Pasaulio pilietė Gintarė Jautakaitė: matyti Tauragę išpuoselėtą ir pilną gražaus jaunimo yra nepakartojama!
Įkelta:
2019-11-08
Nuotrauka
Aprašymas

Puslapio „Džiazo dienos Tauragėje“ nuotraukos 

,
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Iš Tauragės kilusi ir jaunystėje į JAV emigravusi garsi dainininkė Gintarė Jautakaitė neseniai lankėsi Lietuvoje. Vizito metu atlikėja atvyko ir į savo gimtąjį miestą, čia susitiko su tauragiškiais, koncertavo. Tauragės rajono tarybos sprendimu jai suteiktas Tauragės rajono garbės ambasadorės vardas. Kompozitorė, pianistė ir poetė negaili šiltų žodžių savo kraštui, jo žmonėms. Koncertinis grafikas labai įtemptas, bet atlikėja rado laiko pasidalinti savo įspūdžiais apie vizitą su „Tauragės žinių“ skaitytojais.

Miestas pilnas jaunimo

Nuo jaunystės daug laiko užsienyje praleidžianti Gintarė Jautakaitė kartais vis grįžta į Lietuvą. Šiemet vizitas neaplenkė ir jos gimtojo miesto – Tauragės, kurioje pasaulyje pripažinta atlikėja užaugo. Pašnekovė sako, kad aplankyti savo jaunystės miestą jai buvo nepaprastai brangu ir svarbu. Čia sutikti žmonės ją įkvėpė.

– Pamatyti Tauragę tokią gražią, išpuoselėtą ir pilną tokio gražaus jaunimo yra nepakartojama! Mane labai sužavėjo Tauragės žmonės, jų entuziazmas dėl savo miesto. Jaučiu jų labai aiškų ir apčiuopiamą domėjimąsi savo istorija, kultūra, – tikina Gintarė.

Šiltas priėmimas

Pašnekovė sako, kad tauragiškiai ją priėmė įsimintinai šiltai: gėlėmis, ekskursijomis po miestą ir kraštą, vaišino medumi. Kaip niekur kitur ji jautėsi kaip namie, artimų bičiulių apsuptyje. Ir jos indėlio garsinant Tauragės miesto vardą įvertinimas – garbės ambasadorės vardas, pasak Gintarės, jai yra garbė ir privilegija bei įpareigojimas.

– Esu giliai sujaudinta, kad buvau pakviesta ir patvirtinta šiai misijai. Buvo malonu susitikti ir pamatyti miesto vadovybę, tiek daug nuostabių moterų su tokiu uždegančiu entuziazmu, tad nenuostabu, kad Tauragė taip klesti. Čia tiek jaunimo, jaunų šeimų ir vaikų, – pastebi atlikėja.

Nuotrauka

Ryškūs prisiminimai

Gintarė iš Lietuvos išvyko 1982 metais. Iki tol gimtojo miesto nebuvo mačiusi ilgai. Tad prisimena ją tokią, kokia ji buvo vaikystėje. Gintarė sako, kad atmintyje įstrigęs kiekvienas kampelis, gatvė, pastatai, turgavietė, bačnyčios, vaikų darželis. Netgi kur gyveno jos vaikystės kavalierius.

– Viską kuo aiškiausiai matau kaip niekada, tarsi nebūtų pasikeitę. Visus savo gydytojus, mokytojus, savo tėvų mokinius. Aiškiai prisimenu. Prisimenu, kaip žaisdavome su draugais ant žvyro krūvos, darydavome akmenų parodas, – prisiminimais dalinasi atlikėja.

Pasaulio pilietė

Gintarė tikina, kad nuo pat jaunystės jautėsi esanti pasaulio piliete. Tai jos prigimtyje, visada gyveno tolimais kraštais. Todėl gyvenimas po geležine uždanga Gintarę skaudino. Ji sako, kad visos jos dainos apie keliavimą debesų laivais, apie dangaus kelius, sparnus ir visokią laisvę.

– Niekada nebuvau sukūrusi dainų apie meilę. Išskyrus Tėvynės meilę. Taip, matyt, tai kažką reiškė. Net nežinau, ką. Juk mes visi iki vieno gerai žinojome, kad tos geležinės uždangos niekas iš mūsų gyvas neperžengs. Bet mano esatis vis tiek skraidė, jau seniai. Ir tebeskraido, – laisvės mintimis dalinasi pašnekovė.

Dviguba pilietybė – nediskutuotina

Dvigubos pilietybės klausimas šiemet buvo iškeltas į viešumą dar kartą, bandant surengti referendumą dėl LR Konstitucijos keitimo. JAV gyvenančiai Gintarei šis klausimas labai svarbus ir nediskutuotinas. Pasak jos, tai yra laisvės klausimas, kiekvieno žmogaus apsisprendimo klausimas. Ir, pasak Gintarės, reikia siekti, kad žmonės, ypač jaunimas, norėtų ir turėtų galimybę pasilikti savo gimtajame krašte.

– Jeigu jaunimas bėga kur geriau, tai reikia padaryti kaip Tauragėje – prikelti savo kraštą iš dulkių, padaryti jį patrauklų, žavingą, puikų, kad žmonės norėtų ir galėtų čia būti, prisidėti, toliau statyti savo gražią vietą sau. Kaip tai daro suomiai, kitos mažos tautos. Problema ne mūsų žmonių pilietybėse – problema šalies biudžeto vagystėse ir visų buvusių vadovybių korupcijoj. Mūsų šalis gali ir jau galėjo būti ta, iš kurios niekas nenorėtų išvažiuoti. Bet gal taip ir bus. O važinėti turi ir privalo kas kur tik nori, tame ir yra kvėpavimas, judėjimas. Žemė yra gyva, – mano Gintarė.

Scenoje džiaugsmas

Pasaulyje iki šiol aktyviai koncertuojanti Gintarė sako, kad jos koncertinė programa Tauragėje buvo panaši kaip ir kitur. Tačiau pasirodymas gimtajame mieste buvo ypatinga akimirka jai pačiai. Atlikėja keitė programą net būdama scenoje. Ir paminėjo istoriją iš dienos metu prieš koncertą įvykusio nuotykio. Tą dieną ji su pussesere Vaida nuvažiavo prie savo namo, kuriame užaugo. Čia jau gyvena kiti žmonės.

– Labai trumpam, paslapčiom, kad niekas nepagalvotų, kas per pamišėliai čia važinėja ir žvalgosi. Ir per koncertą atėjo ponia, atnešė gėlių ir sako, kad ji gyvena mano buvusiame name! Tad aš iš karto pakeičiau vieną dainą į kitą, – prisimena Gintarė.

Prieš žengdama į sceną, atlikėja sako nesijaudinanti. Tik širdis plazda, veržiasi pas žiūrovus. Net jei dėl aukštakulnių parvirstų, Gintarė juokauja, kad padėtį išgebėtų fortepijonas. Sako, būdavo laikų, kai scenoje pasidarydavo silpna, iš baimės sukdavosi galva. Bet su laiku tai dingo, ir dabar ją apima neapsakomas džiaugsmas.

Nušvitimas vaikystėje

Pasaulyje pripažinta atlikėja pasakoja visą gyvenimą jautusi, kad bus žvaigždė. Tačiau tuo pačiu jautė, kiek jėgų ir pastangų tam reikės. Ryškiausias nušvitimas ją aplankė pirmoje klasėje, Rugsėjo 1-osios šventės metu. Tą dieną ją išrinko nešti skambutį. Gintarė sako, kad tiek jaudulio ir siaubo nebuvo patyrusi, tačiau tuo pačiu tai atnešė suvokimą.

– Man, 7 metų pyplei, kažkodėl atrodė garbė būti pastebėtai ir išrinktai nešti skambutį. Visi žiūrėjo ir pavydėjo. Man davė tokį didžiulį sunkų skambalą, dar, atrodo, uždėjo garbės juostą, ir turėjau eiti abiturientų priekyje ir skambinti! Vos nenumiriau! Bet patiko, – prisimena pasaulinio lygio scenose pasirodanti atlikėja.

Po to, kaip prisimena Gintarė, jai atrodė, kad tapo mokyklos įžymybe. Savotiškas krikštas į tai, kas jos laukė ateityje. Tai jai atnešė suvokimą, kad tapęs žinomu kitą dieną negali „išsijungti“ ir pasislėpti nuo visų. Atlikėja prisimena, kad atvykimas į Niujorką jai buvo savotiška pamoka.

– Tada supratau, jei jau vieną kartą esi žinomas, tai panorėjęs kitą dieną, kai atsibosta, negali to žinomumo išjungti. Tai visam laikui, nori to ar nenori. Tenka norėti. Todėl ir Niujorkas man buvo geras „išjungimas“, kai reikėjo. Tik op, ir visų šlovės lempučių kaip nebūta (juokiasi – red. past.), – pasakoja Gintarė.

Nuotrauka
saulius
Įkelta:
2021-01-01
Jau tradicija tapusią, šiemet penkioliktą kartą vykstančią senelių paramos akciją „Maltiečių sriuba“ karantinas pakeitė – sriubos paragauti neteks, tačiau noro padėti vargstantiems tai nestabdo. Seniems vienišiems žmonėms reikia paramos, ir nors dabar ją suteikti tapo sudėtingiau, Tauragės maltiečiai rankų nenuleidžia. Saulius Oželis, vadovaujantis Tauragės maltiečiams, šiemet buvo pripažintas geriausiu Lietuvoje. Jo vadovaujami savanoriai ir dabar triskart per savaitę veža karštą maistą 60-čiai senolių, globoja nepasiturinčias šeimas. Saulius neslepia – darbo per karantiną padaugėjo. Toks panašus į Kalėdų senelį, jis dalija ne dovanas, o savo širdies šilumą ir yra įsitikinęs, kad aukodamas savo laiką kitam žmogui, padėdamas jam, esi apdovanojamas – šypsena, geromis emocijomis, gražiu žodžiu ar net džiaugsmo ašara.
Nuotrauka
senelis
Įkelta:
2020-12-31
Kasmet artėjant Kalėdoms Dacijonuose, kaip sako kultūrinių renginių organizatorė Rasa Didorienė, užsikuria naminių žaisliukų gamybos fabrikėlis. Bendruomenės nariai renkasi gaminti papuošimus šventinei eglutei. Šiemet prasidėjus antrajam karantinui fabrikėlis neužsikūrė, tiksliau, užsikūrė tik renginių organizatorės namuose. Padedant vyrui ir kaimynams gimė kaimą puošianti Nykštukų alėja, o kadangi renginių vykti negali, namuose įkurtas ir R. Didorienės Mamauzių teatras vaikams. Pasirodymai transliuojami feisbuke. Beje, net ir čia kūrybiškai moteriai talkina jos vyras Egidijus.
Nuotrauka
rasa
Įkelta:
2020-12-16
Skaudvilės renginių organizatorė Rasa Bartkuvienė apdovanota Žemaitijos kunigaikščių medalių kolekcija. Toks įvertinimas jai skirtas už etninės kultūros puoselėjimą. Folklorą Skaudvilės krašte renginių organizatorė-pedagogė propaguoja jau daugiau nei dvidešimtmetį. Jos vadovaujamas vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Inkstiliuks“ Skaudvilę garsina lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkurse „Tramtatulis“, be instrumentinės ansamblio grupės neapsieina valstybinės bei kalendorinės šventės, savo pasirodymais džiugina ir moters vadovaujama liaudiškos muzikos kapela „Dobilas“.
Nuotrauka
Rugilė Norbutaitė
Įkelta:
2020-12-15
Muziką kurianti 18-metė tauragiškė Rugilė Norbutaitė savo klausytojams geriau žinoma „thelastsunday“ pseudonimu. Netrukus dar vieną naują kūrinį pristatysianti mergina kalba, kad jaunas, savo tikslų ir svajonių siekiantis žmogus neretai pasiduoda pusiaukelėje, kai susiduria su gausybe jo laukiančių iššūkių. Anot jos, kovoti už vietą po saule tenka visiems, nepriklausomai nuo to, ar jie gyvena Tauragėje, ar Vilniuje. Rugilė ragina nepasiduoti. Kalbėdama su „Tauragės žiniomis“ jaunoji atlikėja atskleidė, kaip savyje atrado menininkės gyslelę, kokią įtaką jai padarė šeima, mokykla ir bendraamžiai.
Nuotrauka
alijosius 2
Įkelta:
2020-12-12
Tomą Alijošių tauragiškiai pažįsta kaip sėkmingą verslininką, politiką, ir tuo pat metu – kuklų ir mažakalbį žmogų. Kad jis išties daug apie save kalbėti nemėgsta, akivaizdu ir iš šio interviu: gruodžio 7-ąją 70-ąjį gimtadienį pasitikęs verslininkas į klausimus atsakė netuščiažodžiaudamas – trumpai ir aiškiai.  
Nuotrauka
Karina Matulytė
Įkelta:
2020-12-08
Sekmadienį Vilniaus Algirdo muzikos mokykloje įvyko III-sis tarptautinis muzikos ir bendrojo ugdymo mokyklų meninis edukacinis projektas-konkursas „Muzikos spalvos“. Į jo antrąjį turą pateko ir Tauragės meno mokyklos ugdytinė.
Nuotrauka
Jokūbas Kurlinkus
Įkelta:
2020-12-04
18-metis tauragiškis Jokūbas Kurlinkus – aktyvus jaunimo organizacijų narys, jį galima pamatyti įvairiuose renginiuose, visai neseniai jo kūrybos rašinį „Žmogus“ išspausdino kūrybos žurnalas „Slemas su ragais“. Vaikinas drąsiai reiškia savo mintis jaunimo, švietimo ir politikos klausimais. Nieko nuostabaus – jis planuoja studijuoti istoriją ir yra įsitikinęs, kad pasaulį būtina matyti itin plačiai. Tačiau kartu J. Kurlinkus neslepia, kaip pats sako, esantis nacionalistas, o jo požiūris į Lietuvą – toks pat, kaip antrajai kadencijai neišrinkto JAV prezidento Donaldo Trumpo požiūris į Jungtines Amerikos Valstijas.
Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-18

Tauragės LDK Kęstučio šaulių 7-oji rinktinė, įkurta 1919 m. lapkričio 4 dieną, neseniai minėjo 101-ąsias metines. Planuota naujų narių priesaika bažnyčios skverelyje, paskelbus karantiną įvykti negalėjo. Tačiau šaulių pilietiškumo dvasios koronaviruso grėsmė nepalaužia – anot rinktinės vado Kęstučio Baužos, šaulys – tai tas žmogus, kuris visada pasiruošęs ginti Tėvynę, nesvarbu, kokia iškiltų grėsmė – ginkluotas priešas ar pandemija.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-14

„Tauragės žinių“ žurnalistę Zenonas Radvila į jųdviejų su žmona Agota išpuoselėtą sodybą pasikvietė dar prieš paskelbiant antrąjį karantiną. Tautodailės meistras tikino norintis pasidalyti, ką jam pavyko nuveikti šiemet, kai pasaulį sukausčius pandemijai buvo atšauktos mugės, apribotos kelionės ir renginiai. Kuklumu pasižymintis menininkas neužsiminė, kad namuose jau turi įrengęs tikrą muziejų, o atvykus laukė dar viena staigmena – kaip tik lapkričio pirmąjį savaitgalį jiedu su žmona Agota minėjo auksinių vestuvių jubiliejų. 

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-06

Tauragės evangelikų liuteronų parapijos klebonas Mindaugas Dikšaitis viešojoje erdvėje džiaugiasi ir žinia dalijasi su kitais: „Čia tas atvejis, kai Dievą mylintiems karantinas išeina į gera. Turbūt dvejus metus užtruko vertimas, redagavimas, skaitymas, redagavimas, maketavimas, redagavimas...  Stojus karantinui atsirado daugiau galimybių paspartinti šios knygos gimimą lietuvių kalba, ir atspausdinta knyga pasiekė Tauragę“. O kalbama apie iš anglų kalbos verstą septynių istorikų knygą „Bažnyčios istorija“.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-05

16-metė Meda Pikčiūnaitė šiais mokslo metais tapo Tauragės „Versmės“ gimnazijos mokinių prezidente. Bendraamžių pasitikėjimą įgavusi mergina pasakojo, su kokiais rūpesčiais susiduria moksleiviai ne tik Tauragėje, bet ir visoje Lietuvoje. Ji turi palinkėjimą ir būsimam švietimo, mokslo ir sporto ministrui, kuris netrukus turėtų būti patvirtintas po įvykusių Seimo rinkimų. „Tauragės žinioms“ ji kalbėjo, kad pandemijos, kuri sujaukė mūsų gyvenimus, akivaizdoje mokymo įstaigose itin svarbu palaikyti mokinių ir mokytojų draugiškumą bei toleranciją.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-02

Iniciatyvos „Draugystė veža“ kartu su Neįgaliųjų reikalų departamentu prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos organizuotas turas per Lietuvą „Stiprybė tavyje“ baigėsi. Buvo daug juoko, po to apsikabinimų, o po to ir ašarų suvokus, kad reikia atsisveikinti.  Bet kiekviena pabaiga turi naują pradžią. Turo sumanytoja Žydrė Gedrimaitė, matydama žmonių, atėjusių į renginius, reakcijas ir išgirdusi partnerių, rėmėjų ir dalyvių atsiliepimus, sako esanti u laimingas žmogus. „Draugystė veža“ organizatoriai sako: „Iki kitų kartų. Mes dar tikrai draugausim...“ ir dalijasi mintimis žmonių, vienaip ar kitaip prisidėjusių prie to, kad turas įvyko, supurtė ir suartino...

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-20

Mūsų kraštietė dailininkė Jadvyga Lengvinaitė spalio 13-ąją būtų minėjusi 90-ąjį gimtadienį. Deja, tarp mūsų jos nebėra, tačiau liko jos kūriniai: lyriški, simboliniai, netgi siurrealistiniai, kartais ir labai tiesmukai skleidžiantys skausmą. Neįprasti, filosofiniai, pastele pirštais tapyti paveikslai buvo suprantami ir paprastiems žmonėms. Tik tuometinei valdžiai ir dailininkė, ir jos darbai neįtiko.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-16

Sveikata ir dailios kūno linijos šiais laikais rūpi ne tik moterims, bet ir vyrams – sulieknėti be pastangų tikriausiai norėtų dažnas. Deja, tai neįmanoma: kad sulieknėtum nepakenkdamas sveikatai, nepakaks, tarkim, mėnesiui atsisakyti saldumynų. Tam reikia iš esmės pakeisti gyvenimo būdą. Kaip tai padaryti? Per nepilnus metus kone trečdalio savo svorio atsikratęs Vilius Stumbra sako, kad tai reikalauja be galo daug pastangų.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-12

Ką tik įsikūrusi „Tikėjimo ir Šviesos“ bendruomenė, kurią koordinuoja Indra Uginčienė, spalio pradžioje pirmą kartą susirinko švęsti ir kartu kurti bendruomenę įgimtą proto negalią turintiems žmonėms, jų tėvams ir draugams. Į šią bendrystės kelionę – burtis ir kurti bendruomenę – pastūmėjo klebono Mariaus Venskaus iniciatyva.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-06

Keturioliktąjį gimtadienį šią savaitę atšventusi Raminta Jankauskaitė mažais žingsneliais kopia į automobilių sporto olimpą. Jaunoji lenktynininkė automobilių sportu domisi nuo mažens. Išbandžiusi keletą šakų, Raminta apsistojo prie bagių ir pastaraisiais metais lenktyniauja „Junior 1000“ klasėje. Praėjusį savaitgalį ji startavo Tauragėje pirmą kartą vykusiame „Weekend Grand Race“ čempionato penktajame etape. Galutinėje įskaitoje mergina kol kas tarp lyderių nepatenka, bet motyvacija didžiulė ir ateities siekiai ne visai kuklūs – kovoti dėl pergalių. Potencialo tam, panašu, yra.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-05

Mokytojas – ypatinga profesija. Savo mintimis, darbu, užsidegimu jis gali nulemti tolimesnę mokinio gyvenimo kryptį. Tai – ne tik didelė dovana, bet ir atsakomybė bei nelengva užduotis. Atrasti kelią, kaip ne tik suteikti mokiniui žinių, bet ir padėti tapti žmogumi, įkvėpti gerumui, – didžiausia ir sunkiausia mokytojo užduotis. Linkėdami sėkmingų ir kūrybingų mokslo metų visiems mokytojams, šįkart pakalbinome „Šaltinio“ progimnazijos anglų kalbos mokytoją Inesą Siutilienę, Mokytojų dieną pasitinkančią jau 18-ą kartą.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-02

Romualdo vardas Tauragėje laikomas kultūros ir fotografijos sinonimu. R. Vaitkui vadovaujant Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ne tik prasiplėtė, bet ir greitai tapo daugiafunkciu krašto muziejumi, kur be tradicinių veiklų vyksta alternatyvus kultūrinis miesto gyvenimas. Romualdas jau trečią dešimtmetį dirba Tauragės muziejuje, garsina gimtąjį miestą Lietuvoje ir užsienyje. Romualdas Vaitkus yra Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, jam suteiktas Meno kūrėjo statusas, už pasiekimus fotografijos srityje apdovanotas Tauragės apskrities Garbės ženklu. Už nuopelnus fotografijos menui R. Vaitkus taip pat yra įvertintas Lietuvos fotomenininkų sąjungos premija. Jis yra Lietuvos spaudos fotografų konkurso „Auksinis kadras“ laimėtojas, „Tauragės metų žmogus“ rinkimuose Romualdui buvo įteikta „Metų ambasadoriaus“ nominacija.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-02

Praėjusį antradienį Tauragės kultūros rūmuose nuaidėjo ypatingas koncertas – vakaras, pavadintas „Gyvenimo akordai“, buvo skirtas Tauragės krašto garbės piliečiui, muzikos mokytojui, chorvedžiui Romualdui Eičui, pasitikusiam 80-metį. Jubiliejaus proga nuo scenos skambėjo muzika, dainos, nuoširdūs sveikinimo žodžiai.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-01

Trečiadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko renginių ciklo „Vainikuotieji“ susitikimas su Liutauru Degėsiu. Autorius 2013 metais įvertintas Vyriausybės premija už poeziją ir filosofinių esė knygas, apdovanotas Kultūros ministerijos premija už eseistiką ir publicistiką (2010, 2017 metais).

Nuotrauka
Įkelta:
2020-09-30

Tauragiškė psichologė, VĮ „Psichologinės gerovės centras“ įkūrėja Ina Kalvanienė, šių metų pradžioje susilaukusi antrosios dukros, mėgaujasi ramiu šeimyniniu gyvenimu. Socialiniuose tinkluose moteris dalijasi žaviomis smulkmenomis, darančiomis gyvenimą gražų. Štai šeima šiltnamyje įsirengė poilsio kambarėlį, išvykos į gamtą metu sutiko lapę, nuotraukose įamžintos jaukios motinystės akimirkos, džiaugsmas vaikščiojant paupiu, hamake žindant kūdikį, stebint žvejojančią septynmetę dukrą, sekmadienį šeimai lankant bažnyčią. Ina sutiko „Tauragės žinioms“ praverti savo šeimos namų duris, interviu susitikome Jovarų mikrorajone esančiuose Kalvanų namuose.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-09-25

Greičiausiai sudėtinga rasti vieną universalų atsakymą į klausimą, kaip sudominti vaikus privalomosios literatūros ar apskritai knygų skaitymu. Vis dėlto visuomet įdomu ir naudinga, ieškant artimiausių požiūrio kampų, vis iš naujo apsvarstyti, kas gali turėti lemiamos įtakos jaunam žmogui, dvejojančiam, sėsti ar nesėsti prie knygos. Tad šįkart „Tauragės žinios“ pasikvietė tauragiškę jaunosios kartos literatūrologę, Vilniaus universiteto doktorantę Moniką Andrulytę pasikalbėti apie jos pačios skaitymo patirtis, knygų teikiamą naudą ir pasidalyti nuomone, koks turėtų būti moksleivių santykis su privalomąja literatūra mokykloje.