Jaunasis ūkininkas Rokas: miestas manęs netraukia
Įkelta:
2018-11-23
Nuotrauka

Nors šalyje stebimos demografinės tendencijos nedžiugina – kaimai tuštėja ir vis mažiau jaunų žmonių imasi žemdirbystės, Tauragės rajono ūkininkų šeima įrodė, kad veržlus jaunimas gali pasiekti puikių rezultatų. Rokas Macaitis su žmona Ingrida tapo 25-erius metus rengiamo konkurso „Metų ūkis 2018“ laureatais. Šalia to, kad užėmė II vietą šalyje, jie dar buvo pripažinti jauniausiais ūkininkais – Rokui dvidešimt dveji. Kol jo bendraamžiai dar semiasi žinių mokslo įstaigose ir renkasi gyvenimo kelią, jis jau trejus metus su užsidegimu puoselėja ūkį, žemdirbystės tradicijas parėmęs iš tėvų.

Pasak skaudviliškio Roko, apie tai, kad vis mažiau jaunų žmonių imasi ūkininkavimo, buvo kalbama ir apdovanojimų metu. Esą bendras ūkininkų Lietuvoje iki 40-ties metų amžiaus skaičius tesudaro vos 6 procentus. Paklaustas, kas paskatino jaunuolius imtis žemės ūkio veiklos, Rokas nurodė visai paprastą ir, veikiausiai, dažną priežastį – šeimos tradicijos.

– Pradėjom mokytis Stulginskio žemės ūkio universitete, vieną kursą buvom pabaigę, bet teko perimti 20 metų puoselėtą tėvų ūkį. Norėjosi tęsti toliau. Kadangi ir žmona iš ūkininkų šeimos, ėmėmės darbo pilna apimtimi. Miestas su savo spūstimis kažkaip per daug ir netraukia, – atviravo vaikinas.

Oficialiai Rokas su žmona ūkininkauja trejus metus, tačiau iš tikrųjų – nuo pat mažens. Jaunas vyras neslepia, kad ūkininkauti nėra paprasta – reikia labai daug žinių, tiek apie augalus, tiek apie gyvulius, ir patį verslą, darbuotojų samdymą. Sritis jautri ir neprognozuojama, juk turima reikalų su gyvais organizmais. Ir išmokti viso to, anot Roko, sunku, labai daug metų reikėtų, čia svarbiausia – praktika.

– Buvę grupiokai, dabar baigiantys mokslus, paklausti, ko ten (universitete, – red. past.) išmoko, sako – tu čia iš patirties daug daugiau išmokai, –  šypsosi ūkininkas.

177 ha žemės Skaudvilės seniūnijoje šeima perėmė iš Roko tėvų – dalį užima ganyklos, dalyje sėja javus pašarams, grūdus pardavimui. Augina ūkininkai per 100 galvijų, dauguma jų, – melžiamos karvės, bet turi ir mėsinių galvijų.

– Stengiamės kuo daugiau išpešti, – šypsosi.

Visgi prioritetas yra gyvulininkystė. Anot Roko, norint išlaikyti ūkį, tenka ieškoti įvairių pajamų šaltinių, todėl jų ūkis – mišrus. Be abejo, reikia ir darbštumo. Rokas neslepia, jog tenka pačiam ir traktorių vairuoti, ir šake pamojuoti.

– Tikrai nėra taip, kad sėdi rankas susidėjęs. Dirbam, kiek tik spėjam, – kalba vaikinas.

Nors ūkio priežiūrą, organizavimą Rokas perėmė į savo rankas, nudirbti darbus jam vis dar padeda tėtis. Macaičių ūkis – ekologinis. Tiek pieną, tiek grūdus parduoda kaip ekologiškus. Tai, anot Roko, apsunkina produkcijos pardavimą, mat nedažna įmonė perdirba ekologišką produkciją. Jaunasis ūkininkas pasakojo šiemet įstojęs į žemės ūkio kooperatyvą „EKO Žemaitija“, kuris rūpinasi ekologiško pieno realizacija. Grūdus irgi perka specializuoti supirkėjai.

– Ekologiškos produkcijos nelabai kas perdirbinėja čia vietoje, daugiausia eksportuoja. Ir mūsų pieno kooperatyvas pradėjo perdirbinėti pieną, bet labai sunku patekti į rinką. Didieji žaidėjai neužleidžia pozicijų, o ekologiško pieno kainos tik simboliškai – pora centų didesnės, – apie rinkos iššūkius kalbėjo Rokas.

Anot R. Macaičio, jaunų ūkininkų šalyje yra. Tiesiog vadžias ūkiuose dar laiko vyresnioji karta – jų tėvai. Esą, dažnai kartų požiūriai nesutampa, tėvų mąstymas senoviškesnis, o jaunimas žvalgosi į inovacijas, esą tai mažina jaunimo motyvaciją dirbti žemės ūkyje. O nuo nulio sukurti didelį ūkį šiais laikais nelengva. Didžiausi iššūkiai, anot ūkininko, – žemos produkcijos supirkimo kainos ir darbo jėgos stygius.

– Pieno supirkimo kainos mūsų tikrai netenkina. Kai atskaičiuoji visas sąnaudas, lieka labai menkas uždarbis. Be to, niekas nenori dirbti ūkyje, nors siūlomas gana solidus atlyginimas – iki 1000 eurų, o darbo grafikas lankstus. Ieškojome melžėjos – misija neįmanoma, – teigė ūkininkas. 

Anot Roko, daug žmonių kaimuose prasigėrę, o jaunimo ūkininko duona nevilioja.

R. Macaitis „Tauragės žinių“ žurnalistei sakė, jog džiugina bent tai, kad ūkininkams teikiama valstybės, Europos Sąjungos fondų parama. Tačiau neramu, kad ją ruošiamasi sumažinti, nors kaip iš tikrųjų viskas bus, esą, visiškai neaišku. Vaikinas pasakojo netrukus kartu su keliasdešimt kitų šalies ūkininkų vyksiantis į protestą Briuselyje – žemdirbiai protestuos prieš išmokų karpymą.

– Parama tikrai padeda. Pats startavau kaip jaunasis ūkininkas, modernizavome techniką. Parama  suteikia perspektyvą ūkininkauti. Va kad ir metai blogi – pernai užmirkę pasėliai, šiemet sausra, neaišku, kas geriau. Jei nebūtų išmokų, būtų labai sunku, – atviravo vaikinas.

Laimėję konkurso nominaciją, Rokas ir Ingrida europarlamentaro Bronio Ropės buvo pakviesti į Europarlamentą. Tačiau kas ten jų laukia, dar nežino. O kol kas jaunieji ūkininkai galvoja apie savo valdų plėtrą, todėl intensyviai ieško darbo jėgos.

Konkursą „Metų ūkis 2018“ jau 25-erius metus organizuoja Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS). Tarp nugalėtojų – dar dvi jaunos ūkininkų šeimos iš Tauragės rajono: Edita ir Mindaugas Jonikaičiai bei Vaida ir Vaidas Šegždai.

Nuotrauka
rokas
Roko Baciuškos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-01-24
Dvi savaitės dulkių, smėlio, greičio ir didžiulės įtampos – Rokas Baciuška šių metų Dakare išgyveno tikrą dramą. Nors grįžo be išsvajotos pirmosios vietos, po ilgos ir varginančios kovos ne savo noru nusileidęs, tačiau pagerinęs geriausią asmeninį rezultatą Dakare ir bagių klasėje užėmęs antrąją vietą. „Tokia maža ir tuo pačiu tokia didelė ta mūsų Lietuva, o ką jau kalbėti apie Tauragę. Jokie išbandymai nebaisūs, kai esame kartu, todėl dalinuosi džiaugsmu su jumis visais“, – teigė lenktynininkas.
Nuotrauka
ukininkas
Įkelta:
2023-01-14
Praėjusių metų pabaigoje surengtame Mero padėkos vakare už jaunatvišką ryžtą kuriant inovatyvų ir modernų ūkininko ūkį Tauro statulėlė įteikta Gyčiui Ūseliui. Dabar jaunasis Batakių seniūnijos ūkininkas dirba apie 120 hektarų žemės ir planuoja tolesnę ūkio ir technologijų plėtrą. Gytis dalyvauja Lietuvos kaimo plėtros programose ir per investicinius projektus modernizuoja ūkį. O baigtos Vilniaus universiteto Šiaulių akademijoje kūno kultūros ir sporto pedagogikos studijos rodo dar vieną vaikino pomėgį – sportą. Gytis yra ir svarsčių kilnojimo pasaulio čempionas. 
Nuotrauka
kaledos
Įkelta:
2022-12-25
Kalėdų stebuklas dažniausiai prasideda nuo susitikimo su Kalėdų Seneliu. Vienas jų –  menininkas Edvardas Gasinskas. Daugybę metų šventėms pasipuošiantis Kalėdų Senelio kostiumu vyras nori pradžiuginti kuo daugiau žmonių.
Nuotrauka
ausra
Įkelta:
2022-12-24
Seni žmonės tokie pat svarbūs, kaip jauni, sveiki ir veiklūs. Tačiau dažnai jie gyvena vieniši ir jiems reikia pagalbos. Policijoje dirbanti Maltiečių savanorė Aušra Mandrijauskaitė-Dambrauskienė kas sekmadienį aplanko po keletą vienišų senolių, atveždama jiems ne tik maisto paketus, bet ir savo širdies šilumą. Ji sako, kad senoliams ne taip svarbu atvežamas maistas, kaip galimybė pabendrauti. Su jais išgertų arbatos puodelių, sako, negalėtų net suskaičiuoti, o geriausias atlygis – ją pamačius džiaugsmu sužibančios senolių akys.
Nuotrauka
rima
Įkelta:
2022-11-26
Prieglaudos „Gyvūnų globa Tauragėje“ pastatą išvydau jau visiškai sutemus. Vėlų šeštadienio vakarą prie jo durų mane pasitiko čia savanoriaujanti Rima Petrauskaitė, pakvietusi užeiti į vidų. Vos įžengus pasigirdo kačių švelnus miaukimas. Jeigu turėtų akis ir ausis, šios prieglaudos sienos galėtų papasakoti ne vieną linksmą arba graudžią istoriją apie tai, kokių išbandymų teko patirti čia patekusiems gyvūnams. 
Nuotrauka
kolek
Įkelta:
2022-11-20
Pomėgio turėjimas praplečia požiūrį į pasaulį, suteikia daug žinių, todėl turėti vienokį ar kitokį pomėgį labai svarbu. Tai leidžia save formuoti kaip asmenybę. Be to, pomėgiai kuria ryšį tarp žmonių. Tomas Šerpytis, daug metų kolekcionuojantis pašto ženklus ir bandantis suburti Tauragės kolekcininkus, „Tauragės žinioms“ papasakojo, kaip prasidėjo jo kolekcija, kodėl renka būtent pašto ženklus ir kokių istorijų jie atskleidžia.
Nuotrauka
dres
Įkelta:
2022-11-19
Šilutiškė šunų dresuotoja Deimantė Dargytė, baigusi kraštovaizdžio architektūros studijas, pasuko savo gyvenimą visai kita linkme. Įgytą profesiją iškeitė į darbą pasienyje, kuriuo ir susidomėjo dėl galimybės dirbti su gyvūnais. Pasienyje kinologe dirbanti moteris pataria ir  tauragiškiams gyvūnų augintojams, moko šunis pagrindinių elgesio taisyklių bei socializacijos. Deimantė prisideda ir prie populiarėjančių šunų-asistentų ruošimo. 
Nuotrauka
jurga maya bazyte
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-15
Tikriausiai ne vienam tauragiškiui jau pažįstama jogos mokytoja Jurga Maya Bazytė. Iš Kauno atsikrausčiusi 31-erių moteris džiaugiasi Tauragėje atsidūrusi tinkamu laiku. Dabar ji savo jogos studijoje renka pilnas grupes mokinių, džiaugiasi tauragiškių aktyvumu ir rūpinimusi savo sveikata. 
Nuotrauka
teiseja
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-11-13
Tauragės apylinkės teisme pusę metų dirbanti teisėja Jurgita Vaitkevičienė atvira – padėtis teismuose dėl žemų teisėjų ir kitų darbuotojų atlyginimų tampa kritinė, nes sunkiau prisikviesti gabių teisininkų. Taigi darbo krūvis tik didėja. Nepaisydama to, J. Vaitkevičienė savo darbe mato didelę prasmę – ji teigia, kad teisėjo darbas labai svarbus visuomenei visų pirma dėl to, kad einant šias pareigas galima apginti pažeistas žmogaus laisves ir teises, o priimami sprendimai kartais lemia žmonių gyvenimus, tad ant teisėjų pečių krinta didžiulė atsakomybė. 
Nuotrauka
sigrida
Įkelta:
2022-11-02
Gal nedaug kas žino, kad Parapijos namų rūsyje veikia kepyklėlė „Sigridos Saldi pasaka“, o joje vienintelė darbuotoja – pati Sigrida. Dar baigdama mokslus darbo vietą sau sukūrusi jauna moteris darbo tikrai nebijo. Kad ir kiek užsakymų sulauktų, pluša išsijuosusi – jai labai svarbu nenuvilti savo klientų ir įvykdyti užsakymus laiku
Nuotrauka
vestina
Įkelta:
2022-10-29
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki penkerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Mokslinių darbų ji ėmėsi dar studijuojama, nestokoja jiems idėjų ir dabar, jau dirbdama, o žiniomis ir patirtimi dosniai dalijasi ne tik su Klaipėdos, bet ir su Tauragės moksleiviais – į mokyklą ją pakviečia močiutė Ona Gaurylienė, mokytojaujanti Jovarų pagrindinėje mokykloje. 
Nuotrauka
rokas baciuska
Komandos archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-20
Maroko ralyje tauragiškis Rokas Baciuška T4 klasėje finišavo pirmas. Ši pergalė užtikrina, kad Pasaulio ralio čempionate Rokas bus pirmasis lietuvis, užlipęs ant prizininkų pakylos. Šiuo metu jaunasis lenktynininkas yra antras galutinėje įskaitoje, lemiama kova su pirmosios ir trečiosios vietos laimėtojais vyks Ispanijoje kitą savaitę. Roko ambicijos didelės – pergalė čempionate.
Nuotrauka
vestina gustiene
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-11
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki septynerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Šiuo metu ji dirba UAB „Glashed Baltic“, kurti užsiima inovatyviais projektais, komercinių pastatų stiklo fasadų gamyba. Vestina Gustienė dalyvauja „Švyturio Klaipėdos ateities stipendijos konkurse ir pateko į finalą. Iš daugiau nei 20 nominantų pateko į šešetuką.
Nuotrauka
aliona
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-01
Beprotiškai kylančios elektros kainos – dar vienas smūgis nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams. Tauragėje prisiglaudusios ukrainietės Alionos ir jos šeimos – dviejų dukrų ir dviejų anūkių – istorija ir taip kupina baimės, nerimo, sunkumų. Moteris tvirtina savo kelyje sutikusi tik gerus žmones ir yra be galo jiems dėkinga, tačiau dabar jai ir vėl reikia pagalbos – ji ieško būsto nuomai, kadangi namas, kuriame gyveno iki šiol, šildomas elektra, o sąskaitos –  kosminės. 
Nuotrauka
ritonija
Įkelta:
2022-09-11
Mokytojo darbas – tai pašaukimas, kūryba, mokymasis. Jovarų pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ritonija Galkauskienė, šį darbą dirbanti jau kone keturis dešimtmečius, o Jovarų mokykloje pasitinkanti septintąjį rugsėjį, savo darbo esmę nusako paprastai: mokyti, auginti, suprasti. Su mokytoja kalbėjomės apie jos profesinio kelio pasirinkimą, pedagogų džiaugsmus ir iššūkius. 
Nuotrauka
liucija
Įkelta:
2022-07-28
Nežinodamas nė neįtartum, kad žygaitiškė Liucija Genienė ką tik pasitiko 98-ąjį gimtadienį – linksma, žvali ir guvi moteris stebina šviesiu protu ir puikia atmintimi – kone šimtmečio senumo įvykius, tikslias jų datas ji gali vardyti net nesuabejodama. Dar labiau žavi šios moters geranoriškumas ir tikėjimas žmonėmis: nors vargų ir netekčių likimas jai nepagailėjo, ji tikina per ilgą savo gyvenimą blogų žmonių nesutikusi.
Nuotrauka
SHIMKUS
Įkelta:
2022-07-20
Savaitgalį Tauragėje lankėsi neseniai JAV politinę karjerą baigęs lietuvių kilmės kongresmenas Johnas Shimkus su žmona Karen ir sūnumi Davidu. Tai vienintelis istorijoje lietuvių kilmės Jungtinių Amerikos Valstijų kongresmenas. Savo įtemptoje dienotvarkėje svečiai rado keletą minučių pasikalbėti. Šeštadienį pokalbiui susėdome M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje.
Nuotrauka
areta
Įkelta:
2022-06-19
Tauragiškė menininkė Areta Didžionienė nuo 2009 m. rengia personalines ir dalyvauja grupinėse parodose. 2021 m. Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultete ji įgijo vizualinio dizaino magistro laipsnį, o nuo sausio ji – Tauragės kultūros centro dailininkė. Praėjusį penktadienį A. Didžionienė pristatė daug gerų atsiliepimų sulaukusią savo inicijuotą grupinę parodą „Ex Nova“.
Nuotrauka
jonas jatautas zalgiriai
Įkelta:
2022-06-09
50-metį paminėjusios Žalgirių gimnazijos direktorius Jonas Jatautas, mokyklai vadovaujantis šešerius metus, sako, kad mokyklos gyvenime tai trumpas laikas, bet pokyčių bendruomenėje įvyko nemažai – išgyventa daug iššūkių atnešusi pandemija, atidaryta gamtos mokslų laboratorija, viena pirmokų klasė jau mokosi pagal inžinerinio turinio modelį. Bendruomenė modernėja, auga mokinių skaičius. Tiesa, apie nacionalinius projektus direktorius kalba kritiškai, o Tūkstantmečio mokyklų programą prilygina Eurovizijos konkursui. 
Nuotrauka
tevas
Įkelta:
2022-06-05
Šiandien minime Tėvo dieną. Kas įteiks savo tėveliui gėlės žiedą ar savo negrabų vaikišką piešinį, kas tiesiog apkabins, o kas aplankys amžinojo poilsio vietoje. Benjamina Karmazinienė ir Emilija Balsiūnienė tėvelį, kuriam šiemet būtų sukakę 100 metų, aplankys Papušynės kapinėse. Prisimins ne tik jo juoką, išdaigas, drožėjo talentą, patriotizmą, tremtinio dalią, bet ir begalinę meilę, lydėjusią dukras jam gyvam esant. Ir tebelydinčią iki šiol – iš aukštybių.