Architektas prof. Rolandas Palekas: „Statinį patraukliu daro jo proporcijos“
Įkelta:
2017-07-05
Nuotrauka
Aprašymas

R. Paleko ir R. Urbakavičiaus nuotraukos

,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Vilniaus universiteto biblioteka, Forumo rūmai, Kino teatro „Skalvija“, viešbučio „Lietuva“  rekonstrukcijos, pagaliau Tauragėje esantis Raudonojo kryžiaus organizacijos pastatas – visa tai Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, dėstytojo, profesoriaus, iš Tauragės kilusio garsaus architekto Rolando Paleko darbai. „Tauragės žinios“ kviečia iš arčiau susipažinti su šiuo talentingu žmogumi.

Rolandas Palekas gimė 1963 m. Kvėdarnoje. Vėliau kartu su šeima apsigyveno Tauragėje. Baigus Tauragės 1-ąją vidurinę  mokyklą (Martyno Mažvydo progimnazija), R. Paleką suviliojo architektūra. Po studijų Vilniaus Gedimino technikos universitete kelioliką metų dirbo samdomu architektu, vėliau įkūrė savo architektūros studiją – „Paleko ARCH studija“. Stažavosi Danijoje, JAV. Šiuo metu dirba Vilniaus Gedimino technikos universitete, Architektūros katedroje. Yra Lietuvos architektų rūmų  tarybos narys, Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys. 2014 m. R. Palekui už miesto ir gamtos darną architektūroje įteikta Nacionalinė kultūros ir meno premija. Svarbiausia architekto veikla – projektavimas, architektūrinė kūryba, pedagogika.

– Jūsų tėvelis ilgus metus vadovavo Tauragės ligoninei, mama pedagogė. Kodėl pasirinkote architekto profesiją?

– Už tai esu dėkingas  močiutei. Tiesiog vaikystėje ir vėliau daug laiko leidau su šiuo šviesiu žmogumi. Ji visada mane palaikydavo ir stengdavosi suprasti. Pastebėjusi, kad man gerai sekasi matematika ir mėgstu piešti, sujungė šiuos du dalykus ir pasakė – gal tau reikia būti architektu. Ji pirmoji paminėjo tą žodį.

Nuotrauka

Ar niekada nesigailėjote dėl savo pasirinkimo?

– Pakankamai tvirtai žinojau, ko noriu dar mokydamasis mokykloje. Tačiau natūralu, kad buvo etapų, kada dėl savo pasirinkimo abejojau. Abejonių kyla visiems.

– Daug unikalių pastatų sukūrėte Vilniuje, tačiau vieną – Raudonojo kryžiaus organizacijos pastatą – 1997 metais suprojektavote ir Tauragėje. Ar imtumėtės dar vieno projekto gimtajame mieste?

– Kodėl gi ne? Jei tik sulaukčiau tokio pasiūlymo – žinoma.

– Kaip architektas, kokią matote Tauragės viziją?

 – Manau, kad Tauragei labai svarbu suprasti ir atrasti savastį. Tauragėje ryškus gamtiškasis bruožas. Turite nuostabią upę Jūrą su atsiveriančiu išraiškingu gamtovaizdžiu. Tai reikėtų puoselėti. Taip pat labai svarbu kurti gamtos žalumos ir  miesto architektūros darną. Senokai buvau Tauragėje, tačiau, kiek pamenu, miesto centre mažokai medžių, daug asfalto, betono. Mano galva, centre trūksta žalumos. Medžius mieste reiktų kirsti labai atsakingai.

– Gal prisimenate, kuris iš Tauragės miesto statinių Jums darė, o gal ir dabar daro didžiausią įspūdį?

– Atmintin įstrigo Dariaus ir Girėno gatvėje esantis DNB banko pastatas, projektuotas Mykolo Songailos. Taip pat retrospektyvi Tauragės pilis. Tačiau turbūt labiausiai iš visų pastatų, esančių Tauragėje, atmintyje įsirėžė Tauragės evangelikų liuteronų bažnyčia. Gal dar todėl, kad besimokydamas tuometinėje pirmojoje vidurinėje, šią bažnyčią matydavau kasdien. Beje, Tauragė tradiciškai yra liuteronų tikėjimo Lietuvoje centras – tai taip pat jos išskirtinis, puoselėtinas bruožas.

– Įgyvendinote daugybę projektų. Kurį statinį kurti buvo įdomiausia?      

– Labai įdomu buvo kurti Vilniaus universiteto bibliotekos pastatą. Tai buvo gana ilgas, varginantis ir įdomus procesas. Tačiau nenorėčiau šio projekto išskirti iš kitų. Bibliotekos pastato projektas buvo turbūt labiausiai pastebėtas ir palankiausiai įvertintas mūsų šalyje. Buvo tokių projektų, kurie Lietuvoje nebuvo  giriami, liaupsinami, tačiau sulaukė gerų vertinimų užsienyje.

Nuotrauka

– Kurį pastatą laikote savo vizitine kortele?

– Žinote, nenorėčiau išskirti. Čia tas pats, kaip klausti, o kurį iš savo vaikų mylite labiausiai.

– Papasakokite apie jausmus, užplūstančius einant pro savo projektuotą statinį?

– Man įdomiausias kūrybos procesas. Kai perkerpama juostelė – pastatas jau nebe tavo. Tada geriausia išeitis – užmiršti ir imtis kito darbo. Paprastai vienu metu studijoje įgyvendinami keli skirtingi projektai.

– Kaip savo kūriniams sugebate įpūsti tokio patrauklumo?

– O jums jie atrodo patrauklūs?

– Na, taip.

– Vizualine prasme statinį patraukliu daro jo proporcijos. Gražios proporcijos kūrinį daro gražiu. Tačiau architektūra yra labiau taikomasis menas, todėl jai nepakanka būti tik gražia. Ji turi būti funkcionali, patogi ir su galimybe keistis bėgant laikmečiui.

– Šiuo metu architektūroje stiklo, kaip statybinės ir konstrukcinės medžiagos, naudojama labai daug. Kaip Jūs tai vertinate?

– Stiklas, kaip statybinė medžiaga, nėra bloga. Jeigu stiklą naudoji racionaliai ir kūrybiškai, tai jis yra puiki ilgaamžė medžiaga, praleidžianti šviesą, leidžianti matyti, net jausti supančios gamtos grožį. Stiklas yra vis dar besivystanti statybinė medžiaga. Šiandien jau galima sutikti saulės energiją akumuliuojančius stiklo paketus.

– Prie kokio projekto šiuo metu dirba Jūsų komanda?

– Mūsų  „Paleko ARCH studija“, kurioje – septyni architektai, tiesa, kartais į pagalbą ateina ir mano studentai, šiuo metu dirba prie policijos komisariato, vieno iš skyriaus pastatų Vilniuje.

Nuotrauka

– Užsiminėte apie studentus. Gal galite keliais sakiniais papasakoti apie dėstytojo darbą? Juk iš pažiūros architektūriniai projektai ir dėstymas universitete nėra labai panašūs, kaip yra iš tiesų?

– Šios veiklos viena kitą labai gerai papildo. Tiesiog ateina laikas, kuomet turi pasidalinti savo  žiniomis ir patirtimi su jaunąja karta. Visais laikais vyko tokie mainai ir šie du darbai – architektūriniai projektai ir dėstymas universitete – nėra jau tokie skirtingi, kaip gali pasirodyti iš šalies. Tai labai prasminga veikla.

Kokio projekto nesiimtumėte?

– Niekada nesiimčiau neskaidrių, užkulisinių tikslų, minčių turinčio projekto. Kai prašoma manipuliuoti pastato paskirtimi, kai pažeidžiami viešieji trečiojo asmens interesai.

– Tačiau tokių užsakovų pasitaiko?

– Deja, bet taip. Toliaregiškas požiūris visada susietas su ilgalaike grąža „tvirta valiuta“. Tačiau užsakovas dažnai nori maksimalaus ir greito rezultato atsipirkimo, atsisakydamas kompleksiško požiūrio. Mano, kaip architekto, pareiga sąžiningai ginti miesto žmonių interesą, stengtis, kad vienu ar kitu statiniu nebūtų sugadintos miesto vertingosios savybės, vaizdas. Idealiu atveju – paryškintos. Tai  sudėtinga, tačiau, jei esi sąžiningas architektas, tai įmanoma.

Dėkojame už pokalbį.

Reikšmingiausi projektai, su kuriais dirbo Rolandas Palekas:

Pramogų ir laisvalaikio centras „Forum palace“ (2003, su architektu G. Čaikausku), biurų pastatas „Viktorija“ (2004, J. Jasinskio g. 16), „Litexpo“ parodų centro konferencijų salė (2003), „Litexpo“ trečiasis parodų paviljonas (2005, Laisvės pr. 5), LNK TV studijų kompleksas Šeškinėje (2004, su archit. G. Čaikausku), naujosios Vilniaus universiteto bibliotekos projektas (2012, Saulėtekio al. 9), daugiabučiai gyvenamieji namai M. K. Čiurlionio g. (2006), Nočios g. (2007) Vilniuje, gyvenamasis kvartalas „Rasų namai“ (kartu su „Plazma“, 2015), Stokholmo viešosios bibliotekos dalies – G. Asplundo komplekso – plėtros projektas „Cut“ (tarptautinis architektūrinis konkursas, III vieta).

Nuotrauka
         

  

 

 

 

 

 

Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-03-25
Šiandien sukanka 17 metų, kai Tauragės Švč. Trejybės parapijos klebonas Marius Venskus keliauja kunigystės keliu. Šia proga kunigą pasveikino Tauragės „Carito“ savanoriai, linkėdami drąsiai eiti pirmyn, neprarasti pusiausvyros slegiant sunkumams.
Nuotrauka
Tauragės VSB nuotrauka
Tauragės VSB nuotrauka
Įkelta:
2021-03-05
Vakar Tauragės visuomenės sveikatos biuro (VSB) visuomenės sveikatos specialistei Gemai Nairanauskaitei, atliekančiai sveikatos priežiūrą mokykloje, įteiktas Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos (SVSBA) apdovanojimas „2020 metų specialistas“. Jį drauge su Tauragės rajono savivaldybės mero padėka įteikė rajono meras Dovydas Kaminskas.
Nuotrauka
Žvynakienė
Įkelta:
2021-03-02
Ko gero, sunkiai rasime tauragiškių, o ypač jaunosios kartos atstovų, kurie nepažinotų visada besišypsančios policijos pareigūnės Raimondos Žvynakienės. O jei neteko girdėti, tai susipažinkite – 22 metus policijos sistemoje dirbanti moteris myli savo darbą, o savaitgaliais duoklę atiduoda vienišiems seneliams. Juos lankydama kaip Maltos ordino savanorė dažnai yra tas vienintelis žmogus, kuriam senjoras gali išsipasakoti.
Nuotrauka
vaitkus
Įkelta:
2021-02-26
Vasario 20 d. sukanka 100 dienų, kai dirba naujai išrinktas Seimas. Tauragėje išrinktas Seimo narys Romualdas Vaitkus, kuriam kassavaitinės kelionės į Vilnių ir atgal jau tapo įprastos, sako net ir jų metu neleidžiąs laiko veltui: klauso įvairių laidų aplinkosaugos klausimais – apie ekologiją, gamtosaugą, atliekų tvarkymą ir t.t., aiškinasi daugybę klausimų telefonu. Jis teigia net nepajuntąs, kaip prabėga laikas kelyje. Paklaustas, kaip prabėgo tas šimtas dienų, jis vieną po kito vardija nuveiktus darbus.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-01-31
Šiandien, sausio 31-ąją, netekome Jono Šilerio, ilgamečio badmintono trenerio, per savo gyvenimą meilę šiam sportui įskiepijusio daugybei vaikų, išugdžiusio ne vieną sportininką. Jam buvo 73-eji.
Nuotrauka
Songaila
Įkelta:
2021-01-22
Netektis: sausio 20-ąją mirė pedagogas, buvęs tuometinės Tauragės 1-osios vidurinės mokyklos direktorius Romanas Juozapas Songaila. Jis yra vadovavęs ir Tauragės rajono švietimo skyriui. R. Songaila ėjo 91-uosius metus.
Nuotrauka
saulius
Įkelta:
2021-01-01
Jau tradicija tapusią, šiemet penkioliktą kartą vykstančią senelių paramos akciją „Maltiečių sriuba“ karantinas pakeitė – sriubos paragauti neteks, tačiau noro padėti vargstantiems tai nestabdo. Seniems vienišiems žmonėms reikia paramos, ir nors dabar ją suteikti tapo sudėtingiau, Tauragės maltiečiai rankų nenuleidžia. Saulius Oželis, vadovaujantis Tauragės maltiečiams, šiemet buvo pripažintas geriausiu Lietuvoje. Jo vadovaujami savanoriai ir dabar triskart per savaitę veža karštą maistą 60-čiai senolių, globoja nepasiturinčias šeimas. Saulius neslepia – darbo per karantiną padaugėjo. Toks panašus į Kalėdų senelį, jis dalija ne dovanas, o savo širdies šilumą ir yra įsitikinęs, kad aukodamas savo laiką kitam žmogui, padėdamas jam, esi apdovanojamas – šypsena, geromis emocijomis, gražiu žodžiu ar net džiaugsmo ašara.
Nuotrauka
senelis
Įkelta:
2020-12-31
Kasmet artėjant Kalėdoms Dacijonuose, kaip sako kultūrinių renginių organizatorė Rasa Didorienė, užsikuria naminių žaisliukų gamybos fabrikėlis. Bendruomenės nariai renkasi gaminti papuošimus šventinei eglutei. Šiemet prasidėjus antrajam karantinui fabrikėlis neužsikūrė, tiksliau, užsikūrė tik renginių organizatorės namuose. Padedant vyrui ir kaimynams gimė kaimą puošianti Nykštukų alėja, o kadangi renginių vykti negali, namuose įkurtas ir R. Didorienės Mamauzių teatras vaikams. Pasirodymai transliuojami feisbuke. Beje, net ir čia kūrybiškai moteriai talkina jos vyras Egidijus.
Nuotrauka
rasa
Įkelta:
2020-12-16
Skaudvilės renginių organizatorė Rasa Bartkuvienė apdovanota Žemaitijos kunigaikščių medalių kolekcija. Toks įvertinimas jai skirtas už etninės kultūros puoselėjimą. Folklorą Skaudvilės krašte renginių organizatorė-pedagogė propaguoja jau daugiau nei dvidešimtmetį. Jos vadovaujamas vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Inkstiliuks“ Skaudvilę garsina lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkurse „Tramtatulis“, be instrumentinės ansamblio grupės neapsieina valstybinės bei kalendorinės šventės, savo pasirodymais džiugina ir moters vadovaujama liaudiškos muzikos kapela „Dobilas“.
Nuotrauka
Rugilė Norbutaitė
Įkelta:
2020-12-15
Muziką kurianti 18-metė tauragiškė Rugilė Norbutaitė savo klausytojams geriau žinoma „thelastsunday“ pseudonimu. Netrukus dar vieną naują kūrinį pristatysianti mergina kalba, kad jaunas, savo tikslų ir svajonių siekiantis žmogus neretai pasiduoda pusiaukelėje, kai susiduria su gausybe jo laukiančių iššūkių. Anot jos, kovoti už vietą po saule tenka visiems, nepriklausomai nuo to, ar jie gyvena Tauragėje, ar Vilniuje. Rugilė ragina nepasiduoti. Kalbėdama su „Tauragės žiniomis“ jaunoji atlikėja atskleidė, kaip savyje atrado menininkės gyslelę, kokią įtaką jai padarė šeima, mokykla ir bendraamžiai.
Nuotrauka
alijosius 2
Įkelta:
2020-12-12
Tomą Alijošių tauragiškiai pažįsta kaip sėkmingą verslininką, politiką, ir tuo pat metu – kuklų ir mažakalbį žmogų. Kad jis išties daug apie save kalbėti nemėgsta, akivaizdu ir iš šio interviu: gruodžio 7-ąją 70-ąjį gimtadienį pasitikęs verslininkas į klausimus atsakė netuščiažodžiaudamas – trumpai ir aiškiai.  
Nuotrauka
Karina Matulytė
Įkelta:
2020-12-08
Sekmadienį Vilniaus Algirdo muzikos mokykloje įvyko III-sis tarptautinis muzikos ir bendrojo ugdymo mokyklų meninis edukacinis projektas-konkursas „Muzikos spalvos“. Į jo antrąjį turą pateko ir Tauragės meno mokyklos ugdytinė.
Nuotrauka
Jokūbas Kurlinkus
Įkelta:
2020-12-04
18-metis tauragiškis Jokūbas Kurlinkus – aktyvus jaunimo organizacijų narys, jį galima pamatyti įvairiuose renginiuose, visai neseniai jo kūrybos rašinį „Žmogus“ išspausdino kūrybos žurnalas „Slemas su ragais“. Vaikinas drąsiai reiškia savo mintis jaunimo, švietimo ir politikos klausimais. Nieko nuostabaus – jis planuoja studijuoti istoriją ir yra įsitikinęs, kad pasaulį būtina matyti itin plačiai. Tačiau kartu J. Kurlinkus neslepia, kaip pats sako, esantis nacionalistas, o jo požiūris į Lietuvą – toks pat, kaip antrajai kadencijai neišrinkto JAV prezidento Donaldo Trumpo požiūris į Jungtines Amerikos Valstijas.
Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-18

Tauragės LDK Kęstučio šaulių 7-oji rinktinė, įkurta 1919 m. lapkričio 4 dieną, neseniai minėjo 101-ąsias metines. Planuota naujų narių priesaika bažnyčios skverelyje, paskelbus karantiną įvykti negalėjo. Tačiau šaulių pilietiškumo dvasios koronaviruso grėsmė nepalaužia – anot rinktinės vado Kęstučio Baužos, šaulys – tai tas žmogus, kuris visada pasiruošęs ginti Tėvynę, nesvarbu, kokia iškiltų grėsmė – ginkluotas priešas ar pandemija.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-14

„Tauragės žinių“ žurnalistę Zenonas Radvila į jųdviejų su žmona Agota išpuoselėtą sodybą pasikvietė dar prieš paskelbiant antrąjį karantiną. Tautodailės meistras tikino norintis pasidalyti, ką jam pavyko nuveikti šiemet, kai pasaulį sukausčius pandemijai buvo atšauktos mugės, apribotos kelionės ir renginiai. Kuklumu pasižymintis menininkas neužsiminė, kad namuose jau turi įrengęs tikrą muziejų, o atvykus laukė dar viena staigmena – kaip tik lapkričio pirmąjį savaitgalį jiedu su žmona Agota minėjo auksinių vestuvių jubiliejų. 

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-06

Tauragės evangelikų liuteronų parapijos klebonas Mindaugas Dikšaitis viešojoje erdvėje džiaugiasi ir žinia dalijasi su kitais: „Čia tas atvejis, kai Dievą mylintiems karantinas išeina į gera. Turbūt dvejus metus užtruko vertimas, redagavimas, skaitymas, redagavimas, maketavimas, redagavimas...  Stojus karantinui atsirado daugiau galimybių paspartinti šios knygos gimimą lietuvių kalba, ir atspausdinta knyga pasiekė Tauragę“. O kalbama apie iš anglų kalbos verstą septynių istorikų knygą „Bažnyčios istorija“.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-05

16-metė Meda Pikčiūnaitė šiais mokslo metais tapo Tauragės „Versmės“ gimnazijos mokinių prezidente. Bendraamžių pasitikėjimą įgavusi mergina pasakojo, su kokiais rūpesčiais susiduria moksleiviai ne tik Tauragėje, bet ir visoje Lietuvoje. Ji turi palinkėjimą ir būsimam švietimo, mokslo ir sporto ministrui, kuris netrukus turėtų būti patvirtintas po įvykusių Seimo rinkimų. „Tauragės žinioms“ ji kalbėjo, kad pandemijos, kuri sujaukė mūsų gyvenimus, akivaizdoje mokymo įstaigose itin svarbu palaikyti mokinių ir mokytojų draugiškumą bei toleranciją.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-02

Iniciatyvos „Draugystė veža“ kartu su Neįgaliųjų reikalų departamentu prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos organizuotas turas per Lietuvą „Stiprybė tavyje“ baigėsi. Buvo daug juoko, po to apsikabinimų, o po to ir ašarų suvokus, kad reikia atsisveikinti.  Bet kiekviena pabaiga turi naują pradžią. Turo sumanytoja Žydrė Gedrimaitė, matydama žmonių, atėjusių į renginius, reakcijas ir išgirdusi partnerių, rėmėjų ir dalyvių atsiliepimus, sako esanti u laimingas žmogus. „Draugystė veža“ organizatoriai sako: „Iki kitų kartų. Mes dar tikrai draugausim...“ ir dalijasi mintimis žmonių, vienaip ar kitaip prisidėjusių prie to, kad turas įvyko, supurtė ir suartino...

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-20

Mūsų kraštietė dailininkė Jadvyga Lengvinaitė spalio 13-ąją būtų minėjusi 90-ąjį gimtadienį. Deja, tarp mūsų jos nebėra, tačiau liko jos kūriniai: lyriški, simboliniai, netgi siurrealistiniai, kartais ir labai tiesmukai skleidžiantys skausmą. Neįprasti, filosofiniai, pastele pirštais tapyti paveikslai buvo suprantami ir paprastiems žmonėms. Tik tuometinei valdžiai ir dailininkė, ir jos darbai neįtiko.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-16

Sveikata ir dailios kūno linijos šiais laikais rūpi ne tik moterims, bet ir vyrams – sulieknėti be pastangų tikriausiai norėtų dažnas. Deja, tai neįmanoma: kad sulieknėtum nepakenkdamas sveikatai, nepakaks, tarkim, mėnesiui atsisakyti saldumynų. Tam reikia iš esmės pakeisti gyvenimo būdą. Kaip tai padaryti? Per nepilnus metus kone trečdalio savo svorio atsikratęs Vilius Stumbra sako, kad tai reikalauja be galo daug pastangų.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-12

Ką tik įsikūrusi „Tikėjimo ir Šviesos“ bendruomenė, kurią koordinuoja Indra Uginčienė, spalio pradžioje pirmą kartą susirinko švęsti ir kartu kurti bendruomenę įgimtą proto negalią turintiems žmonėms, jų tėvams ir draugams. Į šią bendrystės kelionę – burtis ir kurti bendruomenę – pastūmėjo klebono Mariaus Venskaus iniciatyva.