KARANTINO FEISBUKORAŠTIS: kultūringa
Įkelta:
2020-04-15
Nuotrauka

 

Įsivaizduoji, visas pasaulis sustojo ant rankinio. Įmonės užsidarė. Tik prekybcentriuose šmirinėja kaukėtos dezinfekuotomis rankomis gyvybės formos. Svarstau, kas dabar galėtų būti mano skaitytojas. Gal pas tėvus sugrįžęs studentas, kurio universitetas užsienyje laikinai užvėrė duris? Gal į rizikos grupę pakliuvęs miestietis? O gal nuotoliniu būdu dirbantys tėvai, ant kurių pečių staiga nukrito ir vaikų nuotolinio mokymosi proceso techninis įvaldymas? Viskas taip kitaip: šitaip iki šiol dar nėra buvę.

Pradžioj atrodė, kad karantinas tarsi pertrauka, kurios galbūt pasauliui reikėjo. Veiklų tempas, begalinis vartojimas juk atbukino homo sapiens receptorius. Norėjosi ryškiau, toliau, stipriau ir dar, ir dar daugiau. Tik staiga, šabakšt! Viskas perdien pasikeitė. Nuo šiol užduotis – išgyventi minimaliomis sąlygomis. Taupyti kontaktus, skaičiuoti pirštines, kaukes ir žygius į parduotuvę maisto.

Jei vadovautumėmės psichoterapijos atradėjo Karlo G. Jungo filosofija, po kiekvieno gyvo pokalbio su žmogumi reikėtų savaitės vienatvės atsigauti. Gali būti, kad ekstravertams karantinas yra sunkus metas, bet iš tikrųjų pakitusios gyvenimo sąlygos verčia esmingai pamąstyti. Kas aš esu be kitų žmonių?

***

Kaip rašo sociologai, pandemijos akivaizdoje tarp žmonių ima galioti šiek tiek kitokie dėsniai. Grėsmė veikti instinktyviai, o ne racionaliai. Karantino pradžioje užsibarikadavus bute ėmė rodytis, kad kažkas nematomas iš manęs vienos atėmė aibę galimybių. Išeiti į lauką, bendrauti su žmonėmis, sėdėti kavinėse. Sentimentaliai prisimenu „paskutinę vakarienę“ su bičiuliais prieš karantiną, kaip aiškinomės, iš kur Žemėje atsirado žmogus. Vienas jų atskleidė tikįs, kad žmogus per daug tobula gyvybės forma. Matyt, ateiviai bus čia mus atskraidinę?

Neapibrėžtas pyktis ir lengvas šokas, balaganas, transliuojamas per televizorių apsigyveno ir mano karantino sąmonėje. Naujienos... naujienos... naujienos. Sergančiųjų skaičius auga valandomis, ir pirmoji mirtis, apie kurią sužinau iš skurdaus feisbuko draugės posto. „Pirmas“. Ilgai atrodė, kad virusas yra kažkur kitur. Kinijoje, Italijoje, Šiauliuose, bet vis tiek dar toli nuo manęs. O juk buvo rašančių, kad ir tas esą dirbtinis, specialiai paleistas. Girdėjau mokslininkų podkastą, kur minėjo „Virusas per daug tobulas, kad būtų žmogaus darbo.“

***

Daugelis Lietuvos rašytojų savo feisbukų sienose minėjo, kad jų dienotvarkės visai nepakito. Kaip sėdėjo namie ir rašė, taip ir toliau sėdi namuose ir rašo. Vienatvė yra būtina kūrybos sąlyga. Kristina Sabaliauskaitė, kalbėdama apie karantiną Lietuvoje, sakė, kad saugojimosi namuose režimas verčia snūduriuoti protą, tačiau šį etapą nereikėtų nurašyti kaip nevertingą. Juk kur kas daugiau laiko dabar galime skirti savo kvalifikacijos, profesinių žinių pagilinimui, kad po karantino, kai visu pajėgumu grįšime į savo veiklas, būtume stiprūs. To prireiks. O dabar galimybių laikas.

Pirmiausia atsisakiau erzinančios informacijos srautų ir orientavausi į kokybišką turinį. Prafiltravau savo feisbuką, nes šį platforma yra tapusi gyvenimo dalimi ir būtina darbo priemone. Visuomet, kai noriu ką nors naujo sužinoti, pradedu sekti tos srities specialistų profilius, įstaigų oficialius feisbuko puslapius. Koks auksas! Akiratis staigiai prasiplečia. Taip sužinojau apie neseniai įsisteigusią intelektualių knygų leidyklą „Hubris“ ir jos leidinius. Taip atradau feisbuko grupę „Neatšaukti atidarymai / Not cancelled openings“, į kurią pakvietė fotomenininkas iš Šiaulių Vilmantas Dambrauskas, karantino laikotarpiu sukūręs virtualią galeriją.

***

Iniciatyvos „Neatšaukti atidarymai / Not cancelled openings“ autorius V. Dambrauskas spaudai minėjo, kad idėja – leisti profesionaliems kūrėjams pristatyti savo darbus, kilo tada, kuomet neliko galimybės organizuoti gyvas parodas ir kultūrinis gyvenimas Lietuvoje sustojo.

„Pats esu menininkas, fotografas, dizaineris, prieš kelis mėnesius buvo mano paroda. Tad suprantu, ką reiškia, kai gal metus ruošiesi parodai, o ji yra atšaukiama. Pagalvojau, kad kai gyvai prisistato autorius ir yra darbai, kuriuos gali apžiūrėti neskubėdamas, yra praktiškai parodos formatas. Nes tu ateini į parodų salę, tu matai gyvą autorių, apžiūri darbus“, – BNS pasakojo V. Dambrauskas.

Viena iš keliamų sąlygų autoriams, norintiems čia prisistatyti, yra trumpas vaizdo įrašas, tarsi tai būtų tikra paroda. Pasak iniciatoriaus, šis parodų formatas netgi mažiau riboja menininkus, nes lankytojai juos gali išvysti namų aplinkoje, be parodų atidarymams būdingo iškilmingumo, aprangos kodo, ir taip panaikina atstumą tarp kūrėjo bei žiūrovo.  Jau dabar puslapio sekėjų skaičius yra apie 6,5 tūkst. feisbuko vartotojų. Juos visus mažiau ar daugiau vienija kultūra bei menas, tai atskiras žmonių kontingentas. Tokia grupė suteikia progą (at)pažinti ne tik žinomus, bet ir atokiausiuose Lietuvos pakampiuose išsislapsčiusius menininkus. Man tai tarsi enciklopedija.

***

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas prasidėjus karantinui sėjo pozityvą: kultūros produkcija pasieks jos vartotojus jų pačių namuose. Pavyzdžiui, „Kino pavasario“ festivalio filmai buvo perkelti į namų kino ekranus, rodomi net dvi savaites (pastaba: Naujausiomis žiniomis festivalis pratęstas visam karantino laikotarpiui). Per tą laiką atsirinkau ir spėjau pažiūrėti net šešis filmus.

Klaipėdos dramos teatras surengė begalės kokybiškų videorepertuarų. Tokiu pačiu principu pamačiau keletą kauniečių režisierių darbų. Spektaklis „Korektūros klaida“ pagal Liūnės Jonušytės 1938 metų romaną tuo pačiu pavadinimu, režisierė Agnė Dilytė. Spektaklis „Kandidas arba optimizmo mirtis“, režisierius Gildas Aleksa. Čia pagrindinį vaidmenį įkūnija iš Jurbarko kilęs Arnas Ašmonas. Šeiko šokio teatras irgi sudarė sąlygas internetu pažiūrėti šokio ir istorijos spektaklį „Užpustyti“ apie Kuršių Neriją. Scenarijų rašė bičiulė Sondra Simana iš Klaipėdos. Leidinys „Literatūra ir menas“ vieną kovo išsyk išleistą numerį suteikė progą nemokamai skaityti. Kitas kultūrinis leidinys „Nemunas“ dabar yra prieinamas pdf formatu ir kt.

Kurį laiką stebėjau žiniasklaidos antraštėse tautiečių pasvarstymus ir spėliones apie ateitį, kad kultūrininkai – balastas biudžetui. Nacionalinės kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacijos valdybos pirmininkė Živilė Diawara, įvedus apribojimus renginiams, išsyk ištransliavo, kad kultūrininkai iš įvairių šalių pastebi kultūros sektoriaus pažeidžiamumą karantino laikotarpiu. Juvelyrė Jurga Lago, atpažįstama dėl savo firminių paukštukų, tikina, kad kritiniu periodu atsisijos pelai nuo grudų, taip išliks stipriausi savo srityje.

Aleksas Cecchetti internete per karantiną paleido idėją: „If you think artist are useless try to spend your quarantine without music, books, poems, movies and paintings” (liet. Jei manote, kad menininkas yra nenaudingas, pabandykite praleisti karantiną be muzikos, knygos, eilėraščių, filmų ir paveikslų).  Internete geriausi spektakliai, naujausi filmai, kultūriniai žurnalai be pinigų jau parsiduoda. Kultūra pirmoji, kai blogai, ir paskutinė, kai gerai. Be pini(n)gų irgi bus kultūra, nes žmogus yra kultūra. Nebent bakterijų kultūra Petri lėkštelėj.

  •  

Pirmomis karantino dienomis feisbuko žmonės dalijosi senomis vaikystės, jaunystės nuotraukomis, kurios buvo padarytos tais tikraisiais fotoaparatais. Nuotraukose matėsi kuklūs namų interjerai, senoviški guminiai žaislai, suknelės ir bantai plaukuose. Vėliau plaukė kaukių selfiai ir vasaros paplūdimių atsiminimai, atseit reikia daugiau pozityvo. O paskutinėmis dienomis mamos dalijasi klausimynu, skirtu vaikams apie jas pačias.

– Kuo mama nori būti užaugusi? – Klausiu vaiko.

– Kad tu jau užaugusi! – Tas atsako.

– Gerai, gerai. Esu užaugusi, bet kuo aš norėjau būti. Kaip manai?

– Mama, tu norėjai būti kultūringa.

Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.
Nuotrauka
skurvydas
Juozo Petkevičiaus nuotrauka 
Įkelta:
2023-02-16
Šiemet Tauragei tapus Lietuvos kultūros sostine, kurios koncepcija – penki keliai, vieno jų – Praeities kelio – ambasadoriumi tapo Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ restauratorius Audronis Skurvydas, apie savo darbą kalbantis su tokiu entuziazmu, kad juo nesunku užsikrėsti. Jo dirbtuvėse akys laksto nuo daikto prie daikto, o rankos pačios kyla viską paliesti. Praeities kelias, pasak jo, simbolizuoja mūsų patriotiškumą, meilę Tėvynei, pagarbą istorijai, tradicijų ir etnokultūros puoselėjimą ir pasididžiavimą savo kraštu. 
Nuotrauka
rokas
Roko Baciuškos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-01-24
Dvi savaitės dulkių, smėlio, greičio ir didžiulės įtampos – Rokas Baciuška šių metų Dakare išgyveno tikrą dramą. Nors grįžo be išsvajotos pirmosios vietos, po ilgos ir varginančios kovos ne savo noru nusileidęs, tačiau pagerinęs geriausią asmeninį rezultatą Dakare ir bagių klasėje užėmęs antrąją vietą. „Tokia maža ir tuo pačiu tokia didelė ta mūsų Lietuva, o ką jau kalbėti apie Tauragę. Jokie išbandymai nebaisūs, kai esame kartu, todėl dalinuosi džiaugsmu su jumis visais“, – teigė lenktynininkas.
Nuotrauka
ukininkas
Įkelta:
2023-01-14
Praėjusių metų pabaigoje surengtame Mero padėkos vakare už jaunatvišką ryžtą kuriant inovatyvų ir modernų ūkininko ūkį Tauro statulėlė įteikta Gyčiui Ūseliui. Dabar jaunasis Batakių seniūnijos ūkininkas dirba apie 120 hektarų žemės ir planuoja tolesnę ūkio ir technologijų plėtrą. Gytis dalyvauja Lietuvos kaimo plėtros programose ir per investicinius projektus modernizuoja ūkį. O baigtos Vilniaus universiteto Šiaulių akademijoje kūno kultūros ir sporto pedagogikos studijos rodo dar vieną vaikino pomėgį – sportą. Gytis yra ir svarsčių kilnojimo pasaulio čempionas. 
Nuotrauka
kaledos
Įkelta:
2022-12-25
Kalėdų stebuklas dažniausiai prasideda nuo susitikimo su Kalėdų Seneliu. Vienas jų –  menininkas Edvardas Gasinskas. Daugybę metų šventėms pasipuošiantis Kalėdų Senelio kostiumu vyras nori pradžiuginti kuo daugiau žmonių.
Nuotrauka
ausra
Įkelta:
2022-12-24
Seni žmonės tokie pat svarbūs, kaip jauni, sveiki ir veiklūs. Tačiau dažnai jie gyvena vieniši ir jiems reikia pagalbos. Policijoje dirbanti Maltiečių savanorė Aušra Mandrijauskaitė-Dambrauskienė kas sekmadienį aplanko po keletą vienišų senolių, atveždama jiems ne tik maisto paketus, bet ir savo širdies šilumą. Ji sako, kad senoliams ne taip svarbu atvežamas maistas, kaip galimybė pabendrauti. Su jais išgertų arbatos puodelių, sako, negalėtų net suskaičiuoti, o geriausias atlygis – ją pamačius džiaugsmu sužibančios senolių akys.
Nuotrauka
rima
Įkelta:
2022-11-26
Prieglaudos „Gyvūnų globa Tauragėje“ pastatą išvydau jau visiškai sutemus. Vėlų šeštadienio vakarą prie jo durų mane pasitiko čia savanoriaujanti Rima Petrauskaitė, pakvietusi užeiti į vidų. Vos įžengus pasigirdo kačių švelnus miaukimas. Jeigu turėtų akis ir ausis, šios prieglaudos sienos galėtų papasakoti ne vieną linksmą arba graudžią istoriją apie tai, kokių išbandymų teko patirti čia patekusiems gyvūnams. 
Nuotrauka
kolek
Įkelta:
2022-11-20
Pomėgio turėjimas praplečia požiūrį į pasaulį, suteikia daug žinių, todėl turėti vienokį ar kitokį pomėgį labai svarbu. Tai leidžia save formuoti kaip asmenybę. Be to, pomėgiai kuria ryšį tarp žmonių. Tomas Šerpytis, daug metų kolekcionuojantis pašto ženklus ir bandantis suburti Tauragės kolekcininkus, „Tauragės žinioms“ papasakojo, kaip prasidėjo jo kolekcija, kodėl renka būtent pašto ženklus ir kokių istorijų jie atskleidžia.
Nuotrauka
dres
Įkelta:
2022-11-19
Šilutiškė šunų dresuotoja Deimantė Dargytė, baigusi kraštovaizdžio architektūros studijas, pasuko savo gyvenimą visai kita linkme. Įgytą profesiją iškeitė į darbą pasienyje, kuriuo ir susidomėjo dėl galimybės dirbti su gyvūnais. Pasienyje kinologe dirbanti moteris pataria ir  tauragiškiams gyvūnų augintojams, moko šunis pagrindinių elgesio taisyklių bei socializacijos. Deimantė prisideda ir prie populiarėjančių šunų-asistentų ruošimo. 
Nuotrauka
jurga maya bazyte
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-15
Tikriausiai ne vienam tauragiškiui jau pažįstama jogos mokytoja Jurga Maya Bazytė. Iš Kauno atsikrausčiusi 31-erių moteris džiaugiasi Tauragėje atsidūrusi tinkamu laiku. Dabar ji savo jogos studijoje renka pilnas grupes mokinių, džiaugiasi tauragiškių aktyvumu ir rūpinimusi savo sveikata. 
Nuotrauka
teiseja
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-11-13
Tauragės apylinkės teisme pusę metų dirbanti teisėja Jurgita Vaitkevičienė atvira – padėtis teismuose dėl žemų teisėjų ir kitų darbuotojų atlyginimų tampa kritinė, nes sunkiau prisikviesti gabių teisininkų. Taigi darbo krūvis tik didėja. Nepaisydama to, J. Vaitkevičienė savo darbe mato didelę prasmę – ji teigia, kad teisėjo darbas labai svarbus visuomenei visų pirma dėl to, kad einant šias pareigas galima apginti pažeistas žmogaus laisves ir teises, o priimami sprendimai kartais lemia žmonių gyvenimus, tad ant teisėjų pečių krinta didžiulė atsakomybė. 
Nuotrauka
sigrida
Įkelta:
2022-11-02
Gal nedaug kas žino, kad Parapijos namų rūsyje veikia kepyklėlė „Sigridos Saldi pasaka“, o joje vienintelė darbuotoja – pati Sigrida. Dar baigdama mokslus darbo vietą sau sukūrusi jauna moteris darbo tikrai nebijo. Kad ir kiek užsakymų sulauktų, pluša išsijuosusi – jai labai svarbu nenuvilti savo klientų ir įvykdyti užsakymus laiku
Nuotrauka
vestina
Įkelta:
2022-10-29
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki penkerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Mokslinių darbų ji ėmėsi dar studijuojama, nestokoja jiems idėjų ir dabar, jau dirbdama, o žiniomis ir patirtimi dosniai dalijasi ne tik su Klaipėdos, bet ir su Tauragės moksleiviais – į mokyklą ją pakviečia močiutė Ona Gaurylienė, mokytojaujanti Jovarų pagrindinėje mokykloje. 
Nuotrauka
rokas baciuska
Komandos archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-20
Maroko ralyje tauragiškis Rokas Baciuška T4 klasėje finišavo pirmas. Ši pergalė užtikrina, kad Pasaulio ralio čempionate Rokas bus pirmasis lietuvis, užlipęs ant prizininkų pakylos. Šiuo metu jaunasis lenktynininkas yra antras galutinėje įskaitoje, lemiama kova su pirmosios ir trečiosios vietos laimėtojais vyks Ispanijoje kitą savaitę. Roko ambicijos didelės – pergalė čempionate.
Nuotrauka
vestina gustiene
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-11
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki septynerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Šiuo metu ji dirba UAB „Glashed Baltic“, kurti užsiima inovatyviais projektais, komercinių pastatų stiklo fasadų gamyba. Vestina Gustienė dalyvauja „Švyturio Klaipėdos ateities stipendijos konkurse ir pateko į finalą. Iš daugiau nei 20 nominantų pateko į šešetuką.
Nuotrauka
aliona
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-01
Beprotiškai kylančios elektros kainos – dar vienas smūgis nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams. Tauragėje prisiglaudusios ukrainietės Alionos ir jos šeimos – dviejų dukrų ir dviejų anūkių – istorija ir taip kupina baimės, nerimo, sunkumų. Moteris tvirtina savo kelyje sutikusi tik gerus žmones ir yra be galo jiems dėkinga, tačiau dabar jai ir vėl reikia pagalbos – ji ieško būsto nuomai, kadangi namas, kuriame gyveno iki šiol, šildomas elektra, o sąskaitos –  kosminės.