2020 Gegužės 26 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Asmenybės

Jaunasis ūkininkas Rokas: miestas manęs netraukia

  • Įkelta: 2018-11-23
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Nors šalyje stebimos demografinės tendencijos nedžiugina – kaimai tuštėja ir vis mažiau jaunų žmonių imasi žemdirbystės, Tauragės rajono ūkininkų šeima įrodė, kad veržlus jaunimas gali pasiekti puikių rezultatų. Rokas Macaitis su žmona Ingrida tapo 25-erius metus rengiamo konkurso „Metų ūkis 2018“ laureatais. Šalia to, kad užėmė II vietą šalyje, jie dar buvo pripažinti jauniausiais ūkininkais – Rokui dvidešimt dveji. Kol jo bendraamžiai dar semiasi žinių mokslo įstaigose ir renkasi gyvenimo kelią, jis jau trejus metus su užsidegimu puoselėja ūkį, žemdirbystės tradicijas parėmęs iš tėvų.

Pasak skaudviliškio Roko, apie tai, kad vis mažiau jaunų žmonių imasi ūkininkavimo, buvo kalbama ir apdovanojimų metu. Esą bendras ūkininkų Lietuvoje iki 40-ties metų amžiaus skaičius tesudaro vos 6 procentus. Paklaustas, kas paskatino jaunuolius imtis žemės ūkio veiklos, Rokas nurodė visai paprastą ir, veikiausiai, dažną priežastį – šeimos tradicijos.

– Pradėjom mokytis Stulginskio žemės ūkio universitete, vieną kursą buvom pabaigę, bet teko perimti 20 metų puoselėtą tėvų ūkį. Norėjosi tęsti toliau. Kadangi ir žmona iš ūkininkų šeimos, ėmėmės darbo pilna apimtimi. Miestas su savo spūstimis kažkaip per daug ir netraukia, – atviravo vaikinas.

Oficialiai Rokas su žmona ūkininkauja trejus metus, tačiau iš tikrųjų – nuo pat mažens. Jaunas vyras neslepia, kad ūkininkauti nėra paprasta – reikia labai daug žinių, tiek apie augalus, tiek apie gyvulius, ir patį verslą, darbuotojų samdymą. Sritis jautri ir neprognozuojama, juk turima reikalų su gyvais organizmais. Ir išmokti viso to, anot Roko, sunku, labai daug metų reikėtų, čia svarbiausia – praktika.

– Buvę grupiokai, dabar baigiantys mokslus, paklausti, ko ten (universitete, – red. past.) išmoko, sako – tu čia iš patirties daug daugiau išmokai, –  šypsosi ūkininkas.

177 ha žemės Skaudvilės seniūnijoje šeima perėmė iš Roko tėvų – dalį užima ganyklos, dalyje sėja javus pašarams, grūdus pardavimui. Augina ūkininkai per 100 galvijų, dauguma jų, – melžiamos karvės, bet turi ir mėsinių galvijų.

– Stengiamės kuo daugiau išpešti, – šypsosi.

Visgi prioritetas yra gyvulininkystė. Anot Roko, norint išlaikyti ūkį, tenka ieškoti įvairių pajamų šaltinių, todėl jų ūkis – mišrus. Be abejo, reikia ir darbštumo. Rokas neslepia, jog tenka pačiam ir traktorių vairuoti, ir šake pamojuoti.

– Tikrai nėra taip, kad sėdi rankas susidėjęs. Dirbam, kiek tik spėjam, – kalba vaikinas.

Nors ūkio priežiūrą, organizavimą Rokas perėmė į savo rankas, nudirbti darbus jam vis dar padeda tėtis. Macaičių ūkis – ekologinis. Tiek pieną, tiek grūdus parduoda kaip ekologiškus. Tai, anot Roko, apsunkina produkcijos pardavimą, mat nedažna įmonė perdirba ekologišką produkciją. Jaunasis ūkininkas pasakojo šiemet įstojęs į žemės ūkio kooperatyvą „EKO Žemaitija“, kuris rūpinasi ekologiško pieno realizacija. Grūdus irgi perka specializuoti supirkėjai.

– Ekologiškos produkcijos nelabai kas perdirbinėja čia vietoje, daugiausia eksportuoja. Ir mūsų pieno kooperatyvas pradėjo perdirbinėti pieną, bet labai sunku patekti į rinką. Didieji žaidėjai neužleidžia pozicijų, o ekologiško pieno kainos tik simboliškai – pora centų didesnės, – apie rinkos iššūkius kalbėjo Rokas.

Anot R. Macaičio, jaunų ūkininkų šalyje yra. Tiesiog vadžias ūkiuose dar laiko vyresnioji karta – jų tėvai. Esą, dažnai kartų požiūriai nesutampa, tėvų mąstymas senoviškesnis, o jaunimas žvalgosi į inovacijas, esą tai mažina jaunimo motyvaciją dirbti žemės ūkyje. O nuo nulio sukurti didelį ūkį šiais laikais nelengva. Didžiausi iššūkiai, anot ūkininko, – žemos produkcijos supirkimo kainos ir darbo jėgos stygius.

– Pieno supirkimo kainos mūsų tikrai netenkina. Kai atskaičiuoji visas sąnaudas, lieka labai menkas uždarbis. Be to, niekas nenori dirbti ūkyje, nors siūlomas gana solidus atlyginimas – iki 1000 eurų, o darbo grafikas lankstus. Ieškojome melžėjos – misija neįmanoma, – teigė ūkininkas. 

Anot Roko, daug žmonių kaimuose prasigėrę, o jaunimo ūkininko duona nevilioja.

R. Macaitis „Tauragės žinių“ žurnalistei sakė, jog džiugina bent tai, kad ūkininkams teikiama valstybės, Europos Sąjungos fondų parama. Tačiau neramu, kad ją ruošiamasi sumažinti, nors kaip iš tikrųjų viskas bus, esą, visiškai neaišku. Vaikinas pasakojo netrukus kartu su keliasdešimt kitų šalies ūkininkų vyksiantis į protestą Briuselyje – žemdirbiai protestuos prieš išmokų karpymą.

– Parama tikrai padeda. Pats startavau kaip jaunasis ūkininkas, modernizavome techniką. Parama  suteikia perspektyvą ūkininkauti. Va kad ir metai blogi – pernai užmirkę pasėliai, šiemet sausra, neaišku, kas geriau. Jei nebūtų išmokų, būtų labai sunku, – atviravo vaikinas.

Laimėję konkurso nominaciją, Rokas ir Ingrida europarlamentaro Bronio Ropės buvo pakviesti į Europarlamentą. Tačiau kas ten jų laukia, dar nežino. O kol kas jaunieji ūkininkai galvoja apie savo valdų plėtrą, todėl intensyviai ieško darbo jėgos.

Konkursą „Metų ūkis 2018“ jau 25-erius metus organizuoja Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS). Tarp nugalėtojų – dar dvi jaunos ūkininkų šeimos iš Tauragės rajono: Edita ir Mindaugas Jonikaičiai bei Vaida ir Vaidas Šegždai.

Žalgirių gimnazistas Rokas Baciuška praėjusią savaitę perrašė Lietuvos automobilių sporto istoriją. Aštuoniolikmetis pasiekė tai, ko dar jokiam lietuviui nepavyko. Paskutinio Europos ralikroso čempionato (Euro RX) S1600 klasės etape jis neišvaistė sukaupto pranašumo ir buvo paskelbtas čempionu. 10 metų automobilių sporte nardantis tauragiškis šią savaitę lankėsi „Tauragės žinių“ redakcijoje. Už galimybę siekti aukštų rezultatų jis dėkojo savo šeimai, rėmėjams ir klasės draugams.

Telšių vyskupo Kęstučio Kėvalo dekretu Pagramančio Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo parapijos klebonu rugpjūčio mėnesį paskirtas Garbės kanauninkas Vytautas Petrauskas. Jis atkeltas iš Ylakių Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelės Marijos parapijos klebono ir Skuodo dekanato vice dekano pareigų. O į Ylakių parapiją vyskupas paskyrė buvusį Pagramančio kleboną Vaidotą Vitę. „Tauragės žinios“ Garbės kanauninko Vytauto Petrausko paprašė pasidalinti pirmaisiais įspūdžiais Pagramantyje.

Rugsėjo 26 d. Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje visuomenei pristatyta Onos Butkevičienės poezijos knyga „Per ilgą, ilgą kelią“. Tai jau ketvirtoji literatės knyga.

Praėjusią savaitę Alfonsui Šimkevičiui sukako 95-eri. Šeimos ir seniūnijos sveikinimų sulaukęs pagramantiškis senolis kuklus – iki 100 metų gyventi nenorėtų. Esą jau pavargo, kojas skauda. Nors, žiūrint į jį, to niekaip nepasakytum – pasipuošęs, pasitempęs, be niekieno pagalbos savimi pasirūpinantis ir šviesiai mąstantis, visą gyvenimą aiškiai prisimenantis – didžiąją jo dalį jis nešiojo laiškus.

Žygaitiškę Rugilę Sudeikytę galima vadinti socialinio tinklo „Instagram“ žvaigžde. Sparčiai populiarėjančios nuotraukų ir video peržiūrų platformos nare ji tapo tik praėjusiais metais. Po šėlionių su garsiuoju savo pusbroliu Naglimantu (Naglis Bierancas), 29 metų merginą pradėjo sekti tūkstančiai žmonių. Šiandien ji bene daugiausiai followerių (sekėjų) turinti tauragiškė, kuri savo asmeninio gyvenimo detalėmis sutiko pasidalinti ir su „Tauragės žinių“ skaitytojais.