Eugenijus Šaltis deda tašką renginių vedėjo karjeroje
Įkelta:
2020-01-03
Nuotrauka
Aprašymas
TKC „Facebook“ nuotrauka

Ilgametis Tauragės kultūros centro darbuotojas bei renginių vedėjas Eugenijus Šaltis po praėjusį penktadienį vykusios Kariuomenės orkestro šimtmečio šventės viešoje erdvėje išliejo nuoskaudas. Kultūrininkas teigė, jog renginį, kaip ir daugelį kitų, jam teko vesti už ačiū, tad jis dedantis tašką šioje veikloje. Kultūros centro administracija problemos neįžvelgia ir E. Šalčio pasisakymus vadina emocijomis. Esą, renginių vedimas įeina į Kultūros centro darbuotojų pareigas, todėl tai daryti jie privalo už savo algą. Tačiau kaip tuo atveju, jei renginį, išlaikant tradicijas, prašoma vesti žmogaus, kuris KC nedirba?

Istorinis koncertas

Kapelmeisterio Juozo Gudavičiaus (mūsų kraštiečio) dėka 1919 m. per Kalėdas Tauragėje įvyko pirmas viešas ką tik suburtos Lietuvos kariuomenės karinio orkestro koncertas. Praėjusį penktadienį, kaip ir prieš 100 metų, Tauragės kultūros rūmuose suskambo kariuomenės pučiamieji. Pritariant Lietuvos kariuomenės orkestrui (kapelmeisteris majoras Egidijus Ališauskas), koncertavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentės Lorijana Laurinskaitė ir Virginija Bartušytė, Tauragės kultūros centro vokalinė grupė, vadovaujama Arūno Rakevičiaus. Šiuo koncertu tęsiama tradicija minėti kariuomenės orkestro įsikūrimą ir pirmąjį pasirodymą Tauragėje, prasidėjusi 1994-aisiais.

Istorinį koncertą, kaip ir prieš 25-erius metus, vedė Eugenijus Šaltis. Vyras ilgus metus dirbo Tauragės kultūros centre, kol prieš porą metų išėjo į pensiją. Tačiau aktyvios veiklos viešumoje neatsisakė, žiūrovai ir toliau jį matė scenoje – kaip literatą, renginių vedėją.

Tačiau po praėjusio penktadienio renginio E. Šaltis savo socialinio tinklo paskyroje išliejo susikaupusias nuoskaudas – esą už šio reprezentacinio renginio vedimą jam nesumokėta.

„Tauragės kultūros centre niekas niekada už atliktą darbą neatsiskaito. Net nepasiūlo kvietimo į kitą koncertą. Šimtus koncertų, renginių, knygų pristatymų, susitikimų, parodų pristatymų, festivalių teko pravesti, ir vis už ačiū. Na, devynis galiu pravesti savanoriškais tikslais, bet bent už dešimtą galima būtų sumokėti. Juk išlaidų tai atsiranda. Padėkos raštai nebetelpa į stalčius, kam jie bus bereikalingi? O štai man, dabar jau pensininkui, praverstų kitoks paskatinimas. Tie, kurie galėtų tai padaryti, patys niekada už dyką nedirba ir nedirbs“, – apmaudo neslėpė E. Šaltis.

Dirbo už ačiū

Paprašytas pakomentuoti situaciją, „Tauragės žinioms“ E. Šaltis teigė, kad per ketverius paskutinius metus (dvejus iš jų jau pensijoje) kultūros centre už ačiū vedė 30 renginių. Kitur, kur būdavo kviečiamas, jam esą pasiūlydavo honorarą, pasirašydavo sutartį, būdavo sumokami mokesčiai, bet honoraras likdavo.

– Yra buvę ir tokių atvejų, ateini klausytis koncerto, o čia – bėda, sako, reikia vesti koncertą, nėra kam, gal galėtum, esi patyręs. Supranti, kad tai keblu, vos spėji peržiūrėti tekstą ir leki į sceną, improvizuoji, pristatai, juk reikia gelbėti situaciją. Arba vedi pokalbį su istorijos profesoriais, korifėjais Lietuvos 100-mečio proga, pilnutėlė salė žmonių, žinai, kad profesoriai išsiveš tūkstantinius honorarus, o tu, drebėdamas, kad neprasišautum, ruošęsis porą naktų, gauni gėlę. Gražu gėlė. Bet kokie 5 procentai nuo honorarų būtų visai neblogai. Nesijaustum žmogus šuns vietoj, – teigė E. Šaltis.

Paklaustas, kaip toliau klostysis jo karjera, ar ketina toliau vesti renginius, jis teigė:

– Nebevesiu, nes jaunimui reikia duoti kelią. Jaunimas šiuolaikinis veltui neves. Jis žino savo kainą.

Sumokėti negali

Tauragės kultūros centro direktorius Virginijus Bartušis, paprašytas pakomentuoti E. Šalčio viešai išsakytas mintis, tikino, kad už įvykusį renginį buvo atsakinga renginių režisierė. Kaip ji susitarė su vedėju, direktorius teigė nežinantis. Pasak V. Bartušio, net ir nebūtų įmanoma sumokėti.

– Yra numatyti etatai, eilutės, kas atsakingas už renginių vedimą, pašaliniam asmeniui negalėtume sumokėti, – pirmadienį ryte telefonu teigė TKC direktorius.

Kiek vėliau pats V. Bartušis susisiekė su redakcija, patikino, kad įsigilino į situaciją, ir pabrėžė, kad renginys buvo nemokamas, honoraro negavo net jo dalyviai. Organizavimo išlaidos, kurias padengė Tauragės rajono savivaldybė pagal TKC pateiktą projektą, buvo skirtos orkestro priėmimui, maitinimui.

– Visas renginys buvo nemokamas, skirtas Tauragės žmonėms, visi atlikėjai pasirodė nemokamai, mes negalėjome sumokėti. Ką savo feisbuke rašė Eugenijus Šaltis, tai išlietos emocijos. Į mane jis nesikreipė, nekalbėjo, kad nori užmokesčio, – tikino V. Bartušis.

Pasak Algimos Juščiuvienės, TKC vyriausiosios renginių režisierės, ji rašė ir teikė projektą savivaldybei. Paklausta, kodėl projekte nebuvo numatytas honoraras už renginio vedimą, moteris teigė, kad tokio projekto tada nebūtų finansavusi savivaldybė, nes Kultūros centras turi darbuotojus, kurių pareigybėse numatyta vesti renginius. Tačiau pašnekovė teigė, kad didžioji renginio sėkmė priklauso nuo vedėjo asmenybės, todėl šio renginio vedėju būti prašė būtent E. Šalčio.

– Savivaldybės komisija nesuprastų, turbūt sakytų, patys veskite, nes gaunate algą. Su Eugenijum kalbėjau, jis išsakė savo nuoskaudą, bet taip ir liko. Nėjau pas direktorių, metų galas, žinau, kad pinigų nėra ir nebūtų iš ko sumokėti. Eugenijaus prašiau, kad vestų renginį, nes didelė sėkmė priklauso nuo vedėjo. Daugelį metų Eugenijus buvo šių kariuomenės koncertų vedėjas, kalbėjau su juo, sakė, kad jam didelė garbė vesti šį renginį. Nuoskaudų yra, puikiai jį suprantu, – teigė A. Juščiuvienė.

Priklauso nuo susitarimo

Kultūros centrai yra pavaldūs savivaldybėms. Tauragės rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Danutė Naujokienė „Tauragės žinioms“ teigė, kad viskas priklauso nuo įstaigos administracijos, kaip ji susitaria su renginių vedėjais.

– Turėtų būti pirminis susitarimas, arba už darbą sumokama, arba jis atliekamas savanoriškai, be užmokesčio. Galbūt tarp jų (TKC ir E. Šalčio, – red. past.) įvyko nesusikalbėjimas. Nesuprantu, kodėl jie savo vedėjo neėmė. Galbūt todėl, kad E. Šaltis eilę metų šią šventę vedė. Pirmiausia turėtų būti susikalbėjimas, jeigu turi pinigų, tada samdai, jeigu jų nėra – nesamdai, – samprotavo Kultūros skyriaus vedėja.

Savivaldybei teikiamus projektus kuruoja speciali komisija, kuriai vadovauja mero pavaduotoja Virginija Eičienė. Pašnekovė konkretaus projekto detalių prisiminti negalėjo, tačiau teigė, kad išskirtiniais atvejais atsižvelgia į motyvuotus prašymus.

– Žinoma, Kultūros centras turėtų naudotis savais resursais, bet jeigu projekte jie numatytų honorarą kitam vedėjui ir motyvuotų, kad šiam renginiui reikia vienos ar kitos asmenybės, kad patys negali vesti renginio, projekto neatmestume. Mūsų siekis, kad mieste vykstantys renginiai būtų aukšto lygio, – teigė D. Naujokienė.

Pakalbintas Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Tauragės poskyrio atstovas spaudai Laimonas Rimkus teigė, kad renginių vedėjas, kuris iš šios veiklos gauna pastovias pajamas, privalo dirbti su verslo liudijimu arba pagal individualią veiklą ir sumokėti mokesčius nuo uždirbtų pajamų. Jeigu tokios veiklos būna vieną ar du kartus per metus, galima pasirašyti paslaugų sutartį, pagal kurią nuo gauto honoraro būtų taip pat sumokami mokesčiai. Kokie honorarai įprastai mokami už renginio vedimą, specialistas negalėjo įvardinti. Tai, pasak jo, priklauso nuo įvairių aplinkybių.

– Gali būti du buteliai alaus arba du tūkstančiai eurų. Priklauso nuo susitarimo, nuo renginio, nuo vedėjo asmenybės ir kitų faktorių. Bet svarbiausia, kad nuo gauto honoraro būtų sumokėti mokesčiai, – teigė VMI atstovas.

Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.
Nuotrauka
skurvydas
Juozo Petkevičiaus nuotrauka 
Įkelta:
2023-02-16
Šiemet Tauragei tapus Lietuvos kultūros sostine, kurios koncepcija – penki keliai, vieno jų – Praeities kelio – ambasadoriumi tapo Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ restauratorius Audronis Skurvydas, apie savo darbą kalbantis su tokiu entuziazmu, kad juo nesunku užsikrėsti. Jo dirbtuvėse akys laksto nuo daikto prie daikto, o rankos pačios kyla viską paliesti. Praeities kelias, pasak jo, simbolizuoja mūsų patriotiškumą, meilę Tėvynei, pagarbą istorijai, tradicijų ir etnokultūros puoselėjimą ir pasididžiavimą savo kraštu. 
Nuotrauka
rokas
Roko Baciuškos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-01-24
Dvi savaitės dulkių, smėlio, greičio ir didžiulės įtampos – Rokas Baciuška šių metų Dakare išgyveno tikrą dramą. Nors grįžo be išsvajotos pirmosios vietos, po ilgos ir varginančios kovos ne savo noru nusileidęs, tačiau pagerinęs geriausią asmeninį rezultatą Dakare ir bagių klasėje užėmęs antrąją vietą. „Tokia maža ir tuo pačiu tokia didelė ta mūsų Lietuva, o ką jau kalbėti apie Tauragę. Jokie išbandymai nebaisūs, kai esame kartu, todėl dalinuosi džiaugsmu su jumis visais“, – teigė lenktynininkas.
Nuotrauka
ukininkas
Įkelta:
2023-01-14
Praėjusių metų pabaigoje surengtame Mero padėkos vakare už jaunatvišką ryžtą kuriant inovatyvų ir modernų ūkininko ūkį Tauro statulėlė įteikta Gyčiui Ūseliui. Dabar jaunasis Batakių seniūnijos ūkininkas dirba apie 120 hektarų žemės ir planuoja tolesnę ūkio ir technologijų plėtrą. Gytis dalyvauja Lietuvos kaimo plėtros programose ir per investicinius projektus modernizuoja ūkį. O baigtos Vilniaus universiteto Šiaulių akademijoje kūno kultūros ir sporto pedagogikos studijos rodo dar vieną vaikino pomėgį – sportą. Gytis yra ir svarsčių kilnojimo pasaulio čempionas. 
Nuotrauka
kaledos
Įkelta:
2022-12-25
Kalėdų stebuklas dažniausiai prasideda nuo susitikimo su Kalėdų Seneliu. Vienas jų –  menininkas Edvardas Gasinskas. Daugybę metų šventėms pasipuošiantis Kalėdų Senelio kostiumu vyras nori pradžiuginti kuo daugiau žmonių.
Nuotrauka
ausra
Įkelta:
2022-12-24
Seni žmonės tokie pat svarbūs, kaip jauni, sveiki ir veiklūs. Tačiau dažnai jie gyvena vieniši ir jiems reikia pagalbos. Policijoje dirbanti Maltiečių savanorė Aušra Mandrijauskaitė-Dambrauskienė kas sekmadienį aplanko po keletą vienišų senolių, atveždama jiems ne tik maisto paketus, bet ir savo širdies šilumą. Ji sako, kad senoliams ne taip svarbu atvežamas maistas, kaip galimybė pabendrauti. Su jais išgertų arbatos puodelių, sako, negalėtų net suskaičiuoti, o geriausias atlygis – ją pamačius džiaugsmu sužibančios senolių akys.
Nuotrauka
rima
Įkelta:
2022-11-26
Prieglaudos „Gyvūnų globa Tauragėje“ pastatą išvydau jau visiškai sutemus. Vėlų šeštadienio vakarą prie jo durų mane pasitiko čia savanoriaujanti Rima Petrauskaitė, pakvietusi užeiti į vidų. Vos įžengus pasigirdo kačių švelnus miaukimas. Jeigu turėtų akis ir ausis, šios prieglaudos sienos galėtų papasakoti ne vieną linksmą arba graudžią istoriją apie tai, kokių išbandymų teko patirti čia patekusiems gyvūnams. 
Nuotrauka
kolek
Įkelta:
2022-11-20
Pomėgio turėjimas praplečia požiūrį į pasaulį, suteikia daug žinių, todėl turėti vienokį ar kitokį pomėgį labai svarbu. Tai leidžia save formuoti kaip asmenybę. Be to, pomėgiai kuria ryšį tarp žmonių. Tomas Šerpytis, daug metų kolekcionuojantis pašto ženklus ir bandantis suburti Tauragės kolekcininkus, „Tauragės žinioms“ papasakojo, kaip prasidėjo jo kolekcija, kodėl renka būtent pašto ženklus ir kokių istorijų jie atskleidžia.
Nuotrauka
dres
Įkelta:
2022-11-19
Šilutiškė šunų dresuotoja Deimantė Dargytė, baigusi kraštovaizdžio architektūros studijas, pasuko savo gyvenimą visai kita linkme. Įgytą profesiją iškeitė į darbą pasienyje, kuriuo ir susidomėjo dėl galimybės dirbti su gyvūnais. Pasienyje kinologe dirbanti moteris pataria ir  tauragiškiams gyvūnų augintojams, moko šunis pagrindinių elgesio taisyklių bei socializacijos. Deimantė prisideda ir prie populiarėjančių šunų-asistentų ruošimo.