2019 Gegužės 25 d.
Šeštadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Asmenybės

Lietuva lietuvio širdy

  • Įkelta: 2017-11-17
Genovaitė URMONAITĖ
Tauragės asociacijos „Mažoji scena“ teatro režisierė

Prieš porą savaičių Rygos lietuvių vidurinėje mokykloje su  B. Baltrušaitytės  viešosios bibliotekos vaikų skyriaus vyr. bibliotekininke  Birute Jogėliene pradinių klasių mokiniams parodėme spektaklį „Pasaka Nr. 117“, o vyresniesiems pristatėme Tautinį kostiumą ir Lietuvos regionus kelionėje po šalį su Batuotu katinu ir Lietuvaite.

Šių metų susitikimą daugiau nei prieš pusmetį derinome su Rygos lietuvių bendruomenės pirmininku ir Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininko pavaduotoju Rolandu  Žalnieriumi, kuris mokyklos ir lietuvių bendruomenės vardu dėkoja Tauragės savivaldybei ir merui Sigitui Mičiuliui už svečių atvykimą ir dovanas, galimybę matyti lietuviškus pasirodymus.

Dalyvavome istoriniame įvykyje – buvo  atidaryta unikali paroda ir išleista istorinė knyga apie Latvijos ir Lietuvos  mokslo, meno, politikos veikėjus, kurie mokėsi  Mintaujos (dabar Jelgava) gimnazijoje ir kurie  realiai kūrė Lietuvą ir Latviją prieš 1OO metų. Norisi ir dabar sutikti  tokių tikrų patriotų, tokių idealistų, apie kuriuos skaitau toje gražiai  išleistoje knygoje.

Su Rygos lietuvių vidurine mokykla ir Rygos lietuvių bendruomene draugystė prasidėjo 2004-aisiais metais. Menu, kai dar dirbdama liaudies teatro režisiere, gavau tuomečio Lietuvos ambasadoriaus Latvijoje Osvaldo Čiukšio kvietimą atvykti į Rygą ir užmegzti draugystės ryšius su ten gyvenančiais lietuviais. Su tuometine mokyklos direktore Aldona, bendruomenės nariais iškart pavyko susidraugauti. Tų pačių metų  rudenį didelis būrys teatralų, keletas artimųjų Rygoje šventėme mano gimimo dieną, ir, žinoma, vaidinome spektaklius. Vaikams lietuvių mokykloje parodėme Kazimieros Kymantaitės spektaklį  „Gimtoji žemelė“.  O lietuvių bendruomenei  Vaižganto  „Jonas“ (pagal apysaką „Nebylys“).

Ne vieną kartą teko bendrauti įvairiuose kultūriniuose renginiuose su Lietuvoje ir užsienyje gyvenančiais lietuviais su poetinėmis muzikinėmis kompozicijomis, vaikiškais spektakliais, profesionalias atlikėjais. Tačiau visai kitoks jausmas, kai gali  važiuoti su kaip įmanoma didesniu artistų būriu, nes visada noriu dalintis, nors tokios išvykos su asociacijos „Mažoji scena“ teatru, švelniai tariant, kerta per kišenę. Bet prieš ketverius metus, Kalėdiniu laikotarpiu, pakviesti Rygos lietuvių bendruomenės atvykti su spektakliu  „Asociacijos  Vaciukas“, atsisakyti negalėjome. Atsisakė vienas vairuotojas, nes labai pustė, kelio sąlygos buvo nepavydėtinos, bet vairuotojas Vidmantas nepaliko mūsų „ant ledo“ per šaltį ir per sniegą... Ir vėl pasisekė, nes tikėjome, kad mūsų laukia, jeigu  kviečia. O mes privalome dauginti gėrį.

Septynerius metus žurnaliste„Tauragės kurjerio“ redakcijoje dirbusi Margarita Rimkutė atrado save naujame amplua – nuo rugsėjo pradėjo dirbti Mažonuose naujai įrengto vaikų lopšelio-darželio auklėtoja bei anglų kalbos mokytoja Pagramančio pagrindinėje mokykloje. Darželyje veiksmo netrūksta – aplink zujant būriui dvimečių pasikalbėti apie naująjį Margaritos pašaukimą, gyvenimo posūkius ir kasdienybę su vaikais buvo nemenkas iššūkis. 

Šįryt, eidamas 87-uosius metus, mirė Tauragės garbės pilietis, Lietuvos ir Tauragės rajono politinis veikėjas, pirmosios Tauragės rajono savivaldybės tarybos pirmininko Vytauto Venckaus pavaduotojas, daug prie Tauragės krašto klestėjimo prisidėjęs dauglaukiškis Kazimieras Vaičiulis.

Šiemet antrus metus iš eilės „Auksinės krivūlės riterio“ apdovanojimui Tauragės rajono savivaldybė siūlo Mažonų seniūną Joną Samošką, kuris vietos savivaldos srityje dirba jau 35-erius metus. Pernai laurų nuskinti Tauragės rajono savivaldybei nepavyko, tikimasi, jog ilgametis seniūno darbas ir iniciatyvos bus įvertinti šiemet.

Iškirtinę pagarbą savo protėviams nusprendė parodyti Samoškų, Šimkūnų ir Trijonių šeimos palikuonys, kuriuos jungiančios giminystės gijos veda į Matiškių kaimą, ant Jūros upės skardžio, kur kadaise stovėjo Samoškų sodyba. Šioje vietoje Virginijus Šimkūnas sugalvojo įamžinti plačios giminės istoriją – praėjusį šeštadienį pašventintas akmuo, simboliškai įvardytas kelių kartų gyvenimo liudininku. Į Šv. Mišias ir paminklo pristatymą susirinko 105 giminės atstovai, kuriai priklauso ir Tauragės rajono vicemerė Virginija Eičienė bei jos brolis – Mažonų seniūnas Jonas Samoška. Faktus iš bažnyčių knygų ir nuotraukas iš giminaičių albumų surinko ir į paminklo šventinimą atvykusiems giminaičiams pristatė minėtoje sodyboje gimusi ir augusi Laima Šimkūnaitė-Pikčiūnienė.