Virginija Martutaitienė: per 28-uonerius darbo metus užregistravau 8 000 santuokų
Įkelta:
2018-04-18
Nuotrauka

Beveik tris dešimtmečius Tauragės rajono Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja dirbanti Virginija Martutaitienė prisiliečia prie svarbiausių žmogaus gyvenimo etapų įteisinimo – gimimo, santuokos, mirties. Anot pašnekovės, tai nėra vien dokumento išrašymas, reikia išgyventi žmogaus emocijas, įsigilinti į situaciją, išklausyti: „čia visos paslaptys ateina ir pasilieka“. Nuo šių metų liepos mėnesio pareigas paliksianti moteris „Tauragės žinioms“ sutiko papasakoti apie įsimintiniausius savo vykdytos misijos momentus. Bet apie viską nuo pradžių. V. Martutaitienė gimė ir užaugo Tauragės rajone, mažame vos keturias sodybas turėjusiame Balandiškių kaime. Mokėsi Dauglaukio aštuonmetėje, mokslus tęsė tuometinėje antroje vidurinėje (dabar „Versmės“ gimnazija, – red. past.). Atėjus metui pasirinkti studijas, V. Martutaitienė svajojo tapti sinoptike, gėlininke arba režisiere.

– Norėjau tapti ir aktore, tačiau man atrodė, kad aktorės privalo būti labai gražios. Tad pamėginau stoti į lietuvių kalbą ir režisūrą, tačiau koją pakišo stojamasis režisūros egzaminas. Po metų, būdama devyniolikmetė, įstojau į Šiaulių pedagoginį institutą.  Baigiau filologijos studijas – konkrečiau – lietuvių kalbą ir literatūrą. Po studijų pradėjau dirbti Dauglaukio aštuonmetėje mokykloje direktoriaus pavaduotoja. Tuo metu Tauragėje buvo reikalingi tik pavaduotojai. Labai abejojau, ar verta imtis tokio darbo. Važiavau į Šiaulius konsultuotis su kuratore. Ši patarė, kad geriau būti viršininke keliems mokytojams, nei eiline mokytoja. Taip atsidūriau Dauglaukyje –  tapau kaip ir „viršininke“ visiems savo buvusiems mokytojams. Pamenu, pradžioje jaučiausi labai nepatogiai. Tačiau vėliau įsivažiavau ir buvau puikiai priimta ne tik mokytojų, bet ir vaikų. Dauglaukyje išdirbau septynerius metus. Vėliau gavau pasiūlymą dirbti direktoriaus pavaduotoja bei lietuvių kalbos mokytoja pirmoje vidurinėje mokykloje. Buvau atsakinga už užklasinę veiklą – būrelius, pionierius, komjaunimą, talkas kolūkiuose, kitaip sakant, visas komunistinis auklėjimas, ko nepaneigsi. Tai buvo mūsų istorijos dalis.

– Koks tolimesnis Jūsų kelias? Kaip atsidūrėte Tauragės Civilinės metrikacijos skyriuje?

– Pirmoje vidurinėje dirbau šešerius metus. Vėliau prasidėjo sąjūdžio laikai. Tiesa, Tauragėje sąjūdis nebuvo toks stiprus. Tačiau visa šiluma skleidėsi iš bibliotekos, kurią visada labai mylėjau. Taip atsitiko, kad 1990 metais sužinojau apie laisvą Civilinės metrikacijos vedėjos vietą. Tačiau man atrodė, kad eiliniam žmogui užimti tokias pareigas – neįmanoma misija... Visgi ryžausi sudalyvauti atrankoje ir liepos 5 dieną startavau naujose pareigose. Tiesa, kaip reikės dirbti, neturėjau nei žalio supratimo, ko paklausti taip pat nebuvo, nes mano pirmtakė pareigas jau buvo palikusi. Kreipiausi į Jurbarko Civilinės metrikacijos skyriaus vedėją Laimą Keraitę. Jai esu labai dėkinga ir laikau savo mokytoja.

– Ar pareigos atitiko Jūsų lūkesčius? Kas per visus Jūsų darbo metus pasikeitė?

– Įsivaizdavau, kad darbas Civilinės metrikacijos skyriuje – ištisa šeštadieninė šventė, kai tuokiami išsipuošę jaunavedžiai. Kai pradėjau dirbti, pamačiau, kad be šeštadienio yra ir kitos dienos, kupinos darbo. Tuo metu pradėjo grąžinti žemę, žmonėms reikėjo liudijimų – gimimo, santuokos, mirties; giminystę įrodančių dokumentų. Žmonių būdavo būriai. Tada susirašinėjimas vykdavo paprastais laiškais. Civilinės būklės aktai buvo renkami spausdinimo mašinėle, jau vien tai skamba romantiškai. Žmonės savo dokumento laukdavo mėnesį. Taip pat daug žmonių ateidavo dėl Civilinės būklės aktų pakeitimo, taisymo, papildymo. Šis darbas man visada labai patikdavo. Toks pusiau kriminalinis, daug kruopštumo reikalaujantis darbas. Dabar tokių prašymų mažiau, tačiau visko pasitaiko. Štai prieš keletą metų atėjo 19 m. vaikinas, kuriam reikėjo atkurti gimimo įrašą, nes jis jo gimimas buvo neregistruotas. O pasikeitė daug kas. Pagražėjo ir Civilinio metrikacijos skyriaus aplinka. Malonu, kai pagiria ir iš didmiesčių atvažiavusieji. Keitėsi sutuoktinių amžius, gausa. Tarkim, 90-aisiais, šeštadieniais įregistruodavome po 20 santuokų, o dabar savaitgalį – tik 4 -5 santuokas. Palyginimui galiu pasakyti, kad 1990 metais buvo užregistruota 570 santuokų ir 150 ištuokų, 2017 m. – susituokė 271 pora, o skirtingais keliais nusprendė pasukti 121. Gimdavo daug daugiau kūdikių, nei dabar. Tauragės rajone 1990 gimė 989 vaikai, o pernai – 467 kūdikiai.

– Gal kada esate suskaičiavusi, kiek santuokų užregistravote per beveik tris dešimtmečius?

– Paskaičiavau, kad per visus 28-uonerius darbo metus įregistravau apie 8 tūkstančius santuokų.

– Turbūt keitėsi vardų mados? Gal galite prisiminti, kokie vardai buvo populiarūs anuomet ir kokie dabar yra madingi?

– Vardų statistiką pradėjau vesti tik nuo 2001 m. Šiais metais populiariausi berniukų vardai buvo Lukas, Dovydas, Mantas, o mergaičių – Gabrielė, Deimantė, Greta. Kai kuriems vaikams suteikti dvigubi vardai: Gabriel-Francisco, Kevin-Dayton, Elias-Jamil, Dylan-James, Leo-Adevale, Leonora-Auksė, Adrija-Aurelija, Ella-Zoe, Adriana-Lukrecija. Šie vaikai gimė užsienio valstybėse.

– Ar tiesa, kad esate įgijusi ir teisininkės išsilavinimą?

– Taip. Tuometinis premjeras Gediminas Vagnorius teigė, kad Civilinės metrikacijos skyriams galės vadovauti tik teisinį išsilavinimą turintys žmonės. Todėl Vilniaus universiteto teisės fakultete teko imtis mokslų.

– Ar yra per ilgus darbo metus pasitaikę juokingų, kurioziškų situacijų? Pabėgusių nuotakų, jaunikių, pamirštų žiedų ar kažko panašaus.

–Yra buvę visko. Pamenu, kartą jauniesiems pamirštų asmens dokumentų teko važiuoti pasiimti į Kauną. Tačiau man pačiai turbūt labiausiai įsiminė dvejos vestuvės. Vienose vestuvėse prieš santuokos įregistravimo ceremoniją suėmė juoko priepuolis. Įžanginį tekstą teko kartoti kelis kartus, nes vis pratrūkdavau juokais. Pamenu, pradėjau galvoti apie pačius baisiausius dalykus – karą, kad tik nustočiau. Kitos vestuvės įsiminė, nes prieš jas labai jaudinausi. Matote teko sutuokti kolegę, kuri mane su Kęstučiu sutuokė, todėl jaučiau didelę asmeninę atsakomybę.

– Girdėjome įdomių pasakojimų apie vestuves Ventės rage prieš 20 metų, gal galit papasakoti apie jas?

– Tuo metu Lietuvoje tuoktuvių ceremonijai buvo galima rinktis tik bažnyčią arba civilinės metrikacijos biurą. O mes tokią ceremoniją prieš du dešimtmečius suorganizavome Ventės rage, romantiškoje aplinkoje. Tiesa, pirmiausia santuoka visgi buvo užregistruota Civilinės metrikacijos skyriuje, o vėliau ceremonija pakartota Ventės rage. Nuo 2009 metų Lietuvoje galima tuoktis neįprastoje aplinkoje – išvažiuojamajai ceremonijai jaunieji gali rinktis sau patinkančią vietą. Tiesa, Tauragėje išvažiuojamosios santuokos nėra populiarios.

– Ne kartą esame rašę ir apie Civilinės metrikacijos skyriuje įspūdingai Jūsų organizuotus santuokos jubiliejus–sidabrines, auksines, net deimantines vestuves. Kuo jos ypatingos?

– Stengiuosi, kad tai būtų staigmena ir nuostabi šventė sutuoktiniams, jų artimiesiems. Turiu galimybę bent trumpam tapti renginio režisiere ir įgyvendinti neišsipildžiusią svajonę.

Dėkojame už pokalbį.

Nuotrauka
nomeda
Įkelta:
2021-05-04
„Lietuva yra nuostabi, mūsų potencialas – milžiniškas. Man labai smagu, kad esame maža šalis. Nes jeigu esi mažas, nereiškia, kad nesi vertingas“, – kalbėjo populiari laidų vedėja Nomeda Marčėnaitė. Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos organizuotame virtualiame susitikime N. Marčėnaite bendravo su tauragiškiais ir kalbėjo apie kultūros svarbą kiekvieno žmogaus gyvenime, atskleidė ir darbo televizijoje užkulisius. 
Nuotrauka
Bartušio nuotrauka
Įkelta:
2021-04-25
Lietuvos badmintono U-17 ir U-19 rinktinę treniruoti išrinktas Povilas Bartušis sako, kad laukia didžiulis iššūkis. Kas geriau už daugkartinį šalies čempioną žino pergalės skonį bei kaip pasiekti rezultatų? Juo labiau, kai šio sporto meistriškumo sėmėsi iš vieno geriausių trenerių – šviesaus atminimo Jono Šilerio. Tad apie tai ir pasikalbėjome su iš Tauragės kilusiu pašnekovu.
Nuotrauka
juozas
Įkelta:
2021-04-13
Tauragėje gyvenantis ir kuriantis fotografas Juozas Petkevičius įsitikinęs – Lietuvos regionuose menininkai neretai yra gniuždomi, nes jų siekių ir svajonių aplinkiniai tiesiog nesuvokia ir netiki. Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ įsikūrusioje fotografijos galerijoje tauragiškis neseniai pristatė kelias savo fotografijas iš serijos „Incognito“, kurioje vaizduojami regionų kūrėjai. Nuotraukos darytos senuoju būdu – jas ryškinant laboratorijoje. Tiesa, ši meno sritis – brangus malonumas.
Nuotrauka
anele
Įkelta:
2021-04-11
Tauragės „Versmės“ gimnazijoje besimokanti Anelė Matrosovaitė kuria dainas ir groja gitara. Kūrybinga 18-metė interviu „Tauragės žinioms“ papasakojo apie vingiuotą savo kaip muzikantės kelią, kuriame buvo tiek stiprių muzikinių išgyvenimų, tiek ir nusivylimų muzikos pasauliu. Abiturientė žino, ką baigusi mokyklą norėtų studijuoti. Psichologės kelią besirenkanti menininkė teigė, kad psichologija ir muzika labai panašios sritys – jas pasitelkus galima padėti žmonėms. 
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-03-25
Šiandien sukanka 17 metų, kai Tauragės Švč. Trejybės parapijos klebonas Marius Venskus keliauja kunigystės keliu. Šia proga kunigą pasveikino Tauragės „Carito“ savanoriai, linkėdami drąsiai eiti pirmyn, neprarasti pusiausvyros slegiant sunkumams.
Nuotrauka
Tauragės VSB nuotrauka
Tauragės VSB nuotrauka
Įkelta:
2021-03-05
Vakar Tauragės visuomenės sveikatos biuro (VSB) visuomenės sveikatos specialistei Gemai Nairanauskaitei, atliekančiai sveikatos priežiūrą mokykloje, įteiktas Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos (SVSBA) apdovanojimas „2020 metų specialistas“. Jį drauge su Tauragės rajono savivaldybės mero padėka įteikė rajono meras Dovydas Kaminskas.
Nuotrauka
Žvynakienė
Įkelta:
2021-03-02
Ko gero, sunkiai rasime tauragiškių, o ypač jaunosios kartos atstovų, kurie nepažinotų visada besišypsančios policijos pareigūnės Raimondos Žvynakienės. O jei neteko girdėti, tai susipažinkite – 22 metus policijos sistemoje dirbanti moteris myli savo darbą, o savaitgaliais duoklę atiduoda vienišiems seneliams. Juos lankydama kaip Maltos ordino savanorė dažnai yra tas vienintelis žmogus, kuriam senjoras gali išsipasakoti.
Nuotrauka
vaitkus
Įkelta:
2021-02-26
Vasario 20 d. sukanka 100 dienų, kai dirba naujai išrinktas Seimas. Tauragėje išrinktas Seimo narys Romualdas Vaitkus, kuriam kassavaitinės kelionės į Vilnių ir atgal jau tapo įprastos, sako net ir jų metu neleidžiąs laiko veltui: klauso įvairių laidų aplinkosaugos klausimais – apie ekologiją, gamtosaugą, atliekų tvarkymą ir t.t., aiškinasi daugybę klausimų telefonu. Jis teigia net nepajuntąs, kaip prabėga laikas kelyje. Paklaustas, kaip prabėgo tas šimtas dienų, jis vieną po kito vardija nuveiktus darbus.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-01-31
Šiandien, sausio 31-ąją, netekome Jono Šilerio, ilgamečio badmintono trenerio, per savo gyvenimą meilę šiam sportui įskiepijusio daugybei vaikų, išugdžiusio ne vieną sportininką. Jam buvo 73-eji.
Nuotrauka
Songaila
Įkelta:
2021-01-22
Netektis: sausio 20-ąją mirė pedagogas, buvęs tuometinės Tauragės 1-osios vidurinės mokyklos direktorius Romanas Juozapas Songaila. Jis yra vadovavęs ir Tauragės rajono švietimo skyriui. R. Songaila ėjo 91-uosius metus.
Nuotrauka
saulius
Įkelta:
2021-01-01
Jau tradicija tapusią, šiemet penkioliktą kartą vykstančią senelių paramos akciją „Maltiečių sriuba“ karantinas pakeitė – sriubos paragauti neteks, tačiau noro padėti vargstantiems tai nestabdo. Seniems vienišiems žmonėms reikia paramos, ir nors dabar ją suteikti tapo sudėtingiau, Tauragės maltiečiai rankų nenuleidžia. Saulius Oželis, vadovaujantis Tauragės maltiečiams, šiemet buvo pripažintas geriausiu Lietuvoje. Jo vadovaujami savanoriai ir dabar triskart per savaitę veža karštą maistą 60-čiai senolių, globoja nepasiturinčias šeimas. Saulius neslepia – darbo per karantiną padaugėjo. Toks panašus į Kalėdų senelį, jis dalija ne dovanas, o savo širdies šilumą ir yra įsitikinęs, kad aukodamas savo laiką kitam žmogui, padėdamas jam, esi apdovanojamas – šypsena, geromis emocijomis, gražiu žodžiu ar net džiaugsmo ašara.
Nuotrauka
senelis
Įkelta:
2020-12-31
Kasmet artėjant Kalėdoms Dacijonuose, kaip sako kultūrinių renginių organizatorė Rasa Didorienė, užsikuria naminių žaisliukų gamybos fabrikėlis. Bendruomenės nariai renkasi gaminti papuošimus šventinei eglutei. Šiemet prasidėjus antrajam karantinui fabrikėlis neužsikūrė, tiksliau, užsikūrė tik renginių organizatorės namuose. Padedant vyrui ir kaimynams gimė kaimą puošianti Nykštukų alėja, o kadangi renginių vykti negali, namuose įkurtas ir R. Didorienės Mamauzių teatras vaikams. Pasirodymai transliuojami feisbuke. Beje, net ir čia kūrybiškai moteriai talkina jos vyras Egidijus.
Nuotrauka
rasa
Įkelta:
2020-12-16
Skaudvilės renginių organizatorė Rasa Bartkuvienė apdovanota Žemaitijos kunigaikščių medalių kolekcija. Toks įvertinimas jai skirtas už etninės kultūros puoselėjimą. Folklorą Skaudvilės krašte renginių organizatorė-pedagogė propaguoja jau daugiau nei dvidešimtmetį. Jos vadovaujamas vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Inkstiliuks“ Skaudvilę garsina lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkurse „Tramtatulis“, be instrumentinės ansamblio grupės neapsieina valstybinės bei kalendorinės šventės, savo pasirodymais džiugina ir moters vadovaujama liaudiškos muzikos kapela „Dobilas“.
Nuotrauka
Rugilė Norbutaitė
Įkelta:
2020-12-15
Muziką kurianti 18-metė tauragiškė Rugilė Norbutaitė savo klausytojams geriau žinoma „thelastsunday“ pseudonimu. Netrukus dar vieną naują kūrinį pristatysianti mergina kalba, kad jaunas, savo tikslų ir svajonių siekiantis žmogus neretai pasiduoda pusiaukelėje, kai susiduria su gausybe jo laukiančių iššūkių. Anot jos, kovoti už vietą po saule tenka visiems, nepriklausomai nuo to, ar jie gyvena Tauragėje, ar Vilniuje. Rugilė ragina nepasiduoti. Kalbėdama su „Tauragės žiniomis“ jaunoji atlikėja atskleidė, kaip savyje atrado menininkės gyslelę, kokią įtaką jai padarė šeima, mokykla ir bendraamžiai.
Nuotrauka
alijosius 2
Įkelta:
2020-12-12
Tomą Alijošių tauragiškiai pažįsta kaip sėkmingą verslininką, politiką, ir tuo pat metu – kuklų ir mažakalbį žmogų. Kad jis išties daug apie save kalbėti nemėgsta, akivaizdu ir iš šio interviu: gruodžio 7-ąją 70-ąjį gimtadienį pasitikęs verslininkas į klausimus atsakė netuščiažodžiaudamas – trumpai ir aiškiai.  
Nuotrauka
Karina Matulytė
Įkelta:
2020-12-08
Sekmadienį Vilniaus Algirdo muzikos mokykloje įvyko III-sis tarptautinis muzikos ir bendrojo ugdymo mokyklų meninis edukacinis projektas-konkursas „Muzikos spalvos“. Į jo antrąjį turą pateko ir Tauragės meno mokyklos ugdytinė.
Nuotrauka
Jokūbas Kurlinkus
Įkelta:
2020-12-04
18-metis tauragiškis Jokūbas Kurlinkus – aktyvus jaunimo organizacijų narys, jį galima pamatyti įvairiuose renginiuose, visai neseniai jo kūrybos rašinį „Žmogus“ išspausdino kūrybos žurnalas „Slemas su ragais“. Vaikinas drąsiai reiškia savo mintis jaunimo, švietimo ir politikos klausimais. Nieko nuostabaus – jis planuoja studijuoti istoriją ir yra įsitikinęs, kad pasaulį būtina matyti itin plačiai. Tačiau kartu J. Kurlinkus neslepia, kaip pats sako, esantis nacionalistas, o jo požiūris į Lietuvą – toks pat, kaip antrajai kadencijai neišrinkto JAV prezidento Donaldo Trumpo požiūris į Jungtines Amerikos Valstijas.
Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-18

Tauragės LDK Kęstučio šaulių 7-oji rinktinė, įkurta 1919 m. lapkričio 4 dieną, neseniai minėjo 101-ąsias metines. Planuota naujų narių priesaika bažnyčios skverelyje, paskelbus karantiną įvykti negalėjo. Tačiau šaulių pilietiškumo dvasios koronaviruso grėsmė nepalaužia – anot rinktinės vado Kęstučio Baužos, šaulys – tai tas žmogus, kuris visada pasiruošęs ginti Tėvynę, nesvarbu, kokia iškiltų grėsmė – ginkluotas priešas ar pandemija.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-14

„Tauragės žinių“ žurnalistę Zenonas Radvila į jųdviejų su žmona Agota išpuoselėtą sodybą pasikvietė dar prieš paskelbiant antrąjį karantiną. Tautodailės meistras tikino norintis pasidalyti, ką jam pavyko nuveikti šiemet, kai pasaulį sukausčius pandemijai buvo atšauktos mugės, apribotos kelionės ir renginiai. Kuklumu pasižymintis menininkas neužsiminė, kad namuose jau turi įrengęs tikrą muziejų, o atvykus laukė dar viena staigmena – kaip tik lapkričio pirmąjį savaitgalį jiedu su žmona Agota minėjo auksinių vestuvių jubiliejų. 

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-06

Tauragės evangelikų liuteronų parapijos klebonas Mindaugas Dikšaitis viešojoje erdvėje džiaugiasi ir žinia dalijasi su kitais: „Čia tas atvejis, kai Dievą mylintiems karantinas išeina į gera. Turbūt dvejus metus užtruko vertimas, redagavimas, skaitymas, redagavimas, maketavimas, redagavimas...  Stojus karantinui atsirado daugiau galimybių paspartinti šios knygos gimimą lietuvių kalba, ir atspausdinta knyga pasiekė Tauragę“. O kalbama apie iš anglų kalbos verstą septynių istorikų knygą „Bažnyčios istorija“.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-05

16-metė Meda Pikčiūnaitė šiais mokslo metais tapo Tauragės „Versmės“ gimnazijos mokinių prezidente. Bendraamžių pasitikėjimą įgavusi mergina pasakojo, su kokiais rūpesčiais susiduria moksleiviai ne tik Tauragėje, bet ir visoje Lietuvoje. Ji turi palinkėjimą ir būsimam švietimo, mokslo ir sporto ministrui, kuris netrukus turėtų būti patvirtintas po įvykusių Seimo rinkimų. „Tauragės žinioms“ ji kalbėjo, kad pandemijos, kuri sujaukė mūsų gyvenimus, akivaizdoje mokymo įstaigose itin svarbu palaikyti mokinių ir mokytojų draugiškumą bei toleranciją.