį Tauragėje lankėsi neseniai JAV politinę karjerą baigęs lietuvių kilmės kongresmenas Johnas Shimkus su žmona Karen ir sūnumi Davidu. Tai vienintelis istorijoje lietuvių kilmės Jungtinių Amerikos Valstijų kongresmenas. Savo įtemptoje dienotvarkėje svečiai rado keletą minučių pasikalbėti. Šeštadienį pokalbiui susėdome M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje.
Nuotrauka
areta
Įkelta:
2022-06-19
Tauragiškė menininkė Areta Didžionienė nuo 2009 m. rengia personalines ir dalyvauja grupinėse parodose. 2021 m. Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultete ji įgijo vizualinio dizaino magistro laipsnį, o nuo sausio ji – Tauragės kultūros centro dailininkė. Praėjusį penktadienį A. Didžionienė pristatė daug gerų atsiliepimų sulaukusią savo inicijuotą grupinę parodą „Ex Nova“.
Nuotrauka
jonas jatautas zalgiriai
Įkelta:
2022-06-09
50-metį paminėjusios Žalgirių gimnazijos direktorius Jonas Jatautas, mokyklai vadovaujantis šešerius metus, sako, kad mokyklos gyvenime tai trumpas laikas, bet pokyčių bendruomenėje įvyko nemažai – išgyventa daug iššūkių atnešusi pandemija, atidaryta gamtos mokslų laboratorija, viena pirmokų klasė jau mokosi pagal inžinerinio turinio modelį. Bendruomenė modernėja, auga mokinių skaičius. Tiesa, apie nacionalinius projektus direktorius kalba kritiškai, o Tūkstantmečio mokyklų programą prilygina Eurovizijos konkursui. 
Nuotrauka
tevas
Įkelta:
2022-06-05
Šiandien minime Tėvo dieną. Kas įteiks savo tėveliui gėlės žiedą ar savo negrabų vaikišką piešinį, kas tiesiog apkabins, o kas aplankys amžinojo poilsio vietoje. Benjamina Karmazinienė ir Emilija Balsiūnienė tėvelį, kuriam šiemet būtų sukakę 100 metų, aplankys Papušynės kapinėse. Prisimins ne tik jo juoką, išdaigas, drožėjo talentą, patriotizmą, tremtinio dalią, bet ir begalinę meilę, lydėjusią dukras jam gyvam esant. Ir tebelydinčią iki šiol – iš aukštybių.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-31
Nuo karo siaubo bėgusius ukrainiečius priglaudė ir Tauragė. Dabar jų čia – kone pusė tūkstančio. Tamarai Jakovec Tauragė nebuvo svetima ir prieš karą, tačiau Rusijai užpuolus Ukrainą ji suskubo čia atsivežti ir savo, ir sesers vaikus. Dabar šeima gyvena Tauragėje, vaikai lanko mokyklą, Tamara dirba mokykloje ir puoselėja idėją suburti savo tautiečius. „Galbūt yra ukrainiečių šeimų, kurios nieko apie mus negirdėjo ir norėtų prisijungti?“ – kviečia ji ir ragina tauragiškius pasakoti apie kuriamą organizaciją jos kraštiečiams.
Nuotrauka
jankauskas
Įkelta:
2022-05-27
Tauragės rajono taryba už Tauragės kraštui paskirtą ilgametį, nuoširdų ir atsakingą pedagoginį darbą bei reikšmingą kūrybinį indėlį į Tauragės rajono švietimą bei kultūrą, Tauragės rajono garbės piliečio vardą suteikė Jonui Jankauskui. Regalijų įteikimas vyks birželio 3-ąją per apskrities Dainų šventę „Karšuvos žemės vaikai“. 
Nuotrauka
jurgita
Įkelta:
2022-05-21
Penkeri metai darbo Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre jo vadovei Jurgitai Brazauskienei prabėgo kaip viena diena. O ir gyvenimas kaime jai labai patinka – čia ji randa sau mielų kampelių tiek darbe, tiek gamtos prieglobstyje.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-01
​​​​​​​„Kad tik sveikas būtų...“ – laukdama kūdikio atsidūsta dažna būsima mama. Jei taip nenutinka, dėl savo vaikų mamos gali padaryti viską. Sužinojusi, kad jos sūnus Matukas viena ausimi girdi labai silpnai, dėl to sutrikęs ir bendras jo vystymasis, Onutė Zigmantienė pasiryžo kovoti, kad jos sūnus augtų visaverčiu žmogumi. Ir nors daugiausia rūpesčių kol kas kelia būtent Matuko sveikatos bėdos, mamos meilės užtenka ir dar trims vaikams.