95-erių laiškininkas iš Pagramančio: „pažinojau ir jaunus, ir senus“
Įkelta:
2018-09-07
Nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotraukos

,
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Praėjusią savaitę Alfonsui Šimkevičiui sukako 95-eri. Šeimos ir seniūnijos sveikinimų sulaukęs pagramantiškis senolis kuklus – iki 100 metų gyventi nenorėtų. Esą jau pavargo, kojas skauda. Nors, žiūrint į jį, to niekaip nepasakytum – pasipuošęs, pasitempęs, be niekieno pagalbos savimi pasirūpinantis ir šviesiai mąstantis, visą gyvenimą aiškiai prisimenantis – didžiąją jo dalį jis nešiojo laiškus.

Rašydavo daug

Žurnalistę Alfonsas savo namuose pasitiko su arbata ir saldainiais. Kiek metų nešiojote laiškus? – klausiu. Virš 30-ties, 35 turbūt bus. Dviračiu, žiemą ir pėsčiomis, kasdien apie šimtą trobų apeidavo, vien savo gatvėje apie 20. Per dieną apie dvidešimt kilometrų kelio susidarydavo. Pasitaikydavo ir liūdną žinią nunešti – juk vyko karas, tremtys,  sūnūs, vyrai svetur žūdavo. Pats Alfonsas ginklo nėra nešiojęs – kariuomenėje netarnavo. Laiškininką žmonės mėgę, mylėję, ir valdžia skatinusi – ne vieną apdovanojimą ir medalį yra gavęs, ir laikraščiai apie jį rašė. Tačiau visus sunaikino – kodėl, nė pats negali pasakyti, tik šypsosi.

Trobesių tais laikais buvo daug, Matiškiai, Šaukėnai, Jociai, Gudlaukis, Pagramantis. O ir laiškų žmonės anuomet daug rašydavo, telegramas siųsdavo, atvirukus. Taip pat Alfonsas nešiojo pensijas. Smagu būdavo, žmonės visada laukdavo, šiltai sutikdavo. Kaip nelauks, kai pinigėlį atneša.

– Daugiau kaip pusę mėnesio pensijas nešdavau. Nes pinigų daug neduodavo, po tris šimtus rublių, kad neatimtų, – prisimena Alfonsas, pridurdamas, kad savo apylinkėse pažinojo visus, ir jaunus, ir senus.

Tekdavo ir pasikalbėti, bėdas išklausyti. Mokėdavę nedaug, iš pradžių net grūdais, tačiau darbą jis mėgo. Alfonsas pasakoja, kad per karą daug kam, ir kolūkiečiams, už darbą grūdais atsijodavo. Daugiau mokėti pradėjo tik vėliau. Dirbo laiškininku dar ir pensijos sulaukęs, septynerius metus, kol pavargo.

Šimto metų nelaukia

– Labai kojas skaudėdavo, nes baisiai daug reikėjo vaikščioti, – nedrąsiai pasiskundžia. Tačiau pripažįsta, kad gali būti, jog daug laiko, praleisto gryname ore, išėjo į naudą – gal tai ir yra ilgaamžiškumo paslaptis. Tačiau paklaustas, ką reikia daryti, kad 100 metų išgyventum, senolis liūdnai juokdamasis atsako:

 – Nebenoriu daugiau, jau viskas. Nebesinori.

Kilęs Alfonsas iš Gudlaukio, vėliau persikėlė į netoliese esantį Matiškių kaimą, šalia Jūros upės. Šeima vertėsi žemdirbyste, turėjo sodą, gyvulių, bulves sėjo. Žmona dirbo kolūkyje, Alfonsas laiškus nešiojo. Per lieptą eidavo į Šaukėnus, kurio dabar nė žymės jau nėra – anot Alfonso, žmonės išmirė, o lieptas neremontuojamas sunyko.

Tačiau sovietai, vykdydami melioraciją, iš Matiškių šeimai liepė išsikelti, į Pagramantį. Čia su sūnumi per pusę namą savo rankomis pasistatė, kuriame gyvena jau penktą dešimtmetį. Pagramantyje taip pat ūkiškai vertėsi, o maistą net į turgų veždavo parduoti. Praktiškai prekyba kiaulėmis ir vertėsi, ir telyčaites augino, nes laiškininko alga nedidelė tebuvo. Alfonsas pripažįsta – jam smagiausia visada buvę po namus suktis, į užsienį taip pat niekur niekada nekeliavo.

Pagramantyje gyvendamas senolis nesiskundžia – patogu, kelias asfaltuotas, viskas čia pat, ir parduotuvė, ir bažnyčia, upė (Akmena) taip pat šalia. Laiškininko kieme ir namuose – pavyzdinga tvarka, nė šapo nerasi. O ir pats pasipuošęs – kostiumu ir kaklaraiščiu laukė žurnalistės.

– Viską pats susitvarkau, ir grindis išsiplaunu, į miestą su autobusu apsipirkti maisto kas savaitę nuvažiuoju, iki stotelės su dviračiu, paskui į autobusą. Ir į polikliniką, vaistų nuo spaudimo išsirašyti, – pasakoja. – Juolab, kad bilietas pigus, 50 centų, 80 procentų finansuoja, važinėtis kasdien galima.

Nuotrauka

Gyvenimo išbandymai

Gyvena Alfonsas ne vienas – kitame namo gale įsikūrusi marti, antrame aukšte –  anūkė. Antras anūkas taip pat Pagramantyje gyvena, taigi, padeda tvarkytis. Sūnų, deja, teko senokai palaidoti – 42-ejų vyrą kraujo vėžys suėdė. Taip pat ir žmonos, su kuria nuo jaunystės Matiškiuose gyveno, Alfonsas neteko, – jau senokai, prieš 18-ka metų. Mirus sūnui ir pačios sveikata pašlijo – neatlaikė širdgėlos. Giltinė į šeimą nuo pat pradžių buvo įsisukusi – nė metukų nesulaukusi nuo kokliušo kadaise mirė jų dukrelė. Gal dėl to Alfonsas teigia nenorintis iki 100 metų gyventi – „jau pavargau“, sako. Artimuosius laidoti be galo sunku. Senolis teigia visų jų – tris – kapus netoliese esančiose Pagramančio kapinaitėse apžiūrintis, pats, savo jėgomis.

– Ar pamaldus esate, į bažnyčią einate? – klausiu.

 – Taip, kiekvieną sekmadienį, ir kunigą puikų turėjome pastaruosius porą metų, – pagiria prieš dvi savaites į Vaičaičius, Radviliškio raj. perkeltą Vaidotą Vitę. Jau ir su naujuoju, Vytautu Petrausku, spėjo susipažinti.

Ir apie ekonomiką senolis išmano – paklaustas, kodėl dabar šeima nebelaiko gyvulių, atsako, kad smulkiems ūkiams nebeapsimoka – už pieną mažai moka, turi didelę bandą turėti. Ir technika brangi. Tačiau į klausimą, kaip geriau – dabar gyventi, ar tada, sovietmečiu, buvo, Alfonsas nedvejodamas atsako, kad dabar. Ir pensijos jam užtenka, ir žmonės aplinkui geri. Nepriklausomybės jiedu su žmona sulaukė jau būdami pensijoje. Pasidžiaugia, kad seniūnas, Jonas Samoška, su seserimi, vicemere Virginija Eičiene su gimtadieniu pasveikino. Seniūną Alfonsas taip pat giria, – puikus žmogus, sako.

Likimą ramiai priimančio, optimizmo nestokojančio, dvasiškai stipraus ir labai šeimyniško žmogaus įspūdį sudaro Alfonsas. Pats už save kalba ir faktas, jog iš savo namų, kaip tikras džentelmenas, žurnalistę išlydi.

Nuotrauka

Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-03-25
Šiandien sukanka 17 metų, kai Tauragės Švč. Trejybės parapijos klebonas Marius Venskus keliauja kunigystės keliu. Šia proga kunigą pasveikino Tauragės „Carito“ savanoriai, linkėdami drąsiai eiti pirmyn, neprarasti pusiausvyros slegiant sunkumams.
Nuotrauka
Tauragės VSB nuotrauka
Tauragės VSB nuotrauka
Įkelta:
2021-03-05
Vakar Tauragės visuomenės sveikatos biuro (VSB) visuomenės sveikatos specialistei Gemai Nairanauskaitei, atliekančiai sveikatos priežiūrą mokykloje, įteiktas Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos (SVSBA) apdovanojimas „2020 metų specialistas“. Jį drauge su Tauragės rajono savivaldybės mero padėka įteikė rajono meras Dovydas Kaminskas.
Nuotrauka
Žvynakienė
Įkelta:
2021-03-02
Ko gero, sunkiai rasime tauragiškių, o ypač jaunosios kartos atstovų, kurie nepažinotų visada besišypsančios policijos pareigūnės Raimondos Žvynakienės. O jei neteko girdėti, tai susipažinkite – 22 metus policijos sistemoje dirbanti moteris myli savo darbą, o savaitgaliais duoklę atiduoda vienišiems seneliams. Juos lankydama kaip Maltos ordino savanorė dažnai yra tas vienintelis žmogus, kuriam senjoras gali išsipasakoti.
Nuotrauka
vaitkus
Įkelta:
2021-02-26
Vasario 20 d. sukanka 100 dienų, kai dirba naujai išrinktas Seimas. Tauragėje išrinktas Seimo narys Romualdas Vaitkus, kuriam kassavaitinės kelionės į Vilnių ir atgal jau tapo įprastos, sako net ir jų metu neleidžiąs laiko veltui: klauso įvairių laidų aplinkosaugos klausimais – apie ekologiją, gamtosaugą, atliekų tvarkymą ir t.t., aiškinasi daugybę klausimų telefonu. Jis teigia net nepajuntąs, kaip prabėga laikas kelyje. Paklaustas, kaip prabėgo tas šimtas dienų, jis vieną po kito vardija nuveiktus darbus.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-01-31
Šiandien, sausio 31-ąją, netekome Jono Šilerio, ilgamečio badmintono trenerio, per savo gyvenimą meilę šiam sportui įskiepijusio daugybei vaikų, išugdžiusio ne vieną sportininką. Jam buvo 73-eji.
Nuotrauka
Songaila
Įkelta:
2021-01-22
Netektis: sausio 20-ąją mirė pedagogas, buvęs tuometinės Tauragės 1-osios vidurinės mokyklos direktorius Romanas Juozapas Songaila. Jis yra vadovavęs ir Tauragės rajono švietimo skyriui. R. Songaila ėjo 91-uosius metus.
Nuotrauka
saulius
Įkelta:
2021-01-01
Jau tradicija tapusią, šiemet penkioliktą kartą vykstančią senelių paramos akciją „Maltiečių sriuba“ karantinas pakeitė – sriubos paragauti neteks, tačiau noro padėti vargstantiems tai nestabdo. Seniems vienišiems žmonėms reikia paramos, ir nors dabar ją suteikti tapo sudėtingiau, Tauragės maltiečiai rankų nenuleidžia. Saulius Oželis, vadovaujantis Tauragės maltiečiams, šiemet buvo pripažintas geriausiu Lietuvoje. Jo vadovaujami savanoriai ir dabar triskart per savaitę veža karštą maistą 60-čiai senolių, globoja nepasiturinčias šeimas. Saulius neslepia – darbo per karantiną padaugėjo. Toks panašus į Kalėdų senelį, jis dalija ne dovanas, o savo širdies šilumą ir yra įsitikinęs, kad aukodamas savo laiką kitam žmogui, padėdamas jam, esi apdovanojamas – šypsena, geromis emocijomis, gražiu žodžiu ar net džiaugsmo ašara.
Nuotrauka
senelis
Įkelta:
2020-12-31
Kasmet artėjant Kalėdoms Dacijonuose, kaip sako kultūrinių renginių organizatorė Rasa Didorienė, užsikuria naminių žaisliukų gamybos fabrikėlis. Bendruomenės nariai renkasi gaminti papuošimus šventinei eglutei. Šiemet prasidėjus antrajam karantinui fabrikėlis neužsikūrė, tiksliau, užsikūrė tik renginių organizatorės namuose. Padedant vyrui ir kaimynams gimė kaimą puošianti Nykštukų alėja, o kadangi renginių vykti negali, namuose įkurtas ir R. Didorienės Mamauzių teatras vaikams. Pasirodymai transliuojami feisbuke. Beje, net ir čia kūrybiškai moteriai talkina jos vyras Egidijus.
Nuotrauka
rasa
Įkelta:
2020-12-16
Skaudvilės renginių organizatorė Rasa Bartkuvienė apdovanota Žemaitijos kunigaikščių medalių kolekcija. Toks įvertinimas jai skirtas už etninės kultūros puoselėjimą. Folklorą Skaudvilės krašte renginių organizatorė-pedagogė propaguoja jau daugiau nei dvidešimtmetį. Jos vadovaujamas vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Inkstiliuks“ Skaudvilę garsina lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkurse „Tramtatulis“, be instrumentinės ansamblio grupės neapsieina valstybinės bei kalendorinės šventės, savo pasirodymais džiugina ir moters vadovaujama liaudiškos muzikos kapela „Dobilas“.
Nuotrauka
Rugilė Norbutaitė
Įkelta:
2020-12-15
Muziką kurianti 18-metė tauragiškė Rugilė Norbutaitė savo klausytojams geriau žinoma „thelastsunday“ pseudonimu. Netrukus dar vieną naują kūrinį pristatysianti mergina kalba, kad jaunas, savo tikslų ir svajonių siekiantis žmogus neretai pasiduoda pusiaukelėje, kai susiduria su gausybe jo laukiančių iššūkių. Anot jos, kovoti už vietą po saule tenka visiems, nepriklausomai nuo to, ar jie gyvena Tauragėje, ar Vilniuje. Rugilė ragina nepasiduoti. Kalbėdama su „Tauragės žiniomis“ jaunoji atlikėja atskleidė, kaip savyje atrado menininkės gyslelę, kokią įtaką jai padarė šeima, mokykla ir bendraamžiai.
Nuotrauka
alijosius 2
Įkelta:
2020-12-12
Tomą Alijošių tauragiškiai pažįsta kaip sėkmingą verslininką, politiką, ir tuo pat metu – kuklų ir mažakalbį žmogų. Kad jis išties daug apie save kalbėti nemėgsta, akivaizdu ir iš šio interviu: gruodžio 7-ąją 70-ąjį gimtadienį pasitikęs verslininkas į klausimus atsakė netuščiažodžiaudamas – trumpai ir aiškiai.  
Nuotrauka
Karina Matulytė
Įkelta:
2020-12-08
Sekmadienį Vilniaus Algirdo muzikos mokykloje įvyko III-sis tarptautinis muzikos ir bendrojo ugdymo mokyklų meninis edukacinis projektas-konkursas „Muzikos spalvos“. Į jo antrąjį turą pateko ir Tauragės meno mokyklos ugdytinė.
Nuotrauka
Jokūbas Kurlinkus
Įkelta:
2020-12-04
18-metis tauragiškis Jokūbas Kurlinkus – aktyvus jaunimo organizacijų narys, jį galima pamatyti įvairiuose renginiuose, visai neseniai jo kūrybos rašinį „Žmogus“ išspausdino kūrybos žurnalas „Slemas su ragais“. Vaikinas drąsiai reiškia savo mintis jaunimo, švietimo ir politikos klausimais. Nieko nuostabaus – jis planuoja studijuoti istoriją ir yra įsitikinęs, kad pasaulį būtina matyti itin plačiai. Tačiau kartu J. Kurlinkus neslepia, kaip pats sako, esantis nacionalistas, o jo požiūris į Lietuvą – toks pat, kaip antrajai kadencijai neišrinkto JAV prezidento Donaldo Trumpo požiūris į Jungtines Amerikos Valstijas.
Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-18

Tauragės LDK Kęstučio šaulių 7-oji rinktinė, įkurta 1919 m. lapkričio 4 dieną, neseniai minėjo 101-ąsias metines. Planuota naujų narių priesaika bažnyčios skverelyje, paskelbus karantiną įvykti negalėjo. Tačiau šaulių pilietiškumo dvasios koronaviruso grėsmė nepalaužia – anot rinktinės vado Kęstučio Baužos, šaulys – tai tas žmogus, kuris visada pasiruošęs ginti Tėvynę, nesvarbu, kokia iškiltų grėsmė – ginkluotas priešas ar pandemija.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-14

„Tauragės žinių“ žurnalistę Zenonas Radvila į jųdviejų su žmona Agota išpuoselėtą sodybą pasikvietė dar prieš paskelbiant antrąjį karantiną. Tautodailės meistras tikino norintis pasidalyti, ką jam pavyko nuveikti šiemet, kai pasaulį sukausčius pandemijai buvo atšauktos mugės, apribotos kelionės ir renginiai. Kuklumu pasižymintis menininkas neužsiminė, kad namuose jau turi įrengęs tikrą muziejų, o atvykus laukė dar viena staigmena – kaip tik lapkričio pirmąjį savaitgalį jiedu su žmona Agota minėjo auksinių vestuvių jubiliejų. 

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-06

Tauragės evangelikų liuteronų parapijos klebonas Mindaugas Dikšaitis viešojoje erdvėje džiaugiasi ir žinia dalijasi su kitais: „Čia tas atvejis, kai Dievą mylintiems karantinas išeina į gera. Turbūt dvejus metus užtruko vertimas, redagavimas, skaitymas, redagavimas, maketavimas, redagavimas...  Stojus karantinui atsirado daugiau galimybių paspartinti šios knygos gimimą lietuvių kalba, ir atspausdinta knyga pasiekė Tauragę“. O kalbama apie iš anglų kalbos verstą septynių istorikų knygą „Bažnyčios istorija“.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-05

16-metė Meda Pikčiūnaitė šiais mokslo metais tapo Tauragės „Versmės“ gimnazijos mokinių prezidente. Bendraamžių pasitikėjimą įgavusi mergina pasakojo, su kokiais rūpesčiais susiduria moksleiviai ne tik Tauragėje, bet ir visoje Lietuvoje. Ji turi palinkėjimą ir būsimam švietimo, mokslo ir sporto ministrui, kuris netrukus turėtų būti patvirtintas po įvykusių Seimo rinkimų. „Tauragės žinioms“ ji kalbėjo, kad pandemijos, kuri sujaukė mūsų gyvenimus, akivaizdoje mokymo įstaigose itin svarbu palaikyti mokinių ir mokytojų draugiškumą bei toleranciją.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-02

Iniciatyvos „Draugystė veža“ kartu su Neįgaliųjų reikalų departamentu prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos organizuotas turas per Lietuvą „Stiprybė tavyje“ baigėsi. Buvo daug juoko, po to apsikabinimų, o po to ir ašarų suvokus, kad reikia atsisveikinti.  Bet kiekviena pabaiga turi naują pradžią. Turo sumanytoja Žydrė Gedrimaitė, matydama žmonių, atėjusių į renginius, reakcijas ir išgirdusi partnerių, rėmėjų ir dalyvių atsiliepimus, sako esanti u laimingas žmogus. „Draugystė veža“ organizatoriai sako: „Iki kitų kartų. Mes dar tikrai draugausim...“ ir dalijasi mintimis žmonių, vienaip ar kitaip prisidėjusių prie to, kad turas įvyko, supurtė ir suartino...

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-20

Mūsų kraštietė dailininkė Jadvyga Lengvinaitė spalio 13-ąją būtų minėjusi 90-ąjį gimtadienį. Deja, tarp mūsų jos nebėra, tačiau liko jos kūriniai: lyriški, simboliniai, netgi siurrealistiniai, kartais ir labai tiesmukai skleidžiantys skausmą. Neįprasti, filosofiniai, pastele pirštais tapyti paveikslai buvo suprantami ir paprastiems žmonėms. Tik tuometinei valdžiai ir dailininkė, ir jos darbai neįtiko.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-16

Sveikata ir dailios kūno linijos šiais laikais rūpi ne tik moterims, bet ir vyrams – sulieknėti be pastangų tikriausiai norėtų dažnas. Deja, tai neįmanoma: kad sulieknėtum nepakenkdamas sveikatai, nepakaks, tarkim, mėnesiui atsisakyti saldumynų. Tam reikia iš esmės pakeisti gyvenimo būdą. Kaip tai padaryti? Per nepilnus metus kone trečdalio savo svorio atsikratęs Vilius Stumbra sako, kad tai reikalauja be galo daug pastangų.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-12

Ką tik įsikūrusi „Tikėjimo ir Šviesos“ bendruomenė, kurią koordinuoja Indra Uginčienė, spalio pradžioje pirmą kartą susirinko švęsti ir kartu kurti bendruomenę įgimtą proto negalią turintiems žmonėms, jų tėvams ir draugams. Į šią bendrystės kelionę – burtis ir kurti bendruomenę – pastūmėjo klebono Mariaus Venskaus iniciatyva.