Eugenijus Šaltis deda tašką renginių vedėjo karjeroje
Įkelta:
2020-01-03
Nuotrauka
Aprašymas
TKC „Facebook“ nuotrauka

Ilgametis Tauragės kultūros centro darbuotojas bei renginių vedėjas Eugenijus Šaltis po praėjusį penktadienį vykusios Kariuomenės orkestro šimtmečio šventės viešoje erdvėje išliejo nuoskaudas. Kultūrininkas teigė, jog renginį, kaip ir daugelį kitų, jam teko vesti už ačiū, tad jis dedantis tašką šioje veikloje. Kultūros centro administracija problemos neįžvelgia ir E. Šalčio pasisakymus vadina emocijomis. Esą, renginių vedimas įeina į Kultūros centro darbuotojų pareigas, todėl tai daryti jie privalo už savo algą. Tačiau kaip tuo atveju, jei renginį, išlaikant tradicijas, prašoma vesti žmogaus, kuris KC nedirba?

Istorinis koncertas

Kapelmeisterio Juozo Gudavičiaus (mūsų kraštiečio) dėka 1919 m. per Kalėdas Tauragėje įvyko pirmas viešas ką tik suburtos Lietuvos kariuomenės karinio orkestro koncertas. Praėjusį penktadienį, kaip ir prieš 100 metų, Tauragės kultūros rūmuose suskambo kariuomenės pučiamieji. Pritariant Lietuvos kariuomenės orkestrui (kapelmeisteris majoras Egidijus Ališauskas), koncertavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentės Lorijana Laurinskaitė ir Virginija Bartušytė, Tauragės kultūros centro vokalinė grupė, vadovaujama Arūno Rakevičiaus. Šiuo koncertu tęsiama tradicija minėti kariuomenės orkestro įsikūrimą ir pirmąjį pasirodymą Tauragėje, prasidėjusi 1994-aisiais.

Istorinį koncertą, kaip ir prieš 25-erius metus, vedė Eugenijus Šaltis. Vyras ilgus metus dirbo Tauragės kultūros centre, kol prieš porą metų išėjo į pensiją. Tačiau aktyvios veiklos viešumoje neatsisakė, žiūrovai ir toliau jį matė scenoje – kaip literatą, renginių vedėją.

Tačiau po praėjusio penktadienio renginio E. Šaltis savo socialinio tinklo paskyroje išliejo susikaupusias nuoskaudas – esą už šio reprezentacinio renginio vedimą jam nesumokėta.

„Tauragės kultūros centre niekas niekada už atliktą darbą neatsiskaito. Net nepasiūlo kvietimo į kitą koncertą. Šimtus koncertų, renginių, knygų pristatymų, susitikimų, parodų pristatymų, festivalių teko pravesti, ir vis už ačiū. Na, devynis galiu pravesti savanoriškais tikslais, bet bent už dešimtą galima būtų sumokėti. Juk išlaidų tai atsiranda. Padėkos raštai nebetelpa į stalčius, kam jie bus bereikalingi? O štai man, dabar jau pensininkui, praverstų kitoks paskatinimas. Tie, kurie galėtų tai padaryti, patys niekada už dyką nedirba ir nedirbs“, – apmaudo neslėpė E. Šaltis.

Dirbo už ačiū

Paprašytas pakomentuoti situaciją, „Tauragės žinioms“ E. Šaltis teigė, kad per ketverius paskutinius metus (dvejus iš jų jau pensijoje) kultūros centre už ačiū vedė 30 renginių. Kitur, kur būdavo kviečiamas, jam esą pasiūlydavo honorarą, pasirašydavo sutartį, būdavo sumokami mokesčiai, bet honoraras likdavo.

– Yra buvę ir tokių atvejų, ateini klausytis koncerto, o čia – bėda, sako, reikia vesti koncertą, nėra kam, gal galėtum, esi patyręs. Supranti, kad tai keblu, vos spėji peržiūrėti tekstą ir leki į sceną, improvizuoji, pristatai, juk reikia gelbėti situaciją. Arba vedi pokalbį su istorijos profesoriais, korifėjais Lietuvos 100-mečio proga, pilnutėlė salė žmonių, žinai, kad profesoriai išsiveš tūkstantinius honorarus, o tu, drebėdamas, kad neprasišautum, ruošęsis porą naktų, gauni gėlę. Gražu gėlė. Bet kokie 5 procentai nuo honorarų būtų visai neblogai. Nesijaustum žmogus šuns vietoj, – teigė E. Šaltis.

Paklaustas, kaip toliau klostysis jo karjera, ar ketina toliau vesti renginius, jis teigė:

– Nebevesiu, nes jaunimui reikia duoti kelią. Jaunimas šiuolaikinis veltui neves. Jis žino savo kainą.

Sumokėti negali

Tauragės kultūros centro direktorius Virginijus Bartušis, paprašytas pakomentuoti E. Šalčio viešai išsakytas mintis, tikino, kad už įvykusį renginį buvo atsakinga renginių režisierė. Kaip ji susitarė su vedėju, direktorius teigė nežinantis. Pasak V. Bartušio, net ir nebūtų įmanoma sumokėti.

– Yra numatyti etatai, eilutės, kas atsakingas už renginių vedimą, pašaliniam asmeniui negalėtume sumokėti, – pirmadienį ryte telefonu teigė TKC direktorius.

Kiek vėliau pats V. Bartušis susisiekė su redakcija, patikino, kad įsigilino į situaciją, ir pabrėžė, kad renginys buvo nemokamas, honoraro negavo net jo dalyviai. Organizavimo išlaidos, kurias padengė Tauragės rajono savivaldybė pagal TKC pateiktą projektą, buvo skirtos orkestro priėmimui, maitinimui.

– Visas renginys buvo nemokamas, skirtas Tauragės žmonėms, visi atlikėjai pasirodė nemokamai, mes negalėjome sumokėti. Ką savo feisbuke rašė Eugenijus Šaltis, tai išlietos emocijos. Į mane jis nesikreipė, nekalbėjo, kad nori užmokesčio, – tikino V. Bartušis.

Pasak Algimos Juščiuvienės, TKC vyriausiosios renginių režisierės, ji rašė ir teikė projektą savivaldybei. Paklausta, kodėl projekte nebuvo numatytas honoraras už renginio vedimą, moteris teigė, kad tokio projekto tada nebūtų finansavusi savivaldybė, nes Kultūros centras turi darbuotojus, kurių pareigybėse numatyta vesti renginius. Tačiau pašnekovė teigė, kad didžioji renginio sėkmė priklauso nuo vedėjo asmenybės, todėl šio renginio vedėju būti prašė būtent E. Šalčio.

– Savivaldybės komisija nesuprastų, turbūt sakytų, patys veskite, nes gaunate algą. Su Eugenijum kalbėjau, jis išsakė savo nuoskaudą, bet taip ir liko. Nėjau pas direktorių, metų galas, žinau, kad pinigų nėra ir nebūtų iš ko sumokėti. Eugenijaus prašiau, kad vestų renginį, nes didelė sėkmė priklauso nuo vedėjo. Daugelį metų Eugenijus buvo šių kariuomenės koncertų vedėjas, kalbėjau su juo, sakė, kad jam didelė garbė vesti šį renginį. Nuoskaudų yra, puikiai jį suprantu, – teigė A. Juščiuvienė.

Priklauso nuo susitarimo

Kultūros centrai yra pavaldūs savivaldybėms. Tauragės rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Danutė Naujokienė „Tauragės žinioms“ teigė, kad viskas priklauso nuo įstaigos administracijos, kaip ji susitaria su renginių vedėjais.

– Turėtų būti pirminis susitarimas, arba už darbą sumokama, arba jis atliekamas savanoriškai, be užmokesčio. Galbūt tarp jų (TKC ir E. Šalčio, – red. past.) įvyko nesusikalbėjimas. Nesuprantu, kodėl jie savo vedėjo neėmė. Galbūt todėl, kad E. Šaltis eilę metų šią šventę vedė. Pirmiausia turėtų būti susikalbėjimas, jeigu turi pinigų, tada samdai, jeigu jų nėra – nesamdai, – samprotavo Kultūros skyriaus vedėja.

Savivaldybei teikiamus projektus kuruoja speciali komisija, kuriai vadovauja mero pavaduotoja Virginija Eičienė. Pašnekovė konkretaus projekto detalių prisiminti negalėjo, tačiau teigė, kad išskirtiniais atvejais atsižvelgia į motyvuotus prašymus.

– Žinoma, Kultūros centras turėtų naudotis savais resursais, bet jeigu projekte jie numatytų honorarą kitam vedėjui ir motyvuotų, kad šiam renginiui reikia vienos ar kitos asmenybės, kad patys negali vesti renginio, projekto neatmestume. Mūsų siekis, kad mieste vykstantys renginiai būtų aukšto lygio, – teigė D. Naujokienė.

Pakalbintas Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Tauragės poskyrio atstovas spaudai Laimonas Rimkus teigė, kad renginių vedėjas, kuris iš šios veiklos gauna pastovias pajamas, privalo dirbti su verslo liudijimu arba pagal individualią veiklą ir sumokėti mokesčius nuo uždirbtų pajamų. Jeigu tokios veiklos būna vieną ar du kartus per metus, galima pasirašyti paslaugų sutartį, pagal kurią nuo gauto honoraro būtų taip pat sumokami mokesčiai. Kokie honorarai įprastai mokami už renginio vedimą, specialistas negalėjo įvardinti. Tai, pasak jo, priklauso nuo įvairių aplinkybių.

– Gali būti du buteliai alaus arba du tūkstančiai eurų. Priklauso nuo susitarimo, nuo renginio, nuo vedėjo asmenybės ir kitų faktorių. Bet svarbiausia, kad nuo gauto honoraro būtų sumokėti mokesčiai, – teigė VMI atstovas.

Nuotrauka
rima
Įkelta:
2022-11-26
Prieglaudos „Gyvūnų globa Tauragėje“ pastatą išvydau jau visiškai sutemus. Vėlų šeštadienio vakarą prie jo durų mane pasitiko čia savanoriaujanti Rima Petrauskaitė, pakvietusi užeiti į vidų. Vos įžengus pasigirdo kačių švelnus miaukimas. Jeigu turėtų akis ir ausis, šios prieglaudos sienos galėtų papasakoti ne vieną linksmą arba graudžią istoriją apie tai, kokių išbandymų teko patirti čia patekusiems gyvūnams. 
Nuotrauka
kolek
Įkelta:
2022-11-20
Pomėgio turėjimas praplečia požiūrį į pasaulį, suteikia daug žinių, todėl turėti vienokį ar kitokį pomėgį labai svarbu. Tai leidžia save formuoti kaip asmenybę. Be to, pomėgiai kuria ryšį tarp žmonių. Tomas Šerpytis, daug metų kolekcionuojantis pašto ženklus ir bandantis suburti Tauragės kolekcininkus, „Tauragės žinioms“ papasakojo, kaip prasidėjo jo kolekcija, kodėl renka būtent pašto ženklus ir kokių istorijų jie atskleidžia.
Nuotrauka
dres
Įkelta:
2022-11-19
Šilutiškė šunų dresuotoja Deimantė Dargytė, baigusi kraštovaizdžio architektūros studijas, pasuko savo gyvenimą visai kita linkme. Įgytą profesiją iškeitė į darbą pasienyje, kuriuo ir susidomėjo dėl galimybės dirbti su gyvūnais. Pasienyje kinologe dirbanti moteris pataria ir  tauragiškiams gyvūnų augintojams, moko šunis pagrindinių elgesio taisyklių bei socializacijos. Deimantė prisideda ir prie populiarėjančių šunų-asistentų ruošimo. 
Nuotrauka
jurga maya bazyte
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-15
Tikriausiai ne vienam tauragiškiui jau pažįstama jogos mokytoja Jurga Maya Bazytė. Iš Kauno atsikrausčiusi 31-erių moteris džiaugiasi Tauragėje atsidūrusi tinkamu laiku. Dabar ji savo jogos studijoje renka pilnas grupes mokinių, džiaugiasi tauragiškių aktyvumu ir rūpinimusi savo sveikata. 
Nuotrauka
teiseja
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-11-13
Tauragės apylinkės teisme pusę metų dirbanti teisėja Jurgita Vaitkevičienė atvira – padėtis teismuose dėl žemų teisėjų ir kitų darbuotojų atlyginimų tampa kritinė, nes sunkiau prisikviesti gabių teisininkų. Taigi darbo krūvis tik didėja. Nepaisydama to, J. Vaitkevičienė savo darbe mato didelę prasmę – ji teigia, kad teisėjo darbas labai svarbus visuomenei visų pirma dėl to, kad einant šias pareigas galima apginti pažeistas žmogaus laisves ir teises, o priimami sprendimai kartais lemia žmonių gyvenimus, tad ant teisėjų pečių krinta didžiulė atsakomybė. 
Nuotrauka
sigrida
Įkelta:
2022-11-02
Gal nedaug kas žino, kad Parapijos namų rūsyje veikia kepyklėlė „Sigridos Saldi pasaka“, o joje vienintelė darbuotoja – pati Sigrida. Dar baigdama mokslus darbo vietą sau sukūrusi jauna moteris darbo tikrai nebijo. Kad ir kiek užsakymų sulauktų, pluša išsijuosusi – jai labai svarbu nenuvilti savo klientų ir įvykdyti užsakymus laiku
Nuotrauka
vestina
Įkelta:
2022-10-29
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki penkerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Mokslinių darbų ji ėmėsi dar studijuojama, nestokoja jiems idėjų ir dabar, jau dirbdama, o žiniomis ir patirtimi dosniai dalijasi ne tik su Klaipėdos, bet ir su Tauragės moksleiviais – į mokyklą ją pakviečia močiutė Ona Gaurylienė, mokytojaujanti Jovarų pagrindinėje mokykloje. 
Nuotrauka
rokas baciuska
Komandos archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-20
Maroko ralyje tauragiškis Rokas Baciuška T4 klasėje finišavo pirmas. Ši pergalė užtikrina, kad Pasaulio ralio čempionate Rokas bus pirmasis lietuvis, užlipęs ant prizininkų pakylos. Šiuo metu jaunasis lenktynininkas yra antras galutinėje įskaitoje, lemiama kova su pirmosios ir trečiosios vietos laimėtojais vyks Ispanijoje kitą savaitę. Roko ambicijos didelės – pergalė čempionate.
Nuotrauka
vestina gustiene
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-11
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki septynerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Šiuo metu ji dirba UAB „Glashed Baltic“, kurti užsiima inovatyviais projektais, komercinių pastatų stiklo fasadų gamyba. Vestina Gustienė dalyvauja „Švyturio Klaipėdos ateities stipendijos konkurse ir pateko į finalą. Iš daugiau nei 20 nominantų pateko į šešetuką.
Nuotrauka
aliona
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-01
Beprotiškai kylančios elektros kainos – dar vienas smūgis nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams. Tauragėje prisiglaudusios ukrainietės Alionos ir jos šeimos – dviejų dukrų ir dviejų anūkių – istorija ir taip kupina baimės, nerimo, sunkumų. Moteris tvirtina savo kelyje sutikusi tik gerus žmones ir yra be galo jiems dėkinga, tačiau dabar jai ir vėl reikia pagalbos – ji ieško būsto nuomai, kadangi namas, kuriame gyveno iki šiol, šildomas elektra, o sąskaitos –  kosminės. 
Nuotrauka
ritonija
Įkelta:
2022-09-11
Mokytojo darbas – tai pašaukimas, kūryba, mokymasis. Jovarų pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ritonija Galkauskienė, šį darbą dirbanti jau kone keturis dešimtmečius, o Jovarų mokykloje pasitinkanti septintąjį rugsėjį, savo darbo esmę nusako paprastai: mokyti, auginti, suprasti. Su mokytoja kalbėjomės apie jos profesinio kelio pasirinkimą, pedagogų džiaugsmus ir iššūkius. 
Nuotrauka
liucija
Įkelta:
2022-07-28
Nežinodamas nė neįtartum, kad žygaitiškė Liucija Genienė ką tik pasitiko 98-ąjį gimtadienį – linksma, žvali ir guvi moteris stebina šviesiu protu ir puikia atmintimi – kone šimtmečio senumo įvykius, tikslias jų datas ji gali vardyti net nesuabejodama. Dar labiau žavi šios moters geranoriškumas ir tikėjimas žmonėmis: nors vargų ir netekčių likimas jai nepagailėjo, ji tikina per ilgą savo gyvenimą blogų žmonių nesutikusi.
Nuotrauka
SHIMKUS
Įkelta:
2022-07-20
Savaitgalį Tauragėje lankėsi neseniai JAV politinę karjerą baigęs lietuvių kilmės kongresmenas Johnas Shimkus su žmona Karen ir sūnumi Davidu. Tai vienintelis istorijoje lietuvių kilmės Jungtinių Amerikos Valstijų kongresmenas. Savo įtemptoje dienotvarkėje svečiai rado keletą minučių pasikalbėti. Šeštadienį pokalbiui susėdome M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje.
Nuotrauka
areta
Įkelta:
2022-06-19
Tauragiškė menininkė Areta Didžionienė nuo 2009 m. rengia personalines ir dalyvauja grupinėse parodose. 2021 m. Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultete ji įgijo vizualinio dizaino magistro laipsnį, o nuo sausio ji – Tauragės kultūros centro dailininkė. Praėjusį penktadienį A. Didžionienė pristatė daug gerų atsiliepimų sulaukusią savo inicijuotą grupinę parodą „Ex Nova“.
Nuotrauka
jonas jatautas zalgiriai
Įkelta:
2022-06-09
50-metį paminėjusios Žalgirių gimnazijos direktorius Jonas Jatautas, mokyklai vadovaujantis šešerius metus, sako, kad mokyklos gyvenime tai trumpas laikas, bet pokyčių bendruomenėje įvyko nemažai – išgyventa daug iššūkių atnešusi pandemija, atidaryta gamtos mokslų laboratorija, viena pirmokų klasė jau mokosi pagal inžinerinio turinio modelį. Bendruomenė modernėja, auga mokinių skaičius. Tiesa, apie nacionalinius projektus direktorius kalba kritiškai, o Tūkstantmečio mokyklų programą prilygina Eurovizijos konkursui. 
Nuotrauka
tevas
Įkelta:
2022-06-05
Šiandien minime Tėvo dieną. Kas įteiks savo tėveliui gėlės žiedą ar savo negrabų vaikišką piešinį, kas tiesiog apkabins, o kas aplankys amžinojo poilsio vietoje. Benjamina Karmazinienė ir Emilija Balsiūnienė tėvelį, kuriam šiemet būtų sukakę 100 metų, aplankys Papušynės kapinėse. Prisimins ne tik jo juoką, išdaigas, drožėjo talentą, patriotizmą, tremtinio dalią, bet ir begalinę meilę, lydėjusią dukras jam gyvam esant. Ir tebelydinčią iki šiol – iš aukštybių.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-31
Nuo karo siaubo bėgusius ukrainiečius priglaudė ir Tauragė. Dabar jų čia – kone pusė tūkstančio. Tamarai Jakovec Tauragė nebuvo svetima ir prieš karą, tačiau Rusijai užpuolus Ukrainą ji suskubo čia atsivežti ir savo, ir sesers vaikus. Dabar šeima gyvena Tauragėje, vaikai lanko mokyklą, Tamara dirba mokykloje ir puoselėja idėją suburti savo tautiečius. „Galbūt yra ukrainiečių šeimų, kurios nieko apie mus negirdėjo ir norėtų prisijungti?“ – kviečia ji ir ragina tauragiškius pasakoti apie kuriamą organizaciją jos kraštiečiams.
Nuotrauka
jankauskas
Įkelta:
2022-05-27
Tauragės rajono taryba už Tauragės kraštui paskirtą ilgametį, nuoširdų ir atsakingą pedagoginį darbą bei reikšmingą kūrybinį indėlį į Tauragės rajono švietimą bei kultūrą, Tauragės rajono garbės piliečio vardą suteikė Jonui Jankauskui. Regalijų įteikimas vyks birželio 3-ąją per apskrities Dainų šventę „Karšuvos žemės vaikai“. 
Nuotrauka
jurgita
Įkelta:
2022-05-21
Penkeri metai darbo Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre jo vadovei Jurgitai Brazauskienei prabėgo kaip viena diena. O ir gyvenimas kaime jai labai patinka – čia ji randa sau mielų kampelių tiek darbe, tiek gamtos prieglobstyje.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-01
​​​​​​​„Kad tik sveikas būtų...“ – laukdama kūdikio atsidūsta dažna būsima mama. Jei taip nenutinka, dėl savo vaikų mamos gali padaryti viską. Sužinojusi, kad jos sūnus Matukas viena ausimi girdi labai silpnai, dėl to sutrikęs ir bendras jo vystymasis, Onutė Zigmantienė pasiryžo kovoti, kad jos sūnus augtų visaverčiu žmogumi. Ir nors daugiausia rūpesčių kol kas kelia būtent Matuko sveikatos bėdos, mamos meilės užtenka ir dar trims vaikams.