Kęstutis Bredelis – gynęs teisę laisvai gyventi
Įkelta:
2016-02-23
Nuotrauka
Aprašymas

Kęstutis Bredelis – išgyvenęs ne tik tragiškus šalies įvykius, bet ir savo paties patirtus sunkius sužalojimus  

,
Nuotrauka
Aprašymas

Su bendraminčiais prie Lietuvos Respublikos Seimo 2015 kovo 11-ąją 

,
Nuotrauka
informacija@taurageszinios.lt
A
A

Sausio 13-osios įvykiai vis labiau tolsta nuo mūsų, pamažu tampa istorija, jau užaugo nauja karta, kuri tik iš liudytojų pasakojimų ir prisiminimų žino, kas gi įvyko prieš 25-erius metus. Kaip ir kokiais prisiminimais šiandien gyvena, „Tauragės žinioms“ papasakojo sostinėje gyvenantis tauragiškis Kęstutis Bredelis. Per tragiškus įvykius tuomet Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto pirmakursiui, laimė, pavyko išsaugoti gyvybę. Dabar jis įsitikinęs, kad beginklės rankos ir laisvės troškusios širdys galėjo ir gali labai daug.

Per plauką liko gyvas

Sausio 13-osios išvakarėse į Vilnių tada kartu kitais tauragiškiais budėti prie svarbių valstybinės reikšmės objektų ir juos saugoti buvo atvykusi ir Kęstučio mama. Tačiau jaunimas yra jaunimas, todėl pirmakursis lituanistas tą vakarą atsisveikino su mama ir su draugais patraukė prie Lietuvos radijo ir televizijos komiteto pastato.

„Degė laužai, susirinkusiuosius vaišino arbata, dainavome lietuvių liaudies dainas, šokome. Viskas priminė Sąjūdžio mitingus. Jokios baimės nebuvo. Nors galimos grėsmės nuojauta tvyrojo ore, tačiau apie ją negalvojome. Buvau kartu su kitais tūkstančiais taikių, beginklių gyventojų, norėjusių tik prigimtinės kiekvieno žmogaus teisės – laisvės. Pamenu, kaip rusų kareiviams pradėjus pastato šturmą, minia siūbtelėjo. Aš stovėjau ant laiptų ir pajutęs, kad galiu būti nustumtas, apsisukau, tikėdamasis nuo jų nušokti. Toliau nieko neprisimenu, gal kažkokią sekundės dalį pajutau, kad krentu“, – pasakoja K. Bredelis.

Tik vėliau tapo aišku, kaip klostėsi tolimesni įvykiai. Tuo metu, nugriaudėjus kažkurios kovinės mašinos sviedinio sprogimui, jaunuolis buvo veidu nublokštas į netoliese degantį laužą. Kūną sužalojo skeveldros, veidas apdegė, kaip jam pačiam vėliau pasakojo medikai, atšoko akių tinklainės, užburko kvėpavimo takai – esą po tokių sužalojimų teoriškai žmogus neišgyvena. Į kovą už jauno tauragiškio vaikino gyvybę stojo medikai. Net devynias paras devyniolikmetis išbuvo komoje. Dabar jau žinome, kad vaikinas, nors ir per plauką, bet liko gyvas. Šviesaus atminimo Alina Plechavičiūtė (generolo Povilo Plechavičiaus dukterėčia), turėjusi kliniką Vokietijoje, pasirūpino, kad reikalingas gydymas būtų tęsiamas ir ten. Kęstučiui teko atlikti ir plastinę operaciją. Draugai, bendrakursiai bei patys artimiausi žmonės – mama, tėtis ir brolis Darius (ilgametis Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys, deleguotas Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų – red. past.) – tikėjosi stebuklo ir jis medikų bei geradarių žmonių dėka įvyko. Darbščiam studentui net akademinių atostogų neteko imti – pirmąją sesiją po išgijimo laikė eksternu.

„Nieko nepadariau daugiau, nei kuris kitas“

K. Bredelis baigė studijas, šiuo metu dirba VU Filologijos fakulteto lietuvių kalbos katedroje dėstytoju. Apdovanotas garbingu Vyčio Kryžiaus IV laipsnio ordinu ir Sausio 13-osios atminimo medaliu. Kasmet per Sausio 13-osios minėjimą yra kviečiamas į iškilmingus posėdžius Seime. Nueina, nes, anot Kęstučio, kvietimo ignoravimas būtų nepagarba to meto įvykiams bei tą dieną žuvusiųjų atminimui.

Aplanko memorialą žuvusiesiems laisvės gynėjams atminti, pastovi prie uždegtų laužų. Dabar šiai datai paminėti skirtuose renginiuose lankosi kartu su šeima – žmona Asta bei vaikais, kurie dar yra moksleiviai – dukra Akvile ir sūnumi Algirdu.

„Kai mūsų šešiolikmetė dukra buvo mažesnė, ji klausinėdavo, kodėl dega laužai, kodėl žmonės susimąstę žvelgia į jo liepsnas, kodėl skamba nelinksmos dainos. Papasakojome tik vėliau. Kam traumuoti vaiko psichiką ir pasakoti žiaurius dalykus? Mano nuomone, nereikia. Juolab, kad vaikas gali neteisingai suprasti arba pradėti neapkęsti jų tėvelį sužalojusių kareivių. Juk tie kareiviai buvo priversti vykdyti įsakymus, kitaip elgtis neturėjo pasirinkimo. Mūsų, ten susirinkusiųjų padėtis, buvo lengvesnė – mes tikėjome tuo, dėl ko susirinkome. Mes gynėme teisę laisvai gyventi. Tačiau aš niekada to savo dalyvavimo nesureikšminu. Nieko nepadariau daugiau, nei kas nors kitas, stovėjęs tada šalia manęs ar kitur. Nemėgstu kalbėti apie tai, ką patyriau. Tiesiog taip atsitiko su manimi, ir tiek“, – nuoširdžiai kalbėjo K. Bredelis.

 

Nuotrauka

Ar vėl stotų ginti laisvės?

Praėjus 25-eriems laisvės metams, daugelis pasakytų, kad tos laisvės šių dienų Lietuvoje nepadaugėjo. Atvirkščiai, daug nusivylimo. Esą ne už tokią Lietuvą kovojome, daug neteisybės, o mūsų šalis vis labiau tampa „švogerių“ kraštu.

K. Bredelis sako, jog panašių dalykų atsitinka ir labiau išsivysčiusiose demokratinėse šalyse, tad ką kalbėti apie mūsų jauną, dar gležną demokratiją. Eitų žmonės ginti dar kartą laisvės, ar ne – anot pašnekovo, tarsi būrimas iš kavos tirščių...

„Tada buvo euforijos laikotarpis, tvyrojo Sąjūdžio dvasia. Dabar kitokia situacija. Esame Europos Sąjungoje, šalies saugumu rūpinasi NATO. Žinoma, ne iki galo sutvarkyta kontrolė, dar nemažai darbuotojų atlygį gauna „vokeliuose“, keikiame valdžią. Manote, kad mes vieni keikiame valdžią? Daugelyje valstybių piliečiai keiksnoja valdžioje esančiuosius, todėl mes – ne išimtis. Tačiau tvirtai žinau, kad, reikalui esant, dauguma mūsų piliečių vėl rinktųsi ginti amžinų, nesikeičiančių vertybių“, – įsitikinęs pašnekovas.

Nors kol kas nemąžta emigracijos mastai, nors dar daug neteisybės, tačiau juk dar taip neseniai daugelis mūsų šalome prie Parlamento rūmų ar Konarskio gatvėje, dalijomės sumuštiniais ir arbata iš termoso. Juk, kaip ir straipsnio herojus, nemažai mūsų beginkliai stovėjome prieš svetimus tankus ir skandavome iš Justino Marcinkevičiaus poemos „Mažvydas“ išmoktą šūkį „LIE-TU-VA“. Ar pamenate? Jeigu pamenate, vadinasi, greičiausiai teisus Vyčio Kryžiaus ordininkas K. Bredelis, sakydamas, kad dauguma vėl ateitų į mitingus... 

plastinė operaciją

 

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.