Zenono Norkaus anūkas Julius: tarnauti Tėvynei – garbės reikalas
Įkelta:
2020-09-16
Nuotrauka
Aprašymas

Julius Norkus Kęstučio batalione. Seržanto Vido Stašaičio nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

Julius Norkus Kęstučio batalione. Seržanto Vido Stašaičio nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

Kareivinių atidarymo ceremonijoje šalia Lietuvos kariuomenės vado generolo leitenanto Valdemaro Rupšio (viduryje) juostelę perkirpti patikėta ne kam kitam, o Juliui (pirmas iš dešinės). Seržanto Vido Stašaičio nuotrauka

Lietuvoje sugrąžinus nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, iš pradžių šalyje kilo nemenkas sąmyšis – tarp šaukiamų atlikti pareigą jaunuolių dalis reiškė nepasitenkinimą argumentuodami, jog tuos 9 mėnesius galėtų išnaudoti ir kitaip. Tačiau patriotiško jaunimo jau kuris laikas nebetrūksta – per 90 procentų privalomąją tarnybą kariuomenėje pradedančių šauktinių – savanoriai. Šį rudenį Kęstučio batalione savanoriškai pradėjusio tarnauti tauragiškio Juliaus Norkaus pavyzdys – ypatingas. Meilę Tėvynei jo širdyje augino Šaulių sąjunga, o jo gyslomis teka Tauragės LDK Kęstučio šaulių 7-osios rinktinės atkūrėjo Zenono Norkaus kraujas. Juliaus mama Neringa Norkienė atvirauja: šviesaus atminimo senelis didžiuotųsi matydamas, kad anūkas žengia jo pėdomis.

Ryžtas greitai buvo pastebėtas

Kaip pasakojo Juliaus mama, vaikinas į Šaulių sąjungos veiklą įsitraukė dar būdamas paauglys – maždaug 15 metų. Tuomet susidomėjo Marinos Cariovos vedamu šaulių būreliu. Vėliau sekė šaulių stovyklos, savanorystė, aktyvus jaunuolis greit buvo pastebėtas rinktinės vadų, jam buvo skiriamos vis atsakingesnės užduotys. Greitai Julius pats padėdavo rengti stovyklas, stovėjo jau vadų gretose, o štai prieš porą savaičių Kęstučio batalione naujų kareivinių atidarymo metu ne kam kitam, o J. Norkui buvo patikėta perkirpti simbolinę juostelę. Žurnalistės kalbintas vaikinas neslėpė, jog jam tai – didelė garbė.

– Padėdavau rinktinės vadui, kai reikėdavo, dalyvavau šauliškose veiklose visoje Tauragėje. Paskaitas vesdavau jauniesiems šauliukams, padėdavau kuopos vadei Marinai, šaulių stovyklose gaudavau būrio vado pareigas, ten irgi vesdavau paskaitas, pats esu išlaikęs visas pakopas, buvau kaip instruktorius, žodžiu, ne tik pats visur dalyvavau, bet ir kitus mokiau. Štai ir dabar perkirpti juostelę mane pasirinko, matyt, pasitiki, žino, kad esu buvęs šaulys, – apie savo kelią nuo šaulių būrelio iki kariuomenės pasakojo jaunuolis.

Pasak Juliaus mamos, šauliška veikla Norkų šeimoje turi gilias tradicijas ir yra taip įsišaknijusi, jog nejučia įtraukia visus šeimos narius. Valstybės atkūrimo šimtmečio proga šaulio priesaiką Vilniuje davė ir pati Neringa, šaulių būrelį lanko ir trys jaunesnieji jos vaikai – septyniolikmetis Juliaus brolis Laurynas ir dvi sesutės – 15-metė Justė ir 14-os Emilija.

Julius šiemet baigė Žalgirių gimnaziją ir po abitūros egzaminų iš karto pradėjo nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą.

Nuotrauka

– Esame labai dėkingi rinktinės vadui, atsargos majorui Kęstučiui Baužai, vadovei Marinai Cariovai, kitiems šauliams, kad įtraukė, skatino, pasitikėjo ir visaip kitaip ugdė Juliaus ryžtą vilkėti uniformą. Artėjant abitūros egzaminams susėdome su sūnum ir nutarėme, jog kariuomenė – tinkamiausia kryptis ateičiai. Tokia mintis atrodė savaime suprantama. Gaila, kad senelis negali to pamatyti (Zenonas Norkus mirė 2013-aisiais, – red.). Labai didžiuotųsi Juliumi,  – teigė Neringa Norkienė.

Senelio legenda

Juliaus senelis, mokytojas Z. Norkus pasižymėjo atkuriant Šaulių rinktinę Tauragėje bei buvo vienas pirmųjų jos vadų, aktyviai dalyvavo visuomeniniame gyvenime bei labai mylėjo anūkus.

1990 m. rugpjūčio 19 d. Tauragėje buvo atstatytas ir pašventintas paminklas Vladui Putvinskiui. Po paminklo pašventinimo ceremonijos įvyko Tauragės šaulių būrio atkūrimo susirinkimas. Pirmuoju būrio vadu išrinktas Tomas Leonavičius. 1998 m. kovo 8 d. įvykusiame Tauragės apskrities šaulių atstovų suvažiavime buvo atkurta šaulių rinktinė, kuri pasirinko LDK Kęstučio vardą. Rinktinės vadu buvo paskirtas (laikinai) Danielius Saukevičius, 1999 m. vasarį jį pakeitė Zenonas Norkus. Šiuo metu rinktinei vadovauja ats. mjr. Kęstutis Bauža. Rinktinė vienija Jurbarko, Pagėgių, Šilalės ir Tauragės šaulius. Tauragės Juozo Kasperavičiaus 702-osios kuopos vadas – Sigitas Ozgirdas.

Lietuvos šaulių sąjungai priklauso apie 11 tūkst. narių, Tauragės apskrities LDK Kęstučio rinktinei – pusaštunto šimto, Tauragės Juozo Kasperavičiaus 702-ajai kuopai apie 250 jaunųjų šaulių ir apie 100 šaulių.

– Senelis Z. Norkus vis kalbėdavo, kad norėtų sulaukti anūkų, paskui – kol pradės lankyti mokyklą. Šito sulaukė, o kaip baigė, nebematė... Tačiau, žinau, kad labai džiaugtųsi Juliaus pasirinkimu, – kalbėjo Juliaus mama N. Norkienė.

Kariuomenėje – kaip namie

Kaip žurnalistei sakė Julius, pirmosios tarnybos savaitės jam sunkumų nesukėlė – daug kas aktyviam šauliui buvo gerai žinoma – rikiuotė, kariuomenės tvarka, o batalione daug laiko jis praleisdavo šauliškų stovyklų metu. Tad, kariuomenėje jis jaučiasi kaip namuose.

– Sąlygos batalione labai geros, įrengtos naujos kareivinės, viskas nauja, gyvenam puikiai, visko užtenka, beveik kaip namie. Visas vasaras čia praleidau, esu prie visko pripratęs. Esu ragavęs kareiviškos košės, tad ir pratybose man taip pat nėra sunku, beveik viskas žinoma. Ranką šaudymuose taip pat esu išlavinęs, – teigė šauktinis.

Nuotrauka

Julius, pasak mamos, visada buvo aktyvus, tad greičiausiai paveldėjo senelio užsispyrimą ir patriotiškumą.

– Jam labiau prie širdies veiksmas, o ne knygos, – juokavo ji.

Tačiau siekiant aukštesnio laipsnio kariuomenės struktūroje į Karo akademiją stoti visgi teks. To neatmeta ir pats Julius. Tačiau tarnauti jis norėtų Kęstučio batalione, kuo arčiau šeimos.

– Pabaigęs pradinę tarnybą pasiliksiu toliau tarnauti, po truputį tam rengiuosi. Ketinu čia tęsti ir karjerą, ir gyvenimą, pretenduosiu į vyresniojo šaulio poziciją. Kiek sveikata ir protas leis, ketinu siekti aukštumų, įgyti kuo aukštesnį laipsnį. Planuose yra ir mokslai Karo akademijoje. Jeigu nori būti paprastas karys, to nereikia, užtenka čia tarnauti. Bet jeigu nori įgyti aukštą laipsnį, mokslus reikia baigti. Tuomet gali tapti generolu leitenantu, – apie ateities svajones prasitarė karys.

Pasak J. Norkaus, jauno žmogaus pasirinkimas būti krašto gynybos sistemoje naudingas ne tik Tėvynei, bet ir jam pačiam – ugdo puikias asmenines savybes.

– Tai suteikia pasitikėjimo savimi, išmokstama savarankiškumo, lavinama ištikimybė Tėvynei, ugdoma garbė. Tarnaudamas ir save motyvuoji, ir kitus gali motyvuoti, lavini ir fizinę jėgą, komandinio darbo įgūdžius, sustiprėji tiek fiziškai, tiek morališkai. Tarnyba kariuomenėje kaip gyvenimo etapas tęsia tėvų auklėjimą, formuoja asmenybę, įgyji asmeninių savybių, reikalingų gyvenimui,  – kalbėjo šauktinis.

Paklaustas, kaip į jo pasirinkimą reagavo bendraamžiai, draugai, Julius neslepia, kad daug jų pasirinko tą patį kelią – dauguma buvusių klasiokų priklausė Šaulių sąjungai, o baigę mokyklą patraukė tarnauti. Beje, vaikinas įsitikinęs, jog iškilus grėsmei Lietuvos laisvei, tėvynės ginti stotų dauguma jaunuolių:

– Manau, kad prireikus stoti į kovą, lietuviai kaip kadaise susitelktų ir gintų savo laisvę. Bent jau didžioji dauguma. Juk tarnauti tėvynei – garbės reikalas.

Nuotrauka
anele
Įkelta:
prieš 1 dieną
Tauragės „Versmės“ gimnazijoje besimokanti Anelė Matrosovaitė kuria dainas ir groja gitara. Kūrybinga 18-metė interviu „Tauragės žinioms“ papasakojo apie vingiuotą savo kaip muzikantės kelią, kuriame buvo tiek stiprių muzikinių išgyvenimų, tiek ir nusivylimų muzikos pasauliu. Abiturientė žino, ką baigusi mokyklą norėtų studijuoti. Psichologės kelią besirenkanti menininkė teigė, kad psichologija ir muzika labai panašios sritys – jas pasitelkus galima padėti žmonėms. 
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-03-25
Šiandien sukanka 17 metų, kai Tauragės Švč. Trejybės parapijos klebonas Marius Venskus keliauja kunigystės keliu. Šia proga kunigą pasveikino Tauragės „Carito“ savanoriai, linkėdami drąsiai eiti pirmyn, neprarasti pusiausvyros slegiant sunkumams.
Nuotrauka
Tauragės VSB nuotrauka
Tauragės VSB nuotrauka
Įkelta:
2021-03-05
Vakar Tauragės visuomenės sveikatos biuro (VSB) visuomenės sveikatos specialistei Gemai Nairanauskaitei, atliekančiai sveikatos priežiūrą mokykloje, įteiktas Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos (SVSBA) apdovanojimas „2020 metų specialistas“. Jį drauge su Tauragės rajono savivaldybės mero padėka įteikė rajono meras Dovydas Kaminskas.
Nuotrauka
Žvynakienė
Įkelta:
2021-03-02
Ko gero, sunkiai rasime tauragiškių, o ypač jaunosios kartos atstovų, kurie nepažinotų visada besišypsančios policijos pareigūnės Raimondos Žvynakienės. O jei neteko girdėti, tai susipažinkite – 22 metus policijos sistemoje dirbanti moteris myli savo darbą, o savaitgaliais duoklę atiduoda vienišiems seneliams. Juos lankydama kaip Maltos ordino savanorė dažnai yra tas vienintelis žmogus, kuriam senjoras gali išsipasakoti.
Nuotrauka
vaitkus
Įkelta:
2021-02-26
Vasario 20 d. sukanka 100 dienų, kai dirba naujai išrinktas Seimas. Tauragėje išrinktas Seimo narys Romualdas Vaitkus, kuriam kassavaitinės kelionės į Vilnių ir atgal jau tapo įprastos, sako net ir jų metu neleidžiąs laiko veltui: klauso įvairių laidų aplinkosaugos klausimais – apie ekologiją, gamtosaugą, atliekų tvarkymą ir t.t., aiškinasi daugybę klausimų telefonu. Jis teigia net nepajuntąs, kaip prabėga laikas kelyje. Paklaustas, kaip prabėgo tas šimtas dienų, jis vieną po kito vardija nuveiktus darbus.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-01-31
Šiandien, sausio 31-ąją, netekome Jono Šilerio, ilgamečio badmintono trenerio, per savo gyvenimą meilę šiam sportui įskiepijusio daugybei vaikų, išugdžiusio ne vieną sportininką. Jam buvo 73-eji.
Nuotrauka
Songaila
Įkelta:
2021-01-22
Netektis: sausio 20-ąją mirė pedagogas, buvęs tuometinės Tauragės 1-osios vidurinės mokyklos direktorius Romanas Juozapas Songaila. Jis yra vadovavęs ir Tauragės rajono švietimo skyriui. R. Songaila ėjo 91-uosius metus.
Nuotrauka
saulius
Įkelta:
2021-01-01
Jau tradicija tapusią, šiemet penkioliktą kartą vykstančią senelių paramos akciją „Maltiečių sriuba“ karantinas pakeitė – sriubos paragauti neteks, tačiau noro padėti vargstantiems tai nestabdo. Seniems vienišiems žmonėms reikia paramos, ir nors dabar ją suteikti tapo sudėtingiau, Tauragės maltiečiai rankų nenuleidžia. Saulius Oželis, vadovaujantis Tauragės maltiečiams, šiemet buvo pripažintas geriausiu Lietuvoje. Jo vadovaujami savanoriai ir dabar triskart per savaitę veža karštą maistą 60-čiai senolių, globoja nepasiturinčias šeimas. Saulius neslepia – darbo per karantiną padaugėjo. Toks panašus į Kalėdų senelį, jis dalija ne dovanas, o savo širdies šilumą ir yra įsitikinęs, kad aukodamas savo laiką kitam žmogui, padėdamas jam, esi apdovanojamas – šypsena, geromis emocijomis, gražiu žodžiu ar net džiaugsmo ašara.
Nuotrauka
senelis
Įkelta:
2020-12-31
Kasmet artėjant Kalėdoms Dacijonuose, kaip sako kultūrinių renginių organizatorė Rasa Didorienė, užsikuria naminių žaisliukų gamybos fabrikėlis. Bendruomenės nariai renkasi gaminti papuošimus šventinei eglutei. Šiemet prasidėjus antrajam karantinui fabrikėlis neužsikūrė, tiksliau, užsikūrė tik renginių organizatorės namuose. Padedant vyrui ir kaimynams gimė kaimą puošianti Nykštukų alėja, o kadangi renginių vykti negali, namuose įkurtas ir R. Didorienės Mamauzių teatras vaikams. Pasirodymai transliuojami feisbuke. Beje, net ir čia kūrybiškai moteriai talkina jos vyras Egidijus.
Nuotrauka
rasa
Įkelta:
2020-12-16
Skaudvilės renginių organizatorė Rasa Bartkuvienė apdovanota Žemaitijos kunigaikščių medalių kolekcija. Toks įvertinimas jai skirtas už etninės kultūros puoselėjimą. Folklorą Skaudvilės krašte renginių organizatorė-pedagogė propaguoja jau daugiau nei dvidešimtmetį. Jos vadovaujamas vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Inkstiliuks“ Skaudvilę garsina lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkurse „Tramtatulis“, be instrumentinės ansamblio grupės neapsieina valstybinės bei kalendorinės šventės, savo pasirodymais džiugina ir moters vadovaujama liaudiškos muzikos kapela „Dobilas“.
Nuotrauka
Rugilė Norbutaitė
Įkelta:
2020-12-15
Muziką kurianti 18-metė tauragiškė Rugilė Norbutaitė savo klausytojams geriau žinoma „thelastsunday“ pseudonimu. Netrukus dar vieną naują kūrinį pristatysianti mergina kalba, kad jaunas, savo tikslų ir svajonių siekiantis žmogus neretai pasiduoda pusiaukelėje, kai susiduria su gausybe jo laukiančių iššūkių. Anot jos, kovoti už vietą po saule tenka visiems, nepriklausomai nuo to, ar jie gyvena Tauragėje, ar Vilniuje. Rugilė ragina nepasiduoti. Kalbėdama su „Tauragės žiniomis“ jaunoji atlikėja atskleidė, kaip savyje atrado menininkės gyslelę, kokią įtaką jai padarė šeima, mokykla ir bendraamžiai.
Nuotrauka
alijosius 2
Įkelta:
2020-12-12
Tomą Alijošių tauragiškiai pažįsta kaip sėkmingą verslininką, politiką, ir tuo pat metu – kuklų ir mažakalbį žmogų. Kad jis išties daug apie save kalbėti nemėgsta, akivaizdu ir iš šio interviu: gruodžio 7-ąją 70-ąjį gimtadienį pasitikęs verslininkas į klausimus atsakė netuščiažodžiaudamas – trumpai ir aiškiai.  
Nuotrauka
Karina Matulytė
Įkelta:
2020-12-08
Sekmadienį Vilniaus Algirdo muzikos mokykloje įvyko III-sis tarptautinis muzikos ir bendrojo ugdymo mokyklų meninis edukacinis projektas-konkursas „Muzikos spalvos“. Į jo antrąjį turą pateko ir Tauragės meno mokyklos ugdytinė.
Nuotrauka
Jokūbas Kurlinkus
Įkelta:
2020-12-04
18-metis tauragiškis Jokūbas Kurlinkus – aktyvus jaunimo organizacijų narys, jį galima pamatyti įvairiuose renginiuose, visai neseniai jo kūrybos rašinį „Žmogus“ išspausdino kūrybos žurnalas „Slemas su ragais“. Vaikinas drąsiai reiškia savo mintis jaunimo, švietimo ir politikos klausimais. Nieko nuostabaus – jis planuoja studijuoti istoriją ir yra įsitikinęs, kad pasaulį būtina matyti itin plačiai. Tačiau kartu J. Kurlinkus neslepia, kaip pats sako, esantis nacionalistas, o jo požiūris į Lietuvą – toks pat, kaip antrajai kadencijai neišrinkto JAV prezidento Donaldo Trumpo požiūris į Jungtines Amerikos Valstijas.
Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-18

Tauragės LDK Kęstučio šaulių 7-oji rinktinė, įkurta 1919 m. lapkričio 4 dieną, neseniai minėjo 101-ąsias metines. Planuota naujų narių priesaika bažnyčios skverelyje, paskelbus karantiną įvykti negalėjo. Tačiau šaulių pilietiškumo dvasios koronaviruso grėsmė nepalaužia – anot rinktinės vado Kęstučio Baužos, šaulys – tai tas žmogus, kuris visada pasiruošęs ginti Tėvynę, nesvarbu, kokia iškiltų grėsmė – ginkluotas priešas ar pandemija.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-14

„Tauragės žinių“ žurnalistę Zenonas Radvila į jųdviejų su žmona Agota išpuoselėtą sodybą pasikvietė dar prieš paskelbiant antrąjį karantiną. Tautodailės meistras tikino norintis pasidalyti, ką jam pavyko nuveikti šiemet, kai pasaulį sukausčius pandemijai buvo atšauktos mugės, apribotos kelionės ir renginiai. Kuklumu pasižymintis menininkas neužsiminė, kad namuose jau turi įrengęs tikrą muziejų, o atvykus laukė dar viena staigmena – kaip tik lapkričio pirmąjį savaitgalį jiedu su žmona Agota minėjo auksinių vestuvių jubiliejų. 

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-06

Tauragės evangelikų liuteronų parapijos klebonas Mindaugas Dikšaitis viešojoje erdvėje džiaugiasi ir žinia dalijasi su kitais: „Čia tas atvejis, kai Dievą mylintiems karantinas išeina į gera. Turbūt dvejus metus užtruko vertimas, redagavimas, skaitymas, redagavimas, maketavimas, redagavimas...  Stojus karantinui atsirado daugiau galimybių paspartinti šios knygos gimimą lietuvių kalba, ir atspausdinta knyga pasiekė Tauragę“. O kalbama apie iš anglų kalbos verstą septynių istorikų knygą „Bažnyčios istorija“.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-05

16-metė Meda Pikčiūnaitė šiais mokslo metais tapo Tauragės „Versmės“ gimnazijos mokinių prezidente. Bendraamžių pasitikėjimą įgavusi mergina pasakojo, su kokiais rūpesčiais susiduria moksleiviai ne tik Tauragėje, bet ir visoje Lietuvoje. Ji turi palinkėjimą ir būsimam švietimo, mokslo ir sporto ministrui, kuris netrukus turėtų būti patvirtintas po įvykusių Seimo rinkimų. „Tauragės žinioms“ ji kalbėjo, kad pandemijos, kuri sujaukė mūsų gyvenimus, akivaizdoje mokymo įstaigose itin svarbu palaikyti mokinių ir mokytojų draugiškumą bei toleranciją.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-02

Iniciatyvos „Draugystė veža“ kartu su Neįgaliųjų reikalų departamentu prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos organizuotas turas per Lietuvą „Stiprybė tavyje“ baigėsi. Buvo daug juoko, po to apsikabinimų, o po to ir ašarų suvokus, kad reikia atsisveikinti.  Bet kiekviena pabaiga turi naują pradžią. Turo sumanytoja Žydrė Gedrimaitė, matydama žmonių, atėjusių į renginius, reakcijas ir išgirdusi partnerių, rėmėjų ir dalyvių atsiliepimus, sako esanti u laimingas žmogus. „Draugystė veža“ organizatoriai sako: „Iki kitų kartų. Mes dar tikrai draugausim...“ ir dalijasi mintimis žmonių, vienaip ar kitaip prisidėjusių prie to, kad turas įvyko, supurtė ir suartino...

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-20

Mūsų kraštietė dailininkė Jadvyga Lengvinaitė spalio 13-ąją būtų minėjusi 90-ąjį gimtadienį. Deja, tarp mūsų jos nebėra, tačiau liko jos kūriniai: lyriški, simboliniai, netgi siurrealistiniai, kartais ir labai tiesmukai skleidžiantys skausmą. Neįprasti, filosofiniai, pastele pirštais tapyti paveikslai buvo suprantami ir paprastiems žmonėms. Tik tuometinei valdžiai ir dailininkė, ir jos darbai neįtiko.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-16

Sveikata ir dailios kūno linijos šiais laikais rūpi ne tik moterims, bet ir vyrams – sulieknėti be pastangų tikriausiai norėtų dažnas. Deja, tai neįmanoma: kad sulieknėtum nepakenkdamas sveikatai, nepakaks, tarkim, mėnesiui atsisakyti saldumynų. Tam reikia iš esmės pakeisti gyvenimo būdą. Kaip tai padaryti? Per nepilnus metus kone trečdalio savo svorio atsikratęs Vilius Stumbra sako, kad tai reikalauja be galo daug pastangų.