Zenono Norkaus anūkas Julius: tarnauti Tėvynei – garbės reikalas
Įkelta:
2020-09-16
Nuotrauka
Aprašymas

Julius Norkus Kęstučio batalione. Seržanto Vido Stašaičio nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

Julius Norkus Kęstučio batalione. Seržanto Vido Stašaičio nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

Kareivinių atidarymo ceremonijoje šalia Lietuvos kariuomenės vado generolo leitenanto Valdemaro Rupšio (viduryje) juostelę perkirpti patikėta ne kam kitam, o Juliui (pirmas iš dešinės). Seržanto Vido Stašaičio nuotrauka

Lietuvoje sugrąžinus nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, iš pradžių šalyje kilo nemenkas sąmyšis – tarp šaukiamų atlikti pareigą jaunuolių dalis reiškė nepasitenkinimą argumentuodami, jog tuos 9 mėnesius galėtų išnaudoti ir kitaip. Tačiau patriotiško jaunimo jau kuris laikas nebetrūksta – per 90 procentų privalomąją tarnybą kariuomenėje pradedančių šauktinių – savanoriai. Šį rudenį Kęstučio batalione savanoriškai pradėjusio tarnauti tauragiškio Juliaus Norkaus pavyzdys – ypatingas. Meilę Tėvynei jo širdyje augino Šaulių sąjunga, o jo gyslomis teka Tauragės LDK Kęstučio šaulių 7-osios rinktinės atkūrėjo Zenono Norkaus kraujas. Juliaus mama Neringa Norkienė atvirauja: šviesaus atminimo senelis didžiuotųsi matydamas, kad anūkas žengia jo pėdomis.

Ryžtas greitai buvo pastebėtas

Kaip pasakojo Juliaus mama, vaikinas į Šaulių sąjungos veiklą įsitraukė dar būdamas paauglys – maždaug 15 metų. Tuomet susidomėjo Marinos Cariovos vedamu šaulių būreliu. Vėliau sekė šaulių stovyklos, savanorystė, aktyvus jaunuolis greit buvo pastebėtas rinktinės vadų, jam buvo skiriamos vis atsakingesnės užduotys. Greitai Julius pats padėdavo rengti stovyklas, stovėjo jau vadų gretose, o štai prieš porą savaičių Kęstučio batalione naujų kareivinių atidarymo metu ne kam kitam, o J. Norkui buvo patikėta perkirpti simbolinę juostelę. Žurnalistės kalbintas vaikinas neslėpė, jog jam tai – didelė garbė.

– Padėdavau rinktinės vadui, kai reikėdavo, dalyvavau šauliškose veiklose visoje Tauragėje. Paskaitas vesdavau jauniesiems šauliukams, padėdavau kuopos vadei Marinai, šaulių stovyklose gaudavau būrio vado pareigas, ten irgi vesdavau paskaitas, pats esu išlaikęs visas pakopas, buvau kaip instruktorius, žodžiu, ne tik pats visur dalyvavau, bet ir kitus mokiau. Štai ir dabar perkirpti juostelę mane pasirinko, matyt, pasitiki, žino, kad esu buvęs šaulys, – apie savo kelią nuo šaulių būrelio iki kariuomenės pasakojo jaunuolis.

Pasak Juliaus mamos, šauliška veikla Norkų šeimoje turi gilias tradicijas ir yra taip įsišaknijusi, jog nejučia įtraukia visus šeimos narius. Valstybės atkūrimo šimtmečio proga šaulio priesaiką Vilniuje davė ir pati Neringa, šaulių būrelį lanko ir trys jaunesnieji jos vaikai – septyniolikmetis Juliaus brolis Laurynas ir dvi sesutės – 15-metė Justė ir 14-os Emilija.

Julius šiemet baigė Žalgirių gimnaziją ir po abitūros egzaminų iš karto pradėjo nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą.

Nuotrauka

– Esame labai dėkingi rinktinės vadui, atsargos majorui Kęstučiui Baužai, vadovei Marinai Cariovai, kitiems šauliams, kad įtraukė, skatino, pasitikėjo ir visaip kitaip ugdė Juliaus ryžtą vilkėti uniformą. Artėjant abitūros egzaminams susėdome su sūnum ir nutarėme, jog kariuomenė – tinkamiausia kryptis ateičiai. Tokia mintis atrodė savaime suprantama. Gaila, kad senelis negali to pamatyti (Zenonas Norkus mirė 2013-aisiais, – red.). Labai didžiuotųsi Juliumi,  – teigė Neringa Norkienė.

Senelio legenda

Juliaus senelis, mokytojas Z. Norkus pasižymėjo atkuriant Šaulių rinktinę Tauragėje bei buvo vienas pirmųjų jos vadų, aktyviai dalyvavo visuomeniniame gyvenime bei labai mylėjo anūkus.

1990 m. rugpjūčio 19 d. Tauragėje buvo atstatytas ir pašventintas paminklas Vladui Putvinskiui. Po paminklo pašventinimo ceremonijos įvyko Tauragės šaulių būrio atkūrimo susirinkimas. Pirmuoju būrio vadu išrinktas Tomas Leonavičius. 1998 m. kovo 8 d. įvykusiame Tauragės apskrities šaulių atstovų suvažiavime buvo atkurta šaulių rinktinė, kuri pasirinko LDK Kęstučio vardą. Rinktinės vadu buvo paskirtas (laikinai) Danielius Saukevičius, 1999 m. vasarį jį pakeitė Zenonas Norkus. Šiuo metu rinktinei vadovauja ats. mjr. Kęstutis Bauža. Rinktinė vienija Jurbarko, Pagėgių, Šilalės ir Tauragės šaulius. Tauragės Juozo Kasperavičiaus 702-osios kuopos vadas – Sigitas Ozgirdas.

Lietuvos šaulių sąjungai priklauso apie 11 tūkst. narių, Tauragės apskrities LDK Kęstučio rinktinei – pusaštunto šimto, Tauragės Juozo Kasperavičiaus 702-ajai kuopai apie 250 jaunųjų šaulių ir apie 100 šaulių.

– Senelis Z. Norkus vis kalbėdavo, kad norėtų sulaukti anūkų, paskui – kol pradės lankyti mokyklą. Šito sulaukė, o kaip baigė, nebematė... Tačiau, žinau, kad labai džiaugtųsi Juliaus pasirinkimu, – kalbėjo Juliaus mama N. Norkienė.

Kariuomenėje – kaip namie

Kaip žurnalistei sakė Julius, pirmosios tarnybos savaitės jam sunkumų nesukėlė – daug kas aktyviam šauliui buvo gerai žinoma – rikiuotė, kariuomenės tvarka, o batalione daug laiko jis praleisdavo šauliškų stovyklų metu. Tad, kariuomenėje jis jaučiasi kaip namuose.

– Sąlygos batalione labai geros, įrengtos naujos kareivinės, viskas nauja, gyvenam puikiai, visko užtenka, beveik kaip namie. Visas vasaras čia praleidau, esu prie visko pripratęs. Esu ragavęs kareiviškos košės, tad ir pratybose man taip pat nėra sunku, beveik viskas žinoma. Ranką šaudymuose taip pat esu išlavinęs, – teigė šauktinis.

Nuotrauka

Julius, pasak mamos, visada buvo aktyvus, tad greičiausiai paveldėjo senelio užsispyrimą ir patriotiškumą.

– Jam labiau prie širdies veiksmas, o ne knygos, – juokavo ji.

Tačiau siekiant aukštesnio laipsnio kariuomenės struktūroje į Karo akademiją stoti visgi teks. To neatmeta ir pats Julius. Tačiau tarnauti jis norėtų Kęstučio batalione, kuo arčiau šeimos.

– Pabaigęs pradinę tarnybą pasiliksiu toliau tarnauti, po truputį tam rengiuosi. Ketinu čia tęsti ir karjerą, ir gyvenimą, pretenduosiu į vyresniojo šaulio poziciją. Kiek sveikata ir protas leis, ketinu siekti aukštumų, įgyti kuo aukštesnį laipsnį. Planuose yra ir mokslai Karo akademijoje. Jeigu nori būti paprastas karys, to nereikia, užtenka čia tarnauti. Bet jeigu nori įgyti aukštą laipsnį, mokslus reikia baigti. Tuomet gali tapti generolu leitenantu, – apie ateities svajones prasitarė karys.

Pasak J. Norkaus, jauno žmogaus pasirinkimas būti krašto gynybos sistemoje naudingas ne tik Tėvynei, bet ir jam pačiam – ugdo puikias asmenines savybes.

– Tai suteikia pasitikėjimo savimi, išmokstama savarankiškumo, lavinama ištikimybė Tėvynei, ugdoma garbė. Tarnaudamas ir save motyvuoji, ir kitus gali motyvuoti, lavini ir fizinę jėgą, komandinio darbo įgūdžius, sustiprėji tiek fiziškai, tiek morališkai. Tarnyba kariuomenėje kaip gyvenimo etapas tęsia tėvų auklėjimą, formuoja asmenybę, įgyji asmeninių savybių, reikalingų gyvenimui,  – kalbėjo šauktinis.

Paklaustas, kaip į jo pasirinkimą reagavo bendraamžiai, draugai, Julius neslepia, kad daug jų pasirinko tą patį kelią – dauguma buvusių klasiokų priklausė Šaulių sąjungai, o baigę mokyklą patraukė tarnauti. Beje, vaikinas įsitikinęs, jog iškilus grėsmei Lietuvos laisvei, tėvynės ginti stotų dauguma jaunuolių:

– Manau, kad prireikus stoti į kovą, lietuviai kaip kadaise susitelktų ir gintų savo laisvę. Bent jau didžioji dauguma. Juk tarnauti tėvynei – garbės reikalas.

Nuotrauka
rima
Įkelta:
2022-11-26
Prieglaudos „Gyvūnų globa Tauragėje“ pastatą išvydau jau visiškai sutemus. Vėlų šeštadienio vakarą prie jo durų mane pasitiko čia savanoriaujanti Rima Petrauskaitė, pakvietusi užeiti į vidų. Vos įžengus pasigirdo kačių švelnus miaukimas. Jeigu turėtų akis ir ausis, šios prieglaudos sienos galėtų papasakoti ne vieną linksmą arba graudžią istoriją apie tai, kokių išbandymų teko patirti čia patekusiems gyvūnams. 
Nuotrauka
kolek
Įkelta:
2022-11-20
Pomėgio turėjimas praplečia požiūrį į pasaulį, suteikia daug žinių, todėl turėti vienokį ar kitokį pomėgį labai svarbu. Tai leidžia save formuoti kaip asmenybę. Be to, pomėgiai kuria ryšį tarp žmonių. Tomas Šerpytis, daug metų kolekcionuojantis pašto ženklus ir bandantis suburti Tauragės kolekcininkus, „Tauragės žinioms“ papasakojo, kaip prasidėjo jo kolekcija, kodėl renka būtent pašto ženklus ir kokių istorijų jie atskleidžia.
Nuotrauka
dres
Įkelta:
2022-11-19
Šilutiškė šunų dresuotoja Deimantė Dargytė, baigusi kraštovaizdžio architektūros studijas, pasuko savo gyvenimą visai kita linkme. Įgytą profesiją iškeitė į darbą pasienyje, kuriuo ir susidomėjo dėl galimybės dirbti su gyvūnais. Pasienyje kinologe dirbanti moteris pataria ir  tauragiškiams gyvūnų augintojams, moko šunis pagrindinių elgesio taisyklių bei socializacijos. Deimantė prisideda ir prie populiarėjančių šunų-asistentų ruošimo. 
Nuotrauka
jurga maya bazyte
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-15
Tikriausiai ne vienam tauragiškiui jau pažįstama jogos mokytoja Jurga Maya Bazytė. Iš Kauno atsikrausčiusi 31-erių moteris džiaugiasi Tauragėje atsidūrusi tinkamu laiku. Dabar ji savo jogos studijoje renka pilnas grupes mokinių, džiaugiasi tauragiškių aktyvumu ir rūpinimusi savo sveikata. 
Nuotrauka
teiseja
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-11-13
Tauragės apylinkės teisme pusę metų dirbanti teisėja Jurgita Vaitkevičienė atvira – padėtis teismuose dėl žemų teisėjų ir kitų darbuotojų atlyginimų tampa kritinė, nes sunkiau prisikviesti gabių teisininkų. Taigi darbo krūvis tik didėja. Nepaisydama to, J. Vaitkevičienė savo darbe mato didelę prasmę – ji teigia, kad teisėjo darbas labai svarbus visuomenei visų pirma dėl to, kad einant šias pareigas galima apginti pažeistas žmogaus laisves ir teises, o priimami sprendimai kartais lemia žmonių gyvenimus, tad ant teisėjų pečių krinta didžiulė atsakomybė. 
Nuotrauka
sigrida
Įkelta:
2022-11-02
Gal nedaug kas žino, kad Parapijos namų rūsyje veikia kepyklėlė „Sigridos Saldi pasaka“, o joje vienintelė darbuotoja – pati Sigrida. Dar baigdama mokslus darbo vietą sau sukūrusi jauna moteris darbo tikrai nebijo. Kad ir kiek užsakymų sulauktų, pluša išsijuosusi – jai labai svarbu nenuvilti savo klientų ir įvykdyti užsakymus laiku
Nuotrauka
vestina
Įkelta:
2022-10-29
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki penkerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Mokslinių darbų ji ėmėsi dar studijuojama, nestokoja jiems idėjų ir dabar, jau dirbdama, o žiniomis ir patirtimi dosniai dalijasi ne tik su Klaipėdos, bet ir su Tauragės moksleiviais – į mokyklą ją pakviečia močiutė Ona Gaurylienė, mokytojaujanti Jovarų pagrindinėje mokykloje. 
Nuotrauka
rokas baciuska
Komandos archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-20
Maroko ralyje tauragiškis Rokas Baciuška T4 klasėje finišavo pirmas. Ši pergalė užtikrina, kad Pasaulio ralio čempionate Rokas bus pirmasis lietuvis, užlipęs ant prizininkų pakylos. Šiuo metu jaunasis lenktynininkas yra antras galutinėje įskaitoje, lemiama kova su pirmosios ir trečiosios vietos laimėtojais vyks Ispanijoje kitą savaitę. Roko ambicijos didelės – pergalė čempionate.
Nuotrauka
vestina gustiene
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-11
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki septynerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Šiuo metu ji dirba UAB „Glashed Baltic“, kurti užsiima inovatyviais projektais, komercinių pastatų stiklo fasadų gamyba. Vestina Gustienė dalyvauja „Švyturio Klaipėdos ateities stipendijos konkurse ir pateko į finalą. Iš daugiau nei 20 nominantų pateko į šešetuką.
Nuotrauka
aliona
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-01
Beprotiškai kylančios elektros kainos – dar vienas smūgis nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams. Tauragėje prisiglaudusios ukrainietės Alionos ir jos šeimos – dviejų dukrų ir dviejų anūkių – istorija ir taip kupina baimės, nerimo, sunkumų. Moteris tvirtina savo kelyje sutikusi tik gerus žmones ir yra be galo jiems dėkinga, tačiau dabar jai ir vėl reikia pagalbos – ji ieško būsto nuomai, kadangi namas, kuriame gyveno iki šiol, šildomas elektra, o sąskaitos –  kosminės. 
Nuotrauka
ritonija
Įkelta:
2022-09-11
Mokytojo darbas – tai pašaukimas, kūryba, mokymasis. Jovarų pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ritonija Galkauskienė, šį darbą dirbanti jau kone keturis dešimtmečius, o Jovarų mokykloje pasitinkanti septintąjį rugsėjį, savo darbo esmę nusako paprastai: mokyti, auginti, suprasti. Su mokytoja kalbėjomės apie jos profesinio kelio pasirinkimą, pedagogų džiaugsmus ir iššūkius. 
Nuotrauka
liucija
Įkelta:
2022-07-28
Nežinodamas nė neįtartum, kad žygaitiškė Liucija Genienė ką tik pasitiko 98-ąjį gimtadienį – linksma, žvali ir guvi moteris stebina šviesiu protu ir puikia atmintimi – kone šimtmečio senumo įvykius, tikslias jų datas ji gali vardyti net nesuabejodama. Dar labiau žavi šios moters geranoriškumas ir tikėjimas žmonėmis: nors vargų ir netekčių likimas jai nepagailėjo, ji tikina per ilgą savo gyvenimą blogų žmonių nesutikusi.
Nuotrauka
SHIMKUS
Įkelta:
2022-07-20
Savaitgalį Tauragėje lankėsi neseniai JAV politinę karjerą baigęs lietuvių kilmės kongresmenas Johnas Shimkus su žmona Karen ir sūnumi Davidu. Tai vienintelis istorijoje lietuvių kilmės Jungtinių Amerikos Valstijų kongresmenas. Savo įtemptoje dienotvarkėje svečiai rado keletą minučių pasikalbėti. Šeštadienį pokalbiui susėdome M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje.
Nuotrauka
areta
Įkelta:
2022-06-19
Tauragiškė menininkė Areta Didžionienė nuo 2009 m. rengia personalines ir dalyvauja grupinėse parodose. 2021 m. Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultete ji įgijo vizualinio dizaino magistro laipsnį, o nuo sausio ji – Tauragės kultūros centro dailininkė. Praėjusį penktadienį A. Didžionienė pristatė daug gerų atsiliepimų sulaukusią savo inicijuotą grupinę parodą „Ex Nova“.
Nuotrauka
jonas jatautas zalgiriai
Įkelta:
2022-06-09
50-metį paminėjusios Žalgirių gimnazijos direktorius Jonas Jatautas, mokyklai vadovaujantis šešerius metus, sako, kad mokyklos gyvenime tai trumpas laikas, bet pokyčių bendruomenėje įvyko nemažai – išgyventa daug iššūkių atnešusi pandemija, atidaryta gamtos mokslų laboratorija, viena pirmokų klasė jau mokosi pagal inžinerinio turinio modelį. Bendruomenė modernėja, auga mokinių skaičius. Tiesa, apie nacionalinius projektus direktorius kalba kritiškai, o Tūkstantmečio mokyklų programą prilygina Eurovizijos konkursui. 
Nuotrauka
tevas
Įkelta:
2022-06-05
Šiandien minime Tėvo dieną. Kas įteiks savo tėveliui gėlės žiedą ar savo negrabų vaikišką piešinį, kas tiesiog apkabins, o kas aplankys amžinojo poilsio vietoje. Benjamina Karmazinienė ir Emilija Balsiūnienė tėvelį, kuriam šiemet būtų sukakę 100 metų, aplankys Papušynės kapinėse. Prisimins ne tik jo juoką, išdaigas, drožėjo talentą, patriotizmą, tremtinio dalią, bet ir begalinę meilę, lydėjusią dukras jam gyvam esant. Ir tebelydinčią iki šiol – iš aukštybių.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-31
Nuo karo siaubo bėgusius ukrainiečius priglaudė ir Tauragė. Dabar jų čia – kone pusė tūkstančio. Tamarai Jakovec Tauragė nebuvo svetima ir prieš karą, tačiau Rusijai užpuolus Ukrainą ji suskubo čia atsivežti ir savo, ir sesers vaikus. Dabar šeima gyvena Tauragėje, vaikai lanko mokyklą, Tamara dirba mokykloje ir puoselėja idėją suburti savo tautiečius. „Galbūt yra ukrainiečių šeimų, kurios nieko apie mus negirdėjo ir norėtų prisijungti?“ – kviečia ji ir ragina tauragiškius pasakoti apie kuriamą organizaciją jos kraštiečiams.
Nuotrauka
jankauskas
Įkelta:
2022-05-27
Tauragės rajono taryba už Tauragės kraštui paskirtą ilgametį, nuoširdų ir atsakingą pedagoginį darbą bei reikšmingą kūrybinį indėlį į Tauragės rajono švietimą bei kultūrą, Tauragės rajono garbės piliečio vardą suteikė Jonui Jankauskui. Regalijų įteikimas vyks birželio 3-ąją per apskrities Dainų šventę „Karšuvos žemės vaikai“. 
Nuotrauka
jurgita
Įkelta:
2022-05-21
Penkeri metai darbo Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre jo vadovei Jurgitai Brazauskienei prabėgo kaip viena diena. O ir gyvenimas kaime jai labai patinka – čia ji randa sau mielų kampelių tiek darbe, tiek gamtos prieglobstyje.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-01
​​​​​​​„Kad tik sveikas būtų...“ – laukdama kūdikio atsidūsta dažna būsima mama. Jei taip nenutinka, dėl savo vaikų mamos gali padaryti viską. Sužinojusi, kad jos sūnus Matukas viena ausimi girdi labai silpnai, dėl to sutrikęs ir bendras jo vystymasis, Onutė Zigmantienė pasiryžo kovoti, kad jos sūnus augtų visaverčiu žmogumi. Ir nors daugiausia rūpesčių kol kas kelia būtent Matuko sveikatos bėdos, mamos meilės užtenka ir dar trims vaikams.