Žemaitijos pirmojo paminėjimo istoriniuose šaltiniuose 800-ųjų metų proga atminimo ženklu „Už nuopelnus Žemaitijai“ apdovanotas Lietuvių katalikų misijos Airijoje kapelionas kunigas Egidijus Arnašius. Siūlymą apdovanoti kraštietį teikė Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka. E. Arnašius pripažinimo sulaukia nebe pirmą kartą. Patriotinius jausmus gimtajam kraštui demonstruojantis išeivijos dvasininkas įvertintas už žemaičių kultūrinės tapatybės saugojimą ir kūrybinę saviraišką, žemaičių bendrystės žadinimą, kultūrinės ir šviečiamosios veiklos mecenavimą ir globą.
Emigrantų sielovada
Apdovanojimui teikiami asmenys yra įvertinami už reikšmingus, išliekamąją vertę turinčius, įsimintinus darbus Žemaitijai, už nuopelnus ir pasiekimus įvairiose veiklose, stiprinančiose Žemaitijos tapatybę, istorinę atmintį, kalbą, Žemaitijos kaip istorinės Europos žemės gyvybingumą šiuolaikiniame pasaulyje.
Remiantis B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos informacija, E. Arnašius gimė 1968 m. balandžio 12 d. Tauragėje. 1975–1983 m. mokėsi Tauragės I-oje vidurinėje mokykloje, 1983–1987 m. – Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijoje, 1990–1996 m. – Telšių kunigų seminarijoje, 2002–2003 m. studijavo Melburno universiteto Šv. Teologijos koledže (Australija).
1996–2000 m. jis buvo Mažeikių Šv. Jėzaus širdies parapijos klebono pavaduotojas, M. Račkausko gimnazijos kapelionas, Ateitininkų organizacijos dvasinis vadovas, 1999–2000 m. – Mažeikių katalikų centro direktorius, 2000–2003 m. – Lietuvių katalikų misijos kapelionas Melburne (Viktorijos valstija, Australija), Lietuvos skautų kapelionas Melburne, 2003–2004 m. – Eigirdžių ir Ubiškės (Telšių r.) parapijų klebonas, Telšių vyskupijos Šeimos ir jaunimo centrų direktoriaus pavaduotojas. 2005 m. Telšių vyskupas SJ kunigą E. Arnašių paskyrė Lietuvių katalikų misijos kapelionu kunigu į Airijos sostinėje Dubline esančią Šv. Andriejaus bažnyčią.
E. Arnašius pirmas iš Lietuvos kunigų išleido savo kūrybos dainuojamosios poezijos muzikinį albumą „Iš tavo rankų“ (1999 m.; pakartotinis leidimas „Nemunais į laisvę“, 2009). Publikavo straipsnių emigrantų spaudoje.

1997 m. E. Arnašiui buvo suteiktas Mažeikių rajono savivaldybės Metų žmogaus vardas (1997). Jis apdovanotas Tautinių mažumų ir išeivijos departamento garbės sidabro ženklu „Už nuopelnus“ (2007), LR Užsienio reikalų ministerijos Lietuvos tūkstantmečio žvaigžde už lietuvių vienijimą ir lietuvybės stiprinimą Airijoje“ (2009). Už žemaičių kultūrinės tapatybės saugojimą ir kūrybinę saviraišką, žemaičių bendrystės žadinimą, kultūrinės ir šviečiamosios veiklos mecenavimą ir globą jam yra įteiktas Žemaičio Aukso ženklelis.
E. Arnašius savo veikla ženkliai prisideda prie Žemaitijos žmonių gerovės ir klestėjimo, tikėjimo, istorinės atminties bei pilietiškumo stiprinimo. Jis buvo labdaringų kultūrinių renginių, skirtų lėšoms Mažeikių bažnyčiai pastatyti, dalyvis (1999), Telšių vyskupijos piligriminio žygio į Kryžių kalną organizatorius ir vadovas (2004), bei pirmą kartą Lietuvoje organizuotų Pasaulio žemaičių dienų Ambasadoriumi (2016 m.). Jis aktyviai dalyvauja Airijos lietuvių bendruomenės gyvenime, organizuoja daug renginių Airijos Šv. Andriejaus bažnyčioje. E. Arnašius yra Lietuvos karališkosios bajorų draugijos Tauragės krašto narys.
Tauragės rajono savivaldybei vykdant projektą „Globali Tauragė“ kraštietis kunigas Egidijus Arnašius 2019 metais tapo keturioliktuoju Tauragės garbės ambasadoriumi Airijoje. Jis aktyviai dalyvauja šių metų spalio 10 d. Lietuvos ambasados iniciatyva įkurto „Ambasadorių Airijoje klubo“ veikloje.
– Reikia pasakyti, kad dar būnant Australijoje kartais aplankydavo mintis, kaip norėtųsi tarnauti Airijos lietuvių sielovadoje. O tai reiškia, mielas skaitytojau, svajonės pildosi! Niekada nepaliaukite svajoję, ir gyvenimas bus lyg pasaka. Taigi, grįžus į Lietuvą ir jau klebonaujant mažame Žemaitijos kaimelyje prie Telšių, vyskupas Jonas Boruta užsiminė, kad reikia kunigo užsienio lietuvių sielovadoje. Ir taip netrukus išsirutuliojo Airijos vardas mano ateities vynuogyne, kuriame stoviu ir po šiai dienai. Tiesa, mane kai kurie kunigai gąsdino, kad Airijoje bus sunku. Atseit, čia nėra senos lietuvių emigracijos, o naujai atvykusiems „tarybukams“ Dievas ir Bažnyčia mažai rūpi. Bet aš, pats pasakęs vyskupui, kad vykčiau tarnauti užsienio lietuviams, jokiu būdu nedrįsau sustoti pusiaukelėje ir gręžiotis atgalios. Iki pat šiol nesigailiu dėl savo apsisprendimo, – Airijos lietuvių laikraščiui „Lietuvis“ yra sakęs E. Arnašius.
Marcelės Kubiliūtės portretas
2019 m. kraštiečio kunigo E. Arnašiaus iniciatyva Airijos dailininkas Tom Byrne nutapė Marcelės Kubiliūtės (1898–1963) – legendinės Lietuvos žvalgės, spaudos ir visuomenės veikėjos, portretą. Ji 1950–1956 m. dirbo ir gyveno Tauragėje. Šių metų gruodžio 2 d. portretas buvo pristatytas Tauragės krašto visuomenei, pašventintas Šv. Mišių metu Švč. Trejybės bažnyčioje. Portretas kabės Tauragės rajono savivaldybės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje.
„Lietuviškąja Orleano mergele“ vadinama M. Kubiliūtė – viena aktyviausių Vilniaus vadavimo sąjungos narių, Vyčio kryžiaus, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino, Vytauto Didžiojo ordinų, Šaulių žvaigždės kavalierė. Per nacių okupaciją ji gelbėjo žydus. Per sovietinę okupaciją po įkalinimų ir tremties rėmė tremtinius ir politinius kalinius. M. Kubiliūtė meldėsi už Lietuvą Vilniuje, Aušros Vartuose. Palaidota Rasų kapinėse.

Renginys pradėtas Šv. Mišiomis Švč. Trejybės bažnyčioje, o vėliau persikėlė į B. Baltrušaitytės viešąją biblioteką, kur visuomenei pristatytas ir Marcelės Kubiliūtės portretas. Lietuvių katalikų misijos Airijoje kapelionas, kunigas Egidijus Arnašius, jį pristatydamas bibliotekos svečiams, papasakojo apie dailininko paieškas, iššūkius, su kuriais teko susidurti siekiant geriausio rezultato.
Kaip teigė bibliotekininkės, iš Airijos atgabentas Marcelės Kubiliūtės portretas buvo kurtas iš nespalvotos nuotraukos. Pranešimą apie M. Kubiliūtę skaitė istorijos mokslų daktarė, Signatarų namų istorikė Vilma Bukaitė, mintimis apie šią iškilią asmenybę dalijosi ir sesuo Regina Edita Teresiutė, M. Kubiliūtės artimieji – Regina Rasikienė, Vytautas Pupšys.
Vakaro metu skambėjo lietuvių liaudies dainos ir užsienio klasikų kūriniai, kuriuos atliko kun. Egidijus Arnašius (violončelė), Zita Astrauskienė (smuikas) ir Virginija Rožukienė (kanklės). Renginyje dalyvavo ir Tauragės r. sav. meras Dovydas Kaminskas, buvęs meras Sigitas Mičiulis, generalvikaras kanauninkas Vilius Viktoravičius, Švš. Trejybės parapijos klebonas dekanas Marius Venskus, klebonas kan. Jonas Paulauskas, kunigas Mindaugas Stonys, klebonas Eduardas Semaška, klebonas Kęstutis Pajaujis.
Pagal B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos informaciją parengė Eglė Červinskaitė