Atsisakoma baimės pasirodyti silpnu: žmonės vis drąsiau kreipiasi į psichologus
Įkelta:
2019-12-20
Nuotrauka
Aprašymas

Nemokama psichologinė pagalba teikiama „Bendruomeniniuose šeimos namuose“. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

Indrė Pilypė (kairėje) ir projekto koordinatorė Odeta Petrikienė. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

Aušra Macaitė. Asmeninio albumo nuotrauka

Šeimos gerovės centro „Šaltinėlis“ (buvę vaikų globos namai) patalpose jau dvejus metus veikia Tauragės bendruomeniniai šeimos namai – Europos socialinio fondo lėšomis įgyvendinamas projektas. Vienas jo tikslų – stiprinti šeimų socialinį ir psichologinį atsparumą. Projekto vykdytojams įpratinti tauragiškius kreiptis pagalbos į psichologą pavyko ne iškart. Tam trukdė ir stereotipinis mąstymas, jog nemokamos paslaugos nieko gero nežada.

Nemokamas, vadinasi, blogas?

Bendruomeniniuose šeimos namuose (D. Poškos g. 26) vyksta pozityvios tėvystės mokymai, moterų, asmenybės augimo grupiniai, mandalų terapijos užsiėmimai. Teikiama ir psichosocialinė paslauga – vaikų ir suaugusiųjų individualios, šeimų, porų psichologo konsultacijos. Šiems tikslams projekto lėšomis įdarbinti septyni darbuotojai: psichologės Jurgita Gedeikienė, Aušra Macaitė, Sandra Leonovienė, Asta Katauskienė, Rasa Butkienė, projekto koordinatorė ir vaikų priežiūros specialistė.

Projektą įgyvendina „Šeimos gerovės centras „Šaltinėlis“ ir Šilalės nevyriausybinė organizacija, koordinacinis centras „Gilė“. Kaip žurnalistei sakė projekto partnerio, koordinacinio centro „Gilė“ vadovė  Indrė Pilypė, pradžia (2017 m.) buvo sudėtinga tuo, kad apie naujai įkurtuose namuose siūlomas paslaugas niekas nežinojo. Tokio modelio pagalba šeimoms iki šiol nebuvo teikiama.

– Su projekto koordinatore važinėjome per bendruomenes, mieste kabinome skelbimus, rengėme ir platinome pranešimus internete, lankėmės ir apie save pranešinėjome socialines paslaugas teikiančiose įstaigose, mokyklose, – pasakoja I. Pilypė.

Anot jos, tie asmenys, kurie žino apie psichologinės pagalbos naudą, paprastai lanko privačius kabinetus, tad galimybę gauti nemokamas konsultacijas vertina skeptiškai.

– Miesto privatūs kabinetai būna užimti, susidomėjimas yra. Kai kurie net vyksta į kitus miestus, negaili 40 eurų už konsultaciją. Be to, žmonės linkę manyti, jog kitur dirba geresni specialistai. Juk, kai atvyksta, pavyzdžiui, gydytojas iš Kauno, skubame pas jį su mintimi „jau dabar tai mane pagydys“. Tai stereotipinis mąstymas, – dėstė koordinacinio centro „Gilė“ vadovė.

Moteris pabrėžia, kad neteisinga manyti, jog konsultacijos čia – nemokamos. Projektą finansuoja Europos sąjungos socialiniai fondai, kurie, anot jos, – ne kas kita, kaip mūsų ir kitų europiečių, mokesčių mokėtojų pinigai.

Vis palankiau vertina

Bendruomeniniuose šeimos namuose iš penkių čia įdarbintų psichologių dvi – iš Šilalės, likusios – tauragiškės. Projekto koordinatorė Odeta Petrikienė suskaičiavo, jog vien per antruosius projekto įgyvendinimo metus Bendruomeniniuose šeimos namuose apsilankė 450 asmenų.

Viena iš čia dirbančių psichologių, Aušra Macaitė, per dvejus metus konsultavo apie 180 asmenų.

Nuotrauka

– Dažniausios priežastys, dėl kurių kreipiamasi, – tarpusavio santykių problemos (su tėvais, sutuoktiniu, vaikais), nepasitikėjimas savimi, psichikos ir elgesio sutrikimai (emocijų, elgesio, nuotaikos, asmenybės), vaikų auklėjimo problemos, trauminiai įvykiai (skyrybos, netektys, darbo netekimas), psichosomatiniai negalavimai (astma, širdies ligos, pykinimas, galvos svaigimas ir kiti skausmai). Kai kurie šių fizinių negalavimų priežasčių ieško lankydamiesi pas įvairius gydytojus, kol suvokia, jog jos – mąstyme, – sako psichologė A. Macaitė.

Bendruomeniniuose šeimos namuose A. Macaitė dirba 20 val. per savaitę. Kiekvienam čia atvykstančiam asmeniui ji ir kitos čia dirbančios psichologės gali suteikti iki 20-ies nemokamų konsultacijų.

– Kai kurie apsilanko tik kartą, kai kurie epizodiškai lankosi net pusmetį, priklauso, kaip pasiskirsto konsultacijas. Kai matau, jog padarėme pažangą ir žmogus jaučiasi geriau, pasilieku keletą konsultacijų „atsargai“, tam atvejui, jei asmuo pajustų poreikį grįžti pasikonsultuoti, – pasakoja psichologė.

Pasak jos, apie galimybę nemokamai konsultuotis žmonės sužino vieni iš kitų, išgirdę rekomendacijas. Pasak A. Macaitės, žmonės vis palankiau vertina psichologo teikiamą pagalbą. Specialistė pastebi, jog psichologinės pagalbos vis dažniau kreipiasi ir vyrai.

– Žiniasklaida vis garsiau apie tai šneka. Garsūs žmonės dalijasi savo patirtimis, kaip jie susidūrė su  problemomis, kas padėjo. Psichologas – vis dažniau vartojamas žodis jų žodyne. Patys žmonės tampa drąsesni dalintis su kitais savo patirtimis. Ypač dabartinė karta, ji į pagalbą žiūri visai kitokiu žvilgsniu. Ir institucijos nukreipia, pavyzdžiui, mokyklos, – kalbėjo psichologė A. Macaitė.

Ateityje gyvuotų tik savivaldybės lėšomis

Šių eilučių autorei Bendruomeniniuose namuose šnekučiuojantis su pašnekovėmis už sienos girdėjosi suaugusiosios ir vaiko juokas. Kitame kabinete vyko vaiko individuali konsultacija su psichologe. Koridoriaus gale, už kampo, ant sofutės savo atžalos laukė susirūpinusi mama. Kaip psichologė informavo, neretai konsultacijai su psichologu tėvai atveda savo vaikus skyrybų atveju, šeimoje patiriant sutuoktinio smurtą.

Korpuso antrojo aukšto patalpose, Bendruomeniniuose šeimos namuose, veikia ir vaiko priežiūros kambarys. Čia mamos gali kelioms valandoms palikti savo atžalas. Kambaryje gausu knygelių, žaislų, piešimo priemonių, kamuoliukų baseinas. Su vaikus užsiima vaiko priežiūros specialistė.

Tauragės bendruomeniniai šeimos namų projektas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programą. Tikimasi, jog projekto finansavimas bus pratęstas iki 2022 metų. Kokia Bendruomeninių šeimos namų ateitis? Jei būtų poreikis, jų išlaikymu tektų rūpintis rajono savivaldybei.

Nuotrauka
anele
Įkelta:
prieš 1 dieną
Tauragės „Versmės“ gimnazijoje besimokanti Anelė Matrosovaitė kuria dainas ir groja gitara. Kūrybinga 18-metė interviu „Tauragės žinioms“ papasakojo apie vingiuotą savo kaip muzikantės kelią, kuriame buvo tiek stiprių muzikinių išgyvenimų, tiek ir nusivylimų muzikos pasauliu. Abiturientė žino, ką baigusi mokyklą norėtų studijuoti. Psichologės kelią besirenkanti menininkė teigė, kad psichologija ir muzika labai panašios sritys – jas pasitelkus galima padėti žmonėms. 
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-03-25
Šiandien sukanka 17 metų, kai Tauragės Švč. Trejybės parapijos klebonas Marius Venskus keliauja kunigystės keliu. Šia proga kunigą pasveikino Tauragės „Carito“ savanoriai, linkėdami drąsiai eiti pirmyn, neprarasti pusiausvyros slegiant sunkumams.
Nuotrauka
Tauragės VSB nuotrauka
Tauragės VSB nuotrauka
Įkelta:
2021-03-05
Vakar Tauragės visuomenės sveikatos biuro (VSB) visuomenės sveikatos specialistei Gemai Nairanauskaitei, atliekančiai sveikatos priežiūrą mokykloje, įteiktas Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos (SVSBA) apdovanojimas „2020 metų specialistas“. Jį drauge su Tauragės rajono savivaldybės mero padėka įteikė rajono meras Dovydas Kaminskas.
Nuotrauka
Žvynakienė
Įkelta:
2021-03-02
Ko gero, sunkiai rasime tauragiškių, o ypač jaunosios kartos atstovų, kurie nepažinotų visada besišypsančios policijos pareigūnės Raimondos Žvynakienės. O jei neteko girdėti, tai susipažinkite – 22 metus policijos sistemoje dirbanti moteris myli savo darbą, o savaitgaliais duoklę atiduoda vienišiems seneliams. Juos lankydama kaip Maltos ordino savanorė dažnai yra tas vienintelis žmogus, kuriam senjoras gali išsipasakoti.
Nuotrauka
vaitkus
Įkelta:
2021-02-26
Vasario 20 d. sukanka 100 dienų, kai dirba naujai išrinktas Seimas. Tauragėje išrinktas Seimo narys Romualdas Vaitkus, kuriam kassavaitinės kelionės į Vilnių ir atgal jau tapo įprastos, sako net ir jų metu neleidžiąs laiko veltui: klauso įvairių laidų aplinkosaugos klausimais – apie ekologiją, gamtosaugą, atliekų tvarkymą ir t.t., aiškinasi daugybę klausimų telefonu. Jis teigia net nepajuntąs, kaip prabėga laikas kelyje. Paklaustas, kaip prabėgo tas šimtas dienų, jis vieną po kito vardija nuveiktus darbus.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-01-31
Šiandien, sausio 31-ąją, netekome Jono Šilerio, ilgamečio badmintono trenerio, per savo gyvenimą meilę šiam sportui įskiepijusio daugybei vaikų, išugdžiusio ne vieną sportininką. Jam buvo 73-eji.
Nuotrauka
Songaila
Įkelta:
2021-01-22
Netektis: sausio 20-ąją mirė pedagogas, buvęs tuometinės Tauragės 1-osios vidurinės mokyklos direktorius Romanas Juozapas Songaila. Jis yra vadovavęs ir Tauragės rajono švietimo skyriui. R. Songaila ėjo 91-uosius metus.
Nuotrauka
saulius
Įkelta:
2021-01-01
Jau tradicija tapusią, šiemet penkioliktą kartą vykstančią senelių paramos akciją „Maltiečių sriuba“ karantinas pakeitė – sriubos paragauti neteks, tačiau noro padėti vargstantiems tai nestabdo. Seniems vienišiems žmonėms reikia paramos, ir nors dabar ją suteikti tapo sudėtingiau, Tauragės maltiečiai rankų nenuleidžia. Saulius Oželis, vadovaujantis Tauragės maltiečiams, šiemet buvo pripažintas geriausiu Lietuvoje. Jo vadovaujami savanoriai ir dabar triskart per savaitę veža karštą maistą 60-čiai senolių, globoja nepasiturinčias šeimas. Saulius neslepia – darbo per karantiną padaugėjo. Toks panašus į Kalėdų senelį, jis dalija ne dovanas, o savo širdies šilumą ir yra įsitikinęs, kad aukodamas savo laiką kitam žmogui, padėdamas jam, esi apdovanojamas – šypsena, geromis emocijomis, gražiu žodžiu ar net džiaugsmo ašara.
Nuotrauka
senelis
Įkelta:
2020-12-31
Kasmet artėjant Kalėdoms Dacijonuose, kaip sako kultūrinių renginių organizatorė Rasa Didorienė, užsikuria naminių žaisliukų gamybos fabrikėlis. Bendruomenės nariai renkasi gaminti papuošimus šventinei eglutei. Šiemet prasidėjus antrajam karantinui fabrikėlis neužsikūrė, tiksliau, užsikūrė tik renginių organizatorės namuose. Padedant vyrui ir kaimynams gimė kaimą puošianti Nykštukų alėja, o kadangi renginių vykti negali, namuose įkurtas ir R. Didorienės Mamauzių teatras vaikams. Pasirodymai transliuojami feisbuke. Beje, net ir čia kūrybiškai moteriai talkina jos vyras Egidijus.
Nuotrauka
rasa
Įkelta:
2020-12-16
Skaudvilės renginių organizatorė Rasa Bartkuvienė apdovanota Žemaitijos kunigaikščių medalių kolekcija. Toks įvertinimas jai skirtas už etninės kultūros puoselėjimą. Folklorą Skaudvilės krašte renginių organizatorė-pedagogė propaguoja jau daugiau nei dvidešimtmetį. Jos vadovaujamas vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Inkstiliuks“ Skaudvilę garsina lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkurse „Tramtatulis“, be instrumentinės ansamblio grupės neapsieina valstybinės bei kalendorinės šventės, savo pasirodymais džiugina ir moters vadovaujama liaudiškos muzikos kapela „Dobilas“.
Nuotrauka
Rugilė Norbutaitė
Įkelta:
2020-12-15
Muziką kurianti 18-metė tauragiškė Rugilė Norbutaitė savo klausytojams geriau žinoma „thelastsunday“ pseudonimu. Netrukus dar vieną naują kūrinį pristatysianti mergina kalba, kad jaunas, savo tikslų ir svajonių siekiantis žmogus neretai pasiduoda pusiaukelėje, kai susiduria su gausybe jo laukiančių iššūkių. Anot jos, kovoti už vietą po saule tenka visiems, nepriklausomai nuo to, ar jie gyvena Tauragėje, ar Vilniuje. Rugilė ragina nepasiduoti. Kalbėdama su „Tauragės žiniomis“ jaunoji atlikėja atskleidė, kaip savyje atrado menininkės gyslelę, kokią įtaką jai padarė šeima, mokykla ir bendraamžiai.
Nuotrauka
alijosius 2
Įkelta:
2020-12-12
Tomą Alijošių tauragiškiai pažįsta kaip sėkmingą verslininką, politiką, ir tuo pat metu – kuklų ir mažakalbį žmogų. Kad jis išties daug apie save kalbėti nemėgsta, akivaizdu ir iš šio interviu: gruodžio 7-ąją 70-ąjį gimtadienį pasitikęs verslininkas į klausimus atsakė netuščiažodžiaudamas – trumpai ir aiškiai.  
Nuotrauka
Karina Matulytė
Įkelta:
2020-12-08
Sekmadienį Vilniaus Algirdo muzikos mokykloje įvyko III-sis tarptautinis muzikos ir bendrojo ugdymo mokyklų meninis edukacinis projektas-konkursas „Muzikos spalvos“. Į jo antrąjį turą pateko ir Tauragės meno mokyklos ugdytinė.
Nuotrauka
Jokūbas Kurlinkus
Įkelta:
2020-12-04
18-metis tauragiškis Jokūbas Kurlinkus – aktyvus jaunimo organizacijų narys, jį galima pamatyti įvairiuose renginiuose, visai neseniai jo kūrybos rašinį „Žmogus“ išspausdino kūrybos žurnalas „Slemas su ragais“. Vaikinas drąsiai reiškia savo mintis jaunimo, švietimo ir politikos klausimais. Nieko nuostabaus – jis planuoja studijuoti istoriją ir yra įsitikinęs, kad pasaulį būtina matyti itin plačiai. Tačiau kartu J. Kurlinkus neslepia, kaip pats sako, esantis nacionalistas, o jo požiūris į Lietuvą – toks pat, kaip antrajai kadencijai neišrinkto JAV prezidento Donaldo Trumpo požiūris į Jungtines Amerikos Valstijas.
Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-18

Tauragės LDK Kęstučio šaulių 7-oji rinktinė, įkurta 1919 m. lapkričio 4 dieną, neseniai minėjo 101-ąsias metines. Planuota naujų narių priesaika bažnyčios skverelyje, paskelbus karantiną įvykti negalėjo. Tačiau šaulių pilietiškumo dvasios koronaviruso grėsmė nepalaužia – anot rinktinės vado Kęstučio Baužos, šaulys – tai tas žmogus, kuris visada pasiruošęs ginti Tėvynę, nesvarbu, kokia iškiltų grėsmė – ginkluotas priešas ar pandemija.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-14

„Tauragės žinių“ žurnalistę Zenonas Radvila į jųdviejų su žmona Agota išpuoselėtą sodybą pasikvietė dar prieš paskelbiant antrąjį karantiną. Tautodailės meistras tikino norintis pasidalyti, ką jam pavyko nuveikti šiemet, kai pasaulį sukausčius pandemijai buvo atšauktos mugės, apribotos kelionės ir renginiai. Kuklumu pasižymintis menininkas neužsiminė, kad namuose jau turi įrengęs tikrą muziejų, o atvykus laukė dar viena staigmena – kaip tik lapkričio pirmąjį savaitgalį jiedu su žmona Agota minėjo auksinių vestuvių jubiliejų. 

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-06

Tauragės evangelikų liuteronų parapijos klebonas Mindaugas Dikšaitis viešojoje erdvėje džiaugiasi ir žinia dalijasi su kitais: „Čia tas atvejis, kai Dievą mylintiems karantinas išeina į gera. Turbūt dvejus metus užtruko vertimas, redagavimas, skaitymas, redagavimas, maketavimas, redagavimas...  Stojus karantinui atsirado daugiau galimybių paspartinti šios knygos gimimą lietuvių kalba, ir atspausdinta knyga pasiekė Tauragę“. O kalbama apie iš anglų kalbos verstą septynių istorikų knygą „Bažnyčios istorija“.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-05

16-metė Meda Pikčiūnaitė šiais mokslo metais tapo Tauragės „Versmės“ gimnazijos mokinių prezidente. Bendraamžių pasitikėjimą įgavusi mergina pasakojo, su kokiais rūpesčiais susiduria moksleiviai ne tik Tauragėje, bet ir visoje Lietuvoje. Ji turi palinkėjimą ir būsimam švietimo, mokslo ir sporto ministrui, kuris netrukus turėtų būti patvirtintas po įvykusių Seimo rinkimų. „Tauragės žinioms“ ji kalbėjo, kad pandemijos, kuri sujaukė mūsų gyvenimus, akivaizdoje mokymo įstaigose itin svarbu palaikyti mokinių ir mokytojų draugiškumą bei toleranciją.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-02

Iniciatyvos „Draugystė veža“ kartu su Neįgaliųjų reikalų departamentu prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos organizuotas turas per Lietuvą „Stiprybė tavyje“ baigėsi. Buvo daug juoko, po to apsikabinimų, o po to ir ašarų suvokus, kad reikia atsisveikinti.  Bet kiekviena pabaiga turi naują pradžią. Turo sumanytoja Žydrė Gedrimaitė, matydama žmonių, atėjusių į renginius, reakcijas ir išgirdusi partnerių, rėmėjų ir dalyvių atsiliepimus, sako esanti u laimingas žmogus. „Draugystė veža“ organizatoriai sako: „Iki kitų kartų. Mes dar tikrai draugausim...“ ir dalijasi mintimis žmonių, vienaip ar kitaip prisidėjusių prie to, kad turas įvyko, supurtė ir suartino...

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-20

Mūsų kraštietė dailininkė Jadvyga Lengvinaitė spalio 13-ąją būtų minėjusi 90-ąjį gimtadienį. Deja, tarp mūsų jos nebėra, tačiau liko jos kūriniai: lyriški, simboliniai, netgi siurrealistiniai, kartais ir labai tiesmukai skleidžiantys skausmą. Neįprasti, filosofiniai, pastele pirštais tapyti paveikslai buvo suprantami ir paprastiems žmonėms. Tik tuometinei valdžiai ir dailininkė, ir jos darbai neįtiko.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-16

Sveikata ir dailios kūno linijos šiais laikais rūpi ne tik moterims, bet ir vyrams – sulieknėti be pastangų tikriausiai norėtų dažnas. Deja, tai neįmanoma: kad sulieknėtum nepakenkdamas sveikatai, nepakaks, tarkim, mėnesiui atsisakyti saldumynų. Tam reikia iš esmės pakeisti gyvenimo būdą. Kaip tai padaryti? Per nepilnus metus kone trečdalio savo svorio atsikratęs Vilius Stumbra sako, kad tai reikalauja be galo daug pastangų.