Marina Cariova: „Jokiu būdu negali smerkti paauglio. Jam ir taip sunku“
Įkelta:
2020-02-12
Nuotrauka
Aprašymas

Marina Cariova. Margaritos Rimkutės nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

„Carioviukais“ vadinami M.Cariovos ugdytiniai taip tapatinasi su savo mokytoja, jog pasigamino juos vienijančią aprangą

,
Nuotrauka
Aprašymas

M. Cariovos vedami jaunieji šauliai aktyviai dalyvauja visuomeninėje veikloje. Asmeninio albumo nuotraukos

margarita@taurageszinios.lt
A
A

Pokalbiui prie kavos puodelio susitikome su „Šaltinio“ progimnazijos kūno kultūros mokytoja Marina Cariova. Praėjusį mėnesį pedagogė Tauragės jaunimo ir jaunimo organizacijų sąjungos „Apskritasis stalas“ surengtuose apdovanojimuose buvo tituluota metų mokytoja, jos ugdomi vaikai Tauragėje turi net specialų statusą, vadinami „carioviukais“. Kas padeda mokytojai rasti kelią į jaunuolių širdis?

Margarita Rimkutė: Vos jus pamačiau, toptelėjo mintis, jog jūs panaši į atlikėją Pink. Jos taip pat trumpi ryškūs plaukai, panašus aprangos stilius.

Marina Cariova: Tas pastebėjimas gan tikslus, tačiau tai, ką matote, – mano pačios sukurtas stilius. Nuo studijų laikų mėgstu ryškų makiažą, mėgstu keisti šukuosenas, gal čia slaviškas kraujas savo daro. Norisi turėti savo šarmo, kaip sakant, savo „razinką“.

M. R.: O buvimas stilinga mokytoja padeda mokykloje?

M.C.: Žinoma, padeda. Vaikams patinka. Štai neseniai vienas aštuntokas, besirinkdamas parduotuvėje batus, atsiuntė patinkančios avalynės nuotraukas, klausė, ką manau. Buvo išsirinkęs tokius blankius, sakiau jam, kad trūksta spalvų...

M.R.: O kas dar padeda kurti ryšį su jaunimu? Juk su paaugliais – nelengva, jie mėgsta ginčytis, įrodinėti savo tiesą.

M.C.: Gal meilė? Ir gamta... Kažkada svajojau savo gyvenimą susieti su grožiu, kosmetika, bet po to, kai įstojau į pirmąją savo aukštąją, planai pasikeitė. Pradėjau dirbti mokytoja. Vykdavome su mokiniais į gamtą. Man labai patiko. Mokiniams – taip pat.

Ryšys su pirmąja mokinių laida išliko iki šiol. Kviečia mane į vestuves,  krikštynas. Susirašome, susitinkame.

M.R.: O kokios savybės jaunimui patinka jumyse?

M.C.: Sugebėjimas saugoti paslaptis. Vaikai gali ateiti pas mane išsipasakoti. Kas negerai šeimoje, su draugais – viskas lieka tarp mūsų. Aišku, kartais jaunimas iškrečia įvairių dalykų, tada mėgini paaiškinti, kokios įtakos tie dalykai gali padaryti jų ateičiai, patarti, kas dera, kas ne. Kad jie suprastų pasekmes. Man patinka Motinos Teresės mintis: „Geri jūsų darbai bus užmiršti rytoj, bet nesiliaukite daryti gerus darbus. Tai, ką jūs kūrėte metais, gali būti sugriauta per trumpą laiką, vis dėl to kurkite atiduodami pasauliui, ką turite, ką geriausio. Žinau, bėga metai, vaikai mane užmirš, užmirš, ką sakiau, bet ta akimirka, kai jie jaučiasi saugūs man išsipasakodami, man yra labai prasminga.

M.R.: Panašu, jog jiems pakanka to, kad jūs juos priimate tokius, kokie jie yra?

M.C.: Taip. Jokiu būdu negali smerkti paauglio. Jam ir taip sunku. Jie jaučiasi nesuprasti. Mes per daug lekiame, skubame ir neišgirstame tų vaikų... Vaikas turėtų nebijoti eiti pas mokytoją. Prisimenu savo mokyklinius laikus, kai vienas mokytojas, neteisingai atsakius į klausimą, imdavo šaipytis, įžeidinėti. Mes bijodavome eiti į pamoką. Bijodavome kalbėti. Paklausti atsistodavome ir tiesiog nieko nesakydavome.

Nuotrauka

M.R.: O kokių mokytojų jaunimas nemėgsta?

M.C.: Galbūt iš mano pusės būtų neetiška apie tai kalbėti. Kiekvienas pats turėtų save analizuoti.

M.R.: Dirbate su jaunaisiais šauliais. Ką veikiate?

M.C.: Ketvirtadienį dirbu su mažaisiais kandidatais į šauliukus, kitomis dienomis – su vyresniaisiais. Su jais jau imamės gynybinių mokymų.

Labiausiai paaugliai trokšta naktinio gyvenimo. Todėl sąskrydžių metu gana dažni naktiniai žygiai. Juos tai veža. Pasisėdėjimai prie laužo. Esame porą kartų rengę naktines orientacines varžybas. Siekdama užtikrinti saugumą, prašau policijos pagalbos, padeda tėvai.

M.R.: O kodėl juos taip traukia naktinės atrakcijos?

M.C.: Tu pati prisimink diskotekas paauglystėje. Užtraukdavome visų langų užuolaidas, reikėdavo privatumo, prieblandos. Gal taip drąsiau.

Norisi tiems šauliukams duoti kuo daugiau. Bandome organizuoti turistines išvykas su tėveliais, planuojame į Švediją vykti.

M.R.: Kažkada teko pastebėti, jog su jaunaisiais šauliukais įsitraukiate ir į labdaringos organizacijos „Caritas“ veiklą.

M.C.: Mes bendradarbiaujame prisidėdami prie jų akcijos „Gerumas mus vienija“. Platiname žvakes. Už jas surinktas lėšas atiduodame „Caritui“. Vitalija Šlepavičienė vadovauja vaikų dienos centrui „Esi laukiamas“, mes su tais vaikais dalyvaujame šeštadieniniuose palaiminimuose (Švc. Trejybės parapijos renginys, – aut. past.). Arba talkiname organizuojant „Carito“ renginius: dalijant maistą, plaunant indus.

M.R.: Ir savaitgaliais?

M.C.: Taip. Kur reikalinga mūsų pagalba, ten ir dalyvaujame. Sausio 13-ios proga dalyvavome bėgime, neseniai – žygyje „Sukilėlių keliais“, artimiausiu metu vyksime į  Kazlų Rūdą, kur rengiamas žygis „Prosenelių takais“. Žygiai dažniausiai vyksta tik savaitgaliais. Būnu su vaikais visą dieną. Yra labai gera, leidi laiką gamtoje.

Pamokų metu visų žmogiškųjų savybių neišugdysi. Kad ir supratingumą, pagarbą, užuojautą, meilę gamtai. Kai kurie kartais nemoka tokių paprasčiausių dalykų, kaip įsisiūti sagą ar po pasinaudojimo išvalyti kriauklę, pasinaudojus tualetu nuleisti vandenį. Kai kurie tuos dalykus išmoksta stovyklose. Juk ne vien matematika reikalinga. Ir etiketas prie stalo.

M.R.: Esate ilgametė mokytoja, tačiau, panašu, entuziazmas visiškai neblėsta. Net gal priešingai – auga?

M.C.: Mano darbo stažas – 30 metų. Supranti, kai sulauki vaikų atsiliepimų, sulauki laiškučio, meilaus žodelio, prieina apkabina ar pabučiuoja, tada pagalvoji, gal tu esi čia, kur reikia būti?

M.R.: O jūs esate laiminga? Ar gerai supratau, jog jaunystėje svajojote būti kosmetologe?

M.C.: Kai yra laiminga šeima, tave supantys mokiniai, su kuriais kas dieną susitinki – ir pats tampi laimingas.

M.R.: Paprasta ta laimė, ar ne?

M.C.: Taip, čia nereikia materializmo kažkokio, nieko. Na... Tiktai dar būtų gerai per metus išvykti į kokias 2–3 keliones (į užsienį, – aut. past.). Tada iš viso palaima būtų (juokiasi).

M.R.: O kaip dažnai dabar keliaujate?

M.C.: Tik kartą per metus. Neskaičiuojant kelionių po Lietuvą.

M.R.: Leiskite, atspėsiu, mėgstate aktyvų poilsį?

M.C.: Ne. Priešingai – poilsis turi būti pasyvesnis, tačiau su galimybe pažinti, patyrinėti ką nors naujo.

M.R.: Tai kur dabar norėtumėte nuvykti, jei pakaktų pinigų?

M.C.: Į Balio salą. Meksiką, Braziliją. Bet jau čia reikia įjungti taupymo režimą. Turiu specialią programėlę, kurioje atlikus tam tikrus nustatymus ji epizodiškai perkelia pinigus į kitą, kelionei skirtą sąskaitą. (rodo telefono programėlę, kurioje yra nurodytas taupymo tikslas – Balio sala)

Nuotrauka
rima
Įkelta:
2022-11-26
Prieglaudos „Gyvūnų globa Tauragėje“ pastatą išvydau jau visiškai sutemus. Vėlų šeštadienio vakarą prie jo durų mane pasitiko čia savanoriaujanti Rima Petrauskaitė, pakvietusi užeiti į vidų. Vos įžengus pasigirdo kačių švelnus miaukimas. Jeigu turėtų akis ir ausis, šios prieglaudos sienos galėtų papasakoti ne vieną linksmą arba graudžią istoriją apie tai, kokių išbandymų teko patirti čia patekusiems gyvūnams. 
Nuotrauka
kolek
Įkelta:
2022-11-20
Pomėgio turėjimas praplečia požiūrį į pasaulį, suteikia daug žinių, todėl turėti vienokį ar kitokį pomėgį labai svarbu. Tai leidžia save formuoti kaip asmenybę. Be to, pomėgiai kuria ryšį tarp žmonių. Tomas Šerpytis, daug metų kolekcionuojantis pašto ženklus ir bandantis suburti Tauragės kolekcininkus, „Tauragės žinioms“ papasakojo, kaip prasidėjo jo kolekcija, kodėl renka būtent pašto ženklus ir kokių istorijų jie atskleidžia.
Nuotrauka
dres
Įkelta:
2022-11-19
Šilutiškė šunų dresuotoja Deimantė Dargytė, baigusi kraštovaizdžio architektūros studijas, pasuko savo gyvenimą visai kita linkme. Įgytą profesiją iškeitė į darbą pasienyje, kuriuo ir susidomėjo dėl galimybės dirbti su gyvūnais. Pasienyje kinologe dirbanti moteris pataria ir  tauragiškiams gyvūnų augintojams, moko šunis pagrindinių elgesio taisyklių bei socializacijos. Deimantė prisideda ir prie populiarėjančių šunų-asistentų ruošimo. 
Nuotrauka
jurga maya bazyte
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-15
Tikriausiai ne vienam tauragiškiui jau pažįstama jogos mokytoja Jurga Maya Bazytė. Iš Kauno atsikrausčiusi 31-erių moteris džiaugiasi Tauragėje atsidūrusi tinkamu laiku. Dabar ji savo jogos studijoje renka pilnas grupes mokinių, džiaugiasi tauragiškių aktyvumu ir rūpinimusi savo sveikata. 
Nuotrauka
teiseja
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-11-13
Tauragės apylinkės teisme pusę metų dirbanti teisėja Jurgita Vaitkevičienė atvira – padėtis teismuose dėl žemų teisėjų ir kitų darbuotojų atlyginimų tampa kritinė, nes sunkiau prisikviesti gabių teisininkų. Taigi darbo krūvis tik didėja. Nepaisydama to, J. Vaitkevičienė savo darbe mato didelę prasmę – ji teigia, kad teisėjo darbas labai svarbus visuomenei visų pirma dėl to, kad einant šias pareigas galima apginti pažeistas žmogaus laisves ir teises, o priimami sprendimai kartais lemia žmonių gyvenimus, tad ant teisėjų pečių krinta didžiulė atsakomybė. 
Nuotrauka
sigrida
Įkelta:
2022-11-02
Gal nedaug kas žino, kad Parapijos namų rūsyje veikia kepyklėlė „Sigridos Saldi pasaka“, o joje vienintelė darbuotoja – pati Sigrida. Dar baigdama mokslus darbo vietą sau sukūrusi jauna moteris darbo tikrai nebijo. Kad ir kiek užsakymų sulauktų, pluša išsijuosusi – jai labai svarbu nenuvilti savo klientų ir įvykdyti užsakymus laiku
Nuotrauka
vestina
Įkelta:
2022-10-29
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki penkerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Mokslinių darbų ji ėmėsi dar studijuojama, nestokoja jiems idėjų ir dabar, jau dirbdama, o žiniomis ir patirtimi dosniai dalijasi ne tik su Klaipėdos, bet ir su Tauragės moksleiviais – į mokyklą ją pakviečia močiutė Ona Gaurylienė, mokytojaujanti Jovarų pagrindinėje mokykloje. 
Nuotrauka
rokas baciuska
Komandos archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-20
Maroko ralyje tauragiškis Rokas Baciuška T4 klasėje finišavo pirmas. Ši pergalė užtikrina, kad Pasaulio ralio čempionate Rokas bus pirmasis lietuvis, užlipęs ant prizininkų pakylos. Šiuo metu jaunasis lenktynininkas yra antras galutinėje įskaitoje, lemiama kova su pirmosios ir trečiosios vietos laimėtojais vyks Ispanijoje kitą savaitę. Roko ambicijos didelės – pergalė čempionate.
Nuotrauka
vestina gustiene
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-11
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki septynerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Šiuo metu ji dirba UAB „Glashed Baltic“, kurti užsiima inovatyviais projektais, komercinių pastatų stiklo fasadų gamyba. Vestina Gustienė dalyvauja „Švyturio Klaipėdos ateities stipendijos konkurse ir pateko į finalą. Iš daugiau nei 20 nominantų pateko į šešetuką.
Nuotrauka
aliona
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-01
Beprotiškai kylančios elektros kainos – dar vienas smūgis nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams. Tauragėje prisiglaudusios ukrainietės Alionos ir jos šeimos – dviejų dukrų ir dviejų anūkių – istorija ir taip kupina baimės, nerimo, sunkumų. Moteris tvirtina savo kelyje sutikusi tik gerus žmones ir yra be galo jiems dėkinga, tačiau dabar jai ir vėl reikia pagalbos – ji ieško būsto nuomai, kadangi namas, kuriame gyveno iki šiol, šildomas elektra, o sąskaitos –  kosminės. 
Nuotrauka
ritonija
Įkelta:
2022-09-11
Mokytojo darbas – tai pašaukimas, kūryba, mokymasis. Jovarų pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ritonija Galkauskienė, šį darbą dirbanti jau kone keturis dešimtmečius, o Jovarų mokykloje pasitinkanti septintąjį rugsėjį, savo darbo esmę nusako paprastai: mokyti, auginti, suprasti. Su mokytoja kalbėjomės apie jos profesinio kelio pasirinkimą, pedagogų džiaugsmus ir iššūkius. 
Nuotrauka
liucija
Įkelta:
2022-07-28
Nežinodamas nė neįtartum, kad žygaitiškė Liucija Genienė ką tik pasitiko 98-ąjį gimtadienį – linksma, žvali ir guvi moteris stebina šviesiu protu ir puikia atmintimi – kone šimtmečio senumo įvykius, tikslias jų datas ji gali vardyti net nesuabejodama. Dar labiau žavi šios moters geranoriškumas ir tikėjimas žmonėmis: nors vargų ir netekčių likimas jai nepagailėjo, ji tikina per ilgą savo gyvenimą blogų žmonių nesutikusi.
Nuotrauka
SHIMKUS
Įkelta:
2022-07-20
Savaitgalį Tauragėje lankėsi neseniai JAV politinę karjerą baigęs lietuvių kilmės kongresmenas Johnas Shimkus su žmona Karen ir sūnumi Davidu. Tai vienintelis istorijoje lietuvių kilmės Jungtinių Amerikos Valstijų kongresmenas. Savo įtemptoje dienotvarkėje svečiai rado keletą minučių pasikalbėti. Šeštadienį pokalbiui susėdome M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje.
Nuotrauka
areta
Įkelta:
2022-06-19
Tauragiškė menininkė Areta Didžionienė nuo 2009 m. rengia personalines ir dalyvauja grupinėse parodose. 2021 m. Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultete ji įgijo vizualinio dizaino magistro laipsnį, o nuo sausio ji – Tauragės kultūros centro dailininkė. Praėjusį penktadienį A. Didžionienė pristatė daug gerų atsiliepimų sulaukusią savo inicijuotą grupinę parodą „Ex Nova“.
Nuotrauka
jonas jatautas zalgiriai
Įkelta:
2022-06-09
50-metį paminėjusios Žalgirių gimnazijos direktorius Jonas Jatautas, mokyklai vadovaujantis šešerius metus, sako, kad mokyklos gyvenime tai trumpas laikas, bet pokyčių bendruomenėje įvyko nemažai – išgyventa daug iššūkių atnešusi pandemija, atidaryta gamtos mokslų laboratorija, viena pirmokų klasė jau mokosi pagal inžinerinio turinio modelį. Bendruomenė modernėja, auga mokinių skaičius. Tiesa, apie nacionalinius projektus direktorius kalba kritiškai, o Tūkstantmečio mokyklų programą prilygina Eurovizijos konkursui. 
Nuotrauka
tevas
Įkelta:
2022-06-05
Šiandien minime Tėvo dieną. Kas įteiks savo tėveliui gėlės žiedą ar savo negrabų vaikišką piešinį, kas tiesiog apkabins, o kas aplankys amžinojo poilsio vietoje. Benjamina Karmazinienė ir Emilija Balsiūnienė tėvelį, kuriam šiemet būtų sukakę 100 metų, aplankys Papušynės kapinėse. Prisimins ne tik jo juoką, išdaigas, drožėjo talentą, patriotizmą, tremtinio dalią, bet ir begalinę meilę, lydėjusią dukras jam gyvam esant. Ir tebelydinčią iki šiol – iš aukštybių.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-31
Nuo karo siaubo bėgusius ukrainiečius priglaudė ir Tauragė. Dabar jų čia – kone pusė tūkstančio. Tamarai Jakovec Tauragė nebuvo svetima ir prieš karą, tačiau Rusijai užpuolus Ukrainą ji suskubo čia atsivežti ir savo, ir sesers vaikus. Dabar šeima gyvena Tauragėje, vaikai lanko mokyklą, Tamara dirba mokykloje ir puoselėja idėją suburti savo tautiečius. „Galbūt yra ukrainiečių šeimų, kurios nieko apie mus negirdėjo ir norėtų prisijungti?“ – kviečia ji ir ragina tauragiškius pasakoti apie kuriamą organizaciją jos kraštiečiams.
Nuotrauka
jankauskas
Įkelta:
2022-05-27
Tauragės rajono taryba už Tauragės kraštui paskirtą ilgametį, nuoširdų ir atsakingą pedagoginį darbą bei reikšmingą kūrybinį indėlį į Tauragės rajono švietimą bei kultūrą, Tauragės rajono garbės piliečio vardą suteikė Jonui Jankauskui. Regalijų įteikimas vyks birželio 3-ąją per apskrities Dainų šventę „Karšuvos žemės vaikai“. 
Nuotrauka
jurgita
Įkelta:
2022-05-21
Penkeri metai darbo Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre jo vadovei Jurgitai Brazauskienei prabėgo kaip viena diena. O ir gyvenimas kaime jai labai patinka – čia ji randa sau mielų kampelių tiek darbe, tiek gamtos prieglobstyje.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-01
​​​​​​​„Kad tik sveikas būtų...“ – laukdama kūdikio atsidūsta dažna būsima mama. Jei taip nenutinka, dėl savo vaikų mamos gali padaryti viską. Sužinojusi, kad jos sūnus Matukas viena ausimi girdi labai silpnai, dėl to sutrikęs ir bendras jo vystymasis, Onutė Zigmantienė pasiryžo kovoti, kad jos sūnus augtų visaverčiu žmogumi. Ir nors daugiausia rūpesčių kol kas kelia būtent Matuko sveikatos bėdos, mamos meilės užtenka ir dar trims vaikams.